Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Érdekességek
 
Témaindító: Gatery, idő: Szept 5, 2006
Lapozás: OK   402 / 579
(#) Ge Lee válasza hegman hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Pedig ez lesz a jövő. A videóban sok egyéb mellett arról is szó esik, hogy autót sem kell majd venned, mert az amúgy is az idő 96%-ban csak parkol, így eleve nagyon rossz befektetés, helyette lesznek önvezető autók amik oda visznek és akkor amikor akarod. Még ilyet is mond a fickó, hogy egy idő után az emberek félni fognak az autóvezetéstől, mert a mesterséges intelligencia biztonságosabb lesz, egymással kommunikálnak menet közben stb. De nekem ez a mondta tetszik a legjobban: És mi, emberek leszünk a legnagyobb saját ellenségünk! Kár hogy nem leszünk, hanem már jó ideje vagyunk.
(#) lazsi válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Nekem erről két dolog jutott az eszembe:
- Az orchideák bolygója című könyv, amit több, mint 30 éve olvastam
- a robotika 0. törvénye
Szerencsére mire ez mindennapjaink valósága lesz, én már valószínűleg nem fogom hiányolni a saját kezű autóvezetést...
(#) hegman válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Még mindig félre értitek.
Nem az ellen lázadozom, hogy sok csili-vili funkciót és progit kapok ingyen bizonyos adataimért és reklámok elviseléséért cserébe. Ott egy vagyok a milliárdból.
Hanem ha mondjuk valaki hibájából, nem feltétlenül google, bizonyos adataim másik fél számára elemezhetőek lesznek.
(#) Gafly hozzászólása Máj 7, 2021 /
 
A facebook függőség is káros.
(#) Epu2 válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
A süti szerintem adatlopás egy formája. Már elég régen legálissá tették, hogy állandóan kattintgatni kelljen. El is durvult. Régebben, amikor bejött divatba, csak egy kis csík volt a lap alján. Most már nem ritka az egész oldalas. Amig nem fogadod el, semmi nem történik. (Pedig a szervek már nem javasolják a megjelenítést sem.)
(#) Ge Lee válasza Epu2 hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Idézet:
„Amig nem fogadod el, semmi nem történik.”
Dehogynem. Amint ilyen lappal találkozom már zárom is be, és kicsit sem érdekel tovább hogy mit akarnak rajta bemutatni. És egyre több ilyen van, az egész oldal egy teli "fogadd már el" ablak. Mondjuk vannak rutintalanok is, mert van amelyiknél ennek ellenére halványan hátul egy csíkban látszik az olvasnivaló úgy 2 sor erejéig, és bele is lehet görgetni, azaz ha körülményesen is de olvasható.
(#) sany válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 7, 2021 / 1
 
Idézet:
„Amint ilyen lappal találkozom már zárom is be...”


Akkor nem sokat barangolhatsz a neten, mert ilyen lap egész sok van.
(#) Ge Lee válasza sany hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Dehogynem, bár egyre kevesebb dolog érdekel. Nálam most a gmail játssza az agyát egy ideje, már vagy 3 hete minden második belépés alkalmával kényszerít hogy írjam be a születési dátumomat, és nem is enged továbblépni ha nem írom be. Kíváncsi leszek mikor jön rá, hogy egyelőre meg tudom kerülni, és juszt is belépek a születési dátumom beírása nélkül is.
(#) sany válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Szerintem már mindenkiről van "reklámprofil", aki csak a böngészőt megnyitja. Ha tud róla, hanem.
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2021
(#) Ge Lee válasza sany hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Arról is van aki meg sem nyitja. A legtöbb munkahelyen alapkövetelmény hogy tudjanak mindenkiről mindent, természetesen a tudta nélkül.
(#) sany válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Milyen igazad van.
(#) tbarath válasza AZoli hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Idézet:
„Ne legyünk naivak, hatalmat, irányítást, befolyást nyernek vele, ami többet ér a pillanatnyi profitnál.”

A nagy cégeket többnyire csak a pillanatnyi profit érdekli. Legyen jó a negyedév, attól lesz jó az én bónuszom is, aztán hogy ennek a cégre milyen hatása lesz 5 vagy 10 év múlva? Hát az majd legyen annak a gondja, aki akkor majd a székemben ül, mert én azóta már tuti másik cégnél fogok dolgozni, már ha dolgozok még egyáltalán.
Az meg nem naivitás, hanem egy értelmes kérdés, hogy a google (fb, twitter, stb.) nyerne bármit is azzal, hogy "visszaterel" embereket valahonnan valahova. Szerintem minimum kérdéses az, hogy ez sikerülne nekik (már ha megpróbálnák, amire nyilván nincs semmilyen bizonyíték), de ha igen, ez akkor is egy macerás, "pöcsölős" munka lenne. Sok emberi munka, ahhoz képest kevés eredménnyel (értsd: profit).
(#) lazsi válasza tbarath hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Idézet:
„A nagy cégeket többnyire csak a pillanatnyi profit érdekli. Legyen jó a negyedév, attól lesz jó az én bónuszom is, aztán hogy ennek a cégre milyen hatása lesz 5 vagy 10 év múlva?”

Kicsit másként látom... A "cégeket" hosszú távon (is) érdekli a profit. Az, akit csak a negyedév és a bónusz érdekel, nem a "cég", hanem egy "valamilyen szintű" vezető vagy egy manegér. A "cég" = a tulajdonos(ok), részvényesek csoportja és nem a nekik dolgozó emberek!

A "visszaterel" kifejezést én használtam pár hozzászólással korábban. Úgy tűnik, nem egészen az ment át, amire gondoltam... A visszaterelés alatt olyasmire gondoltam, hogy ha az MI azt olvassa ki az adathalmazból, hogy egyre több ember túl kevés infót oszt meg magáról, akkor jelzi ezt a tendenciát (milyen csoport, mi a közös bennük és mi az, amivel leginkább hatni lehet rájuk). Ennek egyik lehetséges módszere a már említett sütik... Korlátozod a rólad nyerhető infót? Rendben! Nehezítsük meg a dolgodat! Mindenhez felugrómenük jönnek elő, amivel egyesével ki tudod kapcsolni melyik sütit engedélyezed, és melyiket nem. Régen az volt, hogy nem engedélyezem, és kész. Egyetlen klikk, és már olvashattad is az oldalt. Ma van olyan oldal, ahol 10-20 különböző célból létező sütiket, egyesével kell kikapcsolnod. (Ahogyan EPU2 is írta...) Három dolgot tehetsz: 1. Nem fontos számodra annyira az az oldal, ezért simán bezárod és lemondasz arról, hogy a keresett tartalmat megtudd. - Te is vesztettél és az oldal üzemeltetője is. 2. Nem hagyod magad és szépen végigklikkelgeted az összes süti letiltását. - Az üzemeltető veszített, mert nem kapja meg rólad az infót, és részben te is vesztettél, mert elment rá egy csomó időd (fizetős net esetén adatkereted, és így pénzed is, stb...), de legalább megvédted magad. 3. Rájössz, hogy túl sok időd megy el a sütik egyesével történő letiltásával és az egyszerűség kedvéért inkább ráklikkelsz az alapértelmezettre, vagyis mindent elfogadsz - Te vesztettél, a szolgáltató nyert. Erre gondoltam, mint "visszaterelés". Vissza a birkanyájba, azok közé, akik önként szórják magukról az infót.
Nem ismerem a szokásaidat, így nem tudom, hogy az előbbi 3 lehetőség közül melyiket alkalmazod. Lehet, hogy kitartasz a 2. mellett, de biztosan vannak akik a tizedik-ötvenedik alkalom után már inkább az 1-t vagy a 3-t választják. És hosszú távon az 1 sem alkalmazható, tehát a többség szépen visszakullog a nyájba...

Mit nyer a gúgli (fb, akármi...) azzal, hogy visszaterel sok embert az önkéntes infó-adáshoz? - Rengeteg adatot, amivel alátámaszthatja a reklámokért beszedett pénz jogosságát.
- Nagyobb adathalmazt, amivel az MI-t tovább finomíthatja, ami hatékonyabb célzást tesz lehetővé a reklámozó cégeknek, ezáltal több pénzt kérhet.
- Nagyobb nyájat, amiért még több pénzt kérhet.
(#) proba válasza Epu2 hozzászólására (») Máj 7, 2021 / 1
 
Egyszer kétszer eszembe jut, mi van ha beállítom, mit menthetnek. Olyan 5 percig csak kapcsolgattam a különböző cégek engedélyeit, azután meguntam. Teljesen életszagúnak gondolták a kitalálók ezt a funkciót biztosan. Olyan mint a mobil, ha a fényképező app nem fér hozzá a kontaktokhoz, akkor nem fényképez. Lehet a böngésző, telefon, hűtőgép... pontosan szabályozható lesz, de vagy belenyugszom, hogy mindent tudni fognak, bármikor bármivel zaklathatnak, vagy csak az energiatakarékos módban lehet használni ezeket. ( szék lába alá, hogy ne billegjen, esetleg virágtartónak a nagyobbakat.)
(#) sany válasza proba hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Azért okos eszközök, mindent tudnak...
(#) Skori válasza lazsi hozzászólására (») Máj 8, 2021 / 1
 
A böngésző beállítható úgy is, hogy ne tartsa meg a sütiket.

Tehát elfogadod az oldal sütijeit, szépen el is helyezi, hogy majd amikor legközelebb meglátogatod, akkor tudni fogja, hogy ki vagy, és mit kerestél náluk korábban. Kivéve, ha miután bezártad az adott oldalt, szépen törlődnek a sütijeik. Persze legközelebb megint ugyanez.

Ezen kívül a reklámblokkoló nem csak reklámok blokkolására jó, és sokan nem is csak arra használják, hanem különféle követést segítő tartalmak, és káros scriptek is hatékonyan blokkolhatók vele. Ráadásul ezek sokszor a felhasználó PC-jén használnak erőforrásokat, így ezeknek a blokkolása sok esetben gyorsítja a böngészést (de pl. az is, ha nem töltődnek be a reklámok, hiszen annak is van erőforrás igénye).

Tehát aki akar, az tehet az ellen, hogy az adatait az akaratán kívül megszerezzék, de legalábbis jelentősen csökkentheti a róla gyűjtött adatokat, sőt bizonyos esetekben adhat magáról egymásnak ellentmondó, használhatatlan adatokat is. Pl. van olyan oldal, ahol a regisztrációm szerint már 110 éves is elmúltam
Vagy pl. ki ismeri a tempmail szolgáltatást? Ha egy oldalról csak egy röpke adat kell, de mindenáron email címes regisztrációhoz kötik a belépést, akkor létre lehet hozni egy véletlenszerűen generált postafiókot, ami csak addig él amíg be nem zárod a hozzá tartozó böngésző oldalt. Biztos sok "hasznos adathoz" jutnak ha egy ilyennel regisztrálsz...

Aki meg rálegyint a szokásos indokok egyikével (pl. semmi titkolnivalóm, miért pont az én adataim érdekelnék "őket") azokat sem akarom meggyőzni semmiről, az ő dolguk, hogy mit hogyan tesznek. Ha mondjuk egy olyan barátomról van szó, akinek elegendő az IQ-ja hogy megértsen a fenti példában leírt szokásos indoklásoknál némiképpen bonyolultabb ellenérveket, annak esetleg kifejtem részletesebben. A többieknek meg marad egy vicc:
Beszélgetnek a bírkák a nyájban, megszólal az egyik:
- Ide figyeljetek, nekem az a szörnyű gyanúm, hogy a pulikutya összejátszik a pásztorral!
Mire a többiek:
- Elmész te a fenébe a hülye összeesküvés-elméleteiddel!

A fentiek nem feltétlenül lazsinak szólnak, inkább általánosságban a témához szóltam hozzá, és "akinek nem inge, ne vegye magára"...
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2021
(#) Skori válasza proba hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Ez elsősorban az Androidnak mint operációs rendszernek a biztonsági hibája. Ennek ugyanis úgy kellene működnie, hogy az app "nem tud róla", hogy megkapta-e az engedélyt, hanem minden esetben azt látja, hogy igen megkapta. Csakhogy ha valójában nem kapta meg az engedélyt, akkor vagy üres címjegyzéket lát, vagy véletlenszerűen generált adatokat a valós helyett. Mert pl. egy "zseblámpa app" miért férjen hozzá a háttértárhoz, vagy miért kapna engedélyt hívások indítására? Letiltott esetben, egy korrekt védelemmel bíró oprendszernek, ezeket a funkciókat szimulálnia kellene az app felé.
(#) SzervízMacska válasza Skori hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Szerintem inkább az lett volna a kérdés, hogy a fotós appnak mi köze a névjegyzékbez? Mert alapesetben úgy kb. semmi…
(#) Skori válasza SzervízMacska hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Alapesetben semmi köze nem lenne, de ha mondjuk el akarod küldeni a képet valakinek, akkor kapásból az app-ból tallózhatod is a címzettet. Persze ettől még valóban semmi szükség erre, mert ez másképp is megoldható. De mondjuk egy zseblámpa app esetében még ilyen jellegű magyarázatot sem tudok elképzelni. De a zseblámpa app csak egy példa volt, bármelyik app-ról lehetne szó, ezért kellene tudnia az oprendszernek jól kezelni ezt a problémát. Ez pedig csak szándék kérdése, ugyanis ha az oprendszer fejlesztőjének nem ez az érdeke, akkor marad minden ugyanúgy, max. az a néhány felhasználó, akit még érdekel ez a téma, próbál(hat) a saját lehetőségein belül tenni valamit.
(#) antikzsolt válasza SzervízMacska hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Pl annyi hogy lehet fotót is csatolni a telefonkönyvben abban az esetben kérhet engedélyt..
(#) david10 válasza Skori hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Nekem az se egyértelmű hogy a zseblámpa apphoz miért jelennek meg frissítések... talán fényesebben fog világítani a telefon led-je?

Ami az hely-adatokat illeti: a Google minden hónapban nekem is küldi e-mailben hogy hol jártam az előző hónapban, ez (számomra) hasznos, mert így archiválódik az hogy melyik ügyfélet merre kell keressem.
(#) sany válasza david10 hozzászólására (») Máj 8, 2021 /
 
Majd "ők" is megkeresik az ügyfeleid.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2021
(#) SzervízMacska válasza Skori hozzászólására (») Máj 9, 2021 /
 
Tulajdonképpen nekem nincs androidom, és nem is akarok már régóta képeket rakni a kontaktokba. Most megnéztem, csak azok az appok férnek a kamerámhoz, amelyek kifejezetten fotózásra, vagy videózásra valók. Illetve, amelyek face id-vel azonosítanak (például fizetéshez). Ezen kívül egy szines pötty jelzi az állapot-sávban, ha bármilyen program a beépített kamerát, vagy mikrofont használja.
(#) Kovidivi válasza david10 hozzászólására (») Máj 9, 2021 /
 
Szerintem a rendszer frissítéseihez alkalmazkodik, pl. hogy ne tudja bezárni az android, vagy új funkciókat raktak bele (automata kikapcsolás, stb). Vagy csak simán okosabb módon (hogy ne vedd észre) szedik ki belőled az infót az új verzióval. Fene tudja.
(#) proba válasza Skori hozzászólására (») Máj 9, 2021 /
 
A volt főnököm talált olyan oldalt ahol süti nélkül felismerik a gépek 90%-át. Mehet az user a sütijével ahova akar, a gép szinte pontosan beazonosítható távolról. ( használt böngésző, karakterkészlet, oprendszer/böngésző verzió.... mind mind távolról http porton lekérdezhető. Ebből igencsak kijön egy egyedi minta. Így süti nélkül is beazonosítható a felhasználó. Amit nem tudok, egyes programok mennyire használják mások sütijeit, mert ebben a formában az már nem működik.
(#) tbarath válasza lazsi hozzászólására (») Máj 9, 2021 /
 
Idézet:
„Az, akit csak a negyedév és a bónusz érdekel, nem a "cég", hanem egy "valamilyen szintű" vezető vagy egy manegér. A "cég" = a tulajdonos(ok), részvényesek csoportja és nem a nekik dolgozó emberek!”

A céget pedig valamilyen szintű vezetők vagy mánágerek vezetik. A tulajdonos (részvényes) pedig sok esetben vagy nem tudja a működést befolyásolni (kisrészvényes), vagy nem is lát rá olyan mélységben, hogy érzékelje a problémát.

Idézet:
„A visszaterelés alatt olyasmire gondoltam, hogy ha az MI azt olvassa ki az adathalmazból, hogy egyre több ember túl kevés infót oszt meg magáról, akkor jelzi ezt a tendenciát (milyen csoport, mi a közös bennük és mi az, amivel leginkább hatni lehet rájuk). Ennek egyik lehetséges módszere a már említett sütik...”

Bocs, akkor félreértettelek. Így már értem, sőt, szerintem is így van.
(#) szs hozzászólása Máj 9, 2021 /
 
Ezeket nem is tudom, honnan veszitek. Nem tegnapelőtti (bár több, mint 1 éves) Androidos telefonom van, soha nem kérte a "kontakt"-aimat fényképezéskor. Facebook Messenger-ben fényképezéskor kérne hozzáféréseket, de hát nem adom meg, inkább nem abban az alkalmazásban fényképezek.
Igaz, én a telefon megvételekor sem telepítgettem, inkább "gyomláltam". És odafigyeltem, minek milyen engedélyt adok meg. Valahogy az "elemlámpa" funkció sem kér sem hozzáférést, sem frissülési engedélyt. Biztosan én csináltam rosszul...
Nem, nem kéri a kontaktokat a fényképező, nem kér semmit az elemlámpa.
Kapok ellenben Google reklámokat, ahhoz képest, amire rákerestem többször. Szoktam is rajta élcelődni, de hát én adtam engedélyt a guglinak, hogy ezt figyelje, rendszerezze. Kapom is az "érett nők"-et
Nem is azzal van a baj. Itt volt téma, hogy némelyek milyen undokak, hogy nem adják meg a lakcímüket. És fenyegetésként elhangzott, hogy akkor bizony nem segítenek neki.
Szóval a guglit ezéert útálni, a fórumtársat pedig ugyanezért szeretni kell?
(#) szs válasza tbarath hozzászólására (») Máj 9, 2021 /
 
Idézet:
„A céget pedig valamilyen szintű vezetők vagy mánágerek vezetik. A tulajdonos (részvényes) pedig sok esetben vagy nem tudja a működést befolyásolni (kisrészvényes), vagy nem is lát rá olyan mélységben, hogy érzékelje a problémát.

Nem csak a kicsi, a nagy részvényes sem. Nem is érdekli, csak a megtérülés, a haszon. Nem jó, és nem rossz emberek. Megbízók. Tulajdonképp kibírják a haszon érdekében, hogy mások aljasságáért őket szidják. Met a közép, és a kisvezetők bizony aljasok, mindig a tulajdonoasra fogják a rossz dolgokat, miközben a saját pecsenyéjüket sütögetve a kisebb ellenállás felé gazemberkednek. És a kisember hajlandó elhinni, hogy nem ő kopasztotta meg...
Az igazi kutyaságokat (ahogy mondod is) a közép és kisvezetők követik el, a saját hasznuk érdekében, miközben a tulajdonosokra kenik a maguk kakiját.
...És most két bekezdésben leírtam ugyanazt... Nem baj, több hsz-ben leírták az ellenkező hitet is.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2021
(#) nedudgi válasza szs hozzászólására (») Máj 9, 2021 /
 
Ez érdekes. Írt valaki ilyesmit ezen a fórumon?
(#) szs válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 9, 2021 /
 
Milyesmit?
Hogy ha nem adja meg a lakcímét, akkor bizony nem segít? Igen, többször megerősítve (ha ez volt a kérdésed)
Következő: »»   402 / 579
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem