Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   178 / 249
(#) Kera_Will válasza Leraz hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Az kvarcpárok kevesek lesznek az átjátszóhoz.
Kell hozzá még egy zajzár nyitó modulált "morgás" is mert a hazai FM analóg átjátszókat is ellátták szelektív CTSS zajzárral.Ez nincs benne a Veszprém rádióban.
Legalább 4 féle "morgást" kell tudni választani ... habár szfvár környékére lehet elég 1 vagy 2 mert a 2 nyugati körzet CTSS "morgását" kell tudni utánozni.
Itt meg válogathatsz kedvedre :
2m/70cm átjátszó aktuális lista
Emlékeim szerint 6 / 8 megás Kvarcok kellenek neki TX/RX ágon .

elvirajzok veszprémhez
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2019
(#) Leraz válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Köszönöm. Igen ezekkel tisztában vagyok. A pontosabb értékek érdekeltek volna.
(#) Kera_Will válasza Leraz hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Az közölt rajzon a vevő mintha felső keverésben dolgozna.
(Veszprém-vevo)
Valószínűleg azért mert így volt könnyebb a többszöröző fokozatot használni amatőr sávra is mert a szolgálatok 150-170 MHz környékén használták.
Tehát a vételi jeltől( 145,xxx MHz) KF-nyivel feljebb jön létre a többszöröző által.
Amint látszik 2szer transzponált 455 KF-je is van.
Így valahol kell lennie egy fix n+1. kvarcnak is ami KF +/- 455 KHzen rezeg.
Ebből sejthető lenne az I. KF értéke.Igaz erről hallgat a linkelt rajz.
Legalábbis azt írták , hogy 8.08 MHz . Csak akkor mekkora a II. KFhez keverő kvarc freki?
(Habár a piros feliratok megtévesztőek is lehetnek amik a felső keverésre utalnak)
Valamikor (20on X éve) volt ilyen rádiónk , működő képesen került hozzánk , nem kellett mélyen bele lesni és működő képesen túl is adtunk rajta.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2019
(#) Leraz válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Igen én is valami hasonló számításokba bocsájtkoztam. Ezt akartam elkerülni mert jön egy rádió ami Pesten működött de innen nem valószínű, hogy elérem azokat.
Valamikor én is kaptam egyet 5FQ-tól meg 5RE-től de az már nagyon-nagyon régen volt. Sajnos.
(#) Kera_Will válasza Leraz hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Az jó ha van egy működő és pest környékén lévő frekiken dolgozik.
Akkor csak meg kell mérni / leolvasni a kvarc frkekiket és aztán "interpolálással" meg saccolni a kívánt értékű 2m csatornához tartozó 8 MHz körüli kvarcot. 18szoroz a vevőág akkor csak 10-20kHz belül kell lennie a jó értéknek.
A többit úgy is a trimmer kodik vagy tekercsek meg teszik.
(600-800 ig csak 200kHz átfogás osztva 18al)
persze simplex esetén kissé szélesebb lesz 200-600 az 400kHz/18 ami szórása van a kvarc értékének 8 MHz + egy kicsi )
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2019
(#) elektroncso válasza Leraz hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
A hétvégén otthon megnézem talán van a Veszprémhez gyári leírásom. De nem garantálom. Most 120km-re vagyok a doksiktól.
(#) Leraz válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Köszönöm. Ráér.
(#) StMiklos válasza Leraz hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
De jó látni "nevüket"..
Tibi volt a tanítóm, hozzájuk bármikor mehettem, mindig, minden érdekes volt náluk.
A rádiók persze prüttyögtek, Márti valamit csinált a konyhában, beszólt: Tibi, megvan Neked (mondodtt egy Dél-amerikai állomást) a Dx-CC-hez?
Kösz, az a körzet már megvan, aztán beszélgettünk tovább.
Rég, volt de igaz volt...
Üdv: StMiklos
(#) Leraz válasza StMiklos hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Igen. Én is sokat megfordultam ott. A "Rendes Ember" mindig szolgálatkész volt ha segíteni kellett.
(#) ha9pi.feri válasza Leraz hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Üdv! Behoztam egy Veszprémet,úgy néz ki, hogy az adás frekvencia: Fqx24. Pl: S21 Fq=6,063541 MHz x24=145,52498 MHz - ez OK! Vételen: Fq (ami nekem benne van)=8,533529 Fv= (Fq x 18)-8,08. Az eredmény: 145,52352 a1,5 kHz könnyen elhúzható a trimmerrel.
Egy másik: R1 adás Fq= 6,042708 x 24= 145,02499 OK! Vételen: Fq=(8,539411 x 18)-8,08 =145,62939 itt 4,39 kHz az eltérés. Ez is elhúzható, nekem R5 csatornán az R4x kvarca van odahúzva. Ezek olyan értékek, amikkel nekem működött a rádió. Holnap még utána nézek a számításoknak.
(#) Leraz válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Ezt el is mentem magamnak. Egy jó kiindulási alap már.
(#) ha9pi.feri válasza Leraz hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Közben visszakapcsoltam a gépet, a vételi kiszámolásához szamárságot írtam, eszembe jutott a képlet: Fv= (Fq x 17) + 0,455 MHz. Ezzel teljesen pontos az én kvarcaim szerint is.
Elég csavaros a keverése vétel oldalon, az első KF nem állandó (csúszó kf), ezért kell a 455 kHz-hez számolni. Már régen foglalkoztam Veszprémmel!
Ez így biztos, hogy jó, ezt mentsd el! Elnézést a tévedésért, engem is megzavart a rajzon lévő piros írás.
(#) Kera_Will válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Igen engem is ez zavart ... hogy az piros értékek után mégis maradt egy 8 mega körüli hiányom/többletem.
Valami rémlett a csúszó KFről is . Csak a páratlan értékü töbszörözés is fura volt pláne a 17 mint prímszám is .
Meg 2. KFre kevero kvarc hianya.Ezt pótolta a többszöröző alapfrekijét adó 8 MHz körüli kvarc.
Ez többszörösen jó lehetett , nem kell ujabb tranzisztor a kevero oszcihoz + a 455re keverő kvarc stabilitása se rontotta a vevőt , 1 kvarcot kell csak hangolni , anyag takarékos.
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Általában a páratlan számú többszörözés a jó, mert könnyebb kiszűrni az alapfrekvenciát. Páros számú harmonikus esetén egy rezgőkör rezonanciát mutat, páratlannál nem. Ezért van, hogy előszeretettel használják a prím számú többszörözést, mert akkor a harmonikus szűrésére elég egy egyszerű rezgőkör. Csak az a kérdés, hogy a 17. harmonikus elég nagy amplitúdójú-e.
(#) szendi001 hozzászólása Jan 11, 2019 /
 
Sziasztok! Tunert építek és arra jutottam, hogy T - Network helyett SPC-t szeretnék építeni. Két kérdés merült fel. A Guanella transzformátornak teljes leválasztással szemben van-e előnye azon kívül, hogy negyede teljesítmény terheli a ferritet. Teljes leválasztásban gondolkodom amelyhez inkább keresek nagyobb ferritet. A másik kérdés, hogy az SPC elrendezés előnyösebb harmonikusok szempontjából, mint a T network? Egyébként széles sávú hangolatlan antennát fog hajtani, amely tyúklétrával bejön az adószobába.
(#) Leraz hozzászólása Jan 11, 2019 /
 
Sziasztok!

Köszönöm mindenki segítségét. Rendben működik a gép.
Esetleg valakinek kellenének kvarcpárok akkor tudok küldeni.

Üdv,
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Jan 12, 2019 /
 
Ok perzse a felharmonikus sorba feljtésénél , kepletben a paratlanok kivonodnak az is remlik.
Dee akkor hogy jon ki a 17 a 3x 3x 2x fokozatokbol , az 18 lesz ?
Vagy a feliratozott piros adatok dezinformáció ? .
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 12, 2019 /
 
17, az 17, de azt nem tudom, hogy a 17. felharmonikus mekkora. Ha működik, márpedig működik, akkor jónak kell lennie.
(#) Hetope válasza pucuka hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Valamikor régen kb 25 éve foglalkoztam ilyen rezgőkörrel és akkor azt találtam hogy az ilyen sokszorozós kapcsolásban az emittert a kívánt frekvencia egyötödére kell hangolni mert különben nem kapunk elég nagy jelet a kollektor rezgőkörén ami a kívánt frekvencián dolgozik.
(#) pucuka válasza Hetope hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
A sokszorozó fokozatok C osztályúak, és a folyási szög függvénye a harmonikus amplitudó.
Elég sokat foglalkoztam BRG -s adóvevőkkel, de Veszprémmel nem volt dolgom, FM 05 - 160 al is csak néhányszor, nem igen szerettem a zsúfi, meg a sok MEV/HIKI soklábú vastagréteg áramkör miatt.
(#) Kera_Will válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Guanella transzformátor használatával csendesebb rádiód is lesz.
Persze ehhez a földelési rendszert is jól kell kivitelezni.
Lásd HA5GN erről szóló cikkeit.
RT ÉK és havi számok.
(#) szendi001 válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Köszi! Megnézem.
(#) StMiklos válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Szevasz!

Hát úgy, hogy a sokszorozás végén (emlékeim szerint) kivonja belőle az alapfrekit.
Körülnéztem, van itt egy csomó Maros-D kvarc, talán 1-2 Veszprém adó is akad, nem számoltam utána.
Nem tudom, hova lettek a Veszprém rádióim...

Üdv: StMiklos
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2019
(#) Kera_Will válasza StMiklos hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
OK rájöttem !
Nincs ott semmi kivonás avagy nem a többszöröző végén ...
18 szorozás valóban annyi.
Az elvi rajzon 8.08 MHz van feltüntetve az pedig a KF kimenetén.
Alatta a 455 KHz KF van írva Ez zavart meg először ..... kvarc frekinek pedig ennél nagyobbnak kell lennie 455-KHz-el a KFnél ami persze csúszó KF ként működik.
(#) szendi001 válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Sziasztok! Kérdés, hogy sima DDS VFO -val nem lehet meghajtani a kvarcok helyét?
(#) Kera_Will válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Lehetni lehetne ... csak nagyon jól szűrt kimenő tiszta jelet kell csinálni.
A többszörözéskor a DDS pirickái is feltöbbszöröződhetnek amik beleeshetnek a többszöröző szélesebb sávú bemenetére.Nem kívánt zavarokat hozva létre ... vételnél még csak-csak elmegy ... adáskor sokkal macerásabb.
6 és 8 MHz körülre kellene több körös sávszűrőt méretezni ami nagyon durván elnyomja a nem kívánt mellék termékeket.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2019
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Megnéztem egy- két DDS adatlapját. A szélessávú jel/mellékhullám csillapítás 60 dBc körüli. Ez sokszorozáshoz nagyon kevés. Ha 500 kHz sávszélességre szűrőzöd, akkor is csak 70 - 90 dBc. Egy kristály oszcillátornál ez 100 dBc körül van.
De ha már DDS, akkor lehet az adási, vagy vételi frekvenciára készíteni, csakhát az egy másik rádió.
(#) sdrlab válasza pucuka hozzászólására (») Jan 14, 2019 / 1
 
Nem követtem a témát... Csak arra reagálok, hogy a DDS-nél, ha nincs bekapcsolva a PLL, akkor a zaja megegyezik az órajel zajával, nagyrészt. Tehát, ha tiszta az órajel, a DDS jele is az lesz(fázis zaj értendő ez alatt)
(#) gtk válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Ma mar minden digitalis. Beszedhangot atvinni kicsit fura, nekem is jobban tetszik a meg valamennyire hallhato hang mint a szeteso recsego nyekego akarmi pl a mibiltelefonban.
(#) szendi001 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Kísérlet miatt van nálam egy Titán és egy 301. Ki akartam próbálni régóta, főleg a kvarcol elérhetetlensége miatt.
Következő: »»   178 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem