Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   199 / 249
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Dec 10, 2019 /
 
Hát ez igaz. Nincs nagyon hova tovább miniatürizálni. Egyrészt így is az energia előállítása az egyik legnagyobb gond (kis műhold -> kis napelem felület -> kevés befolyó energia), másrészt az akkumulátor is gátat szab az egyre apróbb műholdaknak.
(#) Kera_Will hozzászólása Dec 10, 2019 / 2
 
December van és ilyenkor jönnek a Geminidák a hétvége felé várható a meteor raj maximuma.
Mivel lehet nem sokan üldögéltek kint éjjel , lesve a meteorok érkezését.
Ezt megtehetitek bent a jó meleg szobában is, miközben a Galileowebcast YT csatornáját nézitek.
keressétek az élő közvetítést
Sok meteorscatter QSO-t , úiabb QRA LOCATOROKAT a LOGokba !

73 & 55 !
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2019
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 10, 2019 /
 
Köszi, hogy megosztottad. Nagyszerű!
/ Ki nyom erre a videóra negatív értékelést!? /
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 11, 2019 /
 
Ez is valami katonai adás? Pár napja van ilyen. Érdekes módon NFM üzemmódban szinte semmilyen hang nincs, legtöbbször az AM-LSB-USB nagyjából ugyanazt a zúgást adja, ami itt hallható, időnként a az USB demodulációval valami éteri hang jön.
(#) bodgabo válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 12, 2019 / 1
 
Én is hasonlót hallottam, Kera_Will kolléga viágosított fel, hogy ez valószínűleg egy hotizonton túli rh radar "hangja". Most 3,950 - 3,970 között veszi a Twente egyetem websdr-e.

Közben nézegetem az RH sávon több helyen is bele lehet botlani ilyenekbe..
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2019
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 12, 2019 /
 
Vételi frekvenciát megjelölhetted volna .
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 12, 2019 /
 
6798 kHz , kb 10 kHz sávszélesség. Összesen 3 frekvencián ment szinkronban - legalábbis az amplitudó, a legalacsonyabb frekvencia 6500 kHz körül volt. (Nagyjából látszik a videón) Ma reggel csak 6640 kHz-en ment.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2019
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 12, 2019 / 1
 
Rendben, most már megtudtam nézni a videót is.
Esetleg ilyeneket , érdemes lehet másik távolabbi websdr felületen is meglesni , akkor talán több infót lehet szerezni a lefedett területről.Milyen irányból jöhet.
Keret antennával te is ki tudsz saccolni egy vonalat a "síkon" .( mármint ha lapos a Földünk )
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2019
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 12, 2019 / 1
 
Lapos hát! Azért terjednek ilyen jól a hullámok.
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 13, 2019 /
 
Ma hajnalban próbáltam meghallgatni a Kakas-kört 3618 kHz-en (4.30-kor kezdenek ) Helyette valami hasonló jön. Több wbsdr meghallgatása alapján valahol Európában van a zavaróállomás, bár S9-nél sokkal nagyobb térerőt egyik sem mutatott. Jó szolgálatot tenne kis aktív ferritantennám, de itt a házon belül nem mérvadó az indikált irány, mert a fém közművezetékek meg a padlásantennám ki tudja milyen erőteret produkál. A Bükk fennsík lenne az ideális, de hát esik az eső, meg hát a harci kedvem sem olyan nagy
(#) Kera_Will hozzászólása Dec 13, 2019 / 1
 
Ma reggeli 8 orai atvonulaskor (SMOG-P, ATL-1) éppen a Boraros teren jartam.
Felnezve a BME GND fele igy allt a lavor. . 70 fok folotti elevcioja volt a palyanak , ez az vonulas 2/3 ideje kornyeken keszult foto.
Persze persze a websdr lapon kozvetitik az antenna mozgasat is.

BME GND WEBSDR
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2019
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 16, 2019 /
 
Az UPC kábelhálózat termel olyan zajkomponenst, ami a RH vételt zavarja? Pár hete lecserélték a házunk előtti gerincvezetéket, a bekötő kábel maradt a a régi. Azóta a bekötő kábel közelében lévő RW antennám (a tetőél mentén vezetett kb 15m hosszú vezeték) megtáltosodott, sokkal zajszegényebb lett, mint a detektoroshoz készített, viszonylag nagy földkapacitású padlásantenna, holott korábban fordított volt a helyzet.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 16, 2019 / 1
 
Elvileg nem kéne, tudomásom szerint az UPC kábelhálózatban a legalacsonyabb freki 40 MHz körül van, ami kívül esik az RH sávon.
Viszont meglehetősen nagy a jelszint, ami a gyengébb árnyékolás miatt esetleg okozhat a vevőknél vétel oldali intermodulációt, esetleg vevő blokkolást (érzékenység csökkenést)
Ezek szerint az új kábelnek sokkal nagyobb az árnyékolási csillapítása.
(#) tnl válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Azt szeretném kérdezni, ez a kakas kör, meg bagoly kör mikor fogható?

(Csak sokéves információkat találtam a neten)

A 4:30 nekem nagyon korán van. (De lehet hogy egy időzített felvételt készíthetnék)
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Idézet:
„(De lehet hogy egy időzített felvételt készíthetnék)”

Azt akkor legalább 30-50 kHz szélességben kellene megtenni .
Ehhez jó nagy winyó kapacitásra lesz szükséged meg egy SDR rendszerre.

Mert elvileg kb 3610-3630 között +/- QRM szoktak 80 méteren kör QSO-zni kora reggelente.
4:30 ... az tényleg korai ... kb 6 - 8 óra között szoktak aktívabbak lenni.
(#) Gyantáscin válasza tnl hozzászólására (») Dec 17, 2019 / 1
 
Bizony, bizony 4.30-kor kezdenek, negyed hatkor már sokszor az "elköszönő kör" megy. Ma reggel pl. elég harmatos volt a terjedés. Vannak érdekességek, mert a rossz terjedés ellenére itt Miskolcon passzív ferritantennával jól jött a győri meg a nagykanizsai kolléga, A Léváról bejelentkező kolléga úgy szólt, mint a Kossuth rádió, ugyanakkor a a tízegynehány kilométerről jövő adások elég közepesen szóltak. Ők azért rendesen tartják a 3618 kHz-es frekvenciát, nemigen térnek el tőle. Ha később kelsz, a "Nagyváradi kör" 8-kor kezd, 3685 kHz-en. Ettől sajnos gyakran kénytelenek eltérni +- néhány kHz-el, mert sokszor német amatőrök telepednek a frekvenciára. Bár ma bekeményítettek és a belógó állomások ellenére kitartottak a 3685 kHz-en.
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Most nem tudom hogy van-e, de régebben volt bagoly-kör is késő este. Párszor belehallhattam, de a muskátli teleltetés, a visszér problémák kezelése és hogy kell-e fűtés a kutyaólba témákba nem volt késztetésem beleszólni, és 3 perc után már nem is nagyon érdekelt.
Reggelente valamelyik átjátszón is szokott kör qso menni.
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Urh-t nem tudok fogni, rövidhullámot igen,
és azt mondod nem érdemes felkelnem miatta
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Szerintem kíváncsiságból egyszer-kétszer érdemes belehallgatni, lehet hogy neked pont tetszeni fog! Nem vagyunk egyformák.
Az biztos, hogy az agyleszívó TV műsoroknál többet ér. (TV-t sem nézek )
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Idézet:

Azt akkor legalább 30-50 kHz szélességben kellene megtenni .
Ehhez jó nagy winyó kapacitásra lesz szükséged meg egy SDR rendszerre.”



A 4066 ic vel épített dc vevőm összemixeli az osc. frekvencia alatti és feletti
rf frekvenciákat, az usb-s hangkártyám meg 48 KHz-digitalizál, ezért egyszerre kb 2x 23 KHz
-s sávot tudok figyelni. Igaz ez az összemixelődés míg morzén ritkán zavar, ssb esetén
rontja a hangminőséget. A winyóhely nem gond, 300 valamennyi Mb egy óra, és több a helyem
30 gigánál, így ez nem gond.(A visszahallgatás időigénye esetleg)

A laptopon a HDsdr-t használom, ssb-k dekódolásához valós időben, de rögzítés
is megoldható vele.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2019
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Egészítsd ki 90fokos IQ keverőre a jelenlegit, és rendes SSB demodulációd lesz a továbbiakban...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Tervben van. (De hosszabb távon)
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 18, 2019 /
 
Ma reggeli hülyéskedés: Központi antenna. A baloldali rádió magas impedanciás antennabemenete a rezgőkör harmadáról kapja a jelet, a jobboldali alacsony impedanciás pedig egy egymenetes csatoló hurokról. Az antenna egy régi (vélhetően ORIONTON) rádió ferritantennáinak darabjaiból összeragasztott torzóra készült, inkább alternatív képzőművészeti alkotás, mintsem műszaki.
Fele királyságomat adnám egy ilyen, egészséges ferritrúdért, mert 7 MHz-en is kellő hegyes rezonanciát lehet vele elérni.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2019
(#) Leraz válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 18, 2019 / 1
 
A fele királyságért meg a királykisasszony kezéért tudok küldeni ha privátban adsz egy posta címet.
(#) tnl válasza Leraz hozzászólására (») Dec 18, 2019 /
 
Nekem is van, ami szürkés, és hosszanti irányban vannak rajta bevágások, e
két tulajdonsága miatt, szerintem jó rövidhullámhoz.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Dec 18, 2019 / 1
 
Itt egy nem éles kép!

ferrit1.jpg
    
(#) tnl hozzászólása Dec 18, 2019 /
 
Itt egy közelről.

Tekercs is van rajta, úgy van megfonva, fogy kis
kapacitású legyen, és elég kicsi menetszámú, ami
szintén magas frekvenciára utal.

ferrit2.jpg
    
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Dec 18, 2019 /
 
Ezek a bordás ferritek rövidhullámra is alkalmasak. a színére már nem nagyon emlékszem, de a világos(abb)szürke porvasra utal.
(#) Gyantáscin válasza tnl hozzászólására (») Dec 18, 2019 / 1
 
A ferritek használhatóságát viszonylag egyszerűen ellenőrizni tudom
Van egy USB-s RTL-SDR-em, annak a bemenetére egy egymenetes hurokkal csatlakozok a ferritre tekert tízegynehány menetből és egy 200pF-os forgóból álló rezgőkörhöz. Zajgenerátorként a környezet funkcionál. A képernyőn nagyon szépen látszik a rezonanciagörbe és az is, hogy a drága pénzen vett 4B1 anyagú FERROXCUBE ferritrúd 4MHz fölött gyakorlatilag szénrúdként viselkedik, míg a darabokból összerakott rudacska 7 MHz-en is szép haranggörbét produkál.
(#) tnl válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Elméletileg van spektumanalizátorom (usb oscilloszkóp)
úgyhogy szerintem ki tudom próbálni.
Következő: »»   199 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem