Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tesla tekercs/generátor
 
Témaindító: NBalage, idő: Máj 27, 2006
Lapozás: OK   1 / 8
(#) NBalage hozzászólása Máj 27, 2006 /
 
sziasztok..
A tesla építéséről várnék ötleteket kapcsolási rajzokat meg egyebeket..
Most akarok készíteni egyet de nem igazán tudom hogy hol lehetne elindulni..
többek között a kapcsolási rajza érdekelne, hogy hogyan jutok el néhány voltról több száz kilovoltig, meg esetleg egy magyarázatal is meg lehetne spékelni ha valaki már készített ilyet és zudja hogy mire kell odafigyelni....
(#) Darazsx válasza NBalage hozzászólására (») Máj 27, 2006 /
 
Ez a téma engem is nagyon érdekel. De mini méretben
(#) NBalage válasza Darazsx hozzászólására (») Máj 27, 2006 /
 
nekem sem kell méteres szikra csak a megoldása érdekel, meg mondjuk egy 30-40cmeset csinálni....
(#) MaSTeRFoXX válasza NBalage hozzászólására (») Máj 27, 2006 /
 
Van egy magyar oldal: [link=http://www.skory.gylcomp.hu/]http://www.skory.gylcomp.hu/[/link]

Egy angol [link=http://users.tm.net/lapointe/Main.html]http://users.tm.net/lapointe/Main.html[/link]
(Itt van mini, és normál tesla trafó, ki kell keresni a listából)

De amúgy gugli a barátod
(#) Topi válasza NBalage hozzászólására (») Máj 27, 2006 /
 
Téma címét javítottam: Nem "tasla", hanem "Tesla"
(#) skynetpro válasza Topi hozzászólására (») Máj 27, 2006 /
 
és méginkább Tesla generátor...
[link=http://madchemist.uw.hu/nagyfesz.htm]http://madchemist.uw.hu/nagyfesz.htm[/link]
(#) szabi83 válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Máj 27, 2006 /
 
itt is van 1: [link=http://www.tar.hu/masterfoxx/]http://www.tar.hu/masterfoxx/[/link]
(#) MaSTeRFoXX válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 27, 2006 1 /
 
Nem a klassszikus tesla trafó, de ez is szép nagy szikrát csinál.
Amúgy a tesla trafót komolyan meg kell méretezni, számolgatás meg minden, komolyan elkészíteni, behangolni, a meghajtáshoz egy kb 230/10.000V-os trafó szükséges amiket a neonvilágításokhoz használnak, ehhez kell még valamilyen kondenzátor+szikraköz. ... Tehát nagyon szépen tud kinézni a tesla trafó, de igazából nagyon bonyolult az elkészítése, meg ha neon trafód nincs, akkor azt is drága beszerezni (15.000-30.000Ft)
(#) kosztadani válasza NBalage hozzászólására (») Máj 28, 2006 /
 
amikor régebben jó nagy szikrákat akartam nézni ezt a weboldalt találtam:
http://skory.gylcomp.hu/tesla/tesla.html
ott van kicsi is a legalján. különben meg kezdő vagyok, most fogom még elkezdeni az elektronikát.
(#) eSDi válasza kosztadani hozzászólására (») Máj 28, 2006 /
 
Jó nagy szikrák! Ez sasoljátok!!!
(#) Register válasza NBalage hozzászólására (») Máj 29, 2006 /
 
Üdv, nekem az lenne a kérdésem, hogy mi az a frekvencia ahol fellép a skin hatás (aza nem vág agyon a nagyfeszültség)(én oan 200kHz ről hallotam), és az érdekelne h a tesla torony most akkor ien frekin megy vagy nem minden esetben. Tervbe van véve egy és sokat kuttam már de még nem volt idő vele foglakozni.
Thx, és jó építést
(#) NBalage válasza Register hozzászólására (») Máj 29, 2006 /
 
ilyenről én is hallottam..
hogy skin hatás volt e a neve azt nem tudom...
nekem Gigaherzek rémlenek.. De lehet hogy már 400KHznél is ilyen lesz.. azt tudo mhogy ha azt a frekit átvezeted a testeden akkor semmi baja nem lesz...
egyszerűen a sejteid nem reagálnak rá vízbontással..
asszem az orvostudományban használják mint "bellső" melegítő eszköz. kicsit röhelyes de igy van..
(#) NBalage válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Máj 29, 2006 /
 
nos nekem a teslával kapcsolatban ez az elképzelésem lenne....(kép)
tulajdonképpen egy majd ezer watots microtrafót használnék fel a célra...
és a rezgőkört meg a teslára kélna hangolni és kész is...., meg még esetleg a secunder tekercs és a graetz közé egy tirisztort szaggatónak be lehetne rakni..
Mi róla a vélaményetek??
(#) MaSTeRFoXX válasza NBalage hozzászólására (») Máj 29, 2006 /
 
A kapacsolásirajzod így nem jó Egyenáramot akarsz trafóra kötni? Ez így nem megy. Amúgy az eredeti áramkör valahogy így néz ki :
[pic]http://www.geocities.com/tesla135/pics/fig1.jpg[/pic]
(#) eSDi válasza Register hozzászólására (») Máj 29, 2006 /
 
A skin hatás az Nagyfrekvenciát vivő vezetőkben alakul ki, és azt jelenti hogy az elekrtonok nem a vezetőben hanem a vezető felületén áramlanak ezzel relatíve csökken a vezető keresztmetszete és kisebb áram fog folyni. PL kapcsolóüzemű tápokban célszerű vele számolni. én úgy tudom, hogy már 100kHz-nél is fellép ez a hatás.
(#) Register válasza eSDi hozzászólására (») Máj 29, 2006 /
 
Hali, először is köszönöm a válaszokat. Azt én is tudom hogy mi az a skin hatás (pl ezért van h az antennák csőböl vannak), csak azt nem tudom h pontosah mien határfrekik között alakul ez ki. Eddig sehol nem láttam konkrét adatot, és kiprobálni nincs kedvem. Márcsak azért is érdekel, mert ha a tesla tornyot sikerül ezen frekire hangolni akkor szép látvány mikor az ujjad több ezer volt csapkodja (és nem utolso sorban biztonságosabb is).
(#) NBalage válasza Register hozzászólására (») Máj 30, 2006 /
 
Ha Skori képeit megnézed ott is az ujjába csap bele néhányszor és még biztos él szóval a teslája rezgőkörén biztos megvan az a frekvencia..
(#) bobba16 válasza NBalage hozzászólására (») Jún 2, 2006 /
 
hello
egyenáram esetén az áram a vezető teljes keresztmetszetén oszlik szét,magas frekvencián ez nem érvényes.a vezetőt körülvevő és a frekvencia ütemében változó mágneses tér okozza ami a vezetőben az eredeti árammal ellentétes áramot hoz létre,ez a két áram egymást taszítja, ezért a vezető árama a felületre szorul. az emberi testben azért jön létre szkinhatás mert a testben csak nagyobb tömegű ionok vannak amik nehezebben mozognak mint a szabad elektronok.tehát a szkinhatásnak nincs -tól -ig értéke. minél nagyobb a frekvencia annál kisseb az esélye hogy rázzon.úgy tudom hogy 10 Mhz már elég biztonságos de ennek azért nézetek útánna
(#) MaSTeRFoXX válasza bobba16 hozzászólására (») Jún 2, 2006 /
 
Elég oda pár száz kilohertz, az igazi tesla trafók nem mennek megahertzeken
(#) hier.o hozzászólása Nov 25, 2006 /
 
sziasztok
így igaz a nagy teszlák csak 100-400 khz környékén müködnek, szerintem a méretek miatt. az én teszlám úgy 200 körül rezeghetett mikor megkóstolt, nem volt veszélyes, de ha lehet semki se proszálja ki! lehet hogy csak szerencsém volt. bár az égés azért ott volt melette.

mi a biztonság záloga ? : minnél magasabb feszültség minnél kisebb áram melett , és a magas freki 100-200 kiló már elég.

félvezetős megoldásnál túl nagy freki nem érhető el ( persze pénztárca függő) én azt mondom bőven 1 mega alatt érdemes próbálkozni. ha adhatok 1 tanácsot csináljatok fügvénygenerátort ( 3 szög, 4 szög, fűrész, színusz) akasszatok rá 1 fetes végfokot - jó móka
(#) Kartalljani hozzászólása Ápr 28, 2007 /
 
Hi mindenki Megépítettem egy Tesla tekercs szekunderét, aminek sajnos tul nagy volt a rezonancia frekvenciája (1220 kHz Tető kapacítással együtt) Hallottam már olyanról, hogy egy rezgőkör képes rezonálni olyan frekvencián, ami a rezonanciafrekvenciájának az alharmónikusa. Namost a Tesla tekercs is, ugy tudom tul. képp egy rezgőkör. A kérdésem az lenne, hogy meg lehet e csinálni, hogy egy Tesla tekercs alacsonyabb frekvencián rezonáljon, mint eredetileg a rezonancia frekvenciája, mégpedig ezen a bizonyos alharmonikuson. És ha igen, akkor hogy lehet kiszámítani ezt az alharmonikus frekvenciát??????? Előre is köszi mindenki segítségét.
(#) NBalage válasza Kartalljani hozzászólására (») Ápr 28, 2007 /
 
Atya ég
Az elég kicsi tekercs lehet....
1200Khz az elég sok
elvileg ezek 300-700,800 fele szoktak járni valahol.
(#) Kartalljani hozzászólása Ápr 29, 2007 /
 
Egyébként nem kicsi a tekercs, csak vastag Tekercsből van Nade most Pontosan hogy lehet ezt kiszámítani, ezt a frekit?? 300-700 kHz??? most meik??????
(#) NBalage hozzászólása Ápr 29, 2007 /
 
Sajna én nem naon értek hozzá....
Méregetni lehetne rezonanciával hogy mikor lesz jó...
Csak nem sok értelme van mert amikor melegszik meg ezt azt ráraksz a tetejére akkor mindjárt megváltozik:S
Bár méregetéssel kbre be tudod lőni....
Csak kell hozzá egy elég nagy ~GHz tartományban is mérő rezgőkör....
(#) Kartalljani válasza NBalage hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
Képzeld: 305 kHz-n rezonált a tekercs
Köszi az ötletet. Tul képpen ez a freki az 1/4-e a tekercs eredeti rez. frekijének.
(#) Collector válasza Kartalljani hozzászólására (») Júl 8, 2007 /
 
Az, hogy hányad freknvecián rezonál a szekunder oldal azt a tetőkapacitás határozza meg. Általában fél frekin megy a szekunder oldal a primerhez képest. Én nem keveset írtam a számításokról és készítésről (klasszikus vagy szikraközös tesla) nézzetek fel az oldalamra
(#) krisztó81 hozzászólása Dec 1, 2007 /
 
hello énis probálkoztam csinálni tesla tekercset de nem üzemel a tápegységem nem megfelelő szerintem.a töbit nem tudom 50 es pvc csöre 0.25 ös huzalt tekercseltem fel kb 60 cm hoszan de a primert mi határozza meg hány menet legyen?azt tudom minimum 3x legyen vastagabb mint a szekunder!valaki esetleg tudna valami segitséget adni?
(#) Collector válasza krisztó81 hozzászólására (») Dec 1, 2007 /
 
Nem értem, amit leírtál. A primer tekercsnek vastagnak kell lennie, mivel marha nagy áram (és ráadásul nagyfrekis) folyik át rajta. Az, hogy hányszor vastagabb, nincs jelentősége. A primer oldal (primer tekercs primer kondi) rezonancia frekvenciájának 2x-ese kell hogy legyen a szekunder oldalinak. Tehát a primer terekcs akármilyen lehet, de az oldalamon találsz némi leírást a méretezésről, arányokról. Miféle tápod van?
(#) krisztó81 hozzászólása Dec 2, 2007 /
 
bocsi hogy értelmetlen a szöveg nem igazán vagyok otthon az elektronikai kifejezésekben. A tápot mikro trafokbol akartam eredetileg de nem sikerült 3at öszgyüjteni sajnos.Bonyolult tápot szerintem nem tudnék megcsinálni tranzisztor potik stb.Most találtam egyet de nem tudom jo e lesz?Ami autogyujtótrafo mikro kondi és tv sokszorózobol meg halogén lámpa dimmerböl áll 6kv-24kv tot tud.A primer dolog mostmár tiszta köszi.Gondolkoztam még azon is hogy szétszedtem két mikro trafot.Az eredeti primert rajta hagyom ,és szekundert én tekercselném nagyobb menetszámra.A két vasmagot összeteszem igy dupla nagyságu lesz a de ráfér a szekunder.meg megvalositható e ez igy?remélem értehöb let mint az elüzö?
(#) Collector válasza krisztó81 hozzászólására (») Dec 2, 2007 /
 
Hát most tisztázzuk, hogy mekkorát akarsz csinálni. A félvezetős nagyfesztáp nem lesz jó. A gyújtótrafó/sorkimenő teljesítménye túl kicsi hozzá. A mikrosütőtrafó alkalmas egy közepes tekercs meghajtására. De az rendkívül életveszélyes, szóval azt nem ajánlom így elsőre. Szerintem nézelődj a neten, rengeteg infót, képet, kialakítást, rajzot találni, googléba csak ennyit írj, hogy 'tesla coil'. Az sem baj, ha nem tudsz angolul (bár szótár az rendelkezésedre áll) a képek sokszor többet mondanak több oldalnyi szöveggel szemben. Persze nem minden esetben. Nekem van egy kisebb linkgyűjteményem:Bővebben: Link
Szóval ha látod, hogy nagyjából, hogy milyen felépítéssel szeretnéd megcsinálni, illetve mekkora szikrát akarsz stb. akkor szerintem könyebben tudok segíteni, ha előtte te is "művelődsz" kicsit.
Következő: »»   1 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem