Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hálózati feszültség
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 2, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 11
(#) kadarist válasza lapose hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
3 vezeték jön be az utcáról. 1 fázis, 1 nulla. A harmadik lehet, hogy a kedvezményes tarifájú (éjszakai). Ha asodrony a negyedik, akkor az a nulla, és akkor tényleg több fázis megy be.

Lehet, hogy másik fázison záródik az áramkör, de akkor kapcsoljon ki minden fogyasztót, húzzon ki minden berendezést a dugaljakból és akkor mérjen feszültséget. Ilyenkor még jobb lenne próbalámpa, mert az beterhel rendesen. A műszer kapacitív úton összeszed feszkót, ilyenkor az nem hiteles.

Tehát: lekapcsolni mindent, és úgy megnézni lámpával egy dugaljban. Ha szakadt a nulla, akkor nem világít.
(#) lapose válasza kadarist hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Idézet:
„3 vezeték jön be az utcáról”


Az lehet 3 vezeték, plusz a sodrony, és régi bekötésnél meg is van a három fázis. Kérdés, hogy hány kismegszakító van az óra alatt.
Mondjuk ilyenkor és sem bíznék annyira egy egyszerű multiméterben, hanem inkább hagyományos deprez műszerrel mérnék.
(#) kadarist válasza lapose hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Nem egyértelmű, hogy mi jön be.

Azért amit javasoltam az járható út a nullaszakadás felderítésére, ugye?

Vagy: szakembert kell hívni.
(#) vendelkiraly válasza lapose hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
3 vezeték jön be egy sodronyon, és három "kismegszakító" van az óra latt. Elvileg 3 fázis van. És ősrégi az egész bekötés.
(#) kadarist válasza vendelkiraly hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Akkor hajrá!

Derítsük ki, mi az igazság!
(#) vendelkiraly válasza kadarist hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Félek csak hétvégén tudom kipróbálni, mert csak akkor megyek haza, de lehet, hogy ezt a kísérletet szüleim is meg tudják csinálni.
Tehát ki kell húzni mindehonnét minden elektromos eszközt, és úgy kell bedugni egy "próbalámpát". és ha az nem világít, akkor 0 szakadás van?
(#) kadarist válasza vendelkiraly hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Így igaz!
(#) lapose válasza vendelkiraly hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Szerintem ne kísérletezzenek vele a szüleid, hacsak nem villanyszerelők.
Nem biztos, hogy teljesen szakadt a nullavezetőd, lehet, hogy csak nagy az átmeneti ellenállása.
Az jó, hogy ki kell húzni mindent és egy nagyobb terheléssel le kell terhelni az egyik fázist(én kb. 1KW-al terhelném le). Ekkor mérni kell rajta a feszültséget. Ha a nullavezetőd hibás a 230V-nál kisebb feszültséget fogsz mérni. Persze ezt úgy kell megcsinálni, hogy más fogyasztó ne legyen a hálózaton, még ha esetleg direktbe van kötve egy fogyasztó(pl. villanybojler), azt is le kell kapcsolni.
(#) Imi65 válasza vendelkiraly hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Egyszerűbb, ha az óra alatt csak 1! kismegszakítót kapcsolsz fel. Ilyenkor a fázison érkező villanynak nincs más útja, csak a nulla. Esetleg - kísérlet idejére - szétválaszthatod a nullát a védőföldtől, és mérhetsz közöttük potenciálkülönbséget, miközben a fázist jól megterheled (egy hősugárzóval, pl.).
nagy eltérés, vagy a 230V erős lecsökkenése anomáliát mutat.
Szerk, Az is lehet, hogy a védőföld viszi a nulla szerepét. Ha szétválasztod, legyél óvatos.
Az éjszakai mérő is legyen kikapcsolva.
(#) lapose válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„Egyszerűbb, ha az óra alatt csak 1! kismegszakítót kapcsolsz fel.”


Jó ötlet!
(#) vendelkiraly válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Ha csak 1 kismegszakítót hagyok bekapcsolva és 0 szakadás van, akkor elvileg nem fog világítani a lámpa? Ha pedig nagy az átmeneti ellenállása, akkor kevesebb feszt kéne mérnem, ha rákötök valami nagyobb fogyasztót.
A lámpás 1 kismegszakítós dolgot könnyen el lehet végezni, ezt a szülők is meg tudják csinálni. A mérős részét meg majd én ha hazamegyek.
(#) mlhe_vr hozzászólása Okt 6, 2009 /
 
Én a helyedben nem szórakoznék nullaszakadás-javítással, ugyanis zsebbenyúlós dolog, ha minden házban lévő berendezés tönkremegy!
A nullaszakadás, ha nem egyértelműen látszik hol van még a képzett villanyszerelőket is elaposan megleckézteti, pl. fénycsöveknél.
Úgyhogy szerintem hívj villanyszerelőt, mert ez így veszélyes és más berendezést is tönkre tehet.
(#) vendelkiraly válasza mlhe_vr hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Lehet, hogy az lesz a dologból, nem lenne jó ha elszállnának az elektromos berendezések...
(#) Imi65 válasza vendelkiraly hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Totális szakadásnál nem, de nálad nem ez a valószínű. Én a helyi védőfölddel rögzített nullára gondolnék elsőként. Nagyfogyasztó (forróvíztároló) el tudja vinni, de teljes szakadás esetén már lenne káresemény. Nekem egyébként az is gyanús, hogy nem panaszkodsz rettenet fényes izzókra, melyek gyorsan kiégnek. A műszeredet átvinném a szomszédba, csak az árnyékra vetődés elkerülése érdekében is.
Az mlhe_vr véleménye is megfontolandó.
(#) vendelkiraly válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Rettnetes nagy fényű lámpák nincsenek ,és eddig még semmi sem ment tönkre.
Az biztos, hogy nyáron B5 erősítő szerelésekor 230V-ot mértem ugyan azzal a műszerrel, most pedig 270-290V-ot. És ez az érték változott nem konstans ugyan annyi volt, (kb 3-4 óránként mérem) hanem hol ennyi, hol annyi. Viszont a nagyobb értéket éjszaka mértrem akkor volt, hogy 295V-ot is mértem.
Az nem lehet, hogy simán hálózati túlfeszültségről van szó?
(#) kadarist válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Tényleg, a földelésről még kaphat "nullát".

Villanyszerelőt kellene hívni!
(#) lamalas válasza vendelkiraly hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Idézet:
„Az nem lehet, hogy simán hálózati túlfeszültségről van szó?”


Nem valoszinu. Altalaban 230V +-10%-ot garantalnak a szolgaltatok. En regebben mertem tobb helyen is az orszagban (rokonoknal) es sehol nem lepte tul ezt a +-10%-ot a feszultseg. Ettol fuggetlenul elkepzelheto, de nem valoszinu, hogy jelentosen tullepi a halozati fesz. a nevleges erteket, de azert nem 65V-al (295V az sok ).

En is a villanyszerelot javaslom(!!!), foleg ha regi az egesz otthoni villanyhalozat. Elkepzelheto h. a regi alu vezetekek "elporladtak" es ekkor sokfele problema keletkezhet.
(#) vendelkiraly válasza lamalas hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Idézet:
„foleg ha regi az egesz otthoni villanyhalozat. Elkepzelheto h. a regi alu vezetekek "elporladtak" es ekkor sokfele problema keletkezhet.”

Na ez az ami könnyen lehetséges. Az egész lakásban alu vezetékek vannak, és a fél lakásban nincs földelt konnektor. Hát igen mit vájunk el egy több mint 50 éves háztól. Egyszer volt (25-30 éve) némi újítás, amikor be lett kötve mindhárom fázis, de a régi vezetékek maradtak...
(#) Imi65 válasza vendelkiraly hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
A hálózati végpontokon elektronikával vezérelt feszültségszabályozás van. Ma már nem függ a terhelőáramtól, kizárólag a feszültséget tartják +-10% körül. A közeli állomások trafói alacsony fokozatban, a távolabbiak közepes, a hálózat vége felé magas fokozatban vannak. A végpontok felé nagyobb a feszültségingás, de nem ekkora.
(#) vendelkiraly válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 22, 2009 /
 
Nos uraim a helyzet a következő:

Igaz a mondás hogy; "az a gyanús, ami nem gyanús". Naná, hogy semmi gond, csak a multiméterem, amit makulátlannak, és tökéletesnek hittem mutatott fals eredményt. Az elem lemerült benne, amit ő gonosz módon nem mutatott, és ezáltal nagyobb feszültséget mutatott (270-280V) Átvittem egy másik lakásban, és ott is többet mutatott... Most már jelzi , hogy merül az elem, de eddig ezt nem tette, ezért szivatott meg, ugyanis nyáron még jó értéket mutatott. Kicseréltem az elemet, így megint 230V körüli értéket mérek.
Valóban gyanús volt, hogy heteken kersztül nem ment semmi tönkre, nem égtek ki a villanykörték.
Azért köszönöm szépen a segítséget, és a hozzászólásokat. Talán nem volt értelmetlen az egész felvetés, mert előjöttek bizonyos dolgok pl. 0 szakadás, illetve "ne bízz a műszeredbe feltétlenül".
Ezek után a multiméterek pontosságában is lehet kételkedni, de ez már egy másik topik Multiméter pontossága
(#) isty66 válasza m.joco hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Sziasztok! Szeretném tudni hogy a falban folyó áramnak mekkora az áramerőssége??
(#) potyo válasza isty66 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Az attól függ, hogy milyen fogyasztót dugsz a konnektorba.
(#) isty66 válasza potyo hozzászólására (») Ápr 18, 2010 /
 
Értem.Csak mert építeni szeretnék egy kissebb "erőművet"
és szeretném tudni hogy mekkora legyen az az áramerősség, ami a szolgáltatói áramban van.
(#) tilde válasza isty66 hozzászólására (») Máj 22, 2010 /
 
Hát te frankón nem vagy tisztában a dolgokkal. Én ajánlanám neked egy kezdőknek szóló elektrotechnika könyv áttanulmányozását.

Egyébként rossz helyen keresel.
A fogyasztótól függ, hogy mekkora energiaforrásra van szükséged. Tehát először tudnod kellene, hogy milyen fogyasztót szeretnél használni az energiaforrásodról, és aztán lehet keresni a megfelelő "erőművet".
(#) takkeroo hozzászólása Jún 20, 2010 /
 
Üdv!
Csak annyit szeretnék megkérdezni, hogy lehet kideríteni, hogy megfelelően van-e földelve a konnektor.
Válaszod előre is köszönöm!

Gábor
(#) mugab válasza takkeroo hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Legegyszerűbben úgy, hogy (rövidre zárod a földelést és a fázist) Ha jó a földelés akkor az előtte levő biztosítéknak le kell oldania.
Kíméletesebb de nem annyira biztos megoldás egy nagyobb áramfelvételű fogyaszó bekötése a fázis és a föld közé. Ha nincs nagyobb feszültség csökkenés akkor jó a földelés.
Mindez persze csak ÉV relé nélküli hálózatnál kivitelezhető, meg ha nem áll rendelkezésre hálózatmérő műszer, valamint ha tisztában vagy a veszélyekkel és nem csapatod magad agyon...
(#) Dudus válasza mugab hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
És így, hogyan szűröd ki azokat a dugaljakat ahol a védővezetőre egyszerűen rákötötték a nullát? És a nulla-védővezető cserét?

Le kell venni a dugaljakat és végigmérni a vezetékeiket, az összes doboztetőt levenni és visszarajzolni mi, hova megy....

-szerintem-
(#) sardna00 hozzászólása Okt 18, 2010 /
 
Sziasztok. Lehet nem idevaló a kérdésem, de hálózati gondok vannak itthon. Panel lakásról van szó, 5. emelet. ALU vezetékelés. Földelés nincs, csak nulla és fázis.

Jelenség:

Ha lekapcsol a hűtő, akkor a hangfalaimban egy pattanás hallatszik be. Ha lekapcsolom a lámpát a szobámban akkor úgyszintén. Néha kisebb, néha nagyobbak a pattanások.

Kérdésem: Mitől lehet ez? és esetleg egy zavarszűrő kondival lehetne-e orvosolni a dolgot?

Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) sardna00 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Köszönöm szépen a segítségedet.
(#) mate_x hozzászólása Feb 27, 2011 /
 
Üdv!

Egy fázisceruzás kérdésre nem tudok magyarázatot.
Itt az első emeleten, ahol parketta van, azon szőnyeg, és gumitalpú papucsban, ha fázisceruzával hozzáérek a fázishoz, akkor világít. Ez, hogy lehet, mi adja a földelést?
A választ előre is köszönöm.

Üdv.: mate_x
Következő: »»   6 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem