Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Morse ill. ezzel kapcsolatos témák
Lapozás: OK   1 / 2
(#) HA3GX hozzászólása Nov 29, 2008 /
 
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni, egy Morse oktató programot keresek. Tegnap volt az első órám, ahol megtanultam 6 betűt Igaz nem mindig jutnak az eszembe, de ha kitartóan gyakorlok jó fogok majd Morse-ni. A tanárom azt mondta, hogy volt aki egy hét alatt megtanult, de nekem van rá kicsivel több mint egy hónapom, míg elkezdődnek a versenyek. Mivel emberhiányban van a Club, ezért számít rám. Mutatott nekem 3-4 programot, de volt amit ő készített el. Úgy volt, hogy elküldi e-mailben, de nem érkezett még meg. Mivel hétvége van ezért szeretnék még új betűket megtanulni, gyakorolni, de program hiányában ez sajnos nem megy. Számítok mindenki segítségére, tanácsára. Az „A” betűvel kezdtem és mentem sorba. Így jó, vagy jobb lenne valami szabványt követni?
Az alábbi programokat letöltöttem, de abból csak a „Morsemidi” használható aránylag.
CRT 3.0
CWCom
CWGET
cwplayer
CwType
morsemid
thor_morse13
WDMORSE
WSMORSE
A témának azért adtam a „Morse ill. ezzel kapcsolatos témák” nevet, hogy ne kelljen mindenkinek külön-külön nyitogatni a témáit.
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
Mothaltem
(#) cslaci válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Szia!
pL: http://radioamator.lap.hu/#b11241951
vagy google: "morse oktató"
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 29, 2008 / 4
 
MS-DOS felett:
letöltés
-> dmor0087.arj
-> r.arj ( magyar )
----
Régen hanglemezek, később szalagok, kazetták, ma OGG.
----
Többféle tematika létezik, nem feltétlenül az ABC sorrend a jó. Szerintem a HA6VA-é a legjobb. Néhány fejezet távírótanuláshoz
Sorrend:
1. kézírás megtanulása, hogy gyorsan tudj írni
2. vétel megtanulása
3. adás megtanulása

55 de Gábor
(#) Szetya válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 29, 2008 / 4
 
Szia!

Szerintem is először a kézírással kezdjed.
Én elég sokat utazom tömegközlekedéssel és a Gordon West féle hanganyagot tettem fel a telómba így útközben is tudok vele foglalkozni. Ez a Morse fa tematikáját követi, a könnyebb rövidebb betűkkel kezdi (T;E;M;I;A;N...).
Programnak a CW Player progit ajánlanám, azzal le tudod menteni hangfájlba a kódot (pl ötös csoportokat), van benne gyakorló, nehezítésnek QSB-t és zajt is tudsz rá tenni.
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Kézírás
Régebben Tóni HA7MW adott gyakorlatokat 3.5 MHz-en.
(#) Szetya válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Vizuális embereknek.

(elnézést a nagy kép miatt)
(#) HA3GX hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a segítségét! Megvan a program (köbzoli), a tananyag (gg630504) és egy vizuális rajz (Szetya). Hálás köszönet érte mindenkinek. Megfogadom a tanácsotokat, a kézírást megtanulom, majd vételezek ill. ha már ezek mennek akkor adok is.
Mindenkinek járna az 50 pont...
Mothaltem
(#) kobold válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Idézet:
„Mindenkinek járna az 50 pont...”

És tényleg
(#) HA3GX válasza kobold hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Köszönöm
(#) gg630504 hozzászólása Dec 2, 2008 /
 
Távíróbillentyű -ről egy kis összefoglaló.
(#) Gyuri1983 hozzászólása Márc 13, 2009 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni egy feladatban, morze-gyakorlót szeretnék építeni.
Egy olyan kapcsolást, amihez egy nyomógomb kapcsolódik, és azon a morze-kódokat lejátszva, hallhatóvá válik a morze-üzenet.
+
A gyakorló hangmagassága: normál "A"hang legyen.
+
Ha esetleg tudja valaki mi az a „csőbúgó” és még kapcsolási rajza is van róla, nagyon hálás lennék!
Előre is köszönöm a segítséget!!

(#) gg630504 válasza Gyuri1983 hozzászólására (») Márc 13, 2009 /
 
Hááát, van néhány variáció. . .
* Fejhallgatós
* hangszórós legyen?
Milyen építőelemből készüljön
* diszkrét félvezető
* integrált áramkör
* elektroncső
* processzor?
Mekkora legyen a tápfeszültség
* 3 voltos
* 9 voltos elem
* hálózati tápegység?
Egyéb megkötés ( RC, LC, astabil multivibrátor, fázistolós, kettő T-s, UJT-s, blocking oszcillátoros, stb. )
A legegyszerűbb, ha a multimétert szakadásvizsgáló állásba kapcsolsz és billentyűt kötsz rá.
A második legegyszerűbbhöz a Időzítők építése 555-el cikk astabil multivibrátor részének tanulmányozásával kezdődik.
---
A hangmagasság inkább a duplája, 800 hertz szokott lenni.
---
A csőbúgó egy elektroncsöves hangfrekvenciás LC oszcillátor tápegységgel és hangszóróval egybeépítve.
Csőbúgó 1 Csőbúgó 2
(#) besi99 válasza Gyuri1983 hozzászólására (») Márc 13, 2009 /
 
amikor kiskoromban katonáéknál úgy ki akartak hajítani, mert egy továbbképzésre kettőnket úgy küldtek el, hogy még nem ismertük az abc-t-se, na de mi majd megmutatjuk! a cél 100, ill 80 volt gyenge 1 hónap alatt. Egy hét után már behoztuk lemaradásunkat, sőt, az volt a gond, hogy nem elég gyors volt az adás. Mivel hétvégén elengedtek minket, egy normál, meg egy kétsebességű magnóval 160-as tempóig csináltam tréning szalagokat, mert nem lehet 100-ból úgy vizsgázni, hogy annyival gyakorlok. Kétségtelenül sokat melóztunk, a várost nem is láttuk, de estig nyomtuk a ceruzát. DE ÁTMENTÜNK, ahaver 80-nal, én meg százzal
(#) gg630504 válasza Gyuri1983 hozzászólására (») Márc 13, 2009 /
 
Csőbúgó ( RT 1953-12-283 )

283.djvu
    
(#) gg630504 válasza Gyuri1983 hozzászólására (») Márc 16, 2009 /
 
Csőbúgó ( RT 1958-05-b4 )

160b.djvu
    
(#) gg630504 válasza Gyuri1983 hozzászólására (») Márc 16, 2009 /
 
Először nem értettem, mi ez a fokozott érdeklődés a csőbúgók iránt. Ráleltem: GAMF Mikroelektronika tanulmányi verseny: 2. forduló
(#) gg630504 válasza Gyuri1983 hozzászólására (») Márc 17, 2009 /
 
Hangolvasó-terem csöves generátora ( RT 1951-dec-23 )

23.djvu
    
(#) Simon Balázs hozzászólása Aug 1, 2009 /
 
Sziasztok! Az lenne e kérdésem, hogy valoaki használ(t)-e Morse Runnert-t? Ha valaki igen segítene elmagyarázni hogyan kell használni? Előre is köszönöm!
(#) janikukac hozzászólása Márc 31, 2011 /
 
Heló ! Éngem egy nagyon egyszerű kapcsolás kéne, műszaki órára...
(#) gg630504 válasza janikukac hozzászólására (») Márc 31, 2011 /
 
Mármint távíró gyakorlónak, azaz nyomógombbal kapcsolt hangfrekvenciás oszcillátor + hangszóró?
irodalom.
555 astabil 800 Hz?
(#) MaTe193 hozzászólása Jún 6, 2011 /
 
Üdvözletem!
Én egy olyan morse-gyakorló programot keresek, ami valamelyik porton (párhuzamos,soros) kersztül be is tudja olvasni a jeleket.
Előre is köszönöm:Máté.
(#) Marczilla válasza MaTe193 hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Sziasztok kedvet kaptam a morze tanulására, megismerésére, tudom, hogy egy kicsit régi eszköz, de még most is használják, gondoltam ki próbálom. Akik ezen már túl vannak, adnék egy pc programot, ami a morze hang alapján írja le betükre a jeleket, tehát le fordítja nekünk úgy ahogy van.
http://www.dxsoft.com/en/feedback/

milyen frekvencián mozognak ezek a morze csatornák?
(#) bodgabo válasza Marczilla hozzászólására (») Feb 11, 2012 /
 
Rádióamatőr frekvenciákon, főleg rövidhullámú tartományban igen elterjedten használnak távíró üzemet. Tanulásra én a CWPlayer nevű progit használom, rádióhoz kapcsolva ez is tud adni és venni is (kódol dekódol) elvileg (még nem próbáltam). Jelenlegi problémám az vele, hogy a "game" portra a rajz szerint próbáltam morse billentyűt csatlakoztatni, de a progi két gépen is azt jelzi hogy nincs joystick. A billentyű a JoyA 1-es gombjára van kötve, potik helyett fix ellenállásokat tettem be. Lehet hogy a port címe nem jó neki?
(#) gernerakos hozzászólása Máj 28, 2014 /
 
Üdv!
Remélem él még ez a téma!
Tudja esetleg valaki, hogy hosszúhullámon kb. 270 és 350 KHz közöti folyamatos morsézés kihez/mihez tartozik.
az egyik pl. ilyen: .-.. de van ez is ... .- meg egy hosszab - ..- . ...
(#) fecameca válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 28, 2014 /
 
Csak tippelni tudok, de én is már tapasztaltam, hogy vannak olyan gépi adók, amelyek ugyanazokat a betűket ismételgetik naphosszat. Hiteles frekvencia, Greenwichi idő, világítótorony funkció? Valami jeladók lehetnek.
Én meg amikor katona voltam, találtam az illemhelyen egy cetlit, a parancsnokom óva intett tőle, de én mégis bemagoltam, nem is tudom többé elfelejteni, arra lennék kíváncsi, kinek mi a véleménye róla? Akác .- Békababa -... Csákibácsi -.-. Dália -.. E . Feribácsi ..-. Gálbácsi --. Hepehupa .... Ili .. Japáncsászár .--- Kálisó -.- Libásmisi .-.. Mátyás -- Néni -. Ólajtó --- Pipásbácsi .--. Qútyásvilág --.- Románok .-. Sipili ... Tél - Ugató ..- TáXira vár -..- Yákibátyám -.-- Verekedő ...- Wigyázzál .-- Zázázizi --.. Eltekintve attól, hogy amelyik betűvel nem kezdődik magyar szó, ott nyelvileg helytelen, egy ilyen segédlettel a Morse ABC egyetlen nap alatt megtanulható, de azt sajnos elfelejtettem, miért is ellenezte annyira az öreg?
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2014
(#) gernerakos válasza fecameca hozzászólására (») Máj 28, 2014 /
 
Hiteles frekvenciát nem tudok, mert a rádió amelyel fogom, annak letörött s skálahúrt tartó műanyag pöcök, javítani meg nem tudom. Évekkel ezelőtt, amikor még működött, akkorról maradt meg ez az emlék, hogy valahol ebben a frekitartományban lehet fogni. Amúgy tervben van egy precízebb ulrtarövid, rövid, közép, hosszuhullámú vevő vásárlása.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 28, 2014 /
 
Van több hiteles frekvenciát sugárzó adó, ami nálunk aránylag jól fogható az a DCF77 adó 77.5 kHz -en a hosszúhullámú sávban.
A hosszúhullámú sáv jó terjedése miatt a műsorszóró sávot (150 - 288 kHz) nem csak a műsorszórók használják, hanem másodlagos szolgálatként a légi navigáció szolgálat is. Ebben a sávban működnek a DME ND (körsugárzó) irányadó állomások is, ezek folyamatosan morse kóddal sugározzák az azonosítójukat. Valószínűleg ezt hallhattad.
(#) bodgabo válasza fecameca hozzászólására (») Máj 29, 2014 / 1
 
Szia!
Ezzel valóban gyorsan meg lehet tanulni a morzét, de szerencsére engem is idejében óva intettek ettől a módszertől. Főleg vételnél problémás a bemagolt szavak alapján leírni a betűket, írás nélkül meg szinte lehetetlen venni (egyszerre jár a fejedben a már vett szó eddig meglévő betűi, a bemagolt "betűszó" és már lehet hogy a következő betűt is kellene venni...). Fárasztó és nagy tempónál nem járható. 25WPM sebességnél mire vigiggondolod hogy zázázizi és leírod, a következő két betűről már le is maradtál.
A betűk hangképét kell megtanulni. Hosszadalmasabb és elég unalmas, de utána nem kell gondolkozni rajta. Sok gyakorlás után olyan, mintha simán betűzné valaki a mondandóját. Vicces, de nemrég egy alapjáraton álló buszból hallottam ilyen szaggatott nyekergés félét (ékszíj, vagy a karosszéria illesztése), és fejben már vettem is. Valami ilyesmit "adott": E E I EE ESEI E I E ....
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Máj 29, 2014 /
 
Pucuka, hogy te minden topicban ott vagy...köszönöm a válaszokat, mostmár tudom, hogy nem valami űrlény akar velem kapcsolatba lépni
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2014
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 29, 2014 /
 
Azért nem minden topikban.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem