Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akvárium tisztító
Lapozás: OK   1 / 3
(#) Kurcy hozzászólása Júl 20, 2006 /
 
sziasztok !


Szeretnék segítséget kérni tőletek! Eddig semmi értelmes és biztonságos dolgot nem hallotam senkitől hogy hogyan kell készíteni UV szűrőt akváriumhoz . Láttam egy megoldást de neoncsővel stb stb és nagyon gányoltnak tünt ( veszélyesnek ) a dolog . Az a bajom hogy egy 9 wattos uv-c szűrő olyan 30 ezer Ft ! ! ! ! És én ezt marhára sokallom érte . Gondolkodtam olyanon hogy mi lenne ha uv ledekkel oldanám meg a dolgot . No de nem butáskodok tovább ti úgy is jobban tudjátok és valamit úgy is kitalálunk közös erővel . Mellékeltem egy gyári képet hogy hogyan néz ki .

Lécci aki tud valami megoldást az segítsen nekem !

Üdv : Kurcy
(#) vicsys válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Akkor ez most nem az UV-t szűri, hanem egy olyan vízszűrő -inkább tisztító- ami UV fénnyel csírátlanít?!
(#) Frankye válasza vicsys hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Igen, tulképpen UV-C fénnyel csírátlanítja a rajta átfolyó vizet.
A sajnálatos az, hogy jelenleg az UV LED-ek csak az UV-A és UV-B hullámhossz-tartományban képesek sugározni. Az UV-C tartományban (is) sugárzó LED-ek jelenleg is fejlesztés alatt állnak, úgy tudom, az Egyesült Államokban kísérleteznek vele, de jelenleg még próbaüzemük sem volt. (Bankjegyhamisítás ellen UV-érzékeny festékeket használnak, és van olyan festékanyag, amely csak az UV-C tartományra reagál.)
Legjobb tudomásom szerint az UV-C tartományban sugározni képes eszközök mindegyike sugárzócsöves kivitelű, LED-es megoldás még nincsen.

Arra viszont nem tudok választ adni, ennek utána kellene járni, hogy a csírátlanításra csak az UV-C tartományban sugárzó eszközök alkalmasak-e (bár Kurcy kimondottan erre kérdezett rá), vagy valamennyi UV sugárzó eszköz képes-e erre.
(#) Kurcy válasza Frankye hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Sziasztok !


Mhh most ezzel megfogtatok hogy csak az Uv-c sugár csirátlanít -e ? ! De most azon gondolkodom hogy ezek az akváriumhoz való uv szűrők olyan max 15 cm nagyok akkor abban is kis uv cső van ??

Találjunk ki valamit mert engem a dolog egyre jobban izgat nem hiszem el hogy nem vagyunk olyan okosak hogy ezt a kis problémát nem tudjuk mi lelkes barkácsolók megoldani .

Üdv : Kurcy
(#) Tomee válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Én is láttam azt a barkács csirátlanítót és szerintem ha a germicid csövet elösszőr egy plexi csőbe rakod és a plexi cső érintkezik a vizzel akkor semmi baj nem történhet.
Csak az egészet egy nagy "fekete" dobozba kell elhelyezni, hogy semmi se jöjjőn ki belőle. (csak a víz)
Lehet kapni nagy átmérőjű plexi csöveket is.
kb 1000ft/m áron.
(#) Kurcy válasza Tomee hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Szerintem az egy gagyi megoldás és veszélyes én ilyent nem csinálok . Azért mondom hogy találjunk ki valami megoldást !!!!


SEGÍTSETEK !
(#) vicsys válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
miért nem jó a germicid cső?
(a műtőkben is az van)
(#) zaik válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
mindenképp bele kell tenni a szerkezetet a vízbe? mert ha igen, akkor mindenképp a szigetelésre kell bízd magad, nem?
(#) deguss válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Idézet:
„gagyi megoldás és veszélyes én ilyent nem csinálok”


Ne haragudj, de mindent meg lehet szépen és jól csinálni, precízen kivitelezni. Gagyi megoldásnak akkor neveznék valamit, hogy ha Te nem tudod normálisan megcsinálni...

Én építettem egy 11W-os germicid csőből (ez az UV-C fénycső) egy algátlanítót a kerti tavamhoz de már vagy 5 éve lassan. Sok tapasztalattal lettem gazdagabb.
Íme pár:
- Az UVC fénye nem fogja a vizet kristály tisztává varázsolni, ez mind csak a gyártóknak a hitegetése, ill. tévhit.
- A lámpán nem folyhat át túl sok víz egyszerre, a víz áramlási sebessége nagy mértékben befolyásolja a víz tisztításának hatékonyságát. (lsd. egy gyári készüléken, épp hogy átcsordogál rajta a víz)
- A megvilágított víz nem lehet pár cm-nél "vastagabb", értsd: a külső és belső cső között ne legyen pár cm-nél nagyobb hézag az átmérőjüket tekintve.
- Ahhoz hogy a hatását lásd, a tó/akvárium vizét legalább háromszor át kell forgatni! Igen, az egész vizet! Egy pl. 500l/h szivattyú ideális esetben is csak 48 óra alatt tudná átforgatni háromszor a 8 köbméteres tavamat.
- Az elpusztult baktériumoknak (ide tartoznak a víz zöld színét előidéző algák) kell legalább 1 hét mire lesűllyednek, csak utána látni a hatását! Ne várj csodát, hogy itt befolyik a "koszos" víz, ott meg kijön a "tiszta".

Ahogy azt előttem leírák, az UV - C tartományban sugározni képes LEDek még érhetők el hétköznapi emberek számára.

Házilag építeni ilyen nem egyszerű, de precíz munkával megoldható. Egy a 40cm hosszú fénycsövemre, a belső átmérőjében vele megegyező plexi csövet kell tenni, mely köré még egyet és a végükön a fénycső foglalatától legalább 5 cm-re leszigetelni spéci hő-, víz és UV-álló szigetelőmasszával, vagy ha van műanyaghegesztőd, egybehegeszteni. Furatokat készíteni a ki- és befolyáshoz, tömlőcsatlakozónak menetet vagy ahogy rögzíted...

Idén tőbővítés után, annyi növény került betelepítésre, hogy még a 15 aranyhal mellett is !biológialilag! tiszta a víz, így idén már üzembe se helyeztem az említett lámpát.

Remélem tudtam egy kis útmutatót adni, sok sikert ha belevágsz!
(#) G-Lex válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Higanygőz lámpát aránylag könnyű szerezni. ha jól tudom ennek van ilyen fajta sugárzása. azzal megvilágíthatod. a nagy hátránya, hogy nagyon melegszik.

bankjegy vizsgáló UV cső vajon ad baci ölő UV sugárzást?
Mert azt még aránylag olcsón lehet szerezni és nem is melegszik annyira.
(#) deguss válasza G-Lex hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Idézet:
„bankjegy vizsgáló UV cső vajon ad baci ölő UV sugárzást?”


Nem, ezt elfelejtheted!
(#) Kurcy válasza deguss hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Olvasgatom ezerrel mit írtok nekem akkor hogy a farncba tudják megoldani olyan piciben a gyárok azokat az akváriumi Uv- c szűrőket ?? Most az jutott az eszembe hogy mi van ha uv-c villanykörtét használok ??


Vagy ha valaki tud egy jó megoldást hogy hogyan lehetne ezt megoldani az rajzolja le nekem .
(#) vicsys válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 / 1
 
szerintem...

ger.gif
    
(#) Kurcy válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 / 1
 
Azért örülök hogy ilyen tutin belenyúltam a dologba mindenki töri a fejét a dolgon
(#) deguss válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
UVC villanykörtéről még nem hallottam, nem hinném hogy lenne ilyen. Vicsys ötlete nem rossz, de a folyadékkal telítet átlátszó tömlő felülete úgy hat mint egy lencse, a vízbe nem igazán jut sok sugárzás. A jó hatásfok érdekében a "fekete dobozt" belülről meg inkább alufóliával érdemes bevonni.

---

A higyanygőz-lámpa valóban ad le UV-C sugárzást (480-500nm) de nem erre találták ki.
[pic]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/Leuchtstoff_spektrum.jpg[/pic]
(#) Tomee válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Szerintem nem lesz más megoldás mint a germicid cső.
Mint már Frankye is irta UV-C led az nincsen. :no:
A gagyi UV csövek meg nem jók erre a célra mert nem vagy nagyon kicsit sugároznak UV-C tartományban.
Így hát marad a germicid cső.
Én így gondoltam.
A külső védőcső meg az a narancs sárga csatorna cső. Lehet a végére kapni f...a nagy kupakokat ami biztosan zár! A középső plexi cső meg pont akkora, hogy a germicid cső + foglalatott utólag is bele lehessen lógatni.
Csak két f...a csavaros cső csatlakozás kell és kész is. A plexisnél meg kell vágatni két gyürűt és bele kell ragasztatni. Aztán meg UV álló sziloplaszttal egy picit végighúzni, hogy tömítsen.
Szerintem nem kell ezen ennyit problémázni.
Igaz nekem nincsenek halaim, de azért 30K az tényleg sok. Amit írtam, az is Kb 5-10K jön ki. De az még mindig olcsóbb, mint a gyári. Igaz nagyobb is, de a szoba sarkában egy kis haletető álványnak elfér.
(#) Kurcy válasza Tomee hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
MHH találjunk ki valami kisebb megoldást is asszonyom kinyír ha én itt nagy Uv -c csöveket rejteketek szekrény sarkába stb ...
(#) gulyi88 válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 / 1
 
csáá
nem tom mennyibe kerülhetnek ezek a csövek..
de ha nem túl húzós akkor lehetne fordítva is
a víz folyik belül és kívölről körbe van véve csövekkel aztán az olyat rásugároz mint állat 4* 6*nagyobb sugárzás.

akkor már csak a beső csövet kell lezárni vízhatlanra a cucc meg cakom-pakkk mehet egy sima dobozba...

gondolom rajz nem szükséges
csá
(#) MaSTeRFoXX válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Találtam ezen az oldalon egy házi megvalósítást....
[link=http://www.freeweb.hu/semi/Edesvizi/Akvariumok/PZsola/akvarium.html#_uv]http://www.freeweb.hu/semi/Edesvizi/Akvariumok/PZsola/akvarium.html#_uv[/link]
Az UV sterilizálónál kell keresni...
Ha sokat használod, hullanak a halak töle....
(#) Kurcy válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Nahh pont ez az a technológia amitől ockódom és tiltakozom stbstb nekem ilyen tákolmány nem kell !
(#) gulyi88 válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 

egy kérdés : mégis te hogy akarnád home made módon kivitelezni

ha csak nincs esztergályos cimborád akkor ennél jobban nem igazán fog sikerülni .
nem olyan ecerű a csövet bedugni egy csőbe h ne lógjon ki és szgetelve is legyenkb 3cm mélyen

az tény h jobban is meg lehet csinálni de az időigényesebb --> drágább és ugyan azt tudja mint a "kókány" vagy mint a gyári
(kinyifantani a bakikat)

no de mindeggy

...ahogy érzed...
szassz
(#) Kurcy válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Hello !


Más a barkácsolás és más az ekecselés mekkmesterkedés ! Én nem szeretnék elpatkolni mert ne adj isten az FBS nem bírja a kiképzést zárlatos lesz a cucc !
(#) gulyi88 válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
csá
elöbb a halak patkolnak el :eek2: akkor már tudni lehet h nem kell buzerálni a cuccot

ettől eltekintve lehet kicsit fejleszteni a kivitelezését és akkor már meg is van oldva a probléma...
(#) Frankye válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Azt gondolom, nem azon múlik, hogy milyen a kivitel, hogy érintésvédelmi szempontból megfelel-e. A kiviteltől a kinézet függ, nem pedig az, hogy megvág-e az áram. Az a szigetelés kérdése.
Szóval lehet szépen, de életveszélyesen is kivitelezni, meg lehet mekkmester-módra, de érintésvédelmi szempontból kitűnően is megvalósítani. De a "tökéletes" megoldás, ha a szép kivitel mellett még biztonságos is. Erre kell(ene) törekedned. Illetve az érintésvédelmi szabályok betartására nem csak törekedni kell, hanem azt 100, sőt 110%-osan be kell tartani!!!:felkialtas:
(#) Kurcy válasza Frankye hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Mhh nahh erről bróbálok beszélni az érintés védelem stb



Még mindig várom hogy ki találja ki a spanyol viaszt !
(#) deguss válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
Nem akarok ellenszenvesnek tűnni, de már kibeszélte itt mindenki a lelkét, UV-C ill germicid csővel lehet megoldani. Nincs kereskedelmi forgalomban kapható egyéb eszköz, mint pl a LED vagy hasonlók.

Mit kell itt
Idézet:
„kitalálni a spanyol viaszt”
??? Építs egy germicid csöves lámpát az érintésvédelmi szabályokat betartva és kész!

Üdv.
(#) vicsys válasza Kurcy hozzászólására (») Júl 21, 2006 /
 
amit rajzoltam az miért nem jó?
lehetne 3 germicid cső között vinni a slagot és akkor tuti, hogy tökéletes lesz a nyilok...:hehe:
(#) deguss válasza Kurcy hozzászólására (») Szept 8, 2006 /
 
Nah, mire jutottál? Belemerültél az érintésvédelmi-szabályzatok betartásába? Lesz valami a "projektedből"? Pont nem illet senkit sem?
(#) deguss válasza deguss hozzászólására (») Szept 8, 2006 /
 
bocs mindenkinek, most nézem, hogy Kurcy egy hónapja nem volt itt. Dumálok én itt a süket falnak... Akkor miért nyit témát, ha megunja közben
(#) Pulyka válasza deguss hozzászólására (») Szept 9, 2006 /
 
Jó Estét

Nekem is volt nemrégiben akváriumom,és én is érdeklödtem egy ilyen UV tisztitó "kütyü" iránt!
Elégé nem látszott a vizen,hogy tiszta,és a halak is sorban elpusztultak,pedig 3 hetente volt vizcsere,és vizelőkészitő tabletta hozzáadásával!
No,elsőnek élvezet volt számomra az akvarisztika,de kb 3-4 év után most 2006-ban eladtam,ugy ahogy van!

Régebben volt vmi a hiradóban,hogy egy diszkóban,a "rendes" UV csövek helyett,vki véletlen,nem szánszándékkal felrakott fertőtlenitésre használt UV csöveket!
Meg is sérültek a fény miatt,
ekkor esett le nekünk,hogy az akvárium vizet,nem lehet csak simán uv fénnyel tisztitani,hanem ez egy speciális uv fény lehet,ami tisztitja az akvárium vizét,persze mi is szivattyuval "forgattuk" meg volna vizet,és a cső elött lett volna az UV fény forrás,amin a viz keresztűl halad!

Led-et én is felhoztam,de fater szerint,ezek csak dekorációnak készültek!
Bankjegyvizsgálat,és kirakat
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem