Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mi a különbség A vagy B potméter között?
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Tetye hozzászólása Máj 21, 2008 /
 
Sziaszok!
A kérdésem az lenne hogy mi a külömbség az "A" és a "B" tipusu poti között, és a lineáris és nem lineáris között?
(#) Georgee válasza Tetye hozzászólására (») Máj 21, 2008 / 4
 
Hali a csatolt fileban megtalálod a leírását!!!!
(#) Tetye válasza Georgee hozzászólására (») Máj 21, 2008 /
 
hmm... ezek szerint hangerő szabályzónak pl csak "A" lineáris poti használható? mert a "B" pl ha 100K-s akkor a feléig tekerve nem 50K lessz hanem esetleg 60K mert nem olyan arányban változik ahogy tekerem?
(#) m.joco válasza Tetye hozzászólására (») Máj 21, 2008 /
 
Hello
Majdnem eltaláltad, hangerőszabályzónak "B" poti kell.
Üdv.
(#) Georgee válasza m.joco hozzászólására (») Máj 21, 2008 /
 
Én is hasonlót akartam irni ....
(#) El_Pinyo válasza Tetye hozzászólására (») Máj 21, 2008 /
 
Szia! Hangerőszabályozáshoz leginkább a B típusú (logaritmikus léptékű) potmétereket használják, mert az emberi fül hangerősség érzékelése nem lineáris, hanem inkább logaritmikushoz közelítő.
Üdv.
(#) Árpy válasza Tetye hozzászólására (») Máj 21, 2008 / 6
 
Helló!
Röviden összefoglalva az A jelű potméterek lineárisak, melyeknek grafikonon nézve egy egyenes a menetük.
A B jelű potik logaritmikusak, melyeknek a menetük logaritmikus függvény szerinti. De van 1-2 gyártó, mely fordítva jelöli őket.
Hangerőzabályzásra általában logaritmikusat célszerű választani, mivel ez jobban passzol a fül karakterisztikájához is.
Üdv, Arpy
(#) Tetye hozzászólása Máj 21, 2008 /
 
köszönöm szépen a segitséget igazából osztánám a pontot ha lehet DjGeorge és Árpy közt mert sok jó választ kaptam most már ezzel is tisztában vok, köszi mindenkinek
(#) Dzót hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Na most akkor melyiket rendeljem?

http://www.hestore.hu/prod_10027708.html

Ide az van írva hogy LIN és B. Ez az eddig tanultak és tapasztalatak alapján üti egymást.
(#) Medve válasza Dzót hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Én is találkoztam már itt ellentmondással, jobb, ha az adatlapjának hiszel.
(#) djdanger hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Megláttam ezt a fórumtémát, gondoltam beleolvasok miket írtok...
nem is volt ezzel gond, a logaritmikus poti célját eddig is ismertem, tényleg az való hangerő szabályzáshoz.

Sőt kiegészítésként még azt is megemlíteném, hogy ha jól emlékszem úgy kell bekötni hogy középre állítva a két fél közül a nagyobb ellenállást mutató oldalt kell a bemenő jelre kötni, a másikat pedig a földhöz.
Így jön létre a kívánatos hatás hogy potméter elmozduláshoz arányos hangerő változás jön létre.
A teljesítmény változás nem arányos, a hangerő érzetről beszélünk, itt játszik a fül karakterisztikája.

Viszont!
Azon gondolkodom és kíváncsi vagyok a véleményetekre, hogy equalizerben milyen potit kell használni? Persze kapcsolástól függ... de mégis?
Nem emlékszem hogy a rajzokon feltüntetnék a szükséges típust. Vagy rosszul emlékszem?
(#) sny válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
És még hozzátenném, hogy a japánok /pl. ALPS/ egyedileg használja a jelöléseket. "A" jelölésűek készülnek hangerőszabályozás céljára, A "B" jelölésűek lineáris kivitelűek.

Ezen felül létezik '"15A" jelzésű kivitel is, ez az elején lineáris, majd logaritmikus, majd újra lineáris.
(#) sny válasza djdanger hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Kizárólag LIN potit használnék, mivel az emelés-vágás csak ebben az esetben lesz szimmetrikus. A LOG skála közepét elég nehéz megtalálni....
(#) 999laci válasza djdanger hozzászólására (») Jún 2, 2012 / 1
 
EQ-nál a LIN potit én is megerősítem, ha lehet venni akkor a középen "kattanó" típust választanám.
Pár link ami jó sok infót nyújt a témáról:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) djdanger válasza 999laci hozzászólására (») Jún 2, 2012 /
 
OK, Köszi!
Jó kis leírások ezek!
(#) erikabanhidi hozzászólása Márc 11, 2013 1 /
 
Ez milyen poti lehet?
5k631M
(#) elektroncso válasza erikabanhidi hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Multiméterrel mérd le a két szélső láb közötti ellenállást. Ez a poti ellenállása.
Ha pedig arra vagy kíváncsi, hogy A vagy B-s akkor tekerd a csúszkát középre és mérjél ellenállást a csúszka és a pálya egyszer az egyik másszor a másik lába között, ha nagy az eltárás akkor logaritmikus, ha kb egyforma akkor lineáris.
(#) tapir hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Sziasztok!
Valaki tudna nekem segíteni abban, hogy van egy Onkyo a 9711-es erősítőm, aminek le van törve a lineáris hang-erőszabályozó potija.
A kérdésem az volna hogy le lehet cserélni logaritmikus léptékű potira, mert motorosban csak ilyet lehet kapni. (50k*2)
Köszi, előre is a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2014
(#) zolika60 válasza tapir hozzászólására (») Feb 25, 2014 / 1
 
Ki lehet, de az a karakterisztikájának megfelelően fog szabályozni. Ami elég nehézkessé teszi a gép használatát.
(#) tapir hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Akkor inkább rakjak bele motor nélküli lin. potit? Logaritmikussal nagyon problémás lenne?
(#) zolika60 válasza tapir hozzászólására (») Feb 25, 2014 / 1
 
Jobb a motor nélküli. Annyiból problémás, hogy egységnyi elfordításra nem ugyanannyit nő a hangerő, hanem a logaritmus görbe szerint. Bővebben: Link
(#) tapir hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Köszi!!!
(#) tapir válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Bocs még egy kérdés. 2*50k helyett be lehet rakni 2*60k potit?
Köszi!
(#) Electricboy hozzászólása Jan 2, 2015 /
 
Hello!
Gondoltam ide passzol a kérdésem:
Feljebb olvastam hogy a keleti gyártmánynál a B a lin ez mindig így van?
Az én potim sztereó CTR gyártmányú 103B van rá írva, adatlapot találtam róla, viszont nem tudom hogy ebből megválaszolható-e a kérdésem: A típusa az adatlap szerint R1231*GO Adatlap
Adatlapot pedig itt találtam: Bővebben: Link itt pont olyanok vannak írva amihez log poti kell. Gondolom ki is lehet mérni, de most nem tudok sajnos.
(#) laszbence96 hozzászólása Feb 5, 2015 /
 
Hali!
Balance állításához lineáris vagy logaritmikus léptékű potit tegyek?
(#) steelbird válasza Electricboy hozzászólására (») Feb 5, 2015 / 1
 
Szia!
A távol-keletiek fordítva jelölik a lineáris és logaritmikus potikat. Náluk ez lett a szabvány, ki tudja, miért... Általában a B a lineáris náluk és az A a logaritmikus.
A legbiztosabb, ha olyan eladótól rendelsz, akinél ki is van írva a karakterisztika. Vagy előtte meg kell tőle kérdezni.
A CTR kínai, a 103B pedig lineáris poti.
(#) steelbird válasza laszbence96 hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
Lineárist.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem