Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   3 / 3
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Júl 5, 2010
Hello!
Így van. A töltőáramot az R1 ellenállással lehet beállítani, a potival, meg a töltés végfeszültségét (14,2V). Az ellenállás jelenleg egy 30mm hosszú 0,8mm vastag kathal huzal, ami számításaim szerint kb. 0,1ohm. Ezzel a leírás szerint 2A a töltőáram maximuma. Ha ezt az ellenállást növeled, akkor csökken. Töltés vége jelzés nincs, tehát azt neked kell figyelni a feszültség alapján.
Viszont óvatoskodni kell, a fordított polaritású rákötés esetétől, mind két aksi esetében, mert nagy füst lesz..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Júl 4, 2010
Hello!
Pontosan.. De ha használtad volna a keresőt, akkor akár itt a honlapon is találhattál volna választ a kérdésedre.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Júl 4, 2010
Hello!
Köszönöm.. Meg lehet oldani, csak tekintve, hogy a töltéshez minimálisan 14,2V-ra van szükség (veszteséget nem is számolva), az aksi, pedig csak 12V-ot tud szolgáltatni, egy StepUp kapcsolóüzemű konverterből kell kialakítani a töltőt. Tehát kapcsolóüzemű szükséges.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Júl 4, 2010
Hello!
Nem a válasz gombra gondoltam, hanem az azonosító "proli007" nevemre, ahol ezt:
"Megkérek mindenkit aki ír nekem és válaszra is vár, hogy tiszteljen meg engem és legfőképpen magát azzal, hogy érthetően- ékezetek használatával- nagy kezdőbetűkkel ír. Mellőzve az idétlen rövidítést " olvashattad volna..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Júl 2, 2010
Ejnye-ejnye! Légy oly kedves, és kattints a nevemre, a fejlécben. Ha ezen elvek mentén is meg tudunk egyezni, szívesen válaszolok a kérdésedre is.. Egyébiránt nem "halászni", hanem horgászni jársz! Nem árt, ha tudod..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 25, 2010
Hello!
- Természetesen jó, a BC546-os. (csak én már megszokásból, a BC182-őt rajzolom)
Alapvetően az opto Led diódájával sorban 1db ellenállás kell. A kimenetet (amit én láttam) az IC közvetlenül hajtja meg. Tehát nagyon nem terhelhető, de az ellenállás sok esetben már a kapásjelzőben bent van. (Az IC és a csatlakozó között van ellenállás) De ha a 2,2kohm plusz a belső ellenállások megvannak, akkor is kb. 2mA Led-áramra lehet számítani. Az is bőven elégséges az opto részére. (De meg is mérheted.)
Hogy 2mA Led-áram hatására mekkora kollektor áram lesz az opton belül, azt az opto Current Trasfer Ratio paramétere adja meg. Ez opto típusfüggő érték, 40%..1200%-ig bármi lehet. De ha csak 40%, akkor is közel 1mA áramra lehet számítani. Ha a BD546 bétája csak 100, akkor is 100mA-al lehet terhelni annak kollektorát. Vagyis, simán meg fogja hajtani a csipogót.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 25, 2010
Hello!
Azért nem megy, mert az opto csak kis áramot tud szolgáltatni. Fel kell erősíteni, pld. egy ilyen Darlington kapcsolásban..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 24, 2010
Hello!
Több probléma is lehet.
- Nem tudhatod, honnan vetted el a jelet. Mert a vevő felől zavarjelek is érkezhetnek. Ezt a digitális dekódoló kiszűri, mert nem tudja értelmezni a bejövő kódot. Így a csengő nem szólal meg.
- Mérd meg az első NPN tranyó bázis feszültségét, amikor nem nyomod a gombot, ott kb. 400mV, vagy az alatt kell lenni a feszültségnek. Ha 600mV közeli, akkor csökkentsd a bázis-emitter közötti ellenállást. Esetleg próbálj kondit tenni a bázis emitter közé, hátha csökkenti a zavarérzékenységet.
- A hosszabb sipolást vizsgáld úgy meg, hogy mérd meg az első tranyó bázis-emitter feszültségét, mekkora, mikor nyomod a gombot, és mekkora mikor tovább sípol.
- Tegyél a PNP tranyó bázis-emittere közé, egy 10kohm-os ellenállást.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 22, 2010
Hello!
Nem kell ezt venni, bármi "szemétből" ki tudsz bányászni néhány alkatrészt. Szinte bármi jó hozzá. De néhány tranyót-ellenállást megvenni nem kidobott pénz, főleg ha máskor is szeretnél készíteni valamit. (Nem ez a kár, hanem a volt kapásjelző..) Egy BC546-547 6-6Ft, Három ellenállás 10Ft.
Jósolni nem tudok, főleg távolból. Mert azt is illene tudni, mennyit kajál az a visszajelző valami. De ha 100mA-nál nem több, akkor meghajtja. És próbáld ki kisebb feszültségről is, nem biztos, hogy 12V kell neki. Esetleg elég a 9V, vagy akár a 3V is. Lehet, csak a hangerőnél kell kompromisszumot kötnöd.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 22, 2010
Hello!
Meg lehet oldani. Az R3 ellenállást kicseréled 10kohm-ra, a Reed+ jelűt felkötöd a +12V-ra, a Reed- jelűt rákötöd a sipoló + kivezetésére. A sipoló - kivezetését, a 12V negatívjára. természetesen a 12V negatív pontja össze van kötve a 3V negatívjával.
Annyi a difi, hogy ha a Bázison a jel még is valami impulzussorozat lenne, akkor az hallatszani fog a sípolón.. De akkor lehet továbbgondolkodni.
(Mi az hogy leégetted? Főzted és odakozmált?)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 21, 2010
Hello!
Tökéletes. De szerintem levegőben is összerakhatod, és majd meglátod megfelelő-e számodra. (De egy élcsatlakozón, vagy akármilyen pöttyös nyákon hamar célba érsz.)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 21, 2010
Hello!
Akkor, nem elég egy tranyó, hanem kettő kell. Tök mindegy milyen, csak az egyik NPN, a másik PNP legyen. Az ellenállás értékek sem számítanak különös képen, de jobb ha 100kohm felett vannak. Az első kettő, ha lehet egyforma legyen a bázis feszültség szint miatt.
A két telep negatív pontját össze kell kötni, mint a rajzon is látható.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 21, 2010
Hello!
Valamivel jobban látszik, de nem egészen jól. A gondom az, hogy eddig amit láttam (mind az egyet), ott a damilt érzékelő tárcsán volt egy pille, és ezt érzékelte egy optokapu.Itt viszont, nem látom az optokapu elemeit (adó-vevő). Ezek általában kétlábú áttetsző Led-nek látszó dolog, ami a tárcsa forgását érzékelték.

Itt viszont, szerintem Reed relé cső van használva erre acélra. Tehát a tárcsában valami mágnesnek kell lenni. (Kis üveg cső, belőle kiálló két vezetékkel. Ha mágnest közelítesz hozzá, belül a két érintkező összeugrik. Ha jó a füled, hallod is, főleg mikor elveszed a mágnest.)
- Ha így van, akkor mérd meg, hogy a Reed cső melyik felén van + és - feszültség. Ha ezt a két pontot rövidre zárod, akkor jelezni kell a kapásjelzőnek.
- Ez után, a telep negatív lábához képest mérd meg a Reed cső két felén a feszültséget a cső nyitott állapotában, majd zárt állapotában. Ebből el lehet dönteni, mit hova kell kötni.
üdv! proli007

Reed-cső.png
    
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 21, 2010
Hello!
Na, ezzel már lehet kezdeni valamit. Mérd meg a műszer váltó állásában is, hogy impulzusok vannak ott, vagy csak egyenfeszültség. De opto nem kell mindenhova (és ahhoz áram is kell). Elég egy tranyó is egy 100kohm/100kohm bázisellenállás osztóval. A tranyót, meg a másik kapásjelző optotranyója helyett be lehet kötni.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 20, 2010
Hello!
- Először is meg kellene nézni, mekkora a vevő tápfeszültsége.
- Az után, a negatív tápponthoz képest, méregetni a tranyók lábán. (Mert leginkább az hozzáférhető.) Közben nyomogatni a csengő gombot. Figyelni, hogy nincs-e valahol olyan feszültség, ami csak addig van meg, míg nyomod a gombot. Megnézni, hogy ez milyen feszültség értékek között mozog.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 20, 2010
Hello!
Igazad is lenne, ha eddig nem segítettem volna. De tekintve, hogy erre a kérdésemre nem is válaszoltál, úgy gondoltam nem érdekel a dolog. A működést is Inhouse harapó fogóval húzta ki belőled.
Én simán megrajzolnám neked ezt a monostabi-astabil dolgot, de még nem tisztázódtak a követelmények sem. Meg hát mérni is kellene, hogy van-e valahol olyan jel, ami csak addig áll fenn, míg nyomod a nyomógombot. Mert ha a hangszóróról üzemelteted ezt a kis segédáramkört, akkor pont az lesz amit írtál..
"es akkor nem fog reagálni a kapásokra gyorsan.."
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 20, 2010
Idézet:
„hat ha megnyomom egyszer a váltó gombot”

Hoppá! Akkor lehet, akkor, hogy a shift gombot is néha megtudnád nyomni?
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 18, 2010
Hello!
Akkor most hogy is működik ez a dallam csengő pontosan? Vagy az adatátvitel itt egycsatornás és többcsatornás kellene? Mert szerintem az az ésszerű, hogy a dallamok a vevőben vannak. Legfeljebb ha több csengő gomb van az adóban, akkor kódolt (címzett) az adó, meg a vevő.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Máj 18, 2010
Hello!
Ha a vevő külön vezérlővezetéke hajtja a dallamgenerátort, akkor természetesen meg lehet oldani. De a rajzát nem ártana látni.
(Használd a Válsz gombot! Egyszer már rátaláltál..)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Ápr 12, 2010
Hello!
Ha külön van a "dallamgenerátor" IC a csengőben, akkor talán. Ha egyben van a dekódolóval, akkor csak megkerülő úton lehet megoldani.
Tehát a hangszóróról le lehetne venni egy jelet, és azzal indítani valami monostabil multit, és egy másik egyszerű hangjelzést. De ehhez már méregetni kellene és építeni valami kis áramkört..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Ápr 11, 2010
Hello!
Lehet kapni négylábú optocsatolót is. De felesleges. 1-2 megy a kapásjelzőre, 4-5 a nyomógombra. A többi, maradhat üresen..
De nem nyomogatnád a kedvemért még is a Shift gombot legalább? A Válasz gomb, pedig ott van a fejlécben aláhúzva..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Ápr 11, 2010
Hello!
Bocs, a képet nem mellékeltem!
üdv! proli007

Cordless.png
    
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Ápr 11, 2010
Hello!
Idézet:
„a nyomogomblyara ,,hogy kell rakotni a tranzisztort”

Ékezettel, nagybetűvel, és pontos "j"-vel. De néha, el is olvashatnád amit írsz..

Amúgy elég nehéz így ismeretlenül megmondani, de ha igaz, a két bejelölt pontra kell kötni az IC lábait. (Lábszámot melléírtam.)
De mielőtt rákötnéd, megmérhetnéd, hogy polaritáshelyesen jelöltem-e be. (Piros a plusz) Valamint esetleg a műszer mA állásában megnézni, mekkora áram folyik a két pont között.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza tomasz85 hozzászólására (») Ápr 9, 2010
Hello!
Na, akkor gyorsan az opto diódáját, a Led helyére, a fototranzisztort, meg a csengő nyomógomb helyére bekötni.. (Megmérni a nyomógombot, hogy melyik a plusz fele, és azt kötni az opto kollektorára. 5. láb) Aztán próba.
üdv! proli007
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem