Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Forgásfigyelő (tengely)
 
Témaindító: kisfeca, idő: Szept 15, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 2
(#) YoCeE2107 hozzászólása Szept 17, 2010 /
 
Sziasztok!
Engem érdekelne Sendi megoldása,
(impulzusok =ok, nincs jel pár másodpercig=hiba, folyamatos jel= hiba) annyi módosítással hogy optikai úton ezt milyen érzékelővel lehetne megoldani, és hogy hova kéne kötni!
A panelt meg tudom csinálni, és az érzékelőt is beépítem
csak milyet??
ha tudtok valamit Hestore-rol lenne jó mert onnan szoktam rendelni!
Egyébként kukorica vető gépbe tervezem a dolgot, gondolom ezért csak az optikai lenne jó...
aztán megcsinálnám az egészet 8x
4 mütrágya, 4 kukorica szem érzékelő.
rá egy zümmert és ha valami elakad jelezne!
a valaki tud segítsen már nekem
köszi szépen!
(#) dobo hozzászólása Szept 18, 2010 /
 
Én valamikor csináltam induktív jeladót de az egy kisérleti kivitel volt. Kilóméterórát kellett pörgetnem.
Fogtam egy 3mm ármérőjű hegesztőpálcát és felmágneseztem.
Majd erre rátekertem kb 200 menetet ezzel kész is volt a jeladó.
A jelet meg egy kis 12V-os motor tengelyére szerelt bevagdosott tárcsáról kapta.
Működött de nagyon közel kell rakni a tengelyhez valószínű több menet kellet volna vagy erősebb acélmágnes.
Biztos van ilyen jeladó ipari kivitelben pl claas 106-os kombálynon ez van.
Az ujabbak azok drágábbak jóval.
Ja és a tengelynek nagyon jól kell lenni csapágyazva mert ha kimegy a csapágy ezeket egyből ledarálja!
A bordáskerék és a jeladó között kb 0.5 mm van.
(#) Stewe válasza dobo hozzászólására (») Szept 18, 2010 /
 
A legolcsóbb jeladó egy reed cső lehet,
és a forgó alkatrészre rögzített mágnes. Csak a rezonanciára kell figyelni, mert a reed érintkezője fals jelet adhat ha "zizeg".
(#) fluke hozzászólása Szept 18, 2010 /
 
szia

egy ilyen gépbe semmiképpen nem reed-relés megoldás való.....

induktiv érzékelő M30-as ,a tengelyre egy "sonka" vagy egy csőbilincs, és 8-as csavarokkal megspékelve 30 fokonként,mint a süni...ahogy itt már valaki irta!

ha már megvan a jelforrásod,akkor a többi megoldás már lehet 555 ill. egy univ. időrelé,ha nem akarsz épitgetni (viszont pénz)

sztem ezeken nem lehet spórolgatni,mert több a veszteség,ha megdöglik valami....
(#) Sendi válasza YoCeE2107 hozzászólására (») Szept 18, 2010 /
 
Helló.
Én Omron induktív érzékelőt használtam.
Nagyon megbízhatóak. Az optót azért nem ajánlanám, mert ott szállhat a por, vagy a terményből valami, és ha az rászáll az optó érzékelőre, gond lehet. Gondolom én, mint városi ember.
(#) Stewe válasza Stewe hozzászólására (») Szept 18, 2010 /
 
Ha kis méret kell, akkor hall IC is szóba jöhet ugyanúgy kis mágnessel.
Végső esetben motorkerékpár gyújtásjeladója is használható.
A 30 mm-es induktív érzékelő monumentális, 18; 12; 8; 5mm-es átmérőben is forgalmazzák. (természetesen az érzékelési távolság sem 14mm)
(#) Lezsek hozzászólása Ápr 14, 2015 /
 
Van egy adott henger aminekna fordulatát egy pótméterrel szamályozom ptz vezérléssel. Sokszor viszont megáll a henger és egy kapcsolót kéne kitalálni rá, hohy mikor megáll, akkor egy 12v dudát szolaltasson meg míg újra el nem indul a henger.

A henger 100mm vastag és 120 fokos. Zehát valami mágneses módszer lenne jó.

Tudna benne valaki ötlettel szolgálni a megépítésében, vagy h mi kell hozzá?

Fontos lenne. Köszönöm, Sanyi
(#) ronin75 hozzászólása Ápr 14, 2015 /
 
(#) Lezsek válasza Sendi hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Szia. Nekem ez a szerkezet az adott hengerre nagyon lassan forog. Egy extruder prés hengerére kellene ami nem csak h nagyon lassú a forgása de 100c körüli a hője. Por nincs. Mennyi az anyagköltsége a nyáknak? Ill tudnád vázolni h is működik? Kezdő vagyok a ttémában. Esetleg telszámcsere mehet? 30Ast ingyen hivok.

Koszi Sanyi
(#) SVFeri hozzászólása Okt 10, 2021 /
 
Sziasztok.
Végignéztem a hozzászólásokat, de nem találtam megoldást a problémámra.
Egy tengely megállását kellene érzékelni. Fordulatszám 1000-2000 rpm között.
Csak mikor megáll, akkor kellene egy ~0,5 mp impulzus. Érzékelő egy hall szenzor lenne, 5V-ról működne..
Tud valaki segíteni egy kapcsolással?
(#) Massawa válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Nem tudni mihez értesz jobban [ miktroprocesszor vagy valami primitivebb kapcsolás).
Neked kb 17-33 Hz es impulzusokkal kell egy kondit tölteni, amint nem jön olyan sok impulzus akkor a kondin csökkeni fog a feszültség és egy komparátorral kialakithatsz egy impulzust.
Persze ezt lehet digitálisan is csinálni.
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2021
(#) SVFeri válasza Massawa hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Amatőr vagyok, de egy egyszerűbb kapcsolást (555, LM311, tranzisztorok stb) simán összerakok, ha van kacsolási rajz.
(#) proli007 válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Hello! Legyen. De egy jel is kell, hogy mikor indul a motor, mert induláskor még nem forog teljes sebességgel és ez idő alatt még hatástalanítani kell az impulzust.
(#) SVFeri válasza proli007 hozzászólására (») Okt 16, 2021 /
 
Megépítettem, de nem működik. 40Hz-el hajtottam, de minden bemeneti frekvencián ez a jel.

3.doc
    
(#) SVFeri válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 16, 2021 /
 
Ok. Megy. A 4093 U1c rossz volt.
Köszi.
(#) SVFeri hozzászólása Okt 18, 2021 /
 
A kimenet 0rol 5Vra megy es vissza 0vra.
Át lehet alakítani, hogy 5Vrol 0Vra menjen az impulzus?
(#) proli007 válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Hello! Persze, csak egy tranzisztoros invertert kell a kimenetére kötni.
Nem tudom mit vezérel, hogy lehúzni kell az akármi bemenetét, vagy felhúzni az 5V-ra. Mert ha az utóbbi, akkor célszerűbb PNP tranyóból készíteni az invertert.
Én közben átalakítottam a kapcsolást úgy, hogy ne legyen szükség a "Start jelre". Ez a forgás megjelenésétől indul és "várja ki", míg felpörög a motor. De ha neked az előző a megfelelő, akkor csak a tranyós áramkört kell a végére biggyesztened.
(#) SVFeri válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Olyan kimenet kellene amelyik alap helyzetben 5v, és az impulzus lemegy 0Vra.
(#) SVFeri válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Ah, nem jo. Mindjart leírom a problemát.
(#) SVFeri hozzászólása Okt 19, 2021 /
 
Van egy Hall szenzor. A kimenete impulzust ad, egyet, 5V-0V-5V, lehúz nullára.
Ugyanezt a bemenetet kell vezérelnem (ehhez kell "hozzákötnöm", a Hall 3-as lábára, hogy mind a két bemeneti jelre működjön a cucc) a fenti kapcsolás kimenetével.
A Hall és a fenti kapcsolás kimenete ugyanazt a bemenetet kell vezérelje, összeakadás nélkül (OR).
(#) proli007 válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Akkor a 12-es lábat leveszed a 13-asról, egy 10k-val felhúzod a tápra és rákötöd a Hall kimenetét.
De tartok tőle, hogy a kívánságod megalapozatlan. Mondjuk nem mondtad, hogy az áramkör "Hall" bemenete a motor forgásjelét érzékeli, a másik a 12-esre fog menni, meg a nyomaték elmozdulást.
Remélem jól értem, mert nehezem tudtam kisilabizálni mit szeretnél, mert slamposan fogalmazol..
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Ja, azt elfelejtettem írni, hogy ha a Hall kimenetét egyszerű mezei módon összekötöd az áramkör kimenetével, akkor is létrejön a "VAGY" kapcsolat. Ezt "huzalozott VAGY kapcsolásnak" nevezik.
(#) SVFeri válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Van egy önálló Hall szenzor és van az az áramkör, amit Te küldtél. A Hall és a Te áramköröd ugyanazt a bemenetet vezérli.

Az a helyzet, hogy már így "mezei módon összekötöd" bekötöttem és így működik. De például a Hall 5V-ot ad, az elektronika amit küldtél impulzusnál 0V-ot ad (betettem a tranzisztort a kimenethez), akkor nem vesznek össze? Most működik, de hosszú távon is működni fog?
(#) proli007 válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Nem fognak összeveszni, mert a Hall adatlapot megnézed, ugyan olyan NPN tranyó van benne, mint az áramkörben. És az 1K felhúzót, mindegy hogy melyik húzza le.
A Hall-ban is van némi felhúzó ellenállás, de szerintem csak azért, hogy Mérhető legyen a kimenete, ha nincs rákötve semmi. Megjegyzem az áramkör kimenetén lévő 1k nélkül is működne, hiszen eredetileg sincs a hallhoz felhúzó külön. De én is csak azért tettem, mint ahogy a hall-nál is írtam.
(#) SVFeri válasza proli007 hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Megépítettem a 2. kapcsolást is. Nem működik, a 8as lábon nem változik a feszültseg.
(#) proli007 válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Akkor valami hiba van. A kapcsolásban a C1*R2 egy trigger. Az U1b kimenetén egy lefutó impulzus jelenik meg minden hall jelváltozására. Ez részben sütögeti ki C2 kondit, így az csak akkor tud feltöltődni, ha a bementi impulzusok megszűnnek. A C2 100ms alatt tud feltöltődni, tehát a bementi jelnek ennél sűrűbben kell érkezni, hogy ne legyen "impulzus kimaradás jelzés".
A lefutó trigger impulzusok nyitogatják a Q1 tranzisztort, ami az R5-ön keresztül töltögeti a C3-at. A C3-nak addigra kell feltöltődni, míg a motor felpörög (eléri névleges fordulatszámát). Ha a C3 feltöltődött, szabad utat enged a kimaradást figyelő C2 jelének. Így ez után tud érvényesülni a kimeneti jel.
Ha nem töltődik a C3 ( a Hall impulzusoktól) akkor vagy a R3-Q1-R5 útvonalon van hiba, vagy a C3 kisütő tagja az R6 kis értékű. Esetleg rossz a C3 kondi, vagy zárlat van a nyákon (akármin).
(#) SVFeri válasza proli007 hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Köszönöm, hogy ilyen reszletesen leírtad. Megkeresem a hibát.
(#) SVFeri válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Megvan a hiba. Egy fémszemcse rátapadt a panelre, zárlat lett.
A 8 és 9 lábon szépen látszik a töltés kisülés. Mindig ugyanolyan a görbe, mégis van, hogy nem ad kimeneti impulzust a 10 lábon. Ez többször egymás után is bekövetkezik.
(#) proli007 válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
A szkóp nem lehet működés közben a 8-9 lábon, mer terheli a kondit. De lehet kritikus a 10µF töltés/kisütés aránya. Javaslom hogy a trigger 10nF-os kondiját növeld meg 22nF-ra. Ekkor a 10µF töltőárama megkétszereződik. Mert a fordulatszámtól függ is az arány.
(#) proli007 válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 30, 2021 /
 
Hello! Nem tudom, hogy nem érdekel már a dolog, vagy okafogyottá vált esetleg..
Minden esetre én átgondoltam a leírásod alapján, hogy mi okozhat problémát és ha igaz, meg is oldottam őket. De nem jelentkeztél, pedig vártam..
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem