Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   499 / 3948
(#) kopaszs hozzászólása Máj 7, 2009 /
 
Ehez kértem hogy ha valaki össze állítaná hogy mit kellene megvennem.Ne hogy esetleg valamiből rosszat vegyek.
(#) kopaszs hozzászólása Máj 7, 2009 /
 
Ha alkatrészre gondolsz még semmi
(#) kopaszs hozzászólása Máj 7, 2009 /
 
Na most tiztázunk valamit nem érdekelnek az ilyen egység csomagok.Ezt szeretném én megcsinálni az volt a kérdésem ha elkészítettem hova kössem be azokat a dolgokat amit már leírtam amúgy sok alkatrészem van csak nem akarok azokkal szórakozni ha már nekiállok akkor új alkatrészekből akarom megcsinálni.Szóval kapok segítséget a bekötéssel kapcsolatban
(#) inborn hozzászólása Máj 7, 2009 /
 
Lehetne-e a PC hangkártyáját impulzusgenerátorként használni?
Esetleg, programból a kívánt hullámformát előállítani?
Köszi!
(#) kopaszs hozzászólása Máj 7, 2009 /
 
Nagyon szépen köszönöm!
(#) njOrd hozzászólása Máj 7, 2009 /
 
Sziasztok!
Aki megépítette már a HPA-01-es NE5532-re épülő fejhallgató erősítőt, tudna segíteni abban, hogy kell összekötni a táppal (DPS-02)? A leírás sajnos nem tájékoztat arról, melyik tüskére kell kötni a -12 és a +12V-ot és meg nem igazodok rajta el és a nyákon is csak a ki- és bemenetek vannak jelölve.
Köszönöm!

hpa01_lrg.jpg
    
(#) njOrd válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 7, 2009 /
 
Így valahogy?
(#) njOrd válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 7, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget! Remélem, ezúttal jól rajzoltam. Egyébként ha CD-játszóval szeretném meghajtani és kis impedanciájú fejhallgatóval hallgatni, milyen értékű hangerő szabályzó potit érdemes a bemenetre választani.
(#) njOrd válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 7, 2009 /
 
Köszi szépen még1x. Remélem, elég jó hangja lesz
(#) nagy hoho hozzászólása Máj 7, 2009 /
 
Helló ! A segítségeteket szeretném kérni a következő probléma meg oldásában. Vízparton egy kikötőben van három 150 wattos mozgás érzékelős halogén lámpa, egymástól 50-50 méterre. Azt kellene megoldani, hogy ha valamelyik lámpa bekapcsol akkor egy sziréna egy rövid jelzést adjon az őrnek ,hogy mozgás van a területen. Természetesen nem a rövid jelzéssel van a gondom ha nem a lámpa bekapcsolásának érzékelésével. A fény érzékelés nem járható a hosszú táv és a külön kábel miatt. Előre is köszönöm !
nagy hoho.
(#) gg630504 válasza nagy hoho hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Autós féklámpa őr kapcsolást láttam, ami egy reed-kapcsoló ( reed-patron ) köré tekert áramtekercsből ( vastag huzal ) állt. A menetszámot ki kell kísérletezni a 150 watt kb. 0,5 amperéhez. Utána pedig vezeték nélküli csengők.
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 8, 2009 /
 
Napkövető egységhez készítek érzékelő. Első körben úgy oldottam meg, hogy sorba kötöttem két fényellenállást és a feszültséget figyeltem, de sajnos napon az áram felvétele drasztikusan megnőtt 60mA-re.
Csináljam inkább fototranzisztorral vagy úgy is jó, ha mindkét fényellenálláshoz bekötök még 1-10K ellenállást sorba?

(#) petya100 hozzászólása Máj 8, 2009 /
 
Sziasztok lenne egy pár alap kérdésem.
Van 555-ös SMD IC-m nem tudom hogy annak melyik az első lába, mert nincs rajta bevágás semmi. Remélem valaki tudja.
Ja még egy dolog. Az SMD kondenzátorokat hogy lehet felismerni hogy melyik a pozitív és melyik a negatív ága?
Sajnos nincs olyan Multiméterem ami kondenzátor kapacitást is mér. Nem tudom meg lehet-e máshogy oldani!
Előre is köszönöm
Üdv: petya
(#) moltam hozzászólása Máj 8, 2009 /
 
Szeretnék épiteni egy LED mátrixot.Lerajzoltam az elképzelésem.Az oszlopokat a pc párhuzamos portja hajtaná és ez adná a clock ot a sormeghajtó 4017 nek is.

ldmtrx.JPG
    
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Hello!
Tegyél vele sorba ellenállást. Meg egy "szűrő" sem árthat eléje. Nem biztos, hogy a CDS örül a 100000 lux-nak. (pld. füst színű plexi)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza petya100 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Hello!
Az NE555-ön szöveg csak van? Ha az olvasható, akkor a bal alsó láb az egyes.
A kondi ha polarizált, jelölve van. Vagy egy csík van rajta, vagy be van feketítve az egyik oldala. Ez a negatív lába.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza moltam hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Hello!
Jó ez így.. De valami értelmes kapcsolási rajzot nem lett volna célszerűbb rajzolni, mint egy ilyen sematikus izét?
üdv! proli007
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Ezt nem tudtam köszönöm.
Eredetileg napelemekkel akartam csak spec. nincs itthon egy darab sem .
1000 ohm mellett verőfényes napsütésben 2mA-t fogyaszt.
Percenként nézem meg ezt gondolom egy tranyóval tudom szabályozni, hogy addig ne kapjon áramot.
(#) moltam válasza proli007 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Azért nem rajzoltam mert a tipusokat nem tudom megválasztani.Tranyók és a not kapuk milyen típusúak legyenek?
(#) kendre256 válasza gg630504 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Féklámpa áramának érzékelésére jó a reed patron, de váltakozóáramra nem, mert anyira gyors, hogy 100 Hz-el kapcsolgatni fog, és kinyíródik!
Viszont ugyanezt az elvet alkalmazva, egy ferritgyűrűvel kialakított egyszerű áramváltó jelét egyenirányítva, a keletkező jellel már tovább lehet lépni.
(#) proli007 válasza moltam hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Hello!
Hát tekintve, hogy 4017-et tetté bele, így az inverter (not kapu megfogalmazást nem szeretem, mert részemről a kapunak legalább két bemenete van) lehet 4049-es vagy 40106. Tranyó BC327/337 v. 182/212 v. akármi. Vagy az NPN-hez pld. ULN2803.
üdv! proli007
(#) nagy hoho válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Helló ! Ez a ferritgyűrűs áram váltó van most felszerelve de itthon az asztalon kifogástalanul működik de a helyszínen meg nem. Már hetek óta szívok vele a harmadik módosítást csinálom és nem működik. Első pillanatban meg örültem a reed patronos meg oldásnak de már rájöttem én is ,hogy csak egyenáramról működik. Nincs még egy ötleted ? Köszönöm a segítségedet !
(#) nagy hoho válasza gg630504 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Helló ! Köszi ! De a reedes megoldás váltóáramnál nem megy .
(#) gg630504 válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
És ha a 230 voltos áramkört egyenirányítom? Graetz-híd az egyik vezetékbe sorosan ( ~~ ) és a terhelés ( +- ) az áramtekercs? Azaz kimarad az áramváltó. Tudom, próbáljam ki.
(#) proli007 válasza nagy hoho hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Hello!
Nem ferrit gyűrűt kell használni, hanem kis vasas trafót. Egyenirányítás után integrálni kell, és akkor nem lesz ideges.
üdv! proli007
(#) kendre256 válasza gg630504 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Lehetne azt is, de a kimenetre(+-) kellene egy olyan ellenállást rakni, ami elbírja a lámpa áramát, meg egy kondenzátort, utána jöhetne a reed tekercse, lehetőleg kis árammal.
Vagy ugyanez fordított sorrendben, a figyelőellenálláson eső feszültséget egyenirányítani és szűrni. Ekkor a graetznek csak pici áramot kellene elviselnie, míg az előző esetben átfolyna rajta a lámpa árama.
Mindkét esetben fontos a szűrés, mert az egyenirányítás után a lüktető egyenáram ugyanúgy kattogtatná a reedet, annak pedig véges az élettartama (kapcsolt áramtól függő, de 1 millió kapcsolás is gyorsan összejön, ha másodpercenként 100-szor kapcsol)
(#) nagy hoho válasza proli007 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Helló ! Nem írtam le mindent a terjedelem miatt. A teljes felállás úgy néz ki, hogy van 3 db 150 wattos halogén, előfordulhat ,hogy mind a három egyszerre világít. Ezen kívül van 3db 20 watt körüli fénycsöves lámpa ami egész éjszaka világít. Az egész rendszert egy alkony kapcsoló helyezi üzembe sötétedéskor. Tehát a legrosszabb esetben ha minden lámpa világít 2,8 Amper áram folyik. Ez nem zárja ki a " kis trafó" alkalmazását ?
(#) kendre256 válasza nagy hoho hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
A kis trafó primer oldalán egy-két menetnek kell csak lenni, olyan vastag huzalból, hogy elbírja a maximális áramot. A másik oldal több menet, de a trafó teljesítményre nem lesz igénybe véve.
(#) nagy hoho válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Helló! Értem .Köszönöm. Végül is ezt csináltam ferritgyűrűvel ami egyébként egy gyári áram váltó volt.
(#) csikosgabi hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Sziasztok.Van egy 2*300wattos házi készítésű végfokom(MJ tranyókkal).Van benne egy hűtő venti és nagyon bele hallatszik a hangfalakba.Szerintetek hogy,lehetne ezt kiszűrni??
köszi
Következő: »»   499 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem