Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   192 / 249
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
A jogszabályok. Köszi most már látom belinkelted.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2019
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Talán a legfontosabbak, de az NMHH oldalán vannak az információk, egy kicsit béna keresővel, de azért előkaparhatók. Az alábbiakat elolvasni is épp elég, de meg is kell érteni.
Bővebben: LinkBővebben: LinkBővebben: Link
A nemzetközi, és a hazai szabályozás lábjegyzeteit is el kell olvasni, abban vannak a konkrét részletek.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2019
(#) (Felhasználó 1947) válasza pucuka hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Igazad van.Elnézésed kérem.
A pici kis tudásom nem ér fel a nagyágyúkhoz.
Elnézést hogy hozzászóltam, ismétlésekbe nem mennék bele.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 5, 2019 / 1
 
Akkor még egy kis rádióamatőröket érintő info.
Tegnap voltam a "Frekvencia gazdálkodás 50 éve" c. konferencián, és rákérdeztem az illetékesnél a 144 MHz helyzetéről. Elmondta, hogy a Magyar Igazgatás részéről tiltakozást nyújtottak be, így a WRC20 -on nem lesz napirendi pont, így határozat sem.
Az önálló frekvencia gazdálkodási szervezet 1969 szept elsején kezdett működni. Azt tudtam, hogy először 1925 -ben volt frekvencia gazdálkodás, de nem önállóan. Az NMHH jogásza kiderítette, hogy már 1887 ben volt királyi rendelet a frekvencia használatról, ami azért érdekes, mert akkoriban nem sok adó létezett.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2019
(#) (Felhasználó 1947) válasza pucuka hozzászólására (») Szept 5, 2019 / 1
 
Csodás.A füstjelekről milyen rendelet volt a konferencián?
(#) Leraz válasza pucuka hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Szia!
Köszönjük az infót. Ezt oszthatom az amatőrök közt?
(#) pucuka válasza Leraz hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Magánba, én is úgy kaptam.
egyenlőre, de amilyen sűrűn követik egymást a WRC -k, nem tudni mit hoz a jövő.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2019
(#) Leraz válasza pucuka hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Köszönöm, rendben. Megértettem.
(#) Kera_Will válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 5, 2019 / 3
 
Valószínűleg használhatjuk azt is ha már a végfok kimúlt az illesztetlenség miatt .
(#) bodgabo válasza Leraz hozzászólására (») Szept 6, 2019 /
 
Szerintem osztható az infó, ha már itt is van róla cikk.
(#) Kera_Will hozzászólása Szept 9, 2019 /
 
Jól használható elektronikus adás vétel átkapcsolót keresek QRP max 20W kimenőig, RH sáv végéig 30MHz
Paralel diódák a vevöbemeneten meg a szokásos soros / párhuzamos kapcsoló mosfetek 2n7000 elegek max 20W kimenőig , standard 50 ohmos impedanciás környezet.
Persze tápfesz vétel ági áramkörökben lekapcsolva , paralel schottky 2 3 tized volton határol.
Az RF fesz nagysága 20W esetén 50 ohmon kb 30 V csúcsban (gyökalatt1000)
Azt elviselik a schottkyk.
A vevőbemenet további része LC szűrők után +7-10 dBm szintű DBM ami sok 10 dB elválasztást ad RF/IF/LO portjai között , majd egy bipoláris tranzisztor az első aktív eszköz.
Soros/párhuzamos fetes kapcsoló (2n7000) nem.visz-e be sok csillapítást vétel oldalon?
Sok QRP RIG konstrukcióban ezt látni.
Reléket mellőzném.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Régebben pár RF cuccomban SW338-at használtam átkapcsolásra.
Nézd meg az adatlapját, hátha megfelel.

MA_COM SW338
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Idézet:
„Az RF fesz nagysága 20W esetén 50 ohmon kb 30 V csúcsban (gyökalatt1000)”


Rosszabb! Ennyi rms-ben! Csúcsban kb 45V...

Szerintem 20W kapcsolását nehezen úszod meg relé nélkül!
(#) (Felhasználó 1947) válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Elnézést, ezt elnéztem, ez nem alkalmas nagyobb teljesítményekhez.
Ahogy előttem is ajánlották, RF koaxiális relé lenne célszerűbb.(Radiall, RCL, stb.)
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Szerintem PIN diódával is megoldható. A 45 V nem annyira vészes, az áram miatt lehet kettőre paralel szükség.
Bővebben: Link
(#) sdrlab válasza pucuka hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Nosza, kíváncsian várjuk, hogyan kell egy 50V-os diódával(100mA-es), 45V-os jeleket kapcsolni, 20W-on... )
(#) kendre256 válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
A BRG TR(FM)321-es antennaváltójában 4 db BA682-es dióda volt. Kettő-kettő párhuzamosan (35V 100 mA) vígan kapcsolgatta a 10W-ot, meg zárta le a vevő bemenetet.
(A 20W-os rádióban nem tudom, hogy volt, de ott is hasonló diódák kapcsoltak.)
(#) pucuka válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
A linkelt oldalon van olyan dióda, ami 5 A -t képes kapcsolni, van komplett antennaváltó 3 diódával, ami adatlap szerint 50 W -ot kapcsol.
Egyébként sem kell a diódáknak kibírni az adóteljesítményből származó RF feszültséget, mert vételkor illik az adót is lekapcsolni, vételkor a diódák zárva vannak, ezért az adó kimenetét lekapcsolja, a vevő bemenetét pedig szabaddá teszi. Adáskor a diódák nyitnak, az adót az antennára kapcsolják a vevő bemenetét rövidre zárják. Hogy a vevő oldali rövidzár ne okozzon SWR romlást ezért van a L6, C22, C23 szűrő, amit előfordul, hogy koaxból alakítanak ki.
(#) ha1drp válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Lehet őket sorba illetve párhuzamosan kötni. Ennek ellenére a rövidhullám sávszélessége miatt semmi nem garantálja a jó illesztést a végfok, illetve az antenna közt. Így a pin dióda disszipációja is erősen gátló tényezővé válik.
(#) ha1drp válasza pucuka hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
A vevő oldali diódáknak azért nem kell az adó nagyszintű jelét elviselni, mert az aluláteresztő szűrőből sima lc hidegítő kör lesz, ami blokkolja az adó jelét. A soros diódákon pedig az impedancák egyezése esetén nincs feszültségkülömbség. A többivel egyetértek.
(#) pucuka válasza ha1drp hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Ez rendben is van, de az adó sem mehet, ha le van választva záróirányú diódákkal az antennáról (lezárásról)
Tehát nincs a diódán záróirányú RF feszültség, viszont áram, az van. A nagyobb teljesítmény kapcsolására képes diódák nyitóirányú ellenállás csak néhány ohm, igaz az is gondot okozhat, de az adót úgyis az antenna bemenetére kötött műterhelésre hangolod.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2019
(#) ha1drp válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
- A 2n7000 Cds kapacitása 25 pf, ami 10 MHz-en kb. 600ohm. Ez 50 ohmos rendszerben már nem kevés.
- Érdekesség képpen 1n4007 diódával sok kapcsolás található, de ezek magas feszültséget igényelnek.
- Léteznek nagy teljesítményű PIN diódák és beszetezhetőek!
- A profi amatőr állomásokon a vevő előerősítője adás alatt is feszültség alatt van, mert az aktív elem mindig jobban tűri az átszivárgó jelet.
- Sok amatőr adóvevőben mini relék vannak (pl FTR-B4). Gyorsak, jó az elválasztás, kicsik 100W-ig elvannak és olcsón beszerezhetőek.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2019
(#) ferci hozzászólása Szept 10, 2019 /
 
Egy kis rajzos adalék még..
Egy rendes adóban pedig először váltanak adásra, utána kap a végfok tápfeszt és meghajtást.
(#) ferci válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Nincs RH-s cuccom, de nyilván a kondik és a fojtók átméretezésével meg lehet próbálni és nem 20 wattal kezdeni.
Ha pedig csak a diódás részt megépíted, beteszed direkt az adó-kimenet és egy műantenna közé, le is tudod tesztelni, max elpusztítod a a diódákat, ha nem bírják.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) Kera_Will válasza ferci hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
RH sávon a viselkedése kérdéses számomra, URH-n jó az BRG FM30x/40x sorozatban.
(#) Kera_Will válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Igen adatlapjából kiderült pár Wattig jók.
(#) Kera_Will válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
3 db hasonló soros/párhuzamos bekötéssel
(#) Kera_Will válasza ha1drp hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Idézet:
„A 2n7000 Cds kapacitása 25 pf, ami 10 MHz-en kb. 600ohm. Ez 50 ohmos rendszerben már nem kevés.”

Köszi az utána nézést Cds-re! Igen az jelentős soros csillapítás (közel egy 10es (-20dB 10MHz ) feszültségosztót alkot) ami alsóbb sávok esetében növekszik is.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) sdrlab válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
10W-nál, 50Ohm impedanciát feltételezve ~31Vpp alakul ki, és 0,45A áram.
A kapcsolásban ha jól látom, 30mA nyitó irányú dióda áram van jelen. Nehezen tudom elképzelni, hogy a kimenőjel negatív félperiódusainál nem zárnának le azok a diódák! Pozitívnál nincs gond nagy, maga a kimenőjel is nyitja, rásegít a diódák nyitására, bár a 0,45A "kicsit" több mint 200mA(2x100mA)
Vagy valamit nagyon nem jól látok...
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Az elmúlt közel 30-40 évben a BRG URH (80-160-400MHz között) rádió(telefono)k jól működtek ezzel a kapcsolástechnikával és alkatrészekkel, 10 20W kimenővel és pár tized uV érzékenység mellett
Következő: »»   192 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem