Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
 
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   81 / 117
(#) Ge Lee válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Több tényezős a dolog. IC-ket azokat például egyáltalán nem kellett volna cserélni, ellenben az elkókat és a diódákat egyenként végig kellett volna nézni (a kondikat ESR-re a diódákat meg esetleges visszáramra). Nekem a primer izzó kicsinek tűnik, olyan mintha ott masszív zárlat lenne, hiszen folyamatosan világít, és a puffer is csak 180V-ra tud töltődni, arról lehet hogy el sem indul a táp. A szekunder izzó meg túl nagynak, annak a hideg ellenállása lehet hogy csak 2-3 ohm, ami nagy terhelés, lehet hogy azért nem indul, vagy azért virít a primer izzó.
A primerre 40W körüli izzó kellene, a szekunderre meg inkább ellenállás, de az izzónál mindenképpen kisebb terhelés.
(#) dani555 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Szia! Igen, azok diódák.. kiforrasztottam őket,teljesen jó a nyitófeszültségük (0.3V), előtte a kimenetükre is rámértem, feszültség mérővel, ott is ugyanaz a probléma, mint a az áramkör saruin. Tehát ez a problémakör kilőve. Optocsatolónál mit nézzek? Q1-et nem látok, ha az IC2-re gondoltál (3.képen szépen látszik), valószínűleg az egy TL431-es, vagy valamilyen rokon programozható Zener... (LM431, stb...). Szóval az ellenállatok, ultragyors Schottky-diódák a trafó után rendben vannak. Ezért gondoltam, hogy a szabályzás részben lesz a probléma... Vagy maga a trafó? Bár a kimeneten levő led akkor sehogyan sem villogna...
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2018
(#) dani555 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
A diódák után, úgy, hogy a diódák egyik kivezetését kiforrasztom, gondolom ezt úgy értetted... Ilyet te már próbáltál?
(#) deebo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
A szekunder oldali diódák hibájának tipikus esete, amikor magas tápfesznél képtelen indulni a táp, viszont a tápfesz esésével magához tér. A magas feszültség mellett túl nagy a viszáram, vagy akár ideglenesen rövidzárba is mehetnek a didódák a szekunderen, azokat cseréld.
(#) zsoltee0001 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Kondihibát azért nem tudok elképzelni, mert nem hidegindításnál ment tönkre a táp, hanem folyamatosan dolgozott, majd egyik pillanatról a másikra leállt.
Mindig ezzel a módszerrel élesztem a tápokat és sose volt gond.
Azt elhiszem, hogy valami túlterheli magasabb fesznél, de, hogy masszív zárlat lenne, azt nem mondanám.
Ilyen hibával még nem találkoztam.
Üdv
(#) 13_Balu50 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
A pirossal bekarikázott 3 db smd alatt kb 2cm-re és kissé balra van egy pötty a két vezetősáv között nem azzal van gond, hogy nagyobb feszültségen áthúzhat.
(#) zsoltee0001 válasza deebo hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Holnap kipróbálom, küszi, ez nagyon logikus lehetőség.
Üdv
(#) zsoltee0001 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Az csak gyanta, de egyébként is kisfesz rész.
Üdv
(#) dani555 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Az optocsatoló tipikusan el szokott romlani kapcsoló üzemű tápegységeknél....?
(#) 13_Balu50 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Oké, egy lehetséges hiba forrásnak tünt, akkor a video alapján, a következő tipp a max feszültség figyelő résszel lehet valami gond, valamelyik ellenállás ami az IC, valamelyik bemeneti blokjára megy meghibásodott, vagy nem megfelelően érintkezik.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2018
(#) zsoltee0001 válasza deebo hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Az összes diódát kitermeltem, kimértem, kicseréltem másik tipusra, semmi változás.
Ha az egyik irányból mérem ohmérővel, akkor 40-50 kOhm mérhető, úgy tudom, ez shotky diódákra jellemző, tehát valahol máshol van a hiba.
Azt nem tudom, hogy lehetne leegyszerűsíteni, hogy beindulna, mert most valami megváltozott és már nem megy az előtét izzóval, csak ha lekapcsolom, pulzálva megjelenik a 24/5 volt.
Üdv
(#) zsoltee0001 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Ez az uc3845-ös ic 3-as lába?

uc.png
    
(#) 13_Balu50 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Én nem erre az Ic-re gondoltam, hanem a hátoldalon van egy . Nagyon sok tápban ez egy LM324 IC , amelynek A, B, C, vagy D blokja figyeli a max feszültséget, a másik blok a minimumot a 3 - 4 üres vagy van rajta pl hőszenzor vagy valami még. A tiédben nem tudom milyen ez az IC és mi a szerepe, amit írtam általánosságban írtam. Nem tünik egy egyszerü kapcsolásnak a nyákod, visszafejteni sem lesz egyszerü, ha nem találsz kapcsolási rajzot hozzá nehéz dolgod lesz.
(#) zsoltee0001 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 3, 2018 /
 
Szereztem kölcsönbe egy ugyanilyen panelt, ami jó.
Az összes félvezetőt összehasonlítottam, ellenállások értékei, kondenzátorok megtoldva... semmi eredmény, semmi külömbséget nem találok.
Lehet, hogy igazad van és a lm324 körül lesz a gond.
Találtam egy Bővebben: Link
először azt hittem tranzisztor, megmondom őszintén gőzöm nincs mi lehet, de valami programozható...
Lehet, hogy azon kéne agyalni, hogy lehetne átverni.
Üdv
(#) Ge Lee válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 3, 2018 /
 
Azt sehogy sem kellene átverni, ugyanis általában azzal csinálja a stabil feszültséget. Nem más mint egy állítható feszültség referencia, amolyan programozható zéner dióda. Ha az nem jó, nem fog működni a táp, már ha benne van a szabályozó körben, nagy eséllyel igen.
(#) 13_Balu50 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 3, 2018 /
 
Ahogy előttem is írta Gee Lee fórumtárs, aki sokkal okosabb nálam, a tl431 optó csatoló hibája esetében nem müködik a szabályozás, így nem is müködhet a táp. Várj még azzal a sok lábu IC-vel ami nem is biztos, hogy LM324 lenne, először az optót ellenőrizd le, vagy cseréld ki filléres dolog.
(#) zsoltee0001 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Kicseréltem a TL431-et (2db) meg a LM324-et, semmi változás.
Az optocsatolókat nem tudtam cserélni, mert pont ez a tipus nem volt, de összehasonlítottam a jó panelen lévővel, pontosan ugyanúgy dolgozik ez a rész.
Üdv
(#) zsoltee0001 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Nem, értem, miért ne lenne LM324? Rá van írva
(#) 13_Balu50 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Bocsi a képről nem tudtam leolvasni, ha az van ráírva akkor az. Az optók adó oldalát egyértelmü és könnyü leellenőrizni hiszen gyakorlatilag egy led. Viszont a vevő oldala beforrasztva már félrevezető lehet, de ha jónak gondolod akkor legyen ugy, akkor keresni kellene tovább a hibát ???
(#) zsoltee0001 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Igen, ugyanazokat a feszültség értékeket mérem a jó panelen is, gyakorlatilag mindenhol, de valahogy a táp észre veszi ha kiiktatom a előtét izzót (220V60W)
Logikus lenne, hogy az lm 324-nek kellene figyelnie és szabályoznia ha arról van szó (pl zárlat)
Az a TL431, amivel még soha nem találkoztam, hogy értve programozható? Akkor ez olyasmi mint egy DS18-as szenzor?

Üdv
(#) alex0 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
A TL431 három lábú alkatrész, aminek az alap feszültsége 2,5V. Vagyis egy 2,5 voltos zenerrel azonos. Ha viszont a ref lábára egy osztótagot teszel, akkor a nyitófeszültség az osztás arányával megnövekszik. De az adatlapján minden részletesen le van írva, ábrákkal illusztrálva.
(#) deebo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Mérd az IC tápfeszét, lehetőleg szkóppal és lehet kiderül, hogy miért is ál meg. Vagy túl magas, vagy túl alacsony fesz miatt.
(#) zsoltee0001 válasza alex0 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
oké, köszi.
(#) zsoltee0001 válasza deebo hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Kipróbáltam azt is, hogy külső tápfesszel megtápláltam.
üdv
(#) deebo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
És mérted is közben, vagy legalább leválasztottad addig a sajátját? Csak meg úgy aztán pláne túlmehetett a max feszültségen.

A TL431-et és az egész szabályzókört úgy tudod tesztelni, hogy labortáppal a kimeneten emeled a feszültséget a névleges értékig, közben méred az optocsatolót a primeren multiméterrel szakadásvizsgálat módban. Névleges feszültségnél sípolnia kell a műszernek. A mérés közben magának a tápnak nem szabad üzemelnie persze.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2018
(#) zsoltee0001 válasza deebo hozzászólására (») Dec 6, 2018 /
 
mármint úgy értettem, hogy az lm324-et tápláltam külső stabil 12v-al és akkor is leállt, most lehet, hogy az én logikám rossz, de akkor ezek szerint ennek nem sok köze van a hibához.
Nem választottam le.
Üdv
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2018
(#) 13_Balu50 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 6, 2018 /
 
Nem az IC tápellátása a lényeg. Ez az IC 4 blok modulból áll. Az 1, 7, 8, 14, a blokkok kimeneti lábai, ezek közül feltehetőleg az egyik a max, a másik a min feszültségnél ad olyan jelet ami tiltja a vezérlést, a másik kettő lehet üres, de lehet rá van kötve hőszenzor, vagy bármi.
Ha nincs kapcsolási rajzod, vissza kell fejteni, de elég bonyolult. Amit leírtam ez csak feltételezés általában ez a szerepük. Kapcsolási rajz hiányában nehéz lesz rájönni a hibára. Nekem volt olyan tápegység amin hetekig görcsöltem, aztán feladtam. Elég egy megnyúlt ellenállás, rossz forrasztás, dióda, kiszáradt kondi stb.
(#) deebo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 6, 2018 /
 
Ne az LM 324-el foglalkozz. Ha alacsonyabb betáppal megy és a kimenő feszültség is jó, akkor a szabályzás rendben van, a tápvezérlő IC környékén kell vizsgálódni primeren, ha jól rémlik valami UC IC van benne.
(#) zsoltee0001 válasza deebo hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Az alacsony betáp esetén, igen, de az is csak úgy van, ha megterhelem a kimenetet.
UC3845 IC, cseréltem is, a környéke minden oké (nak tűnik) cseréltem a kondiját.
Üdv
(#) zsoltee0001 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
4db optocsatoló van, ezek szerint valami mást is figyel, hőszenzort nem láttam, összehasonlítva a jó panellal egyforma értékeket mérek az optok kimenetein, amíg működik...Persze amikor már leáll akkor már nem tudok mit mérní, így nem is tudhatom miért állt le
Következő: »»   81 / 117
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem