Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió javítás
 
Témaindító: Jancsika, idő: Jan 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   46 / 68
(#) Gafly válasza campes hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
A WD40 olyan, mint a púpos kondenzátor.
Amit a púpos kondenzátorok WD40 lefújásával nem lehet javítani, azt pedig féláron megveheted az internetről...

Hasonló esetben, mellesleg, kis "csattogtatás" is csodát tud tenni. Például "megtöri" az oxidréteget "vegyi" anyagok nélkül is...
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Még egyszer: Ha fog állomást, akkor működik az oszcillátora. Az előerősítő az AN7213 1-3 lába közt van. Mindenképp kellene, hogy legyen valami különbség. Ha jó, akkor az 1. láb érzékenyebb, ha rossz, akkor a 3. lábról szól tisztábban. Ha egyáltalán szól rajta valami, akkor először állítsd állomásra, aztán lépkedj az IC lábak közt. Ne olyan helyen próbáld, ahol semmi nem jön be. Próbáld meg másik helyiségben, vagy dugj ki a szabadba valami vezetéket antenna gyanánt, nem tudom, hol laksz? Mindenképp kellene, hogy vegyen valamit, amikor próbálgatod, mert a semmire nem lehet behangolni. Ha meg annyira nincs adó a közelben, akkor egy szignálgenerátor kell. Másik rádió hogyan szól ugyanott? Mert ha egy teljesen árnyékolt völgyben, vagy vasbeton házban vagy, és nincsen közeli adó, akkor kültéri antenna nélkül ne sokat várj.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2019
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Fogható adó skála megfelelő pontján jön be? Ha skálahelyesen, akkor valószínű nem hangolták még szét.
(#) pucuka válasza fecameca hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Gondolom, nem nekem szántad. Jópár készüléket áthangoltam már ide is, oda is kapcsolási rajz nélkül is, műszereim is vannak.
(#) campes válasza pucuka hozzászólására (») Szept 9, 2019 / 1
 
Tessék itt az AN7213 IC adatlapja. PDF-ben
(#) pucuka válasza campes hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Ha letöltötted, használd az IC környékén levő alkatrészek beazonosításához, ill az eredeti helyzet visszaállításához. Nem én javítok. Kaptál tanácsot is, hogy kellene eljárnod. Én sem tudok jobbat, azért nem szóltam bele.
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Nem, csak megint mellényomtam.
(#) campes válasza pucuka hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Na most néztem meg. most igy antennával teljesen kihúzva bejön a Kossuth 103 körül a Retro az 98 körül meg alatta van valami komolyzenei adó. Az antenna lekötés után hozzáérintve nem jöttek adók. miután visszakötöttem az antennát ,ismét e 3 adó bejött. De szokás szerint nagyon halkan.
Akkor lehet ,hogy az IC lesz végül is a ludas.......?
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Szerintem az IC nem rossz, mivel három adót is tudsz fogni.
Retro Rádió 103.3 MHz, ezek szerint belehangoltak. Az is elképzelhető, hogy a KF tekercseket is eltekergették, ez is okozhat halkulást, érzéketlenséget.
(#) campes válasza CHZ hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Szerintem én - próbálgatás hátha be tudom hangolni - hangolgattam el. Tudod ilyen esetekben tudok pipa lenni. Ha 4 -böl 3 müködik ( magnó - AUX - AM ) csak 1 nem,és nem tudom az okát. De lenne egy kérdésem. Ha át lenne hangolva akkor ki kellett volna annó cserélniük az IC 1 -gyet
nem? Mert az 88- 108-ig van írva gyárilag. Gondolom az nem müködött volna keleti URH-án
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Ezt a készüléket két módszerrel is át lehetett hangolni OIRT sávra.
1 vasmag beépítése a légmagos tekercsekbe.
2 Forgó kivezetéseire 33 és 27pF kondik beforrasztásával.
Vasmag rögzítési nyomait nem látom, marad a kondis megoldás, ezt te érzékelhetted..
Első lépés, skálahelyesen beállítani az oszc, fokozatát, majd az együtt futást, skála elején és a végén. Ezt követően KF behangolása.
(#) campes válasza CHZ hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Igen jól látod, Én sem látok vasmag nyomait. Lásd. a mellékelt képet. azok a 33 és a 27-es kondik hól vannak ?
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Forgón kellett volna lennie, 27p a tekercs helyén amit beraktál.
Ha nem vettél ki kondikat, akkor nem volt.
(#) campes válasza CHZ hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Igy igaz. , semmi nem volt ráforrasztva. Akkor ezek szerint nincs áthangolva. Én már egy kicsit kezdem unni. Lehet , be is dobom a sarokba,...... Tudnál még valami tippet adni?
(#) fecameca válasza campes hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Én meg azt kérdezném meg tőled, amit pirossal bekereteztem, az milyen alkatrész? Nem arra megy az antenna? Mert én azt gyanítom a bemeneti szűrőnek. Sajnos nem a frekvenciasávot szokták ráírni, de a típusszáma alapján rá lehetne keresni, hogy OIRT vagy CCIR? Ha több lába van, mint 2, akkor biztos az. Ekkora méretű kerámiakondenzátort még nem láttam forgókondenzátor mellett. Ha a rádió OIRT sávos lenne, a forgókondenzátor és az IC közt levő picike kerámia kondenzátorokat bogarászhatod, melyik van a forgókondival párhuzamosan? Azok a halkan szóló adók lehet, hogy tükörfrekvencián jönnek, akkor nem jó helyen illetve fordított sorrendben jönnek be. De ha már eleve CCIR sávot vesz a rádió, akkor viszont nem kellene őket bántani. A többi rádió a lakásban jobban szól ennél? Akkor lehet, hogy van valamilyen hibája, vagy meg kellene próbálni jól behangolni.
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
(#) campes válasza fecameca hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Na, nagy nehezen sikerült leolvasnom, hülye helyen van. 3 lába van Z I vagy Z i felirat van alatta.
tipusszám: BP WP5
SE
(#) campes válasza fecameca hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Bocs, de elfelejtettem. BP. XVIII.ker ben lakom. Az adók tökéketesn jönnek.
(#) fecameca válasza campes hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Ettől okosabbak nem lettünk. Ilyen számú ceramic VHF band pass filtert az interneten sehol nem találni. Esetleg meg lehet próbálni áthidalni egy kondenzátorral. Ránézésre a tekercsei alapján a rádió CCIR sávra készült, csak valami hibás, vagy szét van hangolva.
(#) campes válasza fecameca hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Közben én is néztem a neten de nem találtam semmit.Visszatérve, melyik lábát hidaljam át?A két szélsöt - vagy a bal oldalit és a középsöt - vagy a jobboldali és a középsö lábát? És milyen értékü kondenzátorral?
(#) fecameca válasza campes hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
A két szélsőt. A középső tudtommal a test szokott lenni 4 lábúaknál is a belső kettő testre megy. Néhány pF - 1 nF között bármi. Lehet kísérletezni. Ha nem hangosabb úgy sem, akkor biztosan jó a szűrő CCIR sávra, a hiba nem ott van. OIRT sávú szűrő csak úgy kerülhetett bele, ha magyar megrendelésre már eleve OIRT sávra gyártották. Ezek a szűrők is a 90-es évek fele jelentek meg, Panasonicon kívül még másban soha nem is láttam. Nem is sokat tudok róluk. Volt nálam egy rádiós walkman ugyanezekkel az IC-k-kel, nem egy nagy durranás az érzékenysége, de a helyi adók jól szóltak rajta. Próbáld meg behangolni esetleg úgy, amikor szól valamelyik adó rajta.Mert azon az AN7213 IC-n kívül nem sok minden van benne, más benne rossz nem lehet, annak meg egyik lábáról sem szólal meg a rádió, innentől nem tudunk mit segíteni.
(#) campes válasza fecameca hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Oké, köszi ezt még megnézem ,és ha ezzel se lesz jobb hagyom az egészet.
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
FM demodulátor ha el van hangolódva, hangolva, halkulást okoz, durvább esetben torzulást is.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2019
(#) campes válasza CHZ hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
A kép alapján hol van a FM-demodulátor? Valamelyik tekercs?
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Sajnos a rajz nem azonos a készülékeddel, így csak azt tudom mondani, KF IC közelében keresd.
(#) pucuka válasza campes hozzászólására (») Szept 14, 2019 / 1
 
Az AN7220 (adatlap) 9 lábára menő komplexum tekercse, a "Panasonic...jpg képen látható, fekete vasmagos tekercs, a C30, és a C33 között. Valószínűleg az lesz, amit hangolnod kéne a hangerő növekedéséhez, ha már az összes KF tekercs érzékenység maximumra van hangolva. Azért az adatlapban található kapcsolás szerint ellenőrizd le, hogy valóban az a tekercs az.
Jobb lenne, ha a KF pontosan 10,7 MHz -re lenne hangolva, de ez műszerek nélkül nem megy.
(#) campes válasza pucuka hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Erre gondolsz? A T3-as tekercsre? ( képen x-elve.)

,AN7220.jpg
    
(#) pucuka válasza campes hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Igen, sejtésem szerint az lesz a demodulátor tekercse, rezgőköre, de ellenőrizd le, hogy az AN7220 9 -es lábára megy-e. Oda egy soros kondival csatlakozik, és a tekerccsel párhuzamosan is van egy kondi. A párhuzamos rezgőkör másik vége földön kellene legyen.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2019
(#) campes válasza pucuka hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Ez lesz az, igazad van. Javult a hangereje.Eddig a tér-erösséget jelzö 7 ledböl 1 égett most már 2- 3 led ég. De még maradt az a jelenség, hogy csak a Retro , Bartok , Kossuth adók jönnek be.
Igaz a Bartok adón néha - néha bevillan 1-2 másodpercig a sztereo lámpa. És nem tisztán jönnek be, nagy az alap sistergés, és nem tudok már a tekercseken állitani-forgatni. Az nem lehet,hogy valamalyik kondenzátor, vagy valamelyik tranzisztor nem müködik rendesen? Kezd meghalni és nem müködik a gyári paraméterekkel? Vagy esetleg megbróbáljam kicserélni a 3 menetü tekercset 4 menetüre?
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 15, 2019 /
 
Idézet:
„Retro , Bartok , Kossuth adók jönnek be.”

Ha a skála megfelelő pontjain jönnek be ezek az adók, akkor már nincs más feladatod, csak az együttfutást kell beállítanod, skála elején és végén.
Következő: »»   46 / 68
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem