Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 12V - 5V a legegyszerűbben
 
Témaindító: Lozsa, idő: Szept 21, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 5
(#) Lozsa hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Adott egy 7 luxeon ledes lámpa amit építek, 12v-os kis zselés akkuról megy.
Minden ledhez tartozik egy-egy áramgenerátor (mivel 7voltos ledek így nem tudtam sorba kötni sehányat).

Ezek az áramgenerátoroknak van külső szabályzó bemenetük amely TTL szintet vár.

Szóval lenne egy PIC ami 7db I/O lábon keresztül PWM jellel szabályozni tudná egyenként az összes generátort.

Ehhez kellene nekem egy 5V-os tápegység. Namost ami a lényeg, hogy nagyon kevés a hely ezért a legegyszerűbb (nem feltétlen legolcsóbb) legkisebb helyen elférő megoldás érdekelne a célra.

A másik kérdés, hogy vajon a generátorhoz menő PWM jelet nem kellene simítani egy kondival? Ha igen akkor vajon mekkorával?
(#) Lacika001 válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
7805 kicsi,olcsó,egyszerű
(#) Petroimro válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Ha elég 1A, akkor 7805.
(#) Dudus válasza Petroimro hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Azért a disszipációt is vedd figyelembe! Fűteni fog.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Szia !

Ha "óccsó"kell akkor 7805-mint előttem is javasolták.
Ez max. 1A-t tud,és télen jó radiátornak is.
Ha jó kell akkor LM2596-V5.0 kapcsolóüzemű.
SMD-ben pici helyen elfér, a hatásfoka is egész jó.

Üdv! Luki
(#) vicsys válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 21, 2008 / 4
 
Ezt most nem értem. Mihez kell a +5V? Csak a PIC-hez?
Mert oda a 78L05 is bőven elég... (Nem értem a többiek milyen 1A-ról beszélnek, meg fűtésről... )
(#) pako válasza vicsys hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
A PIC üzemi áramfelvétele 10 mA, ennyitől nem fog fűteni a 7805.
Én csak arra lennék kíváncsi, hogy hogyan fog vezérelni 7 pwm-csatornát.
(#) Lozsa válasza vicsys hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Csak a picnek kell. Nem tudom mekkora áramfelvétele van neki de nem hinném, hogy jelentős a teljesítményfelvétel.
(#) Lozsa válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
KÖszönöm a segítséget! Szerintem maradok a 7805-nél.

Más: hogyan és milyen értékű termisztort kellene rákötnöm az A/D bemenetre, hogyha kb 70-80 foknál szeretném, hogy a pic vegye visszább az áramgenerátorokat?

Nyilván kis pici termisztor lesz a középső led mellett közvetlenül. Csak látom millió féle van, és ezért kéne tudni melyik a jó.
(#) Lozsa válasza pako hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Szoftveresen gondoltam a pwm-et.

De ha már itt tartunk kellhet bele kondi?
(#) proli007 válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Hello!

Idézet:
„Ezek az áramgenerátoroknak van külső szabályzó bemenetük amely TTL szintet vár.”


Ha TTL szintet vár, akkor csak PWM-el (digitálisan)tudod vezérelni, így kondi szóba sem jöhet. (azaz minek)

Termisztorból válaszd azt a típust, amit jobban fel tudsz rögzíteni és 1..10kohm közé esik, mert azt tudod legegyszerűbben illeszteni a PIC-hez.

üdv! proli007
(#) Lozsa válasza proli007 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Kondival a pwm jel szögletességét gondoltam simítani. Vagy az felesleges?
(#) Lozsa válasza proli007 hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Termisztor pl: HEStore-n van ez "640-15 K NTC"
Ezt hogyan értelmezem?
Jó azt értem, hogy a hőmérséklet növekedésével csökken az ellenállása, de vajon közel lineárisan? Ezenkívűl a 640R, ill. a 15K az hány fokra értendő?

Vagy ezt majd próbálgatással meghatározom?

Sajna adatlap nincs a HEStore-ban.
(#) Göndör válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
A termisztorok ellenállásmegnevezése általában a 25°c-on mért ellenállás érték. Az ellenállás nagyon jó közelítéssel exponenciális függvénye a hőmérsékletnek. Adatlapot itt találhatsz: http://www.datasheetcatalog.net/
(#) dino05 hozzászólása Szept 22, 2008 /
 
Helló!

Én a mellékelt képen látható módon szeretnék 12-ből 5 V-ot előállítani. Kérdésem az, hogy szerintetek a kondik, illetve ellenállás méretezése megfelelő-e, illetve egy BC849-es tranzisztor illik-e a kapcsolásba. Az 5 V-tal szemben semmilyen extra követelmény nincs, csak stabil legyen (tehát nem kell mV-ra pontosnak lennie pl.). Köszi előre is!

Üdv, dino

stab.GIF
    
(#) ferci válasza dino05 hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
5...10 mA-re jó, de cca. 100 mV-ot csúszik biztos ezen belül.. magyarul, sokra nem elég...
(#) potyo válasza dino05 hozzászólására (») Szept 23, 2008 /
 
Ez helyett egy 78L05-öt használhatnál, az méretben is kisebb. Bár amúgy ez sem rossz, ha nincs a pontosságra extra követelmény.
(#) set68i hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Sziasztok!
Remélem jó topicot választottam, találtam többet is ahol ilyesmivel foglalkoznak, de ez volt a legközelebbi. Szóval van egy usb mp3 lejátszóm, ami 1,5 voltos elemrôl müködik, viszont ha elem nélkül rádugom a számítógép usb-re, akkor is elindul.
Van egy szivargyújtós mobil töltôm, ami 12 voltból 5,7-et ad le. Megmértem a pc usb feszültségét, az 5,2 voltot mutatott. Azt szeretném kérdezni, hogy ráköthetem a lejátszót a telefon töltôre? Gondoltam arra is, hogy ha fogyasztó kerül rá, akkor talán 5,7 volt helyett kevesebb lesz.
(#) kadarist válasza set68i hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Szia!
Ha voltál olyan bátor, hogy az 1,5 V-os lejátszódat 5V-ról tápláld, akkor a telefontöltő már nem okozhat gondot
(#) set68i válasza kadarist hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Hát jó, de az 1,5 volt az elem csatlakozásánál kell neki, ha elemrôl müködtetem. Az usb pedig már más csatlakozó, és ott már 5 volt kell neki. Valójában azért aggódtam, mert a telefon töltô 0,7 volttal több feszültséget produkál, mint egy pc usb csatlakozó. De ha azt mondod, hogy nem okoz gondot, akkor máris összekötöm ôket, lássam barátkoznak, vagy nem.
(#) kadarist válasza set68i hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Kösd csak rá nyugodtan. Ügyelj a polaritáshelyes csatlakozásra!
(#) set68i válasza kadarist hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Rendben, köszi a segítséget.
(#) set68i válasza set68i hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Na megvolt a bekötés, de semmiképp nem tudom müködésre bírni a lejátszót. Nem indul be egyáltalán. Lemértem mindent, és ugyanaz a bekötés, mint a pc usb csatiján, annyi különbséggel, hogy ez a töltô 0,5 volttal többet ad, mint a pc. Mi lehet a gond?
(#) potyo válasza set68i hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Valószínűleg az USB adatvonalakat le kellene húzni GND-re egy-egy 15k ellenállással, hogy úgy érezze, hogy számítógépre lett dugva.
(#) set68i válasza potyo hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Igen, igazad volt, köszi a segítséget. Habár nem volt itthon 15k ellenállás, ezért 20k-t raktam, de most már müködik, viszont sajnos nem tartott sokat az öröm, ugyanis akadályba ütköztem megint, ami azt hiszem hogy földhurok... de az már nem ebbe a topicba való, úgyhogy keresgélek és ha nem találok megoldást, akkor kérdezek.
(#) Yshteee hozzászólása Márc 3, 2010 /
 
Sziasztok

Én így oldottam meg a 12V ból % volt proplémáját. Ez egy 800mA-es dugasztápról kap 12V ot és egy mikrovezérlő számára biztosít közel 5V-ot vajon jól okoskodtam? Köszi a véleményeket

tap_kapcs.jpg
    
(#) khiraly hozzászólása Ápr 14, 2010 /
 
Valami bolti valtozat nincs?

Eddig egy szivargyujtos usb toltot hasznaltam, csakhat az a gondja, hogy miutan leallitom a kocsit, utana olyan 1-1.5 ora mulva lefagy a mikrokontroller. Szerintem tul alacsony lesz a feszultseg. Volt ugy hogy a uC (atmega egyebkent) a programjat is elfelejtette, es ujra kellett programozni.

Szoval valami gyari megoldast keresek. Tud valaki ilyet?

Elore is koszonom,
Khiraly
(#) kadarist válasza khiraly hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Tehát 12V-ból kellene 5Volt? Egy 7805-ös stabilizátor IC-vel könnyen megoldható a problémád.
(#) cs_gabor hozzászólása Szept 10, 2010 /
 
Sziasztok

Én is egy 7805-össel oldottam meg a dolgot, de nem egészen jó... Az MP3 lejátszóm időnként kb. 1,6A-t vesz fel, amikor a vinyó felpörög, néhány másodpercre, és sajnos a forróság mellett zajt is termel az egész kütyü, amely szépen hallattszik a hangszórókban is. Még nem mértem rá, de szerintem nem bírja szuflával...

Tehán én kb 2A terhelhetőségű 12V->5V átalakítót szeretnék.

Köszönöm
(#) potyo válasza cs_gabor hozzászólására (») Szept 10, 2010 /
 
Köss párhuzamosan két 7805-öt.
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem