Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » GPS Time Server
Lapozás: OK   7 / 10
(#) z_miklos válasza z_miklos hozzászólására (») Okt 7, 2017 / 2
 
Sikerült az időt dekódolni Arduino-val. A vevő A244D, CD4060, XR2211-ből áll.
Szépítenem kell a szofton, mert kaotikus.
(#) Gafly hozzászólása Okt 11, 2017 /
 
Már BDS is van.
(#) Hp41C válasza Gafly hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Átfedés a Gallileo rendszerrel...
A CE (China Export) jelölés után ez is borsot tör az EU orra alá...
(#) z_miklos hozzászólása Nov 4, 2017 /
 
Nézegetem a francia idő adóhoz használt (Allouis 162 kHz, France-Inter, TDF) vevő lerásokat. Az egyik helyen azt írják, hogy a 4046 vagy az 567 oszcillátorai nem alkalmasak a feladatra, mivel nagyon kis behúzási tartományról van szó +/-200Hz. Ez a HGA22 esetén +/-170Hz.
Idézet:
„Le VCO doit avoir une plage de capture extremement faible, car sinon, à la mise en route, il n'y aura jamais de signal en sortie du filtre 2kHz. On peut parler d'une plage de capture de l'ordre de +/-200 Hz autour de 160kHz soit de l'ordre de 0.1%. Avec de telles valeurs, un VCO analogique (4046, 567) n'est pas adéquat, et seul un VCXO peut garantir cette très faible plage de capture.”

Idézet:
„A VCO rendkívül kis behúzási tartománnyal kell rendelkezzen, különben indításkor soha nem fog jelet adni a 2 kHz-es szűrő kimenetén. 160kHz körül a +/-200 Hz behúzási tartomány 0.1% -ot jelent. Ilyen értékek esetén az analóg VCO (4046, 567) nem megfelelő, és csak egy VCXO képes garantálni ezt a nagyon kis behúzási tartományt.”

Kristállyal állítják elő a PLL frekit és varicap diódákkal variálják.
Az én esetemben 8.1% az arány (KF= 2.0953125kHz, Sáv=+/-170Hz).
A kérdésem az lenne, hogy az én esetemben is segítene a VCXO?

Bővebben: Link
Egy másik 162kHz vevő
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2017
(#) Feri007 válasza z_miklos hozzászólására (») Nov 4, 2017 /
 
A 0.1% behúzási tartomány egyenesvevőre vonatkozik, tehát amikor a 160kHz-ből kellene kihámozni a 200Hz löketet. Szupervevő esetén, amit csináltunk, lekeverjük a jelet 4 kHz tartományba, akkor már sokkal nagyobb a löket -> analóg PLL-lel jól demodulálható.
(De a túl nagy löket is gond lehet, ahogy többször írtam, kikerül a lineáris tartományból a fázisdetektor.)
De min akarsz segíteni?
(#) z_miklos válasza Feri007 hozzászólására (») Nov 4, 2017 /
 
Nagyon köszi a választ. Úgy tűnik nem eléggé érzékeny az XR2211 demodulátor.
Az XR2211-el bizonytalan a demodulált jel.
Ha a hangkártyára kötöm az A244D kimenetét akkor tökéletes a linux szoftveres demodulálás. Ha az XR2211 demodulál akkor az Arduino nem mindig tudja értelmezni. De ennek lehet egy olyan oka is, hogy a logikai 1 feszültség az XR2211 kimenetén nem tökéletesen 5V, hanem nem tudom mennyivel kisebb (nem tudom megmérni). Talán az segíthet, ha analog bemenetre kötöm az XR2211 kimenetét...
(#) Feri007 válasza z_miklos hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Most jutott eszembe csak , hogy a HGA22 frekvencia modulált. Jó, ezt tudtam, de
- FM-nél nem kell törekedni a linearitásra a KF-ben
- nyugodtan lehet erősíteni, és aztán limitálni, mondjuk két anitiparalell diódával.
Miért erősítünk, aztán limitálunk?
Mert az infot a freki hordozza. A limitálás a zajt elnyomja - egy kicsit pongyola, de ez a lényeg.
Szóval, lehet, hogy az erősitésed növelni kellene a KF részben.
(#) z_miklos válasza Feri007 hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Köszi a választ. Az XR2211-ben benne van a limiter.
Idézet:
„The preamplifier is used as a limiter such that input signals above typically 10mV rms are amplified to a constant high level signal.”


Bocs, hogy össze vissza kalandozok ezzel a témával, de tökéletesre szeretném kihozni az áramkört.
Az XR-2211 elé tegyem be az erősítőt vagy ahogyan mások csinálták, az XR két részegysége közé és a kimenetére, lásd a következő projekteket:

Decodeur kiwi avec un XR2211

Démodulation FSK Arduino
Itt az írják, hogy
Idézet:
„Sortie trigger collecteur ouvert seuils environ 2.1V et 1.39V”
.
Az első opamp szűrést is végez.
A 2.1 V kevéske az Arduinonak logikai 1-ként. Gondolom nem véletlenül tettek az XR2211 után egy komparátort (ami egyúttal fordít is). Ennek kimenetén a logikai 1 az 3.92 V.
Lehet az lenne a legjobb ha az Arduino analóg bemenetére kötném az XR2211 kimenetét és én dönteném el mennyi legyen a küszöb.

(Kellene már vegyek egy oszcilloszkópot. Műszer nélkül kínszenvedés.)
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2017
(#) Bakman válasza z_miklos hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Idézet:
„Gondolom nem véletlenül tettek az XR2211 után egy komparátort (ami egyúttal fordít is). Ennek kimenetén a logikai 1 az 3.92 V.”
itt valami tévedés lesz, a komparátorok kimenete általában nyitott kollektoros.
(#) Feri007 válasza z_miklos hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Idézet:
„Kellene már vegyek egy oszcilloszkópot”

Hát, igen, anélkül, hogy tudnánk, mekkora jeled van, nehéz tippet mondani, h. hová és mekkora erősítés kell.

Nekem az a tippem, hogy a XR2211 demodulációjával van gond.
A kimeneti szint vagy elég, vagy nem. NEm szokott "billegni".
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2017
(#) Beles hozzászólása Nov 9, 2017 /
 
Azért ha kész lesz az én digitális demodulátorom, akkor csinálhatnánk egy összehasonlítást hogy melyik a jobb Néha dolgozgatok rajta, jelenleg ott tart a dolog, hogy autokorreláció helyett áttértem az IQ demodulálásra, de még van valami hiba a rendszerben. Megint az van hogy a PC-s verzió stabilan működik, de PIC-en sok jelsorozatot nem dekódol valamiért.
(#) z_miklos válasza Beles hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Én is haladtam a projekttel. Beültettem egy LED-et, ami segítségével be lehet hangolni az FSK demodulátort. LCD kijelzőre írom ki az időt. Javítottam a szofton (elég sok hiba volt benne, a fenti problémáim nagy részét a szoft okozta). A LCD nagyon zavarja a vételt.

Szóba került a KF szűrő. Nem lehet R és C -ből alul áteresztő szűrőt készíteni? A KF kb. 2.095, 2.100 kHz az esetemben. Ezzel a szűrővel javítanám a vevőmet.
(#) Feri007 válasza z_miklos hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Mivel alacsony a KF, aktiv(rc) szürö célszerü. És utána lehet az erősítést is növelni, mert a frekvencia hordozza az informaciót, akár tul is lehet vezérelni, utána pedig határolni vmi ésszerü értékre. IQ demodulácio felesleges.
(#) z_miklos válasza Feri007 hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Köszi a választ. Ki fogom próbálni az aktív szűrőt. Milyen opampot ajánlasz, FET-es vagy bipolárist?
(#) Feri007 válasza z_miklos hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Idézet:
„Milyen opampot ajánlasz, FET-es vagy bipolárist?”

Olyat, ami 5V-ról jól megy.
(#) Beles válasza Feri007 hozzászólására (») Nov 15, 2017 /
 
Idézet:
„IQ demodulácio felesleges.”

Ugyan miért lenne felesleges? Egyszerű és nagyszerű
(#) Feri007 válasza Beles hozzászólására (») Nov 15, 2017 /
 
Persze, jó a IQ mod-demod,
de frekvenciamodulációnál miért kellene használni?
(#) Beles válasza Feri007 hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Elvileg jobb a jel zaj viszonya. Csak pár hónapja tanulgatom az RF dolgokat, de mivel főként mikrokontrollerekkel szeretek játszani, ezért amit csak lehet én programmal oldok meg. Jelenleg 3 féle módot ismerek DSP-ben FSK demodulálásra, ebből kettőt próbáltam ki, és ez vált be a legjobban.
Közben haladtam még a szoftverrel. Jelenleg ott tartok, hogy a gyári hkw-s órát majdnem megközelíti a vevőm érzékenysége. Ahol régebben álmodni se mertem hogy lesz vétel, mostmár ott is szépen veszi a jelet.
(#) pucuka válasza Beles hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Az FSK a "kvadratúra moduláció" leges leges legegyszerűbb esete. Amplitúdó moduláció nincs, fázis moduláció nincs, két külön frekvencia van, lehetőleg egymástól független viszonyban. Lehet folyamatos, és fázisváltós átmenet is.
Nagyon egyszerűen, minden számítástechnikai erőforrás nélkül analóg módon demodulálható. Mivel analóg, lehet nagyon gyors, jó a zavarvédelme is. PLL áramkörről lock/unlock formában levehető.
A komplett vevő érzékenysége javarészt a demodulátor előtti erősítés nagyságától függ, lényeges, hogy a PLL megkapja a biztonságos behúzáshoz szükséges jelszintet.
(#) Feri007 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Kénytelen vagyok helyesbíteni: A frekvenciamoduláció -esetünkben FSK- egyenértékű azzal, mintha az alapjel integráljával végeznénk fázismodulációt. AM nincs, egyetérünk.
És, igaza van Beles kollégának, hogy ha egy frekvenciamodulált jelet lehet IQ demodulátorral
demodulálni. A fázis-demodulátor (rész) az alapjel jel deriváltját állítja elő. (amennyiben FM modulált a jel, és az, esetünkben)
Tehát utána egy integrálás kell, hogy következzen.
Ennyi az elmélet.

Hogy gyakorlatban érdemes-e a HGA22 FSK jelét fázis-demodulálni, utána integrálni, mikrokontrollerrel, mert jobb eredmény érhető el -mihez képest?- vagy egyszerűbb -mihez képest? - nem tudok válaszolni.
De azt hiszem, nem is egymondatos a válasz.

Tévedtem, hogy feleslegesnek tartottam az IQ-demod-t. Fázis-demodulátorral a fenti módon lehet FSK-t demodulálni.
Feleslegesen bonyolultnak gondoltam. Persze, ha van egy kész kód IQ-ra,
lehet, hogy nem nagy kunszt FM-re "átszerelni".
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2017
(#) pucuka válasza Feri007 hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Jó a helyesbítés, csak nem akartam ilyen mélységig belemenni. Egyébként inkább QPSK az amelynél az IQ demodulálás jól jön, de az már megoldható egyszerűbben is. Az FSK jelet persze hogy lehet IQ demodulátorral demodulálni, csak az már olyan ágyúval verébre megoldás.
Abban is egyetértünk, hogy feleslegesen bonyolult.
Eszembe jutott még, hogy mire is használják a HGA22 jelét? Az csak egy hozadék, hogy a fogyasztó időzítéseit kapcsolják vele, ennél sokkal fontosabb a hálózat elemeinek szinkron bekapcsolása. Erre azért van szükség, mert gyakorlatilag egy olyan távvezeték szakaszt kell bekapcsolni, amelynek mindkét végén kvázi generátor van. Ezért csak viszonylag nagy időbeli pontossággal kell mindkét végén a szakaszolókat bekapcsolni, mert különben a hálózatban lengések keletkezhetnek. Azért használnak FSK modulációt, mert annak demodulátorának kicsi a késleltetése, az adatsebesség nem igazán fontos dolog.
Persze egy otthoni felhasználáshoz ennek nincs jelentősége, lehet bátran játszani vele, akár DSP -vel is. Csak a kérdés a természeténél fogva egyszerűbben is megoldható.
A '80 -as évek elején volt hasonló kísérletezés a Kossuth rádió vivőfrekvenciájával, de aztán a GPS terjedésével elhalt a kérdés, és -ahogy látom- előjött hasonló, de már sajátadós formában, alkalmassá téve hálózat vezérlési feladatokra is.
(#) hobbipista hozzászólása Dec 3, 2017 /
 
Nemrég tudtam meg, hogy a 135.6kHz-en működő lakihegyi RKV-adó pontosidő-jelet is ad. Nálunk a Mainflingeni DCF77 jele amúgy is nehezen vehető, a vételi körzet határán vagyunk (Zala megye), így arra gondoltam, érdemes lenne a lakihegyi RKV-adó jelét venni és annak alapján órát készíteni. Ehhez szeretnék a hozzáértőktől egy kis segítséget kapni.

Az adás FSK-modulációval megy, 135.6kHz +/- 170Hz eltolással. Arra gondoltam, helyi oszcillátornak egy Atmel-mikroprocesszor egyik kimenetét használom frekvencia-szintézerként, persze aluláteresztő szűrővel. Ugyanezzel a processzorral fel tudnám dolgozni a beérkező jelet is és meghajtani az LCD-t.

Két ponton kérnék segítséget. Az egyik a vevő, ebben nincs tapasztalatom. Valószínűleg nem kell bonyolultnak lennie. A másik a pontosidő-távirat formátuma, amit nem ismerek. A táviratok (telegram) alapformátuma megvan, itt elérhető (legalul):

Távirat formátuma

De ebből még nem tudom meg, hogyan néz ki az adatsor.

Kszönettel veszek minden segítséget.
(#) zenetom hozzászólása Dec 3, 2017 /
 
Sziasztok!
Mi lenne, ha a topic címe meg lenne változtatva? Csak mert nem kizárólag a GPS alapú időről van szó, sőt...
A címe lehetne inkább: RF Time Server, vagy valami ilyesmi.
Egyébként az új topicot, ami előbb nyílt "Pontos idő a 135.6kHz-es lakihegyi adóról" is be lehetne ide olvasztani.
Ez a hozzászólás moderátoroknak is szól.
Sajnos időhiány miatt nem tudok részt venni a témában, pedig nagyon érdekelne, néha bele szoktam olvasni a hozzászólásokba, és folyik a nyálam..
(#) Cavalier hozzászólása Dec 3, 2017 /
 
Mindenképpen ezzel szeretnéd megoldani, vagy csak a pontos idő a lényeg?
Én inkább csinálnám egy kb. 2e forintos GPS modullal, egyszerűbb, gyorsabb, könnyebben feldolgozható, stb. Hátránya, hogy az antennát minimum az ablakba kell rakni.
A másik, egy ESP2866-os modul, szintén max. 2e forint, arduinoval programozható, felmászik wifin a netre és NTC szerverről kapja az időt. Hátránya, hogy kell neki wifis net.
A GPRS modult nem mondom, mert abba meg sim kártya kell.
(#) Lucifer válasza Lucifer hozzászólására (») Dec 3, 2017 /
 
Ha esetleg a kapcsrajz kellene nagyobb méretben itt találod (úgy tűnik valami javascriptes csoda meggargyult az oldalon):
http://digitelektro.hu/wp-content/uploads/2017/05/HGA22.png
(#) hobbipista válasza Lucifer hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Köszönöm szépen, ez már jó. Épp írni akartam, hogy a belinkelt oldalon csak rossz felbontásban érhető el a kapcs. rajz.

Kérdezhetek majd tőled 1-2 dolgot a rajzzal kapcsolatban?
(#) hobbipista válasza Cavalier hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Egyelőre a rádiós megoldással próbálkozom, mert a hosszúhullám miatt (remélhetően) nem lesz vételi probléma. Azért neked is köszönöm a tippeket, nem árt ismerni a lehetőségeket.
(#) Lucifer válasza hobbipista hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Nem az én oldalam, csak konstatáltam, hogy nem megy rendesen a nagykép.
De ha kérdésed van tedd fel nyugodtan, majd megpróbálunk válaszolni.
(#) Bakman válasza Cavalier hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Idézet:
„Én inkább csinálnám egy kb. 2e forintos GPS modullal, egyszerűbb, gyorsabb, könnyebben feldolgozható, stb. Hátránya, hogy az antennát minimum az ablakba kell rakni.”
Nálnuk két födémmel és egy tetővel az antenna felet, ami a pincében van, vígan működik a vevő.
Következő: »»   7 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem