Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1859 / 3950
(#) vladcepes hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Sziasztok! A segítségeteket kérném. Megépítettem ezt a kapcsolást(rajzot),de sajnos csak a külső zöld ledek világítanak. A többit kékből,pirosból raktam ki de semmit nem csinálnak. Átnéztem zárlat biztos nincs. A kapcsolás biztos jó? (én annyira nem értek hozzá),. Ha gondoljátok rakok fel holnap képet is róla (mármint a kész cuccról) A másik kérdésem:hogy adott két 3mm-es led egy kék és egy piros mindkettő működik külön külön,ha össze fogom őket párhuzamosan (mint a kapcsolásban is van) akkor már csak a piros világít, ezt úgy vettem észre hogy mindegyik led beforrasztása után kipróbáltam (persze előtét ellenállással). A segítségeket előre is köszönöm. Üdv.

1.JPG

2.JPG
   
(#) proli007 válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hello!
Az természetes, hogy párhuzamosan nem működnek. A piros nyitófeszültsége kb. 1.5V, a kéké, pedig kb. 2.2V. Így mindig csak a kisebb feszültségű fog világítani, mer az kisöntöli a másikat. (Vagy is 1,5V feszültségen a a 2.2V-os még nem világít.)
De a rajz/nyák sem jó, mert a 4060 12-es lába a Reset, azt a GND-re kell kötni.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2012
(#) vladcepes válasza proli007 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Szia! Köszönöm szépen a választ. Holnap( vagyis ma majd kipróbálom. Üdv.
(#) exorcist válasza dravecz hozzászólására (») Nov 29, 2012 / 1
 
A mini trafó amit írtam, az toroid lesz, pl. fénycsőmeghajtó, vagy aprócska flyback konverter építéséhez felhasználható.
Akárhogy tekered, az egyenáramot/feszültséget nem fogja befolyásolni, mert az egyenáramnak a tekercs/trafó/induktivitás olyan mint egy darab vezeték, gond nélkül átfolydogál rajta. Ezek a ferritekgyűrűs EMI szűrők a 10-100 MHz-es tartományban rendelkeznek a legnagyobb csillapítással. Egy kis olvasmány: Wikipedia, FerroxCube. Ha egy vezetéket tekersz rá, akkor induktivitást kapsz, ha többet, akkor azok hatnak egymásra a mágneses indukció révén, azaz trafót kapsz. Tekerhetsz belőle közös módusú zavarszűrőt, viszont figyelni kell a tekercselési irányokra. Hangsugárzó és mikrofon kábelre nem érdemes tenni, mivel szűk sávban csillapítanak, az pedig már jóval kívül esik az audio sávon: 20Hz-22kHz << 10-100MHz. Persze kísérletezni mindig lehet, és érdemes is, tönkre nem fogod tenni ezzel a cuccaidat.
Ha a "butákat" kérdeznéd, akkor nem válaszoltam volna
(#) marone hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Sziasztok !
Néhány oldallal ezelőtt szó volt arról hogyha egy stab. IC GND lábára diódát kötünk, akkor az megemeli a stab IC kijövő feszültségét. Kipróbáltam, és semmi sem történt gyakorlatilag.
Lehet hogy azért mert nem volt terhelés alatt ? És terhelés alatt emeli csak ?
(#) vicsys válasza marone hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Milyen stab IC? Milyen irányba kötötted be? Milyen dióda? Tényleg illik tenni a méréshez valamilyen kis terhelést, mert becsapós lehet a multi nagy ellenállása.
(#) zolika60 válasza marone hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hogyan kötötted a diódát? A láb és a test közé kell. A diódán eső feszültséggel emelkedik a kimenő feszültség.
(#) halaszlaszlo hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy Canon powershot A720 gépem melynek letört a kártya/aksi ajtajának záró "pöcke" (ne nevessetek ki nem tudom másképpen leírni egy amatőr vagyok). Hol tudom megjevíttatni a műanyag tokját ? KÖSZI
(#) enree válasza halaszlaszlo hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
...a gyári alkatrész dárga lesz, próbáld meg Őket, ilyen kis zsebgéppel csak elbírnak
(#) exorcist válasza halaszlaszlo hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hello! Még garanciális? Bővebben:Link
(#) marone válasza zolika60 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Megvan hol rontottam el.
Mikor a multival mértem, a testkábelt a dióda meg az IC közé tettem, nem a testpont és a dióda közé.
Kösz mindenkinek !
(#) Spyro1411 hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Sziasztok!
Lenne egy problémám. Amikor hozzákötöm a számítógéphez a házilag készített TDA 2009 es erősítőmet, ami labortápról üzemel, akkor a monitor elkezd hullámzani és ilyen furcsa sípolós hangot hallok. Egyszer próbáltam ezt, drága konfigom van nem szeretném tönkretenni. Nem tudom, hogy mi lehet a hiba... Lehet az, hogy -20V megy a gépbe? Vagy földhurok? Hogyan lehet kiküszöbölni?
(#) vladcepes válasza proli007 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Szia! A 4060 12-es lábát beforrasztottam,most már biztosan villogna mindegyik,(tehát csak a pirosak villognak ),így a kérdésem az hogy most akkor milyen színeket párosítsak hogy működjön is rendesen,mert ugye a kék-el nem megy vagyis azok nem villognak. Üdv.
(#) tom75 hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Átalakítottam a forrasztó állomásom kapcsolását betettem a gratez-hídat most már működne, de amikor rárakom a pákát akkor leesik a feszültség.
1.5 A hídat raktam nagyobb kéne?

Tamás
(#) zolika60 válasza tom75 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Mindenképp nagyobb kell, de a trafód is kicsi lehet, ha leesik a feszültség.
(#) kadarist válasza tom75 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Szia!
Hány wattos a pákád és ahhoz hány wattos trafót használsz? Mennyire esik le a feszültség?
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2012
(#) tom75 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
trafó 24v/50VA
páka 24V48W

Mekkora híd kéne?

Ha csak simán rákötöm a pákát a trafóra simán fűt tehát nem hinném hogy a trafóval van a gond
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2012
(#) proli007 válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hello!
Nem volt érthető amit írtam, vagy nem gondoltad át? Csak azonos színűeket köthetsz párhuzamosan. De még akkor sem kizárt, hogy egyiken nagyobb lesz az áram.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tom75 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hello!
Ha már ilyen dolgokra adtad a fejed, akkor legalább az alapvető számításokat illene ismerni.
A teljesítmény P=U*I ebből látható, hogy 24V 48W mellett, kb. 2A áramnak kell folyni. Vagy is a trafó megfelelő, de a híd nem igazán. azt illik cseppet nagyobbra méretezni. De a trafó feszültsége mindig esik. Az adatai viszont a maximális terhelésre vonatkoznak.
Vagy is 50W terhelésen lesz meg rajta a 24V. Ha meg a páka kikapcsolt állapotában a fesz több, azt a kutyát sem érdekli. (Maximum a pufferkondit és a stabilizátort.)
üdv! proli007
(#) kadarist válasza tom75 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Szerintem meg a FET-ed vagy triakod nem nyit ki rendesen, azért nem fűt. Ha a Graetz-híd lenne kicsi, akkor erőteljes melegedéssel jelezné az alulméretezést.
(#) Adam329 hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Hello!

Egy másodfokú aktív aluláteresztő szűrőt szeretnék építeni.
A Sallen-Key kialakítású szűrőt néztem ki.
A kérdésem az lenne, hogyha csak egyszeres erősítést szeretnék akkor melyik kapcsolást alkalmazzam?
(#) reloop válasza Adam329 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Amin az R3, R4 nem szerepel.
(#) Adam329 hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Köszönöm!
Ha jól értelmezem akkor azokra csak akkor lenne szükség ha egynél nagyobb erősítésre van szükség és ennek a beállítására szolgálnak.
(#) reloop válasza Adam329 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Összedobtam mindkettő "bódéját". R3, R4-nek találomra választottam értéket.
(#) proli007 válasza reloop hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hello!
Ezért kell "vigyázni" a szimulátorral.. a -200dB hol van? A szuterénban?
Egyébként sokkal jobb karakterisztikát kapsz, ha C1 értéke kétszerese a C2-nek.
üdv! proli007
(#) Adam329 hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
A/D konverzió előszűréséhez szeretném használni. A mintavételezési frekvenciának 6 kHz-nek kell lennie, így a vágási frekvenciát is erre kéne beállítanom. Azt tudom, hogy kicsit kisebb vágási frekvenciát kell választani mint 6 kHz mert a szűrő nem ideális, de nem tudtom mennyivel kisebbet.
Még azt szeretném megtudni, hogy mi alapján kell megválasztani az ellenállás értékeket?
(#) proli007 válasza Adam329 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hello!
Egy szűrő csillapítása a töréspontján -3dB. Ha nem szeretnéd, hogy 6kHz-en jelentős csillapítása legyen, akkor minimum egy oktávval magasabbra kell választani a töréspontot. Vagy is 12kHz-re. Ekkor a csillapítás 6kHz-en, kb. -1,5mdB lesz. Tehát kb. +-1 ezrelék mérési hibát okoz, 6kHz-en.
üdv! proli007
(#) Adam329 hozzászólása Nov 29, 2012 /
 
Bocs, elírtam a dolgokat. Tehát az A/D átalakító mintavételezési frekvenciája 12 kHz. A mintavételi törvénynek megfelelően a jel frekvenciájának 6 kHz-nek kell lennie.
Az aluláteresztő szűrővel azt szeretném megoldani, hogy az A/D átalakító bemenetére csak kb. 6 kHz-es jel kerüljön.
(#) proli007 válasza Adam329 hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hello!
A helyzet változatlan. Hogy a mintavételi freki mekkora, az csak azt határozza meg, hogy milyen pontossággal tudod "lekövetni" a mérendő jelet. (Ennek minimumaként a kétszerest mintavételt szokták emlegetni, de azért az elég gagyi. Gondold el, egy periódusból kétszer veszel mintát, mit fog az mérni?)
De gondolom, azt szeretted volna írni, hogy maximum 6kHz-es jel kerüljön.. Mert ugyebár, ez egy alul-áteresztő szűrő.
üdv! proli007
Következő: »»   1859 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem