Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   445 / 840
(#) Jáger László válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Szia! Én a HQ-ban szoktam toroid leszorítókat venni, van nekik több méretben. Bővebben: Link
(#) Attila86 válasza Jáger László hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Szia! Ilyenem van mert járt a toroidhoz. Csak a műszerdobozba én állítva szeretném beszerelni és így nincs mihez csavarozni, ezért kellene a 140*190-es lap aminek az aljából egy 45mm-es részt behajtanék 90 fokba és erre jönne rá oldalról a toroid.
(#) Ghoost válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Rajzolj Attila, es megoldjuk.
Az elolapot is.
S nem messze az Ors-tol - egy M2 megallo -
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2012
(#) Attila86 válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Szuper!
Azt el is felejtettem írni hogy persze nem kérem ingyen. Fizetek érte ha kell de lehet nálam boltolni akár mondjuk panelmérőt is...

Az előlap pontos mérete 146*146mm és 1mm vastag. Szóval nagyon nincs mit rajzolni rajta. A furatokat és kivágásokat mondjuk meg tudom rajzolni ha arra gondolsz. A trafó-tartó idom pontos méretét most nem tudom mert melóban vagyok, holnap le tudom pontosan mérni hogy mekkora kell.
(#) fecus hozzászólása Nov 18, 2012 /
 
A Labortápegység 0-30V/0-3A (2.7.4 verzió) deszkamodellen készen van. Felmerült néhány kérdésem:
1, 3 db TO220-as BD911 dolgozik benne. A hűtőborda még langyos amikor már megfut a leggyengébb tranzisztor. Úgy néz ki, hogy nem visel el semmilyen szigetelőt, így a bordán kint lesz a nyers 36V. Mondjuk névlegesen terheltem teszt céljára, azaz 1Ohm 3W ellenálláson átküldve az áramot. Ekkor a legnagyobb a disszipáció.
Van-e valakinek gyakorlati tapasztalata a 30V/3A 3db TO220 tok kombinációval?
2, Nagyon aszimmetrikusak a tranyók. 30% eltérés is van az áramok eloszlásánál. Talán ezért is futott meg. Érdemes-e növelni az emitter ellenállás értékét? Be lehet-e tenni még egy tranyót? Elbírja-e a BD244 meghajtó?
3, Kell-e védőföld a fémházba dobozolt tápba? Ha igen, hová kell kötni?
4, Használ valaki ilyen egyszerű panelműszert?

Üdv.
(#) dB_Thunder válasza fecus hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Hali!
Nyugodtan rakhatsz bele több áteresztőt! Mert amennyivel több tranyó és több lenne a bázisáram, annyival jobb lesz az erősítése az áteresztőknek, mert kevesebb áram folyik rajtuk.
A TO220-as tok nem arról híres, hogy sok hőt tud leadni, inkább kapcsolóüzemű cuccokat pakolnak bele. Kályháknak a nagyobb tokok a jók.
(#) metabo123 válasza fecus hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Hello!

A labortápomat én is hasonló műszerrel szereltem fel (az még egyszerűbb, még háttérvilágítás sincs PM-438) és tökéletesen meg vagyok elégedve vele. Igaz volt egy bosszantó jelenség: ha növeltem a labortáp terhelését, a kijelzett érték néha ugrálni kezdett, de egy 100nF kondi megoldotta a problémát.
Üdv: metabo123
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2012
(#) Attila86 válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Nos nem bírtam éjszakás után elaludni míg le nem rajzolom. Szóval itt van az előlap terve. A Visio nevű programban rajzoltam és az nem egészen erre van kitalálva, ezért méretsegéd-vonalakat nem tud rajzolni. Emiatt kinyomtattam és rárajzoltam gyorsan kézzel. Kevés műszaki rajzolási szabályt tartottam be, de azért remélem érthető rajta minden. Feltöltöttem pdf-ben is az eredetit méretarányosan, mert én úgy szoktam hogy kinyomtatom, ráillesztem is ráragasztom a nyers előlapra a papírt és pontozóval szépen előpontozom a furatok közepét. Aztán leveszem a papírt és lehet fúrni.

A toroidot tartó lapot is megmértem pontosan hogy mekkorának kellene lennie: 180*140mm. Erre is kell majd pár furat de ezek pontos helyét most nem tudom megmondani. De mindegy is mert ennek már nem kell annyira precíznek lennie hiszen a dobozon belül lesz.
(#) gordonfreemN hozzászólása Nov 19, 2012 /
 
Sziasztok!
Ebbe a labortápba:itt, a C1 és C2 helyére tehetek 25V 2200µF-os kondit?
A megadott méretet duplázni még lehet általában??
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2012
(#) Ghoost válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 19, 2012 / 1
 
Szereny velemenyem.....

Mivel csak a segedtapfesz szureset-simitasat- vegzi, igy tehetsz a 1000µF helyett 2200uF.
S mivel a 15VAC se lesz tobb egyeniranyitas utan,mint 25V, igy a megadott feszultsegtures is megfelelo lesz.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2012
(#) gordonfreemN válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Köszönöm válaszod!

Ezen a gondolatmeneten haladva feltételezem, hogy a 15Vos stabilizátor kimenetére is tehetek a 100µF helyett 220µF-ot.
Ez is egy "simitó" kondi. C1a és C2a
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2012
(#) Ghoost válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
A jominosegu "skicc" tokeletesen megfelelt, mint tapasztalhattad es lathattad,
a modszer kicsit gyorsabb volt a kivagasok elkeszitesere
Hasznald egeszseggel az elkeszult elolapot.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2012
(#) Alkotó válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 19, 2012 / 1
 
Tehetsz, de nincs értelme (nem lesz jobb tőle semmi). A puffer nagyságát a terhelő áramhoz illik igazítani, és itt abból alig van. Már az 1000µF is ésszerűtlenül sok.
A stabilizátor kimenetére ne tegyél 100µF-tól nagyobbat. Ha variálni akarsz vele, akkor inkább kisebbet használj, lemehetsz 10µF-ig nyugodtan.
(#) gordonfreemN válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Koszi a tanacsot!

Igazabol nem a jobbatetel a cel, hanem abbol dolgoznek ami van.
Akkor szetnezek meg.
Es a bemeneten meddig mehetek le?
(#) gordonfreemN válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Jaj, és még valami: a bd241 helyett mehet ez:Bővebben: Link
(#) Attila86 hozzászólása Nov 19, 2012 /
 
Nagyon köszönöm így a nyilvánosság előtt is Ghoost-nak az előlapot és a trafót tartó idomot! Rengeteg munkát és energiát spórolt meg nekem. Nagyon rendes tőle! Felteszek pár képet hogy az ő segítségével tart most itt a labortáp.

A fényképek nem a végleges állapotot mutatják. Egyrészt a labortáp áramkör maga sem végleges (de a következő panelterv már az lesz), az előlap sincs kész és hiányoznak belőle a potik, banánhüvelyek, LED-ek és a panelmérő. Az áramkör két furattal hátrébb fog kerülni és a melegedő alkatrészek így pont felfeküdnek majd a B-betűvel jelölt alumínium lapra, ami pedig a műszerdoboz külsején lévő hűtőbordához kapcsolódik. Az alkatrészeken most rajta lévő 5mm vastag alumínium lap csak a tesztelés erejéig van rajta. Végül a toroidot tartó idom felső részére két kis áramkör fog kerülni, egy elektronikus lágyindító az 500VA-es toroidnak és egy kisebb rém egyszerű tápegység.
(#) gordonfreemN válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Illetve akadna itt még 2 kérdés:
itt a panelműszer kapcsolásában nem sok a stabilizátor kimenetén az 1000uF? Mert a bemeneten is annyi van és ugye ez eredményezheti, hogy nagyobb fesz legyen a kimeneten, mint a bemeneten.

A másik, hogy 470µF -os pufferkondik jók lesznek-e a stabilizátorok bemenetére?

És ugye az előző tranyós kérdés, bd241 helyett mehet-e mje13007?
(#) kegyetlen19 hozzászólása Nov 19, 2012 /
 
Sziasztok.
Érdeklődnék, hogy az Alkotó 2.7.4-es kapcsolásból ki lehet e hozni 5-6A-t.
A dupla tápos labor tápegységemhez, próba céljából már készítettem egy ilyen panelt
/egyébként tökéletesen működik/, így ezt a „plusz” panelt fel szeretném használni a régi tápegységemhez /ami kb. 7A-t tud/.
Tehát, ha az R10-es ellenállást kiszámolom 5-6A-re, a 2N3055-böl 4db-ot teszek bele /sajnos csak ennyi fér el a hűtőbordán/, és a R13-14-15-ös, Rx1-2-3 ellenállásokat kicserélem 3-5W-osra akkor működőképes lehet a kapcsolás?
Vagy nagyobb átalakítás kellene?
(#) Gabó hozzászólása Nov 19, 2012 /
 
Esetleg erre a kérdésemre tud valaki ötletet?
Bővebben: Link
(#) Ghoost válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Eloszor is ....... nagyon szivessen! En ehhez a terulethez ertek jobban.
Egy kerdesem lenne azert.
Az elolapon a bananhuvelysor felett kozepen levo csatlakozo, mi celt szolgal majd?
/ azon fog 2egyformatapegyseg master-slave viszonyba kerulni? /
(#) Attila86 válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Az egy nyolcpólusú mikrofon-csatlakozó. A toroidra nem egy hanem két 9V-os szekundert tekertettem, ebből az egyik a labortápegység segédtápja, a másik pedig majd egy külön kis áramkörnek kell, ami egy nagyon egyszerű stabkockás tápegység lesz ami -5V-ot és +5V-ot állít majd elő. Ezek a feszültségek lesznek kivezetve arra a nyolcpólusú csatlakozóra. Gyakorlatilag ez a labortáptól teljesen független dolog lesz. Nem lesz szabályozható sem és áramkorlátja sem lesz. Ez azért kell nekem mert nagyon sok példányt építek megrendelésre a PIC-es panelmérőimből és ezek teszteléséhez kell egy ilyen +-5V-os tápforrás. Ezt eddig egy kis áramkörrel oldottam meg amit érintésvédelmi szempontból abszolút vitathatatlan megoldásként papír zsebkendőbe tekertem hogy ne rázzon meg. Nos ennek a kiváltására kell nekem ez a csatlakozó.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2012
(#) _vl_ válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Idézet:
„így pont felfeküdnek majd a B-betűvel jelölt alumínium lapra, ami pedig a műszerdoboz külsején lévő hűtőbordához kapcsolódik.”

Ezt úgy kell elképzelni, hogy belül lesz egy alulap, kívül meg a hűtőborda, és valami alutávtartókon kéne a melegnek átmennie? Elég lesz az úgy? Mert ugye ezeknek a műszerdobozoknak porszórt a felülete, ami abszolút nem alkalmas hőátadásra...
(#) Ghoost válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
ALL IN
jo elkepzeles ......
(#) Attila86 válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 19, 2012 / 1
 
Nem. A műszerdoboz hátlapjából a megfelelő helyen ki van vágva egy akkora lyuk mint amekkora ez az alumínium idom. Így a belül lévő idom és a kívül lévő borda teljesen összeér. Nem távtartókkal kapcsolódnak egymáshoz hanem teljesen össze vannak érve, két csavar szorítja őket egymáshoz, köztük pedig ki lesz kenve hővezető pasztával. Rajzoltam egy gyors skiccet, illetve itt van pár kép egy másik ilyen tartó idomomról.

Ezt még 2008-ban találtam ki, több okból is nagyon szeretem. Egyrészt egyben tartja az összes teljesítmény-alkatrészt így könnyebben kezelhető mert egyszerre tudom cserélni az egészet. Másrészt ami nagyon fontos hogy a tesztek idejére amíg még nincs rajta a végleges nagy borda addig is némileg képes hűteni. Ez azért nagyon jó mert néhány másodpercig le képes hűteni a tranzisztorokat önmagában is és teszteléskor ez pont elegendő. Harmadrészt némely áramkörömbe szoktam hővédelmet beépíteni és a tesztelés idejére ha tartósan hűteni nem is tud, de a termikus kapcsolatot gyönyörűen biztosítja a melegedő alkatrészek és a hőfigyelő alkatrész közt. Negyedrészt sokkal könnyebb ha csak 2db csavart kell a hűtőborda lamellái közt becsavarnom mint ha mindegyik alkatrészhez egyet-egyet. Ráadásul így a hűtőbordára szerelendő alkatrészek távolságát nem kell hozzáigazítani a hűtőborda lamelláihoz.

Na például ilyesmire gondolok én amikor azt mondom hogy a TO-3 sokkal kisebb szabadságot ad az embernek a tervezéskor és az építéskor.
(#) _vl_ válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
Igen, ezt tudtam volna még elképzelni, de nem feltételeztem, hogy azt a szép dobozt kifűrészeled

A koncepció nekem speciel nagyon tetszik.
(#) Alkotó válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 19, 2012 / 1
 
Jól látod, sok a kimeneten lévő 1000uF. Az adatlap nem javasol ilyet, mert feltételezésem szerint lassítja a szabályozást. Ennek ellenére, a panelműszer esetében tökéletesen bevált, de az is igaz, nem próbáltam ki kisebb kondival. Ha most rajzolnám, csak 100uf-ot tennék a kimenetre.
A bemenetre már határeset a 470uf. A műszer fogyasztása a pozitív ágban közel 400mA- is lehet (kijelzőtől és kijelzett értéktől függően).
Ezek az alkatrészek pár 10 Ft -ba kerülnek, kár velük kísérletezgetni.
(#) gordonfreemN válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 19, 2012 /
 
És a bd241 felcserélhető mje13007-tel?
Amúgy köszönök minden segítséget!
(#) gordonfreemN válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Köszi!
Igen, én is így tudtam, ezért kérdeztem rá.
A tranyós kérdésemre senki nem akar mondani semmit

Vettem kijelzóket is. Da56-11ewa és da56-11gwa.
Hogy honnan néztem le ezeket a tipusokat, az jó kérdés, viszont ami a gondomat okozza, hogy ezeknek csak 2x9 lába van, a panel pedig 10et kér digitenként.
Létezik erre megoldás?

Megvan, szerintem innen Bővebben: Link vettem az ötletet.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2012
(#) _vl_ válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Idézet:
„a panel pedig 10et kér digitenként.”

Biztos, hogy azok a lábak a panelen mind be is vannak kötve? Mert ha két ilyen kijelzőmodult egymás mellé raksz, szerintem középen ki fog maradni egy-egy láb... Szóval a 2x9 lábhoz 2x10 lábnyi terület tartozik a panelen.
(#) gordonfreemN válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Itt én úgy látom, hogy be van mind:Bővebben: Link
Következő: »»   445 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem