Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   186 / 250
(#) kismukk válasza bikfic hozzászólására (») Máj 29, 2019 / 1
 
Sikerült! Nem kérte és én nem is láttam a feltöltendő dokumentum kiírást, klikk a beküldésre és már el is ment, és kiírta, hogy a kérelem megérkezett!
(#) bodgabo hozzászólása Máj 31, 2019 / 4
 
Sziasztok!
Holnap (06.01.) 10:00 - 14:00 között "utó gyermeknapot" tart a lányom osztálya a Debrecen melletti Dorcas kempingben és a Vekeri tó körül. Készülök rókavadászattal és szeretnénk aktiválni a HG0KID hívójelet, remélhetőleg lesznek érdeklődő gyerkőcök (és szülők). Első sorban 40m-en próbálkozunk, meg ahol lesz terjedés.
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Jún 2, 2019 /
 
Szia !

Sikerült adni a HG0KID hívójelet?
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Jún 3, 2019 /
 
CQ-ztunk többször is 40m-en és 2m-en (a debreceni átjátszón és szimplex frekiken is), de nem jött válasz. Más amatőr frekire nem volt antenna.
Vittem még kézi és asztali CB rádiót, azzal elbohóckodtak a gyerekek, egy kis kedvcsinálónak az is jó volt.
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
40 m-en tudtam volna fogni, de gondom volt a laptopra való rákötéssel.(most valamiért nem jött össze)
Igaz csak venni tudok, válaszolni úgy nem tudtam volna.
Készülékem egyszerű polyakov vevő, két tranzisztoros hf erősítővel.

Szívesen veszek közeli jeleket is, de vevőm egyszerűsége ellenére egyszer sikerült
közel 3000 km-ről vennem morse-t.
Tekecs cseréléssel nagy sávot be tudok fogyni, 3-25 MH-z ig.
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Na majd legközelebb
Vételre nagyon jók a számítógéphez csatlakoztatható RTL-SDR vevők is.
A távolság áthidalásában sokkal nagyobb szerepe van egy jó antennának, mint egy komoly rádiónak. Én ezt a kis rádiót építettem meg, és egy kb. 20m magasan kifeszített dipól antennával hallottam japán és dél-afrikai állomást is. Összeköttetésem még csak olasz és német volt velel, de egy ilyen egyszerű kis kütyüvel és 2W kimenő teljesítménnyel számomra ez is csoda
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Ez nem is olyan kicsi, jó összetett!

Az enyém 3 tranzisztoros csak. 1 osc. 2 hangerősítő.

Rtl-sdr érdekelne, de félek hogy rendelek, leküldik és nem tudom beüzemelni.
(Ezek tv stickek, és sdr-nek nem tudom beüzemelni)
De ha építek valamit az viccesebb, de azért egy sdr se lenne rossz!
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 

Amit RTL-SDR donglénak árulnak azok jók, ha "hangtól-fényig " szeretnéd akkor a konverteres verziót válaszd ~100kHz-1,5GHz megy egy hozzá épített 100 akárhány MHz-es TCXO-val + keverő (DBM/IC)
A vevő tuner és a DSP chipset a lényeg ... jobbak robusztusabbak (fémház) és 1 vagy alatti ppmet írnak róluk.
A legrosszabb az lehet ha "butább" tuner jön és kb.: 900 MHz-ig vesz és nem megy fel 1.5 Ghzig. Ez akkor baj ha 1090MHz A-DSB akarnád lesni. Mert nem fogod tudni. Avagy feljebb menni frekiben.
Driver van hozzá.
Sokkal jobb az SDR play I. vagy II. igaz kicsit drágábbak egy tízes szorzóval.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
40 méteren a fóniához nem kell PC !
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Én is egy detektoros vevővel kezdtem, Sokol rádióból kikukázott Ge tranzisztor egyik p-n átmenete volt a demodulátor dióda. Valahol el kell kezdeni
Nemrég egy ilyen RTL-SDR kütyüt vettem. Még nincs sok tapasztalatom vele, az FM műsorszóró adókat és a légiforgalmi AM beszélgetéseket tudtam vele venni egy pár méteres drótantennával. Ha lesz rá időm, kipróbálom egy komolyabb antennával az RH sávokon is.
(#) tnl hozzászólása Jún 4, 2019 /
 
https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=336493

Nemrég csináltam dcf77 vevőt(Lényegében saját tervezés)
lehet ezt kéne nagyobb frekvencián megcsinálni.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Azt a vevőm sajnos kevésbé jól veszi
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Hmm lehet kicsit libeg a oszcija.
Valóban az lsbhez viszonylag stabil freki kell ... +/- 50-100Hz és már kissé kuszább a fónia hangja.
(#) Gyantáscin válasza bodgabo hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
"Nemrég egy ilyen RTL-SDR kütyüt vettem." Gratulálok, sikerült a kategóriájában legjobbat választanod! Én már kettőt elnyűttem, (ez most kezdi megadni magát ) Eddig ez volt a legérzékenyebb. Plusz van olyan lehetősége, hogy tápfeszültséget tud kiadni az antennaerősítő részére az antennakábelen keresztül. Jelenleg működik még, de az áramfelvétele és ezzel együtt a hőmérséklete pár napja gorombán megnőtt . (5-600 mA 50-60 Celsius. ) Lehet, hogy ez az áramfeladó rendszer hibásodott meg?
(#) Gyantáscin válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Na, milyen jó, hogy felhívtad a figyelmemet! Míg a posztomat nem írtam meg, fel sem merült bennem, hogy a processzoron kívül más is melegedhet rendellenesen, bár gyanús volt, hogy ennek ellenére normálisan működik. Leszedtem a burkolatot és tapogatóztam a panelen és kiderült, hogy a linkeden lévő cikk első képén a CE2 kondenzátor megégette az ujjamat. Kibányásztam és minden rendben lett. Igaz, az én kütyümben van vele párhuzamosan egy elkó is (a TXCO fölött), de a tisztesség kedvéért beforrasztottam egy 150 nF-os kerámia kondenzátort. Köszönöm a "gondolatébresztést"
(#) bodgabo válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Tényleg nagyon jó kis kütyü. Eleinte nekem is erősen melegedett, de amióta lentebb állítottam a mintavételi gyakoriságot, azóta max. kézmeleg. A dc megtáplálós funkciót (bias tee) nem is tervezem használni, mert az LNA-nak kevés a 4,5V és egy attenuátorral amúgy is csökkenteni tervezem a jelet, hogy védjem a vevőt. Külső megtáplálással megoldom a dolgot, de ez még csak tervezett projekt (a QO-100 műhold vétele a cél).
Gondoltam még arra, hogy hővezető pasztával segítek a hőátadáson, mert az a gumi szerű hővezető lap csak itt-ott ér hozzá a burkolathoz.
(#) Gyantáscin válasza bodgabo hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Szerintem nem érdemes a pasztát használni. Nem tudom mi az anyaga, de ez a hővezető lap igen jól vezetheti a hőt, mert ahhoz képest, hogy az a zárlatos kondenzátor egy kis ponton melegítette, a teljes felülete egyformán forró volt.
(#) tnl hozzászólása Jún 6, 2019 /
 
Szerintetek érdemes lenn e ezt a rajzot 7 esetleg 14 MHz-n kipróbálni?

https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=336493

birnák e az ic-k nagyobb frekvencián, esetleg ic nélkül építsem meg tranzisztorokkal?


Az osc. lehetne 1 tranzisztoros, a négyszögesítő 2 (Smidth trigger), a kapcsolómixer

pl egy mosfet, mi a véleményetek?
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Jún 6, 2019 / 1
 
Nekem nem igazán szimpatikusak ezek a digitális IC-k ilyen célra, de ez az én bajom.
A fontosabb kérdés, hogy ezeken a frekvenciákon gondolom CW és SSB adásokat szeretnél venni.
Próbálkozz inkább egy egyszerű szinrodin vagy audion vevővel! Kezdetnek ez is jó lehet, a tekercsekkel lehet kísérletezni (jó ha van kéznél egy GDO).
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Jún 6, 2019 /
 
Jelenleg ilyet használok:
Mousetrap

Másfél éve használom, sokat kísérleteztem vele, már nem pont olyan mint a
fenti rajzon

Előtte volt egy fetes regeneratív, amit néhány napja megint összeraktam.
Nem rossz az érzékenység, a szelektivitás is jó, de a kezelés igen
nehézkes.

Ezért is jobb a mousetrap, ami egy direct conversion vevő, amin a hangolás
nem nehéz, csak a szinuszos oszcillátort állítom.

Azért gondoltam a ic-s rajzomra, mert oda szabályos szinusz se kell
csak szabálytalan, amit négyszögesítek.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Jún 6, 2019 / 1
 
HC4066-al max 30MHz-ig láttam kapcsolást, tehát ott még valamennyire ketyeg. De ennél lényegesebben gyorsabb kapcsolásra alkalmas analóg kapcsolók is vannak...igaz nem a sarki fűszeresnél már ) Azokkal 50-100MHz-ig megvalósítható sokkal jobb minőségben a keverő.
A megható nem lehet gond, a legtöbb HC széria 50-100MHz kötött működik, de pl AC széria gyorsabb(és ez azért még kommersznek számít), akár 200MHz-ig működik egyik másik típus...
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Jún 6, 2019 /
 
Ha még a frekvenciát bírnák is, akkor is viszonylag sok zajt termelnek.
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Jún 6, 2019 /
 
Valóban, de ezek a zajok nagyobb frekvenciájúak mint a frekvencia
ahol dolgozik a mixer, és az azt követő alul áteresztő szűrő kiszűri
a nem hangfrekvenciás jeleket. A bemenetre a oszcillátorjel, meg más
se nagyon jut ki.

Ezek a dolgok miatt, ez a digitális mixer szerintem jó dolog
(#) szendi001 hozzászólása Jún 8, 2019 /
 
Voltam Burabun. Vettem pár apróságot, de az egyik lényeg egy új nagyméretű SWR és PWR méter volt. Idén nem volt eső.
(#) Gyantáscin hozzászólása Jún 9, 2019 /
 
Ha már keverő. Van a mellékelt mórickarajz szerinti ötletem zajszegény keverőre. Itt a második FET, mint feszültségvezérelt ellenállás változtatja az első fokozat erősítését. Létezik ilyen keverő? Érdemes vele próbálkozni?

kevero.jpg
    
(#) Bell válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jún 9, 2019 / 1
 
Én használtam olyan keverőt, ahol az oszcillátor a G2-re ment, az S pedig hidegítve volt egy kondival.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jún 9, 2019 / 1
 
A kétkapus FET -et eleve keverésre találták ki. A G2 -vel lehet szabályozni az erősítést is.
El lehet bonyolítani a két FET használatával, kísérletezni jó lehet az optimális keverő meredekség kitapasztalásához, de szerintem nem hoz a konyhára semmivel többet, mint ha csak egy tranzisztor lenne.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2019
(#) Bell válasza tnl hozzászólására (») Jún 9, 2019 / 1
 
A nagyon egyszerű megoldások lehetnek nagyon jók is.
Én valamikor 2 tranzisztoros szinkrodin vevővel, 2 csöves adóval sokat QSO-ztam 80m-en.
Az adó oszcillátora volt a vevőjé is, csak a végfokot kellett billentyűzni.
Manapság már kiváló eszközökből lehet válogatni, de játszani, tapasztalatot szerezni lehet ezekkel a kapukkal is. 14MHz-en jelentősen csökken az erősítése, vagy már erősen csillapít.
A pár sorral lentebbi MOS-FET-es megoldás szerintem sokkal jobb, ha az oszcillátor jelet a G2-re kötöd..
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2019
(#) pucuka válasza Bell hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Nézegettem a CD4011 adatlapját, hááát...
A késleltetési ideje 200 ns, a kapcsolási idők 100 ns körül vannak. Erre azt mondanám, saccra, hogy olyan 8 - 10 MHz körül vége van, mint a botnak. Nemigen lesz alkalmas 14 MHz -re.
(#) Feri007 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
144Mhz-re tudtok valami jó kapcsolóüzemű keverő kapcsolást?
Következő: »»   186 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem