Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 0-10 V jel kiadása 0-100 °C arányában.
Lapozás: OK   1 / 3
(#) tibcsi62 hozzászólása Szept 17, 2012 /
 
Sziasztok ! Szeretnék egy olyan áramkört építeni ami a kazán fűtési előremenő hőfokát érzékeli és a hőfok arányában a feszültséget 0...10V között szabályozza ,amit potméterrel korrigálni lehetne, ezt úgy értelmezem, ha a potméterrel beállítok 30%-kot akkor a kimenő feszültség 3V legyen. A hőfok érzékelő persze magától akarna szabályozni , csak a potméterrel lehetne korlátozni. Magyarul, lenne egy hőfok érzékelő ami a jel átalakítása és korrigálása után adna ki 0és 10V arányos feszültséget .
(#) tomat5 válasza tibcsi62 hozzászólására (») Szept 17, 2012 /
 
Szia
LM35 szenzor + köré pár alkatrész.
(#) HA5AWS válasza tibcsi62 hozzászólására (») Szept 17, 2012 /
 
Szia!
Nálam bevált az LM35-ös IC+műveleti erősítő.
Üdv: Gábor
(#) dbase válasza HA5AWS hozzászólására (») Szept 17, 2012 /
 
Lm35 mennyire bírja a hosszú vezetéket?
(#) vilmosd válasza dbase hozzászólására (») Szept 17, 2012 / 1
 
Nem birja. LM35 es a MCHP MCP9700A (majdnem egyformak, csak a LM35 nem mer 0 fok alatt) igen gerjedekeny, ezert az IC tapra kozvetlen egy 100 nF kondit kell tenni, valamint a kimenettel sorba egy 1k ellenallast. A MCP9700A elonyosebb, mert 0 C-nel 500 mV a kimenofeszultsege, es tud merni -40 C-tol. Valamint sokkal olcsobb. Amugy a karakterisztikajuk megegyezik, mindket tipus 10 mV/C meredeksegu.100 C valtozas 1 V kimenofesz valtozast eredmenyez. Lehet hozza erositot csinalni, pl egy LM358 10x erositessel.
(#) proli007 válasza tibcsi62 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Hello!
Addig oké, hogy 0..100fok 0..10V legyen. De mi ez a 30%-os poti?
Egy lineáris egyenes egyenlete, y=ax+b Melyik, vagy mit szabályozzon a poti?
üdv! proli007
(#) Marko Ramiusz válasza tibcsi62 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Szia, tibcsi62! Hőmérséklet tavadó is szóbajöhet? Igaz drágább egy ilyen, de üzembiztosan össze van rakva. Persz, ha magad szeretnéd összerakni, akkor vedd semmisnek a hozzászólásom. Üdv.: Yoe
(#) Ghoost válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Szerintem valami olyat szeretne, hogy az erzekelo adna 70%-ot (7V) /vagy 60nat - 80-nat/ de a potival csak 30%-ot engedne. (3V)
Illetve hiába adna az erzekelo 2V-ot, a potival akkor is 3at kuldene tovabb.
En igy ertelmeztem a mondatat.
Bar lehet a feltetelezesem masodik fele kicsit marhasag!
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2012
(#) Sebi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Jó meglátás, én is fennakadtam ezen...
Talán meglévő szabályzót akar "becsapni" az állíthatósággal, mint autónál az oxigén-szondánál teszik páran.
(#) proli007 válasza Sebi hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Hello!
Talán, de úgy gondolom megvalósítani azt lehet, aminek le lehet írni az összefüggéseit vagy a logikáját, és azok nem mondanak ellent egymásnak.

Ghoost! De mit tegyen, 4-5-6V-nál? Amit az első hozzászólásban olvasol, azt sokféle képen lehet értelmezni. Vagy inkább nem lehet.
üdv! proli007
(#) Ghoost válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
En valami olyanra gondolnek, aminek meg talan eselye is lehetne a megvalositasra
(meg nem gondolkodtam rajta), hogy a potmeter egyik allasaban a teljes erzekelo altal szolgaltatott jel jutna ki, mig egyeb esetben a modositott
(csokkentett). Ennek talan igy lenne ertelme is.....

Ha mondjuk a potmeter felallason van, akkor a kimeneten 5V legyen.
Akkor is ha az erzekelo akar 7-8-9V is kuldene .
negyedallasnal 2.5V; haromnegyed allasnal pedig 7.5V

Masra nem tudok gondolni.
De a kerdezo is johetne, s eloszlathatna a sok-sok feltetelezest.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2012
(#) micimacko válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Üdvözlet Mindenkinek!
Szerintem is azt akarta mondani a 30%-kal, hogy a kimenő fesz a kért 0-10V (az aktuális érték) 30%-a legyen, tehát a max. kimenő fesz 3V, a teljes taromány pedig 0-3V legyen.
(véleményem szerint...) Tehát neki egy lin poti kell bele, feszültségosztónak...
LM35-->Műveleti erősítő-->Fesz osztó-->a teljes kimeneti tartomány 0-10V-tól 0-(akár)0V-ig állítható legyen...

Szép napot Mindenkinek!
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2012
(#) Ghoost válasza micimacko hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Arra gondolsz, hogy a 100% az erzekelo altal szolgaltatott pillanatnyi feszultseg lenne,
S azt tudna manualisan modositgatni?
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2012
(#) micimacko válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Pontosan. Az aktuális értéket tudná "visszavenni" annak 30%-ára.
(#) tibcsi62 válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Igen , te jól értelmezted.
(#) tibcsi62 válasza micimacko hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Így igaz.
(#) tibcsi62 válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Köszönöm a válaszod.
(#) tibcsi62 hozzászólása Szept 18, 2012 /
 
Ezt találtam és ilyesmit szeretnék olcsóbban kihozni.
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=198878
(#) proli007 válasza tibcsi62 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Hello!
Lehet, hogy Ghoost érti amit Te szeretnél, csak kérdés, Te tudod-e mit is szeretnél?
Milyen hőérzékelőd van? Vagy mit szeretnél alkalmazni? Mert az a kiindulási pont. A belinkelt átalakító, 100ohm-os platina érzékelőhöz készült. (RTD Pt100)
De mi értelme van annak, hogy a kimeneti jel meredekségét annyira csökkented, hogy 10V helyett csak 3V-ot ad ki.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2012
(#) Ghoost válasza tibcsi62 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Ennek örülök. , köszönöm a helyeslest.

De amit en irtam, es amit micimacko - az Ő hsz-et is helyeselted - irt az 2 ellenkezo dolog.

a;
En azt irtam, hogy az erzekelot felulbiralva , a potmetereddel kuldod ki a 10V xyz%-at.
PL: Az erzekelo kuldi a 7V feszultseget, de te a felallasu potival limitalod 5V-ban.

b;
Amit micimacko mondott, az pedig, hogy az erzekelo kimenetet tekintve a potmeter bemeno jelenek(100%). annak jelet modositod %-os formaban.
PL: az erzekelo kiad 5V-ot az 50% es ezt kuldod tovabb 50% potmeter allassal, az 2.5V azaz 25%-a a 10V-nak.

Akkor most melyik is legyen a csapasirany a kovetkezokben?
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2012
(#) Marko Ramiusz válasza tibcsi62 hozzászólására (») Szept 19, 2012 /
 
Szia! Ilyesmire gondoltam mint hőmérséklettávadó. Az ára valóban magas egy átlagember számára. Egyébként is drága a Conrad.
(#) tibcsi62 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 19, 2012 /
 
Sziasztok ! Érzékelőm nincs ,de zsalumozgatóm az van , mérnöki diplomám az nincs elektrónika a hobbim és ezért szeretnék tőletek tanácsot kérni. Szeretnék egy fűtési csőre egy hőfok érzékelőt ( PT 100 -thermisztor-stb ) szabályozna egy 0-10V bemenetű zsalumozgató motort , ami szabályozná a fatüzelésű kazánnál levegő nyílás értékét, ha a fűtési víz melegedik akkor a zsalumozgató motor fokozatosan lezár a hőfok arányában (lezárja a huzatot ) . Fordítva ugyan ez , ha a fűtési cső lehűl akkor a zsalumozgató ki nyit a hőfok arányában. Én csak azt szeretném ,nyitás és zárás között egy potméterrel be tudjak avatkozni.
(#) proli007 válasza tibcsi62 hozzászólására (») Szept 19, 2012 /
 
Hello!
Ugye, hogy egyszerűen is el lehet mondani?
Tessék, egy "analóg" ajánlat.
- A hőérzékelő, a Vilmos által ajánlott MCP9700A érzékelő.
- Az U1 IC az érzékelő jeléből előállít 0..100 fokra, 0..10V kimeneti feszültséget.
- Az U2 IC maga az arányos szabályzó fokozat. Ahol P1 potival be lehet állítani (0..100 fok között) a szabályozás hőfokát, P2-vel annak meredekségét. (1..10fok/0..100% meredekséggel)
Vagy is P2 maximális állása mellett 10 fok eltérésre teljesen lezár, vagy kinyit a zsalu.

(Az IC-knek nem kell ennyi tápfesz láb, csak a tinában nincs meg csak az "a" IC lábszámozása. Vagy csak én nem tudom hol van a "b".)
üdv! proli007
(#) vilmosd válasza proli007 hozzászólására (») Szept 20, 2012 /
 
Csillagos 5. Valoszinu olcsobb lesz mint a Conrados 17 kFt-os atalakito. En is ezt probaltam elmogyorozni, csak nem volt kedvem ( idom ) rajzolni.
(#) tibcsi62 válasza vilmosd hozzászólására (») Szept 20, 2012 /
 
Szia ! Köszönöm a gyors válaszodat a rajzot most tanulmányozom.
(#) tibcsi62 válasza tibcsi62 hozzászólására (») Okt 3, 2012 /
 
Szia !
Azt szeretném kérdezni , az MCP9700A érzékelőt mivel lehet helyesíteni ( LM35?)
Üdv.
(#) proli007 válasza tibcsi62 hozzászólására (») Okt 3, 2012 /
 
Hello!
Lehet vele helyettesíteni, de akkor az R7 ellenállás "bal felét", nem az OP1a kimenetére, hanem a GND-re kell kötni. (Amúgy az MCP sokkal olcsóbb.)
üdv! proli007
(#) tibcsi62 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 6, 2012 /
 
Szia ! Ősszeraktam a panelt de a TL431 kimenőjén csak 2.8v-ot mérek az 5v helyett ?
(#) proli007 válasza tibcsi62 hozzászólására (») Okt 6, 2012 /
 
Hello!
Vagy az R2 330ohm, vagy az R3 33kohm. Esetleg az R1 nem 470ohm..
üdv! proli007
(#) tibcsi62 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 7, 2012 /
 
Szia ! A rajzon R2-nél 3,3kohm az R3-nál is 3,3kohm van. Az R1 470ohm.
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem