Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg Multiplexer IC (DG406DJ) melegszik
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Zsooti79 hozzászólása Feb 22, 2008 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a téma címében említett IC melegedésével kapcsolatban.
Röviden a felhasználási célról: Simens S7-es PLC-nek kell 16 analóg jelet beküldenem, amit ezzel az IC-vel szeretnék megoldani. Így csak egy analóg bementet kell a PLC-n használnom. A problémám az, hogy működés közben az IC felforrósodik és utána már nem is működik rendesen. Sajnos be kell vallanom az IC-n kívül semmien passív elemet nem használtam fel a kapcsoláshoz.
Szerintetek mi lehet a gond, ha a referenciák a következők: Az IC-t +\-15V-ról üzemeltetem (+Föld). A 16 analóg jel egy erősítő kártyáról megy az IC-re közvetlenül (kb. +\- 10,5V), előtét ellenállás nélkül, de szerintem nem is itt a gond, mert ezeket a jeleket az IC csak kikapcsolja a kimenetre, nem dolgozza fel. A csatorna választó és bemenetekre és az engedélyező bemenetre a PLC kimenetéről közvetlenül megy a 24V. Itt sincs előtét ellenállás.
Sajnos angolul nem tudok így az adatlapját se tudtam teljes egészében értelmezni. Csatolom nektek, hogy aki tud angolul hátha megleli benne a "hibámat".
Kérdésem az lenne: Szerintetek jó a +\- 15V tápfesz az IC-nek, a táphoz vagy a csatorna választó bemenetekhez vagy az engedélyező bementhez vagy bárhova nem kell előtét ellenállás? Nem sok a 24 V a csatorna váltó bemenetekre ill. engedélyező bementre?
Szerintetek az engedélyező jelet minden csatornaváltáskor meg kell adni majd elvenni vagy elég az elején bebillenteni majd végig magas állapotban maradhat!

Lécci aki tud segítsen hétfőig ki kell tökölnöm mi a baja!
Köszönöl előre is minden segítő jellegű választ!

Üdv. Zsolti

DG406DJ.pdf
    
(#) eSDi válasza Zsooti79 hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
üdv!

Idézet:
„A csatorna választó és bemenetekre és az engedélyező bemenetre a PLC kimenetéről közvetlenül megy a 24V. Itt sincs előtét ellenállás.


Hát itt a gond!!! az CMOS rendszerű. max 5V mehet rá.... próbáld ki. szerintem ez lehet a baj....

Így kezdődik az adatlap:
(utolsó előtti sor)

Pin-Compatible Plug-In Upgrade for Industry
Standard DG406/DG407
Guaranteed Matching Between Channels, 8? Max Guaranteed On-Resistance Flatness, 9? Max Guaranteed Low Charge Injection, 15pC Max Low On-Resistance 100? Max Input Leakage, 5nA Max at +85?C Low Power Consumption, 1.25mW Max Rail-to-Rail Signal Handling Digital Input Controls TTL/CMOS Compatible ESD Protection >2000V per Method 3015.7
(#) eSDi válasza eSDi hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Pin-Compatible Plug-In Upgrade for Industry Standard DG406/DG407
Guaranteed Matching Between Channels, 8? Max
Guaranteed On-Resistance Flatness, 9? Max Guaranteed Low Charge Injection, 15pC Max
Low On-Resistance 100? Max
Input Leakage, 5nA Max at +85?C
Low Power Consumption, 1.25mW Max
Rail-to-Rail Signal Handling
Digital Input Controls TTL/CMOS
Compatible ESD Protection >2000V per Method 3015.7

így átláthatóbb....
(#) Sebi válasza Zsooti79 hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
„ A csatorna választó és bemenetekre és az engedélyező bemenetre a PLC kimenetéről közvetlenül megy a 24V. Itt sincs előtét ellenállás."

Ebben az esetben a tápfesz felé kötött védődióda nyit és a +15V-os tápba próbálja küldeni a 24V-ot. Ebbe aztán idővel belehal. Egyszerű ellenállás osztóval orvosolható a konstrukciós hiba.

(#) Gafly válasza Zsooti79 hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Szia Zsolti,

megneztem az adatlapot, es szerintem az a bajod,
hogy a bemenetek belso vedodiodaval a tapfeszekhez
meg vannak fogva. Mivel 24 V-os feszultseget
kozvetlenul kotsz a digitalis bemenetre, a vedodioda
kinyit a 15V-os tapfesz fele.
Csodalnam ha nem ment volna tonkre az IC, helybol
cserelnem ujra (meg akkor is ha jonak latszik).
Egyebkent pedig a legegyszerubb megoldast minden
digitalis bemenet elott egy ellenallas es zener
beteteleben latom.
Az alkatresz ertekek tekinteteben elegge szabad kezed
van, en 4,7V...12V kozott probalkoznek es par KOhm
nagysagrendben. Mondjuk 12V es 10K mindenhova...

Sok sikert!

G.

(#) (Felhasználó 1947) válasza Zsooti79 hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Szia !

A digitális bemeneteit lehetőleg ne a PLC 24v-os tápjával rugodázd.
5V-os jelekkel próbálkozz,vagy ,ahogy előttem is javasolták ellenállásosztóval, zeneres védelemmel,de szerintem egy optocsatolós leválasztás sem árt.
Ha nem tudsz értelmezni egy IC adatlapot,akkor először kérdezz,után ragadj forrasztópákát,ne forditva.

Üdv ! Luki
(#) Zsooti79 válasza eSDi hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
eSDI: mire gondolsz...."CMOS rendszerű max. 5V mehet rá"? A csatornaváltó és engedélyező bemenetekre gondolsz? Mert ugye az analóg jelek amiket multiplexer-el azok +\- 15V lehet esetemben +\-10,5V.

Sajnos, amit ide leírtál, kiszedtél az adatlabból az ugyancsak angol nyelven van így nem is tudom értelmezni.

Viszont azt írod max 5V.
Akkor a következő mondat szerinted nem azt jelenti, hogy ha a tápfesznél nagyobb jelet küldesz az előbb említett bemenetekre, akkor azt a tápfesz értékéig levágja?

Adatlap\1. lap teteje\Note1: utáni mondat....
(#) Zsooti79 válasza Sebi hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Sebi: És szerinted az ellenállás osztóval hány V-ra csökkentsem a bemenő feszültség értékeket? 5V-ra vagy 15V-ra mint a tápfesz? És te szerinted mit jelent a Note1 utáni mondat?
(#) Zsooti79 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Gafly: Nem tudom, hogy jó-e még az IC, mert miután hagytam kihülni nem próbáltam meg újra, nem volt már rá időm....
Hogy érted azt, hogy minden digitális bemenet előtt egy ellenállásban és egy zéner diódában látod a megoldást?
Az ellenállást sorba kötni (áram csökkentés céljából), a zénert meg párhuzamosan (földre kötni)?
És a Note1 te szerinted is mit jelent az adatlapban?
(#) Zsooti79 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Luki: Én nem azt mondtam, hogy semmit nem értettem az adatlapból, hanem hogy voltak angol mondatok amiket nem tudtam lefordítani a gyenge angol tudásom miatt.
A Note1 utáni mondatból indultam ki ami szerintem azt jelentette, amit eSDI-nek is írtam. Úgy gondoltam, ha tápfeszben bír akár 40V-ot is akkor bírja a 24V-os digitális bemeneteket is. Ezek szerint tévedtem...
(#) Gafly válasza Zsooti79 hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
Tehat az adatlap szerint egyszerusitve a logikai
bemenetek magas szintje olyan 2,5V felett de a
tapfeszultseg alatt legyen. Tehat nem szigoruan
5V-os vezerlest ker, viszont azzal tokeletes mukodik...

Vagyis ha 15V-os a tapod es 24V-os a vezerlo jeled
akkor vagy zeneres vedelem, vagy feszultsegoszto
(peldaul 2x22K) mindenkeppen kell.

De mivel elegge eros vedodiodak vannak a bemenetek
es a tapfeszultseg kozott ha a PLC es az IC koze
egyszeruen egy soros ellenallast teszel (par(tiz))K
akkor az is eleg (bar igenytelen) megoldas...
(#) Zsooti79 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 22, 2008 /
 
És szerinted melyik lenne a legjobb megoldás?
1. Feszosztó?
2. Optocsatoló?
3. Tranzisztor?
4. Zéner és ellenállás?
(5.Soros ellenállás?)

Ha a feszosztót választom, akkor azt mondod 22K-val már jó lesz az áram érték is, mert az adatlap táblázataiban az áramértékekről is ír?!
És véleményed szerint a multiplexer kimenetét nem kellene egy ellenállással földre húzni, hogy ha nincs kimenő jel akkor ne lebegjen? Pl. amikor nincs engedélyező jel!...vagy az ábrákon hol a kimenetre, hol a tápfeszre tesz kondit, szerinted azok elhagyhatóak?
(#) Gafly válasza Zsooti79 hozzászólására (») Feb 23, 2008 / 4
 
Szia,

az adatlapban alapvetoen ket aramertekrol beszelnek
a digitalis bemenetekkel kapcsolatban:

Egyreszt 30mA-rol, ami a legnagyobb aram amit vedo
dioda elvisel (ha mint a te eseteben is megkuldi valaki
a bemenetet tapfesznel nagyobb jellel...)

Masreszt pedig a bemenet szivargo aramarol ami
CMOS aramkor leven max 1uA...

En ket ellenallasos feszosztora szavaznek latatlanban
(jo lenne azert tudni pontosabban hogy mit is akarsz
csinalni mert az analog jel, PLC kicsit gyanus nekem...).
Egy ellenallas az IC bemenettel parhuzamosan, a
masik pedig az IC benet es a PLC kimenet koze).

Az ertek szinte barmekkora lehet, de ha:
- tul kicsi (pl. 1k) akkor melegedni fognak az ellenallasok;
- tul nagy (pl. 1M) akkor zavarokat szedhet ossze, kulonosen
ipari kornyezetben.

Az sohasem art (kulonosen CMOS IC eseten ha soha
semmi sem lebeg szabadon )
Nem ismerem hogy mirol hajtod meg a bemenetek es mi lesz a
kimeneten, de nehany 10..100 K nem artana a kimenetre
a lebegest elkerulni. (Csak sokkal nagyobb legyen (mondjuk
legalabb tizszer) mint amit a kementre kotsz, hogy ne
terheljen be)

Ami a kondikat illeti, a tapfeszekre mindenkeppen ajanlatos
hidegito kondikat tenni (mondjuk 100nF kozvetlen az IC
toknal).

Amit a kataloguslapban a kimeneten latsz kondit, az nem kell.
Ezzel csak valosz helyzetet (szerelesi, terhelo, stb.)
probaljak utanozni, jelezve hogy a megadott ertekek az
alabbi terhelesi viszonyokra vonatkoznak....

Udv,

G.

Ps: Elvileg a plusz tapot is felemelheted mint megoldas
de nem javaslom...
(#) eSDi válasza Zsooti79 hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Idézet:
„eSDI: mire gondolsz...."CMOS rendszerű max. 5V mehet rá"? A csatornaváltó és engedélyező bemenetekre gondolsz?”


Igen azokra gondoltam! A többire meg már megadták a válszt. Választhatsz az ellenállás osztó és a zener-es megoldás között... ezekkel van a legkevesebb munka, ha erre törekszel.... ha viszont a biztonságra, akkor optocsatoló.....
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem