Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   727 / 839
(#) Jonni válasza Jonni hozzászólására (») Feb 9, 2022 1 /
 
Régen ezzel csináltam a karakteres lcd-hez a saját karaktert de ez csak 5x8-as
(#) benjami válasza Jonni hozzászólására (») Feb 9, 2022 / 1
 
Azt még érdemes megtenni, hogy a soros portra elküldöd az alábbi karaktertömböt "árvíztűrő tükörfúrógép" (majd ugyanezt nagybetűkkel is). Ekkor egy olyan terminálban ami hexa kódokat is képes megjeleníteni meg tudod nézni, hogy melyik ékezetes betűt melyik helyre kell beraknod.
(#) Josi777 válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 10, 2022 / 1
 
Nekem úgy tűnik, hogy ez egy karakteres LCD kijelzőhöz készült karakter szerkesztő (az 5*8-as formátum miatt), ami nem zárja ki, hogy máshoz is lehessen használni. Ennek van egy online változata, ami képes közvetlenül Arduino programhoz használható kódot generálni.
LCD karakter generátor
Hátha valakinek hasznos egy ilyen szerkesztő.
(#) Jonni hozzászólása Feb 13, 2022 1 /
 
Üdv mindenkinek

Hömérsékletet szeretnék mérni arduinoval. Sok helyen DHT11 vagy DHT 22-t használnak de én ezeket túl drágának tartom . Kérdés az lenne, hogy van-e olyan szenzor ami nagyjából pontos (elég lenne 1 fok pontosság, a tizedesek/századosok nem érdekelnek), és aránylag olcsó és megbízható?
(#) Massawa válasza Jonni hozzászólására (») Feb 13, 2022 / 2
 
Keress egy DS18B20-s szenzort. Gondtalan és egyszerü.
(#) Josi777 válasza Jonni hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
10k-s NTC, 60 Ft+áfa. Szerintem ez eléggé baráti ár
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2022
(#) mateatek hozzászólása Feb 14, 2022 /
 
Üdv!

Segítséget kérnék, mégpedig megszakítás ügyben. Mely könyvtár melyik fájljában találom meg azt, ahol a megszakítások címei össze vannak rendelve a nevükkel?
Tehát, például a fordító honnan fogja megtudni, hogy az

ISR(PCINT0_vect)

vagy az

ISR(_VECTOR(3))

használatakor a 0x0006 cím kerüljön használatra?
(#) Peter65 válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Szia!
A kérdésedre a rövid válaszom, hogy szerintem nincs. A hosszabbhoz tisztázni kellene néhány dolgot. A hőmérséklet szenzorok viszonylag pontos ismétlési tulajdonsággal rendelkeznek, azaz adott hőmérsékleten minden visszatérés után viszonylag pontosan ugyanazt az értéket adják vissza (az érzékelő típusától függően ellenállást, feszültséget vagy digitális számot). Az abszolút pontosságuk az viszont általában elég gyenge. Az általad linkelt DHT11 is +-2°C-os abszolút hibával rendelkezik 25°C-on, azaz kalibrálás nélkül ez sem tudja az általad elvárt 1 fok pontosságot. Ha a kalibrálást fel tudod vállalni, akkor viszont a legolcsóbb NTC-t is használhatod, és azzal is elérhető a kívánt pontosság, legalábbis egy tartományban.
(#) Jonni válasza Peter65 hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
Szia

Gondolom a kalibrálás nem kezdőknek való. Ha a kódba van float az már is baj egy kicsit mert a float-ot lassabban számolja ki az MCU és ezt nem akarom. (A float-hoz izmosabb hardver kéne .... Jelenleg egy Nano-val akarok mérni)
Nagyon bonyolult a kód NTC-re?
(#) mateatek válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Nem bonyolult. Referencia feszültségről, áramról meghajtod az NTC-t és ADC-vel méred. A kalibrálásához viszont szükséged lesz egy hiteles hőmérőre.
(#) sargarigo válasza mateatek hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Hm.. az elvárt pontossághoz nem elég az olvadó jég és a zubogó forrásban lévő víz? A kettő közötti hiba rögtön száz részre oszlik a skálán, szerintem kb elhanyagolható. Nem csináltam még ilyet, de így próbálnám.
(#) Jonni válasza mateatek hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
Most találtam NTC 10k-st is meg találtam egy LM35 IC-t is . Tudnátok segíteni a kódba?

Rágugliztam de nem találom a megfelelőt
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
NTC karakterisztikája nem lineáris, LM35 csak trükkökkel tud negatív hőmérsékletet mérni. Lehet, hogy jobban jársz DS18B20-as szenzorral.
(#) sdrlab válasza sargarigo hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
De, elég lenne...ha lineáris lenne az NTC! De nem az, így minél szélesebb tartományon kalibrálod, annál pontatlanabb lesz a köztes részeken! Ha ismered pontosan a karakterisztikáját, és korrigálsz vele, akkor teljesen jó hozzá ez a kalibrálási mód...
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2022
(#) Jonni válasza Bakman hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
Negativ hőmérsékletre nem lesz szükségem (csak szobahőmérsékletet fog mérni)
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Akkor marad az LM35. A felbontás az ADC felbontásától függ. Pl. 10 bites ADC, 5 V-os referencia feszültség esetén a felbontás kb. 0.49 °C/bit lesz.
(#) Kovidivi válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 / 1
 
Használj DS18b20-at, a float-tal meg nem foglalkozz, nem fogja az neked a procit megfogni, vagy írd át sima integer-es számolásra a könyvtárat (szerintem van a neten már kész könyvtár). Minek szórakoznál az NTC kalibrálásával, amikor az olvadó jég sem 0fok-os (hiszen akkor megfagyna a víz), hanem csak 2-3fokos, a forrásban levő víz hőmérséklete pedig a légköri nyomástól és magasságtól függ (meg attól, hogy a fazék alján vagy a tetején méred a víz hőmérsékletét).
Egy faék egyszerű DS18b20 minden gondod megoldja.
(#) Jonni válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
NTC-t tényleg hanyagolom egyelőre. DS18b20 nincs most , de viszont van LM35 . Ha lehetne abból kéne megcsinálni
(#) Kovidivi válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Már az is jobb, mint az NTC-t kalibrálgatni.
(#) Skori válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Az alábbiakat használtam már több készülékben is. Olcsók, nem túl pontosak, de azért jól használhatók. Egy készülékemben előfordult, hogy mindkét szenzor benne volt, és egész jól együtt futott a két hőmérséklet érték.
- Az MCP9700 analóg szenzor, lineáris, könnyen kezelhető, A/D konverterrel be kell olvasni az értéket, és minimális matekkel megvan a hőmérséklet.
- A TC74 digitális i2c buszos. Csak ki kell olvasni a hőmérsékletet belőle.

Mindkettő létezik többféle tokozással. Használtam már TO91, SOT23, és a TO220 tokozású verziókat is. Az MCP a hestore-ben horror áron van (ha rákattintasz láthatod, de máshol filléres cucc, pl. CHIPCAD, TME)
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2022
(#) Jonni válasza Skori hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
Az LM35 hasonlít a MCP9700 -ra, csak az nem tud minuszba mérni (csak trükkökkel mint ahogy Bakman írta)

TME-be is sokat vásárolok (de csak ez miatt nincs kedvem póstaköltséget fizetni)
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2022
(#) Skori válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Az LM335 valamivel olcsóbb mint az LM35, és nem nehezebb a kezelése sem. Ez 10mV/K feszültséget ad (azaz 0°C esetén kb. 2730mV-ot) Ha simán átszámolod kelvinre a feszültséget, utána csak le kell vonni 273 fokot. Ennélfogva természetesen mínuszban is jól mér. Ennek a hestore-os ára is elfogadható.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2022
(#) Jonni válasza Skori hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
Az hogy lehet , hogy LM335-nek ilyen pontos tápot kell adni ?(Tápfeszültség 2.95...3.01V)
Ezt elég nehéz teljesíteni....
(#) Skori válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Ezt nagyon benézted. Az az adat a kimeneti feszültség 25°C hőmérséklet esetén.
alaphelyzetben csak két lábát kell bekötni ennek az IC-nek, és egy felhúzó ellenállás kell hozzá (5V táp esetén kb. 1kΩ).
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2022
(#) Jonni válasza Skori hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
OK. De LM35-öt már felszúrtam a kenyérdeszkára . Inkább ahhoz kéne egy kód
(#) Skori válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Milyen arduinot használsz? LM35 esetén csak egy megfelelő értékkel kell osztani az A/D-vel mért értéket, hogy fok legyen belőle. Akár ki is kísérletezheted mennyivel kell osztani. A többi is csak annyival "bonyolultabb" ennél, hogy utána még le is kell vonni valamennyit... Általában én több mérést átlagolok, azaz egy ciklusban mérek mondjuk 100-at, ezeket összegzem egy változóba, és ehhez számolok ki egy megfelelő osztót, hogy az eredményt egyből fokban (vagy éppen tizedfokban) kapjam meg (természetesen ha kell, akkor itt is még levonom a nulla eltolódását korrigáló értéket).
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2022
(#) Jonni válasza Skori hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
Most nano-t használok.
(#) Jonni válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 1 /
 
Mondjuk van itt egy érdekes leírás.
A kódba referencia pin-t ír de a kapcsolási rajzon +5V-t köti be. És , hogy fog müködni LM35 1,1V-al ?
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 /
 
Nem az LM35 működik 1.1 V-tal hanem az ADC modul referenciafeszültsége 1.1 V.
(#) icserny válasza Jonni hozzászólására (») Feb 14, 2022 / 2
 
Nálad a Gugli nincs bevezetve?
LM35 analog temperature sensor with Arduino tutorial

Vagy ez, a belső referencia használatával:
  1. void setup () {
  2.    Serial.begin(9600);
  3.    analogReference(INTERNAL);
  4.    Serial.println("Analóg hőmérő");
  5. }
  6.  
  7. void loop () {
  8.    long reading = analogRead (A0);          // Itt A0-ra megy a hőmérő jele
  9.    long voltage = reading*1100/1024;     // Átszámítjuk mV-ba
  10.    Serial.print (voltage);
  11.    Serial.print (" mV, ");
  12.    float tempC = (voltage )/10.0;   // Átszámítjuk Celsius fokokra
  13.    Serial.print (tempC,1);
  14.    Serial.print (" ºC, ");
  15.    float tempF = (tempC * 9/5) + 32;     // Celsiusból Fahrenheit fokokba
  16.    Serial.print (tempF,1);
  17.    Serial.println (" ºF");
  18.    delay (5000);
  19. }
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2022
Következő: »»   727 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem