Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   128 / 274
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Szia!
Idézet:

KF trafót kellene raknod a kimeneti rezgő körbe a felső kaszkód tag kollektorába.
Akkor az szelekciót biztosítana a tényleges KF frekvenciára.
Amit be kellene hangolni a pontos KF értékre.”


A keverőmnek nincs szelektivitása a KF frekvenciára, talán inkább nevezhető
sáv konvertálónak, ami pl 11 mhz-rövidhullámú adót 10 mhz-s oszcillátorjelet
beállítva, átalakít 1 mhz-s középhullámra, amit egy zsebrádióval veszek, ami
1 Mhzra van hangolva. A zsebrádió az IF szűrő erősítő, demodulátor, hang erősítő
és hangszóró. A zsebrádióhoz a kimenetet úgy csatolom hogy a drótot rátekerem
a ferritantennájára

Idézet:

Idézet:
„Bipoláris tranzisztor van benne és a rajzomon nincs rajta az oscillátor”

Használjál valami más (pl Eagle) rajzoló programot.



Kedd, 9:23 idejű rajzra vonatkozott, és azon még nincs alkatrészenként megszerkesztve
a bip. tranzisztoros oszcillátor. A 12:51-es hozzászólásra válaszoltam azzal.

A 13:12 idejű rajz jó, az újabb, ezen alkatrészenként van minden rajta.

Idézet:
„Te valami oszcillátort direkt kötöttél rá a bemenetre (vagy az volt keverendő antenna jel forrás)?”


Az oszcillátor (karika) az antennát helyettesíti. Ahonnan vettem a rajzot ott is így volt.


Idézet:

Valami keverési termékek létre jöttek az 1 kohmos ellenálláson és az aktív speaker erősítő legelső félvezető mint dióda is működik így detektálta a KF AM jelet.


De túl jó volt a szelektivitása, az oszcillátort állítva ugyanolyan jól hangolható volt
mintha csak a zsebrádió ferritjére kötöttem volna. A pc hangszóró tudom hogy
az AM jelet demodulálja, de szelektivitása nincs.
(#) tnl hozzászólása Feb 9, 2018 /
 
Sziasztok!

A hangfelvételen kétszer hangolom végig.

A második végighangoláson pattog a hang, szerintem a wifi miatt.

1.mp3.mp3
    
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Alakul.
Ne ferritre tekerj hanem oda kf serleget tegyél kf erősítő detektor fokozat elé jobb lesz
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
A 82-85 Rádiótechnika évkönyben volt egy sorozat.
Rádió vevő készülékek építése címmel.
Egyszerűktől AM KH HH egyenes majd szuper URH kig minden.
Ott az IC-sek között volt AM CB vevő amiben ZN volt a kf fokozat 455 KHz re.
Az rf erősítő keverő pedig a szokásos (akkoriban kvarcos CBk esetén) KF eltolt kristály oszcillátor rezgett.
(#) hobbyjani hozzászólása Feb 13, 2018 / 1
 
Itt van egy másik csomag cigi árában került épitő kit,ez már egy digitális FM rádió távirányitóval és MP3 lejátszóval,5 V táp kell hozzá,és egy sztereó erősitő pl TDA2004,vagy 2x TDA 2003,de megy monóban is,be lehet épiteni egy régi rádióba is.Igy lehet leszokni a cigizést.
(#) tnl hozzászólása Feb 13, 2018 /
 
Szia !

Honnan vetted?
(#) hobbyjani válasza tnl hozzászólására (») Feb 13, 2018 / 1
 
Nagyváradon rendelte egy haverom egy román oldalról
(#) Atosbacsi válasza tnl hozzászólására (») Feb 13, 2018 /
 
A fentebb említett rádiók megrendelhetőek az aliexpress.com-ról. Érdemes körülnézni kisebb-nagyobb hf végfok kitek, de még csöves fm rádió készlet is rendelhető bár az nagyon drága.
(#) hobbyjani válasza Atosbacsi hozzászólására (») Feb 14, 2018 /
 
Idézet:
„csöves fm rádió készlet is rendelhető”

Csöves lesz ennek is a hf erősitője,két 6p3 és ECC83 ,sztereó A osztályu erősitő.
(#) hobbyjani hozzászólása Márc 5, 2018 / 1
 
Itt egy másik kit,aki egyszerű rádiót akar épiteni,ebben már hangfreki is van,csak 5V táp kell neki,egy picivel drágább mint egy csomag cigi,és 2x3 wattot ad ki

radio mp3.JPG
    
(#) tnl hozzászólása Ápr 3, 2018 / 1
 
Sziasztok !

Úgy tűnik sikerűlt a dcf 77 időszinkronizáló adó
jelét vennem!
A folyamatos jel megszakad másodpercenként,
egy rövid időre, mely az átvitt bit értékének megfelelően,
0.1 vagy 0.2 másodperc,
Egy percenként nincs ilyen kihagyás. Az általam vett jelen
nem külömböztethető meg a másodpercenkéni szünetek hossza,
de az teljesűl, az hogy 1 percenkét nincs kihagyás.
(Ahogy a csatolt képen is látható!)

dcf77.jpg
    
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Ápr 3, 2018 / 1
 
Ezt olvastad?
Bővebben: Link
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Ápr 3, 2018 / 1
 
Ha meg van a demodulált jeled akkor legegyszűrebben a SpectrumLab programmal tudod ellenőrizni , hogy valóban a DCF vevőt veszed.
A program feltelepítése után találhatsz benne sok féle *.USR nevű fájlt.
Ezek között van DCFakármi.USR.
Ezt betöltve DCF jel dekódolóvá válik a program.
A hangkártyán keresztül be kell küldeni a rádióval vett pulzálást.
Ha jó akkor ebből a program idővel (1-2 perc) szinkronba kerül és behúzza PC óráját a DCF jel alapján.
SpecLab prg
SPECLAB helpje az idő szignálok dekódólásáról
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Ápr 3, 2018 / 2
 
Még annyit hozzátennék, hogy ezt a jelalakot oszcilloszkópon csak két időalapos oszcilloszkóppal tudnád nézni bit - ről bit -re. A szinkront az 59 - 00 között található "lyuk" kikapuzásával tudod előállítani, és ehhez képest tudod tologatni a második időalap által mutatott biteket.
(#) tnl hozzászólása Ápr 3, 2018 /
 
Sziasztok!

Olvastam, a wikipédiás cikket, magyarúl is, az angol cikk még bővebb.
A jelet fogtam ugyan, de szerintem nem elég jó a feldolgozáshoz, holnap
a speclabbal teszek egy próbát, meglátjuk hogy megy a dekódolás.
A jel lényegében egy folyamatos jel ami másodpercenként egy rövid időre
megszakad. Azt ellenőríztem, hogy percenként egyszer ez a megszakadás elmarad.
Ezért szinte biztos vagyok hogy ez a dcf77. Más hasonló jel szerintem nincs a
közelben. A vételhez "noisy regen" vevőt használtam, (ami két tranziszoros kapcsolás,)
és két további tranzisztorral erősítettem az audió jelet. Az antenna a szokákos 6 m es vezeték
a padra.

Az adó kb 1000 km re van és 50 kw-os ezét úgy gondolom a jelerősség a Solti adónak kb ezredrésze.

Az alacsony hullámhossz miatt az antennám se ideális meglepő hogy sikerűlt.(Már ha az valóban)
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Ápr 4, 2018 / 1
 
Leválasztó trafóval kellene illesztened .
Földhurok , zajok stb elkerülése miatt.
Kissé macerás lesz.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Igen, így van a számítógép mint sok más esetben, hatalmas segítséget jelent.
A hangmintát szűrtem, 2900 hz-re, és így jobban hallható lett, sőt a hanghullám
hangszerkesztőben is láthatóvá válltak a másodpercenkénti hupnik!
4:10 nél találtam egy hupnihiányt, ami perckezdetre utal a dcf77ben.
3:10 , 5:10, 6:10 nél is ott voltak a hupnihiányok, így már szinte biztos voltam
hogy ez a dcf 77 !
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2018
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Ez még a jövő zenéje, de ez a földhurokleválasztás,
érdekes téma!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Ha átmész a nixi csöves óra topikba, ott találsz megoldást a DCF jel dekódolására is. Nem egy nagy ördöngősség, csak a demodulált jelet erősíteni, és formálni kell.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Igen de amíg küzd a uC és egyébb kiegészítő hardver gyártással addig egyből kitudja deríteni a SpecLab progival az "RF vas" rész működését
Legalább valaminek stabilnak kell lennie a teszteléskor
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Értem én, de nem árt, ha a DCF -es óra topikban is tájékozódik. De ha a biteket látni is akarja, akkor csak kell egy jó szkóp, amin nem csak a "kerítést"látja.
(#) tnl hozzászólása Ápr 5, 2018 /
 
Sziasztok!

Engemet az izgatott, hogy egy aránylag gyenge jelet vegyek, és azt azonosítsam,
hogy az. A jel kódolását bár ismerem, dekódolása nem annyira nagyon célom.
Lehet hogy egyszer építek majd egy jobb vevőt, mert ez azért nem volt tökéletes hozzá,
de gyakorlati célom nincs egyelőre a dcf 77 vétellel. Később nem tudom, de ha valamilyen
praktikus dologra kellene, akkor inkább valamilyen kész modult vásárolnék.
Noisy regen-t már építettem régebben, most kipróbáltam alacsony frekvencián is,
de nem számítottam rá hogy fogja majd ezt a jelet.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Ha elég érzékeny a vevőd, és van jó antenna is hozzá, akkor jól használható. Használhatos a vivőt (egyenes vevő) referencia frekvencia szinkronozásra, vagy a kódolást is szintén időbélyeg szinkronozásra, vagy akár közvetlen kijelzésre. A modulokkal az a gond, hogy azzal a rövid ferritantennával elég érzéketlen, és a vétel biztonsága eléggé terjedés függő. A jó antenna egy lehetőleg minél hosszabb, magasan, két oszlop között kifeszített antenna lenne.
A hosszúhullámokról tudjuk, hogy jól követik a föld felszínt. Csak az a baj, hogy a csillapítás a föld vezetőképességével van összefüggésben, ez pedig száraz időben nagyobb, nagyobb a csillapítás is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2018
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Idézet:
„azzal a rövid ferritantennával elég érzéketlen ... A jó antenna egy lehetőleg minél hosszabb, magasan, két oszlop között kifeszített antenna lenne.”

Természetesen legalább egy negyed hullám magas GP a földön, vagy egy hullámhossznyi magasan kifeszített vízszintes félhullámú dipól az 'optimális' megoldás..

De én mégis megelégszek azzal hogy a karórám fémházában elfér egy pici antenna amivel naponta szinkronizál a dcf77 jelére.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2018
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Ja. GP: kb. 967 m hosszan a földre merőlegesen, hullámhosznyi (kb. 3870 m) magasan, kb. 1935 m hosszban. Jó méretes antenna mind a kettő. (nem is tudom mit szólnának hozzá a repülők)
Még az adóantennák is ennél kisebbek, bár azok is elég méretesek. De biztos nem panaszkodnának a nixicsöves DCF antenna tulajdonosok.
Nekem van egy DCF vezérlésű faliórám, és így városi környezetben elég nehezen talál magára.
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Nekem szintén volt régen egy DCF-es asztali órám ami szinte minden nap tudott szinkronizálni és mindig teljesen pontos volt. De tönkrement és vettem egy újjat: ez kb ugyan akkora méretű, ugyan oda került, mégis ég és föld. Jellemzően heti egyszer-kétszer hibásan dekódolta az időt és 10-20 óra és soksok percnyi eltéréssel mutatta az időt. Egy felhúzós órában is jobban lehetett bízni mint benne. Szerencsére már ez is tönkrement (vagy mérgemben dobtam ki)..

A (Casio wave ceptor) karórám sose tévedett, igaz nem biztos hogy minden nap sikerül szinkronizálnia magát. De legalább pontos.

Nem tudom miből fakadnak ekkora eltérések, talán az 'ócsó' (15eFt alatti) vevők csak az AM jelet dekódolják, a pontosak pedig a PSK modulált jelet is..?
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Igazából nem tudom mi a gondja, az az érzésem, mintha kopna. Egyre többször nem talál magára, új elem ideig óráig segít, kirakom az ablakba, de aztán csak beáll. Majd ha megnyúvad felboncolom, de olyan szép a számlapja. Csak az ablakban a függöny mögött nem mutat valami jól.
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Ha valaki nem készen venni akar hanem építeni akkor talán érdemesebb a DCF 77kHz helyett a lakihegyi 135kHz -es (HGA22) időadóhoz építeni vevőt hiszen közelebb van és (állítólag) dupla teljesítménnyel sugároz FSK-val.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2018
(#) Feri007 válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
A megnövekedett, és növekvő rádiózavar az oka a DCF77 egyre rosszabb vételének.
A zavar pedig a kapcsolóüzemű tápegységekből ered, főleg.
20 éve kb. csak az aztali PC-ben volt ilyen, manapság: mobiltöltők, LED-lámpák, TV, access point,
Gyakorlatilag minden. Körültekintő tápegység-tervezéssel megelőzhető lett volna, de a rádiózavar kb. az utolsó szempont.
(#) Gafly válasza Feri007 hozzászólására (») Ápr 6, 2018 /
 
Hozzátenném a CRT TV sorfrekvencia harmadik harmonikusát is, ami lassan kihaló félben van. De ott sem volt nagy fókusz, hogy a TV ne sugározzon ezen a frekvencián...
Következő: »»   128 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem