Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2179 / 2489
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Az előbbihez kiegészítésképpen:

Lyuk.jpg
    
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 27, 2019 / 2
 
Még valami: Ha vaslemezből, jól mágnesezhető anyagból van a sasszink, érdemes a trafó felfekvésénél kiszigetelni, esetleg egy kissé nagyobb helyet biztosítva, mint egy sima prespán, vagy egyéb vékony szigetelő lap. Nem mágnesezhető, korr anyagból készült sasszinál természetesen nincs mágneses "elszívása" a sasszinak. Elnézést a nem teljesen korrekt leírásért, remélem érthető azért.
(#) Kovidivi hozzászólása Aug 27, 2019 /
 
Sziasztok.
Van egy Eagle A6400 erősítőm, aminek az egyik oldala csúnyán szól (javítás előtt egyáltalán nem szólt). A javítás úgy tűnik, nem lett 100%-os. Valami a hőkompenzálásnál csúszott félre. Mértem jó párat, szerencsére van jó oldal, így van összehasonlítási alap. A jó oldali méréseket zárójelbe tettem.
Esetleg van tippetek? Rosszul helyettesítőt találtam volna (esetleg rosszul van beültetve?).
A végtranzisztor, amit cseréltem eredetileg D371 feliratú volt, kapott egy 2N3055-öt (remélem nem kell neki több bázisáram), minden kisjelű NPN helyett PN2222-t, PNP helyett pedig PN2907-et raktam be.
A nyygalmi áram állítása nem lehetséges a rossz oldalon, a DC offset méréseim szerint nincs elcsúszva.
Fontos! A kapcsolási rajz is tőlem származik, remélem, nincs benne hiba, de előfordulhat! Pl. A nyákra szitázott BCE az egyik oldalon alapból hibás volt Azt észrevettem.
Minden feszültséget a 0V-hoz képest mértem. Néhol áramot is számoltam, a T10-nél pedig E-B feszültséget jelöltem, mivel elég nagy ott az eltérés.
Köszi.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
(#) Ge Lee válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 27, 2019 / 2
 
Csoda lenne ha nem szólna csúnyán, hiszen kb. a tizede nyugalmi áram folyik a végtranyókon mint kellene, azaz hiányzik az AB osztályú beállítás, így keresztezési torzítás van.
(#) ozpecs válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 27, 2019 / 1
 
A t8 tranyó kollektora a T2 kollektorán kell hogy legyen és mint előttem irták a nyugalmi áram beállító tranyó kollektora és emittere kozott kb 2,4 V különbségnek kell lennie..
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
(#) Kovidivi válasza ozpecs hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Köszönöm!
Hibásan jelöltem a tranzisztor lábait a kapcsolási rajzon. Helyesbítettem rajzot, később feltöltöm, hátha más is szeretne ilyen erősítőt javítani (esetleg én pár év múlva).
Kicserélem a két oldal nyugalmi áram tranzisztorát, hátha megjavul a rossz oldal, de nem történt változás. A jó oldal még mindig jó, a rossz rossz.
Szép lassan felcserélgetem a félvezetőket a két oldal között, ha nem hozza ki a hibát, akkor ellenállás szakadás lehet már csak. Viszont, ami szerintem nyomra vezethet, hogy a T7 forrósodik a rossz oldalon!
Köszi.
(#) Ge Lee válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Le lett írva a hiba, kevés a nyugalmi áram, feljebb kell tekerni, nem a tranyót kell cserélni. A T7 melegedésének is biztos oka van, hirtelen meg nem mondom mi.
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Mint írtam, a poti tekerésére nem változik a nyugalmi áram. Utána járok, hogy mi az oka... A T7 melegedésének az okát én sem tudom. Még.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
(#) tothbela válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 27, 2019 / 1
 
A T10 bázis-emitter feszültsége olyan nagy, hogy annak már nagyon kellene vezetni. De az áramok alapján nem teszi. Helyette szerencsétlen T7 próbál dolgozni.
Nézzd meg, vagy forrasztd át ezeket a wire wrap izéket, mert mozgatás után már nem szeretnek kontaktban maradni.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
(#) Kovidivi válasza tothbela hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Köszönöm, ránézek.
(#) reloop válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 28, 2019 / 2
 
Szia! A T10-et mérted? Hibásnak nézem.
(#) Kovidivi válasza tothbela hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Köszi, átforrasztottam a kötéseket, valóban rájuk fért, de a hiba megmaradt sajnos.
Reloop: Köszi. T10 volt a hibás, ahogy tippelted, köszi!
A T9-et már korábban cseréltem, valamiért a T10-et jónak mértem... Felcserélve a másik oldallal a hiba vándorolt. Bevallom, valamiért abban a hitben voltam, hogy T10 biztosan jó, plusz az is megkavart, hogy amit visszarajzoltam papírra nyákterv felülnézetben alkatrészekkel, az pont tükör szimmetrikus ahhoz képest, amit javítani kell... Na de mindegy, a lényeg, hogy meg lett a hiba! Köszönöm szépen mindenkinek a tippeket!
Szép délutánt/estét!

Plusz egy kérdés, hány mA-t állítsak be csatornánként nyugalmi áramnak?
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2019
(#) reloop válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 28, 2019 / 2
 
A 0,27 Ω ellenállásokon 4-5 mV essen. Praktikus a végtranzisztor emitterek között mérned, így 8-10 mV a javasolt érték. A mérés jel és hangszóró nélkül végzendő.
Meleg hűtőbordánál se legyen több a duplájánál!
(#) Kovidivi válasza reloop hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Köszönöm.
(#) dragonweed hozzászólása Aug 28, 2019 /
 
Üdv mindenkinek!
Kérdésem lenne a "szakértőkhöz"... A képen látható végfok kapcsolásban mi a szerepe a pirossal jelölt R-C tagnak? Az alatta levő ugyanolyan értékű tag az OK, az a bootstrap rész, de miért van becsatolva a kimenőjel a bemenő fokozat tápjába??
Hasonló megoldással eddigi még nem találkoztam....

amp.jpg
    
(#) reloop válasza dragonweed hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Szia! A nagyjelű erősítő ezzel a feszültség-utánhúzással éri el, hogy a pozitív félperiódusban is teljesen kinyisson a végtranzisztor. A szimmetrikus clippelést biztosítja. A kivezérelhetőség is nő pár wattal, de az alig érzékelhető.
(#) dragonweed hozzászólása Aug 28, 2019 /
 
Ahaaa... Na erre nem gondoltam! Köszönöm a választ. Csak furának tűnt, mert eddig ilyet sehol nem láttam.
(#) szaka hozzászólása Aug 28, 2019 /
 
Sziasztok!

Van egy Crown XLS1000-res erősítőm.

A 2-es csatornáján a vég fetek cserére szorultak. Azóta szól, viszont jobban melegszik.
Tehát ha nem kötök rá jelet csak bekapcsolom, akkor 10-12 fok különbség van a két oldal között.
A pirossal jelölt alkatrészek cserélve lettek.

A Q210 Q211 bázisán a földhöz képest kétszer akkora a feszültség.
Mi okozhatja ezt szerintetek?

Előre is köszönöm!
(#) Kovidivi válasza szaka hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Tranzisztor csere után nem kell a nyugalmi áramot mindig újra beállítani?
(#) latyakosa válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
D osztályú
(#) latyakosa válasza szaka hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Típus azonos darabokra cserélted a hibásakat?
(#) highand válasza dragonweed hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Én sem láttam még ilyet, de ekkora erősítésre beállított kapcsolást sem.
(#) Karesz 50 válasza szaka hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Valószínűleg nem az eredeti félvetőket tetted bele és emiatt vagy összenyitnak a végfetek, vagy csak a fel/lefutó él meredeksége lett kisebb. Ez utóbbit szkóppal tudod ellenőrizni.
A dead time-on tudsz állítani.

Azt mivel mérted ki, hogy Q210-211 bázisán kétszer nagyobb a feszültség? Ott pozitív táp, plusz 12V-nak kell lennie, hogy a felső FET kinyisson.
(#) szaka válasza latyakosa hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Szia!
Igen.
(#) szaka válasza Karesz 50 hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
A nyáklapon jelölve van a GND, ahhoz képest mértem a két csatornán külön külön.

Mely két pont közé kössem a szkópot?
(#) mhl hozzászólása Aug 29, 2019 /
 
Sziasztok!
Próbálta már valaki ezt a fajta GND elrendezést? Ez így jól működhet?
És milyen szerepe lehet az ellenállásoknak a tápágakon?
Táp kép
Táp rajz
Teljes rajz
Kösz
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2019
(#) pucuka válasza mhl hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Apróka hiba, a bemenet - ága ugyan hidegítve van, de közvetlen menjen a panel bemenetének földjére. A rajzon szereplő módon ott a földhurok.
(#) Karesz 50 válasza szaka hozzászólására (») Aug 29, 2019 / 1
 
A GND-t a GND-re, a mérőcsúcsot a a félhíd kimenetére.
(#) Karesz 50 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Rajzold már be légy szíves a földhurkot, mert nem látom.

Jó, már látom Az 5-össel jelölt GND-t egy vezetékkel célszerű a bemenethez vezetni.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2019
(#) Karesz 50 válasza mhl hozzászólására (») Aug 29, 2019 /
 
Nagy teljesítményű végfokokat szoktak így vezetékezni (pl. Castone, Síva), de ott még poti is van a bemeneten. Teljesen zajtalanok, de ehhez a végfok panelen is úgy kell kialakítani a GND-t, hogy ott is független legyen a jelföld a nagyáramú földtől.

A párhuzamos ellenállások a pufferkondit sütik ki kikapcsolás után.
Következő: »»   2179 / 2489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem