Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   745 / 958
(#) proba válasza kowi hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Gondolom a gyengeáramú vezetéket húzták később, azt nem volt kedvük/tudásuk áthúzni felette.
(#) kowi válasza proba hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Nem. Légvezetéket cseréltek,így oldották meg. Itt voltam, láttam.
(#) CIROKL válasza kowi hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Az egész utcában ugyan így van sőtt.
(#) kowi válasza CIROKL hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Igen felénk óriási a kontraszt mit várnak el és hogyan szerelnek a szolgáltató emberei. Ráadásul bicskanyitogató stílusban.
(#) kendre256 válasza kowi hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Szabvány szerint legalább 50 cm-rel magasabban kellene lennie a villanyvezetéknek.
(#) gyuszo válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Igen, ez így van, ha ezt nem lehet másképp megoldani, segédoszlopot kell állítani a tulajdonosnak a saját költségére a telken belül.
(#) kowi válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 7, 2020 /
 
Ez mind rendben van. Csak itt nem foglalkoznak vele
(#) gyuszo válasza kowi hozzászólására (») Márc 7, 2020 /
 
Sajnos mindig vannak jólvanazúgy szakemberek és tulajdonosok, csak ha baj van, akkor jön a mutogatás a másikra, hogy te voltál a hibás, aki ezt nem tudta. Miért nem mondtad ? Miért nem úgy csináltad ? És persze, csak fizetni ne kelljen. Ingyen legyen.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2020
(#) storm hozzászólása Márc 7, 2020 /
 
Sziasztok,
Az lenne a kérdésem, hogy új mérőhelyet csinálok, és a kábelfogadók közti 4x10-es földkábel 2 végéről lemaradt a gyantás zsugorcső. Mindenképp pótoljam, vagy jó lesz így is?
(#) gyuszo válasza storm hozzászólására (») Márc 7, 2020 / 2
 
Ez tegnap történt, vagy 10 éve ?
Annak a végzárónak fontos szerepe van, ezért szükséges rátenni.
Ha víz , nedvesség kerül bele és megfagy nem biztos, hogy az jót tesz a szigetelésnek.
Mindenképp pótolni kell, ha nem szeretnél földkábelt cserélni.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2020
(#) sany válasza storm hozzászólására (») Márc 7, 2020 /
 
Olyan mintha, "jólvanazúgy" szakemberek csinálná. Pótold mindenféleképpen, még ha plusz munka is.
(#) Joe_001 válasza storm hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Jó annak az önhegedő gumiszalag is, de tekerd be utána fekete szigszalaggal az segít összehegedni. A beleszivárgó víz ellen mindenképp szigeteld. Lehet jó az a kábelkésőbb is valamire.
(#) Joe_001 válasza kowi hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Szerintem szólj a kábeles cégnek, fényképpel illusztrálva, hogy valamit *** kéne azonnal, mert szabványtalan! Elkerülési távolság 20 cm, és a két gyengeáramú kábel közt nem mehet erősáram! Azt is írd meg keresek az áramszolgáltató adatbázisából FAMos szakembert a munka elvégzésére, természetesen a gyengeáramú cég költségére, mert ez életveszélyes munka!
Ja, az erősáramú cég amúgy sem veszi át tőlük ezt a munkát, mert szabványtalan.
Ezt tudom, mert építetettem is,építésvezetőként, terveztem is kábeltv-t amit nemcsak az áramszolgáltató vett át hanem azóta a pl a T is átvett változtatás nélkül.
Ja, ebbe én is belefutottam, amikor 540-es kábelt raktunk fel zöldbe 600 m-t, nyiladék vágása nélkül, mert a "zöldek" tiltakoztak a fa nyirálása nélkül. Meghúztuk e kábelt, és káromkodtunk egy hosszút, mert két helyen ilyen volt, na nem enyire, mert épp csak érte. Másnap egy FAMos kolléga röhögve megigazította. Mire jöttek a mérnök urak minden OK volt.
(Van ez így!)
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) kendre256 válasza Joe_001 hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Idézet:
„kowi: Légvezetéket cseréltek,így oldották meg. Itt voltam, láttam.”

Ezt nem a kábeles cég rontotta el, nem neki kell kijavítania. Itt gyaníthatóan a légvezetéket bekötő "ejtette rá" a telefonkábelre a csatlakozó vezetéket. A gyengeáramú vezetékek közé meg vagy úgy került a csatlakozó vezeték, hogy "befűzték" közé, vagy a másik kábeles cég mindkettő fölé behúzta később a vezetékét. De a csatlakozó vezeték bármelyik esetben is szabálytalanul volt szerelve.
Magasabb tetőtartóval meg lehetett volna valószínűleg oldani. Nem tudom, van-e a tetőtartó maximális hosszára előírás, én csak a minimumra találtam.
(#) gyuszo válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Igen, van maximum. 1,8 m. Az akasztóhorog pedig alatta van. A minimum a 80 cm, felette már másik oldalról erősítő huzal is kell.
Ezért írtam az előző válaszomban a segédoszlop közbeiktatását.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2020
(#) ötfelezős válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
utána már csak a 3 éves nappali oktatásban képeznek villanyszerelőket
Erősáramú elektrotechnikus is jó erre, olyan képzés meg elvileg van esti is.
(#) mraulajos hozzászólása Márc 18, 2020 /
 
Hali!
Érdeklődöm. Állítólag létezik olyan áramvédő (Fi relé) kapcsoló, ami több funkciós.
Érintés védelem, túlfeszültség védelem, villám védelem(ez valószínű ugyan az, de lehet nem jól tudom) stb. ? Köszönöm az információt.
(#) kameleon2 válasza mraulajos hozzászólására (») Márc 18, 2020 /
 
LS FI biztosan van. Ez túláramvédelemmel egybeépített hibaáram kapcsoló. Például ilyen. Tudtommal túlfesz. nem nagyon van így egyben FI relével, mert ott már túl sokféle paraméter lenne opcióban. AC, DC véeem, hibaáram érzékenység és az AC 4, 6, 20kA, 2,4,6,10A stb. De javítson ki valaki, ha más infója van. Így is nagy a variábilitás.
(#) Atis57 válasza mraulajos hozzászólására (») Márc 18, 2020 /
 
Szia!

Ezen szavak csak az "okosok" által irt termékismertetők szerint lesznek!

Valójában ;
A FI /RCD relé --mint hibaáram lekapcsoló.

Ennek a másik változata; Kismegszakitó+ hibaáramkapcsoló.

de itt a vége is.!

van még az RCCB nevű eszköz teljesen más alkalmazással.
(#) teglascs hozzászólása Márc 22, 2020 /
 
Sziasztok,
azt szeretném megkérdezni, hogy mi a különbség a mágneskapcsoló és a kontaktor között?
A munkahelyemen volt egy gond egy új berendezés betápjával. Egy villanyszerelő kicserélt egy mágneskapcsolót a betáp oldalon, mire a gép telepítője azt mondta, hogy az egy kontakor volt.
Köszi előre is a választ.
(#) Topi válasza teglascs hozzászólására (») Márc 22, 2020 / 1
 
A kontaktor gyakori működésre van, míg a mágneskapcsoló ritkább működésre (bontásra, zárásra tervezett).

Talán leegyszerűsítve úgy is lehet különbséget tenni, hogy a mágneskapcsoló inkább kapcsoló aminek elektromágneses a működtetése, a kontaktor pedig egy nagy áramú relé, sűrűbb ki- és bekapcsolásra tervezve.

De gyakorlatilag már szinte minden kontaktor, így ez a különbség már régóta nem fülöncsíphető. Mindenki már kontaktort gyárt.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2020
(#) Bakman válasza teglascs hozzászólására (») Márc 22, 2020 / 2
 
A kontaktor az angol contactor buta magyarítása, ami itthon mágneskapcsoló. Időnként a szakik ilyenekkel próbálnak operálni, hogy nagyobbnak tűnjenek. Lásd kapacitor, stekker stb.

Magnetic switch alatt a általában tekercs nélküli reed reléket értik (pl. nyitásérzékelő ajtótokon), nem keverenndő össze a magyar mágneskapcsolóval.
(#) teglascs hozzászólása Márc 22, 2020 /
 
Akkor jól sejtettem, köszi mindkettőtöknek.
(#) kendre256 válasza teglascs hozzászólására (») Márc 22, 2020 / 1
 
Wikipédia a kontaktorról.
Itt is van egy leírás..
Mindezeket elolvasva, nem tudnám egy mondatban leírni a különbségeket, eléggé összeolvad.
Talán lehet azt mondani, hogy a mágneskapcsoló egy elektromágnessel működtetett kontaktor, ami nagy áramok, nagy feszültségek gyakori kapcsolgatására szolgál.
(#) VIM válasza teglascs hozzászólására (») Márc 22, 2020 / 1
 
Szia! Lehet, hogy csak szóhasználatbeli eltérés a gép telepítője részéről. A mágneskapcsolók azok nagyon mobil felépítésűek sokféle más rendszerbeli kiegészítőkkel lehet összeépíteni stb. A kontaktorok azok elég speciálisak ezen a téren. Más az ívoltási megoldásuk (mágneses, levegős) és rendszerint nagyobb áramok megszakítására tervezték mint 50-60A. Robusztus kivitelűek a legjellemzőbbek, de vannak kis méretűek is. Elég nyitott kivitelűek, ezért olyan helyen alkalmazzák őket ahol van számukra elég hely és elzárt a véletlenszerű érintéstől. Nagy porcelán lángtölcsérei szoktak lenni plusz ívoltó mágnes és ha kell ívoltó szarvak amik amik segítenek széthúzni a kikapcsoláskor keletkező ívet. Az egyenáramú áramkörökben használatos kontaktor ívoltásához használnak mágnest.
(#) teglascs válasza VIM hozzászólására (») Márc 22, 2020 /
 
Hát ez egy kis méretű ilyen egység volt, egy falra szerelt "közepes méretű" (5-6 soros) Legrand szekrényben, szépen elfért a kisautomaták és a többi C-sínes eszköz között.
Köszönöm a válaszod!
(#) teglascs válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 22, 2020 /
 
Igen, ezeket megnéztem, és itt estem gondolkodóba, hogy ez nekem, hozzá nem értőnek egy mágneskapcsoló.
(#) VIM válasza teglascs hozzászólására (») Márc 22, 2020 /
 
Csak azok "tudják", hogy hol a határ a kettő között akik ismerik a mágneskapcsolók közül a legnagyobbat .... a többi az már kontaktor. Egy V43-ban van belőle bőven.
(#) lajos1969 hozzászólása Márc 23, 2020 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy van egy kávéfőző ami levágja a fí relét, ahol nincs ott tökéletesen megy! De előtte a fí relés hálózatban működött évekig.
Mi lehet a probléma?
Köszönöm előre is a tippeket!
(#) proba válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 23, 2020 /
 
Bekoszolódott, beázott / átégette a fűtőbetét szigetelését.
Következő: »»   745 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem