Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akkumulátor töltő
 
Témaindító: josephx, idő: Jan 18, 2006
Lapozás: OK   285 / 298
(#) Inhouse válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
A PC tápegység itt inkább továbbra is csak tápegység lehetne és a töltési folyamatot egy másik áramkörrel kéne vezérelni. Ha 14,4V-ot ad, akkor irdatlan áramok is folyhatnak, ha éppen igen merült akkura teszed rá. Vagy kéne rá legalább egy áramkorlát, vagy akkor 3 lépcső, állatható áramgenerátoros kezdés, aztán feszültséggenerátoros, a végén csepptöltés.
A generátorok az autókban 60-80A-esek legalább, ők könnyedén tartják a 14,4V-ot, mindegy szegény akku milyen állapotban van.
Az első lépés a táp 12V-os ágának stabil 14,4V-ra húzása, de lehet, hogy neked elég lenne 13,6V-ra állítani. Nem kell végfeszültségen tartani folyamatosan.
Erről rengeteg leírást találsz a PC táp átalakítás topicban. Sőt olyan is van, ahol állítható tápegységgé alakítják.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2022
(#) Poli válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Szia!
Pár éve a két mellékelt cikk alapján építettem meg a saját töltőmet, azóta is kifogástalanul működik.
A PC tápon fix kimeneti feszültség van beállítva (nálam 13,6V e fölött a pezseghet az elektrolit az akkumulátorban, a gondozásmentes verzióban gondot okozhat). Az áramkorláthoz nem nyúltam hozzá, azt a második cikkben lévő áramkörrel szabályzom (a kezdő áramfelvétel 55Ah akku esetében nálam 4,5-5A-re van korlátozva)

AT-s PC táp átalakítása szimmetrikus feszültségű labortápnak

Akkumulátortöltő kiegészítés kapcsolóüzemű tápegységekhez
(#) kinaino55 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Rendben, így fogok tenni!
(#) kinaino55 hozzászólása Jan 29, 2022 /
 
Ez a kapcsolás egy töltőt ábrázol. Kérdésem az lenne hogy a D2 5.1V-os zéner helyett használható-e 78L05 stab ic és azt hogyan kellene bekötnöm? Azért kérdezem mert csak ilyen IC-m van.
(#) ferci válasza kinaino55 hozzászólására (») Jan 29, 2022 / 1
 
Nem cserélhető...a 78L05 egy táp ic, a zener pedig itt feszültséget "csökkent" 5 volttal.
(#) proli007 válasza kinaino55 hozzászólására (») Jan 29, 2022 / 1
 
Hello! Viszont használhatsz más feszültségű zénert is akár 9,1V-ig. Végső esetben pedig egy tranyó bázis-emitter diódáját is záróirányban (lavina hatás). Pld, NPN esetén az emitter a Q3 felé, bázis a trimmer felé. PNP esetén pedig a bázis a Q3 felé. (kollektor szabadon marad) Nem lesz oly meredek a szabályozás, de próbának megteszi.
(#) kinaino55 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2022 /
 
Szia! Esetleg a zéner vagy tranzisztoros megoldás helyet 2-3 darab piros LED-et sorbakötök megfelelően? Jó ez az elképzelés? Ha nagy butaságot írtam nézzétek el, csak egy lelkes amatőr vagyok!
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2022
(#) ferci válasza kinaino55 hozzászólására (») Jan 31, 2022 / 1
 
Nem butaság, de nagy lesz a szórás: nincs olyan szűk könyökfeszültség tartomány..
(#) kinaino55 válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2022 /
 
Akkor csak zénerrel kell megoldanom, bontanom kell valamiből. Köszi a választ!
(#) nedudgi válasza kinaino55 hozzászólására (») Jan 31, 2022 / 1
 
Azt nem árt tudni, hogy ha több alacsonyabb feszültségűt találsz, akkor több dióda sorbakapcsolásával is összerakhatod a szükséges értéket.
(#) Moderátor hozzászólása Feb 2, 2022
 
Kedves Kollégák!
Ez az akkumulátor töltőkről szóló téma, semmi esetre sem arról, hogy mit, hol lehet beszerezni!
Kérjük, mindenki maradjon a téma címe mentén!
(#) Lamprologus hozzászólása Feb 2, 2022 /
 
Azért érdekes ez az akkumulátor töltős játék ...
Próbáljuk megvalósítani az ideális töltőt ... közben meg a kocsiban, motorban az akkumulátor életének nagy részében egész másként történik a töltés mint ahogy az ideális lenne!
Beindítom a kocsit és pár másodperc múlva már tolja is 14,4V-al, hogy az áram mennyi az nem igazán érdekli a feszültségszabályozót. ( Na jó tisztelet a kivételnek, pl Ford Galaxy PWM töltés szabályozás, ami sok mindent figyelembe vesz, pl a külső hőmérsékletet is ... egy hosszabb út alatt többször válltozik, hol csak 13,5V, máskor meg 14,7V az akkufeszültség)
Vagy pl Suzuki DL650 ... gyári szervízkönyv szerint:
Idézet:
„Töltési kimenet (szabályozott feszültség):
14,0 – 15,5 V 5 000 fordulat/perc mellett.”
Tehát hiába viszem be a szervízbe, hogy túltölti az akkut mert 14,8V ... belenéz a könyvbe és azt mondja az teljesen normális, majd ha 15,5V felett lesz akkor szóljak!
(#) szs válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 2, 2022 /
 
Idézet:
„Próbáljuk megvalósítani az ideális töltőt ... közben meg a kocsiban, motorban az akkumulátor életének nagy részében egész másként történik a töltés mint ahogy az ideális lenne!”

Persze, mert a kocsikban általában feszültségtartás, nem töltés van. Beindítod, az nem sokat vesz le (feltételezik, hogy rendben tartom az autóm), az pedig az indítóakku sajátja, hogy néhány másodpercig ugyanúgy bírja a nagyáramú töltést, mint a nagyáramú fogyasztást néhány másodpercig.
Azonban fel is hívják a figyelmet rá, hogy a lemerült akku bebikázással indítása és a kocsi betolása károsítja az skkut, többszöri ilyen ismétlése jelentősen lecsökkenti az élettartamát. (Mert túl sokáig lesz ilyenkor nagy áram.)

Idézet:
„pár másodperc múlva már tolja is 14,4V-al”

Nem, nem annyival tolja, sokkal többel tolná, de a feszültségszabályzó nem engedi az felé az akkufeszültséget.
Míg "merültebb", addig is az aktuális akkufeszt látod, és amikor eléri a beállított (igen, legtöbbször 14,4V) feszültséget, és szabályz, akkor is.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2022
(#) Doky586 válasza szs hozzászólására (») Feb 2, 2022 /
 
Idézet:
„kocsi betolása károsítja az skkut”
Nálam azért nem fordul sűrűn elő..
Nélatok? Mondjuk az utóbbi 5 évben hányszor toltátok be az autót? Esetleg buszt?
(#) nedudgi válasza Doky586 hozzászólására (») Feb 3, 2022 /
 
Hát ja. Előrelátóbbaknál akad vontatókötél, és/vagy bikakábel. De a legegyszerűbb felhívni az Autóklubot, ha nincs egy tartalék akkumulátor a csomagtartóan.
(#) Doky586 válasza Doky586 hozzászólására (») Feb 3, 2022 /
 
(#) nedudgi válasza Doky586 hozzászólására (») Feb 3, 2022 / 1
 
Mazsolák állnak meg sík terepen. Akinek rutinja van, lejtős helyet választ.
(#) mr.Cara válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Bocsánat Off .: Szeretnélek látni az alföldön amikor lejtőt keresel ...
(#) nedudgi válasza mr.Cara hozzászólására (») Feb 10, 2022 1 /
 
Kell, hogy legyen, különben a Föld lapos lenne.
(#) furko válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 10, 2022 /
 
Ha a föld görbületén akarsz legurulni, akkor a gravitáción kívül más is kelleni fog.
(#) _BiG_ válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 10, 2022 1 / 1
 
Ha nincs, akkor az okos ember visz magával lejtőt. Összecsukhatót.
(#) Shance hozzászólása Feb 16, 2022 /
 
Sziasztok!
Összeraktam ezt az akku töltőt.Bővebben: Link
Nem szabályoz semmit, csak a bemeneti feszt engedi át magán, (mínusz a dióda nyitó feszültsége).
Létezik, hogy akku nélkül nem is fog csinálni semmit? Csak mert az nincs itthon, nem tudom kipróbálni.(nem nekem lesz).
(#) proli007 válasza Shance hozzászólására (») Feb 16, 2022 / 1
 
Hello! Ha a lapon lévő nyákkal készítetted el, akkor az nem jó sem a BD140-nek, sem a BC547-nek.
(Egyébként is felesleges benne a kis BD, mikor alul meg egy BC van. De nagyon nem nyerte el a tetszésemet a kapcsolás..)
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2022
(#) Shance válasza proli007 hozzászólására (») Feb 16, 2022 /
 
Saját nyákot csináltam. BD140 és BC237-et használtam, lábkiosztásra figyeltem. Szóval akkor szerinted ne erőltessem?
(#) proli007 válasza Shance hozzászólására (») Feb 16, 2022 /
 
Én nem adnák tanácsot arra, hogy mit tegyél és mit ne..
Minden esetre a kimeneti feszültségnek terheletlenül is szabályozhatónak kellene lenni.
Feltéve, hogy a bemeneti feszültség megfelelő értékű. Mert a kapcsolás kimeneti feszültsége elég magas tartományban állítható csak be. Ez kb. a 14,6..15,3V között van. De ettől a bemeneti feszültségnek mintegy 3V-al magasabbnak kell lenni. Tehát kb. 18V-nak.
Minden esetre a beállítható feszültség a BD tranyó áramerősítésétől is függ. Valamint gyakorlatilag az áram korlátozása az LM350 belső védelmére, vagy a kapcsolóüzemű táp maximális terhelhetőségére van bízva. És az is táplálkozik valahonnan, aminek kell tudni ezt a terhelést és a szűrést is..
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2022
(#) Vacok hozzászólása Feb 22, 2022 /
 
Sziasztok!
Tud valaki ajánlani egy megbízható akkutöltőt? NiMH aksit szeretnék tölteni. Az ismert elem illetve akku márkák töltői nem igazán győztek meg, sőtt... Hosszasan bújtam az internetet, de a termékek melletti véleményekből és a cikkekből nem igazán lehet következtetést leszűrni. A Voltcraft IPC-1L jónak tűnik, de már nem kapható. AA, illetve AAA akkumulátor töltésre kellene, max. 15.000-20.000Ft-ig.
Egy processzoros akkutöltő tervezésébe kezdtem bele, de, ha a fent említett összegből kijön egy kész töltő, akkor lehet, hogy az építéssel is egálban lennék, ha precíz alkatrészeket használnék, nem beszélve a tervezés és kivitelezés idejéről.
Előre is köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2022
(#) vision61 válasza Vacok hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Szia!
Én egy Tronic TLG 500A1-et vettem, szerintem legalább 6-8 éve. Nyilván ez a típus már rég nem kapható, de az "utódja" szokott lenni a Lidl-ben, ahol a hasonló márkanevű akkukat is árulják. Mivel már évek óta száműztem az elemeket a műszereimből, én többnyire a 9 V-os, és AAA akkukhoz használom rendszeresen. Ha a jelenleg kapható is van ilyen tartós, és megbízható, akkor érdemes venni.
(#) Tonybacsi válasza Vacok hozzászólására (») Feb 23, 2022 / 1
 
Hello!

IMAX B6

Keress rá neten. Tizen pár ezerért kapni ezt az univerzális akkutöltőt.
Ennyiből nehéz kihozni.
Bevált cucc. Sokan használják.
(#) Bakman válasza Vacok hozzászólására (») Feb 23, 2022 /
 
Kapható az utódja: Voltcraft CC-2.
(#) user1914 válasza Vacok hozzászólására (») Feb 24, 2022 /
 
Szevasztok!
Én személyszerint tudom ajánlani a következőt. Link.
A normál és a Li-ion-t is tölti, magától érzékeli mit raksz bele. Lehet áram ártéket választani. Tőltési tesztet és kisütési tesztet.
Üdv. M.
Következő: »»   285 / 298
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem