Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Triak és tirisztor helyettesítése
Lapozás: OK   3 / 6
(#) Pety_ hozzászólása Feb 7, 2012 /
 
Helló mindenki!

A csatolmányban lévő triakos teljesítményszabályzóval küzdök. Mivel nem kaptam megfelelő triakot (TIC206-ost) csak jóval többet bírót (BTB26-600) nem igazán akar működni, vagyis az utolsó1/3-ban kezd szabályozni. Ha valaki meg tudná mondaní mekkora potit tegyek az 1Mohm helyett és hogyan számoljuk ki nagyon tudnák örülni neki. A poti helyett ellenállások lennének és egy 4-állású kapcsoló 1-15%,2-40%,3-70%,4-100%. Gondoltam trimmerre csak jelenleg 25Km-et utazni.... Ráadásul arrafele nincs más dolgom.

Köszi a segítségeket!
(#) frank tibor válasza Pety_ hozzászólására (») Feb 7, 2012 /
 
Helló
Ezek a triakok (BTA BTB) közvetlen digitális meghajtásra készültek nem mindegyik szereti a diak gyújtást. Keres egy hagyományos típust.
(#) PH-User hozzászólása Aug 24, 2012 /
 
Sziasztok!

MAC97A8 triakot tudom helyettesíteni valamivel?

Fontos lenne, előre is köszönöm!

Üdv.
(#) kadarist válasza PH-User hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
Szia!
Lehet kapni, de kereshetsz más, hasonló paraméterű, érzékeny gyújtású típust is.
(#) PH-User válasza kadarist hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
Szia!

Köszönöm, hogy reagáltál.
Igazából itt már én is megtaláltam, csak szerintem itt 5db alatt nem szállítanak és a postaköltség sem lenne túl kedvező.
Nekem van sok bontott alkatrészem, ezért érdekelt, hogy lehet-e helyettesíteni, mert lehet, hogy találnék itthon.
Mely paramétereiknek kell egyezniük?
(#) kadarist válasza PH-User hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
A feszültsége legalább akkora legyen, az árama szintén és a minimális gyújtóáram se legyen több, mint az erdetinek.
Lista
(#) PH-User válasza kadarist hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
Nagyon szépen köszönöm, átnézem a listát, remélem találok megfelelőt.
Szép napot!
(#) mhatalyak hozzászólása Szept 18, 2012 /
 
Szép napot!

Ezen a rajzon található TP212-es tirisztort mivel tudnám helyettesíteni?

Előre is köszönöm a segítséget!
mhatalyak
(#) proli007 válasza mhatalyak hozzászólására (») Szept 18, 2012 / 1
 
Hello! TIC106 N üdv! proli007
(#) mhatalyak válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Köszönöm szépen!

mhatalyak
(#) DJozso hozzászólása Nov 5, 2012 /
 
Sziasztok! Karácsony közeledtével előkerülnek lassan a polcról a tavalyi fényfűzérek.... Ezzel kapcsolatban van egy kis problémám. Adott egy fényfüzért villogtató vezérlő elektronika, ezzel szeretnék villogtatni egy-egy nagyobb teljesítményű fénytömlőt (olyan 2 * 350-400W). Viszont az elektronikám triakja max 0.6A-ert bír el. Mellékelem a vezérlő elektronika kapcsolási rajzát. Annyit sikerült megtudnom a titokzatos triakról (YCR006), hogy a gate árama max 0.2mA lehet. Egy érzékeny triakkal (vagy tirisztorral, hisz egyen írányított feszültséget kapcsol ) kellene kiváltani. Én proli007 fórumtársunk javaslatán gondolkodom, történetesen a TIC106N tirisztoron. Szerintetek behelyettesítve az eredeti kapcsolásba, itt is működhetne?

Rajz.jpg
    
(#) BobClem hozzászólása Dec 3, 2012 /
 
Sziasztok!

Nem tudjátok, hogy a kt 207/600 triac mivel helyettesíthető? A válaszokat előre is köszönöm!
*
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2012
(#) kadarist válasza BobClem hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Szia!
Ez egy 5A, 600V-os triak. Válassz helyette egy legalább 600V-os, 10-16 amperes típust.
(#) proli007 válasza BobClem hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Hello!
Egy BT 136-600 E -vel lehet helyettesíteni, de a lábkiosztást ellenőrizni kell, mert ha jól emlékszem a KT-nek középen van a Gate lába, a BT-nek meg jobboldalon. (Szemből, ha a lábak feléd néznek.)
üdv! proli007
(#) killer71 hozzászólása Márc 1, 2013 /
 
Sziasztok !

Nekem is lenne problémám, egy ismerősömnek kiment a mosógépéből : FT0107 triak ( 400V / 1 A / 7mA) mivel tudnám helyettesíteni ? Aki tud segítsen ! Köszönöm !
(#) pucuka válasza killer71 hozzászólására (») Márc 1, 2013 /
 
(#) killer71 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 1, 2013 /
 
Köszi !
(#) Tamás12 hozzászólása Márc 8, 2013 /
 
Sziasztok!
Segitséget kérnék,a képet látható tirisztorok helyett használhatok BT151/650r-t?Ha igen mit kellene változtatnom még?
Válaszokat előre is köszönöm!
Üdv.:Tamás
(#) proli007 válasza Tamás12 hozzászólására (») Márc 8, 2013 /
 
Hello!
Használhatsz és szerintem nem kell változtatni semmit. De ha jól emlékszem a fiúk már használtak ilyen tirisztort, ugyan erre, csak másik topikban, ahol a feszültség szabályozásról van szó.
üdv!
(#) Tamás12 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2013 /
 
Hello!
Köszönöm a gyors választ!
Üdv.:Tamás
(#) DRAWS hozzászólása Aug 30, 2013 /
 
Sziasztok! Azt szeretném megkérdezni, hogy BT151-es tirisztort lehet-e valami más tirisztorral helyettesíteni? Előre is köszönöm.
(#) DRAWS válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 30, 2013 /
 
Hátha találok esetleg itthon olyat...
(#) DRAWS válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 30, 2013 /
 
Rendben.
(#) at22 hozzászólása Ápr 27, 2014 /
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem hogy, a C106D1 tirisztort milyennel tudnám helyettesíteni?
Fényorgonába kellene.

Köszönöm előre is a segítséget.
(#) at22 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 27, 2014 /
 
Szia! Köszönöm a válaszod. A lábkiosztása ugyan az?

Az nem baj ha 2db tic206-ost teszek bele meg 1db c106d1-et?
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2014
(#) deak francis hozzászólása Ápr 27, 2014 /
 
Helo. Ha egy kapcsolásban adott egy 50A tirisztor,és nincs kéznél ugyanilyen.., lehet-e kisebb értékű vagyis (amperes) -et tenni helyébe?? például 5 darab 10A párhuzamosan???Köszönöm szépen.
(#) DJozso hozzászólása Máj 6, 2014 /
 
Kedves Fórumtársak.
Lenne egy problémám, de nem tudom ide tartozik, vagy sem (attól függ mi a hiba). Szeretném megépíteni a mellékelt akkumulátor töltőt. Viszont 3 dolgot változtatnék rajta. Nagyobb szekunder áramú trafót tennék bele (kb.10A) a 4A helyett. Ez miatt szükségessé válik az áramkorlátozás (MTZ és motorkp. aksit is töltenék vele), és ráadásul a szabályzó tirisztort ki kellene cserélni triakra, történetesen egy BTA26-os típusra (mert ebből sok van, a tirisztort meg vennem kellene). Nos, ameddig eljutottam.A triak bekötését kisakkoztam. (G=G, K=A1, A=A2). A gate áram a triaknál nagyobb, de kipróbálva az eredeti ellenállással képes begyújtani. A töltő rajzot megnézve a műv. erősítő kimenete"i" nyitják a BC 108 tranzisztort, ami egy testet jutat a 330R ellenállás aljára, így megakadályozva a tirisztor következő félhullámkori begyújtást. Nos kiegészítve ezt a töltőt az általam (próbapanelon) épített áramkorláttal, ami egyéként egy forrasztópáka fűtésének vezérlése volt K típusú hőelemmel, a következő dolgokkal bővült: Az akksi - pontja és a grétcz - pontjai közé beraktam a figyelő ellenállást (2 párhuzamos 0.1ohm 5W). Az áram értékét 2A-8A közt szerettem volna szabályozni. Ezen értékeknél az ellenálláson eső feszültség 100-400mV-ig változhat. Itt jön a képbe a korlátozó áramkör melyben az első erősítő fokozatot átállítottam(R3-R4 arányt), hogy a kimeneti jelem 1,4V-7.5V-ig változzon (100-400mV bemenetnél), majd a második erősítő bemeneteit megfordítottam (mert nekem fordított működés kell) a kimenetre ráakasztottam egy visszajelző ledet, illetve egy 5,6K soros bázisellenállással egy 2N2222 tranyót. A tranyó emittere a testre, kollektora direktbe a tirisztor gyújtáskörébe a 330R és az 1N4001 dióda közé (mint az eredeti kapcsoláson). Következett a próba (csak az áramkorlát próbája volt). Akkumulátor helyett 2Db 24V/70W-os izzó párhuzamosan. A triak begyújt. Állítom az áramkorlátot 2A irányába, a 2 erősítő kimenetén kigyullad a led, a triak teljes sávszélességgel gyújt tovább.A 2N2222 tranzisztort nem tudom kinyittatni a műveleti erősítővel(UCE kb. 2V), még a bázis ellenállás csökkentésével se 2,2K-ig próbáltam. De, ha a tranyó bázisell. felhúzom +tápra, azonnal megáll a triak! A erősítő kimenete csak a a leddel (soros 1k-mal) olyan 10V körüli feszt produkál, ha ezt megtetézem a bázisell. ami a 2N2222 hajtja (sokkal kisebb terhelésnek kéne lenni), leesik olyan 6V körülire. A tranzisztor már több fajtára cseréltem (bc108, bc547 stb.), de semmi változás. Próbáltam a töltő rajzról lemásolni az erősítő kimenetét(soros led, dióda, 820R és 10K-> GND-re. Bázis a két ellenállás közül), de ez sem működik. Szerintem valami visszacsatolás kellene a 2. erősítő "+" bemenet és a kimenet közé, de milyet? Az ott lévő 360k + 680n RC tagot kihagytam, mert a bemenet fordítás miatt negatív visszacsatolás lett volna. Már teljesen elbizonytalanodtam. Ha valaki tud kérem segítsen. Lehet, hogy triakkal nem működik ez a kapcsolás?
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2014
(#) fongab válasza DJozso hozzászólására (») Máj 6, 2014 / 1
 
Szia
"Nos kiegészítve ezt a töltőt az általam (próbapanelon) épített áramkorláttal, ami egyéként egy forrasztópáka fűtésének vezérlése volt K típusú hőelemmel"
Az első tévedésed ott van hogy a kapcsolás a hőmérsékletet szabályozza, nem az áramot.
Ha a forrasztónál kisseb a beállítotnál a hőmérséklet, akkor a fűtés mind addig megy, amig el nem érte, a beállítottat.
Ha te tirisztorral (vagy tiakkal ) akasz áramot szabályozni akkor a fázist kell, hasitani. Egy hullám elején kapcsolod be akkor a teljes áram ha a hullám végénél kapcsolod be akkor a legkisseb áram lesz.
Ehhez figyelni kell a hullám kezdetét, amire a forrasztó állomás szabályzója alkalmatlan.

Ha cseréled a tőltő trafoját akkor, lehet olyan trafot kellene tekerni ( vagy tekertetni ) amit ~5V on belul lehet állítani 3....6 lépcsőbe.
Ha kevesebb a trafó feszültséged kisseb lesz a töltő áram amit, a tőltő szabályző kapcsolgatna a tőltés állapotának megfelelően. Ezt a jelen pillanatba üzemelő tötővel meg tudod oldani, mert az csak ha elérte a feszültséget akkor lekapcsol.
Ha esetleg ez nem felel meg, van egy kapcsolás ami szerintem neked jó: Bővebben: Link

üdv.
(#) DJozso válasza fongab hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Először is köszönöm, hogy válaszoltál. Az első tévedésemhez annyit mondanék, hogy ez esetben az áramkörnek teljesen mindegy mit szabályoz, van egy bemeneti feszültség (ami a páka esetében a hőelem szolgáltat (0mV-25mV), ez nálunk az áramkorlát ellenállásán eső feszültség szolgáltatja. A feszültség nagysága miatt (ami 100mV-400mV) kellett az erősítést "visszább" venni, illetve, hogy a hőfokszabályzó elve fordítva működik (a beállított jel alatt a kimenet magas), nekem pedig pont fordítva kellett (beállított jel felett legyen magas), ezert cseréltem meg a második műveleti erősítő bemeneteit (invertáló, nem invertáló). Így azt csinálja, amit elvárok tőle, történetesen ha a töltőáram a beállított érték felett van bekapcsol a kimenetem magas szintre vált, amit a led is visszajelez. A szabályzásnak az elve az lenne, hogy tirisztor folyamatosan gyújt (330ohm és a dióda soros körén keresztül), és amikor a töltőáram túllépi a áramlimitet a korlátozó kimenetén lévő tranzisztor kinyitna, ezzel testet kapcsolva a tirisztor gyújtó körében lévő felhúzó ellenállás aljára, így elvenné a tirisztor gyújtásához szükséges feszültséget (mivel nem a gate felé folyna az áram). A tirisztor kioltását a félhullám végén a null átmenet végzi, begyújtani csak akkor képes, ha a gate-re megfelelő nagyságú feszt adunk (és polaritásút a triaknál). Nos, ha a áramkorlát megszólalási idejét egy kondival meghosszabbítom így meg tudom akadályozni a következő félhullám nulla átmeneténél történő begyújtást.Viszont a kondi értéke kritikus, mert ha túl kicsi (a félhullám lefutó élénél már elejti a tranyót), akkor be tud gyújtani ismét a tirisztor. Ha túl nagy, akkor viszont sok félhullám kimarad, így az áramérték nagyot ingadozik . Azt nem értem kristály tisztán, hogy ebben az elméletben hol a hiba. Értem a fázishasítási elvet, de ha belegondolsz a tranyó is ezt csinálja, nem engedi szabadon gyújtani a tirisztort. Nincs igazam? A másik dolog: a trafóm már megvan (ilyen volt ócsóé ) . A linkelt rajzot megnézem és tanulmányozom, köszönöm.
(#) DJozso válasza DJozso hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Nekem a linkelt rajz nem igazán jó, mert én egy feszültségű aksikat töltenék, és szerintem nem kellene a primer körömet fázishasításos elvvel bolygatni. Én így gondolom. De javítsatok ki, ha tévedek.
Következő: »»   3 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem