Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Asztali növényház fűtés
Sziasztok!
Kb. 40x50cm-es asztali növényházat (2mm-es plexi ablakokkal) szeretnék csak annyira fűteni, hogy ne legyen benne mínusz, ha télen nagyon leesik a hőmérséklet. Rendelkezésemre áll ehhez 6db kis méretű napkollektor (5V 0.8W 160mA), ami összesen 30V-ot és 4.8W-ot tud nyújtani, de ezek számát szükség esetén akár 36db-ra is tudom emelni. Lehetséges ebből bármilyen "mini" fűtést létrehoznom? Az alap elgondolás 2db 24V-os izzó volt, de sajnos 30W-ot, amennyi azoknak kell nem tudja a napkollektor biztosítani. Szeretném ezekkel megoldani ha lehetséges és elkerülni a hálózati csatlakozást. Előre is köszönöm!
Tedd olyan helyre a növényházat,ahol éri a téli napfény. Végén még citromot is termelhetsz.
![]() Idézet: „Rendelkezésemre áll ehhez 6db kis méretű napkollektor” Ezek hány wattot termelnek télen 21 ... 06 h közt..? ![]()
Napkollektor az meleg vizet termel. Napelem áramot.
Most mi is van? Neked egy üvegtábla elég lenne. ![]()
Szia!
A napelemek segítségével egy akkutöltőt alakítanék ki. Az akkukról pedig kis fűtőpado(ka)t hajtanék, valami effélét. Persze ebbe kell némi beruházást eszközölni, annyit nem érne meg nekem. Hatásfoka nagyon kicsike lenne. Ha sok pénzem lenne és nagyon unnám magam, eljátszadoznék vele...talán.
Köszönöm a sok kedves és segítőkész hozzászólást.
![]() Alapvetően nincs sok tapasztalatom az elektronika terén, ezért is kérek segítséget. Nem szeretnék citromot termelni, azonban rovaremésztő növények vannak benne, amiket nem szeretnék a házban bent tartani, főként a másfél éves kislányom miatt. Véletlenül sem szeretném, hogy bármi káros hatásuk legyen rá. Egészen pontosan ezt rendeltem: 5V 0.8W 160mA Solar Panel Battery charger charging Module DIY Cell boat https://www.wish.com/c/55f2a2c9574849571bcfa07f Talán nem jól fogalmaztam a "napkollektor" kifejezéssel. Nappal valószínűleg nem lesz gond, de ha éjszaka -10-20 fok körül lesz a hőmérséklet, nem hiszem, hogy megérik a tavaszt. De bármi más ötletet szívesen veszek, de lehetőleg szeretném elkerülni, hogy 220V-ról történjen a fűtése.
Egyszer volt egy olyan üvegház, ahol rengeteg (több 100l) vizet halmozott fel a tulajdonos, mondjuk nem kis projekt volt, a hordók feketére voltak festve. A víztömegnek köszönhetően az üvegház nappal hűvös volt, éjszaka meg a tárolt hő fűtötte. A riport szerint minden fűtés nélköl elvoltak a növények egész télen.
Ha kevés energiával akarod fűteni , akkor nagyon vastag hungarocelházat kell építened Hővezetési tényezője : 0,039 W/(mK) így 10cm vastag 1,5m2-es felülettel 20C hőkülönbségre 11W hóigény jön ki. Mondjuk ez nagyon ideális állapot.Ha a tetejét üvegből/plexiből csinálod, az ront is, javít is a helyzeten, ha süt a nap akkor javít, ha nem, akkor meg rosszabb mint a szigetelő anyag. Így minimum a hőszigetelő üvegekhez hasonló több réteget támogatnék.A fűtési igényeket növelheti, néha szellőztetned is kell, gyanítom a növények megfulladnának/éhen halnának abban a szűk kalitkában. Másrészről ha hermetikusan lezárod, és kiteszed, ahelyett a szobában is hagyhatnád, hiszen a hőszigetelő réteg miatt onnét semmi se ki se be.akkor meg a veszélyeztetés sem áll fent. Idézet: „Egyszer volt egy olyan üvegház” Gondolom erről lenne szó :Bővebben: Link Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2017
Sajnos a méret nagy különbség. Előnye is és egyben hátránya is, hogy az enyém ilyen kicsi.
Azt gondolnám, hogy bármi, ami folyamatos langyost/meleget tud adni bent, már elég lenne, hogy ne essen 0 fok alá a benti hőmérséklet. De egyelőre nem találok olyan egyszerű megoldást, amivel meg lehetne tartani a fényt is és a napelem biztosítani tudná az elegendő áramot. A legújabb ötlet a napelemes Power Bank, ami már eleve tárolja az energiát és bele is van építve a napelem. Ezzel már menne a 21W és 300 000mAh, de még mindig nincs olyan fűtő elem, amiről tudnék, hogy erről jól működhet. A fentebb említett fűtőpad nem rossz ötlet, de kell lennie valami egyszerűbbnek... Legalábbis remélem.
Így néz ki, ha már megvan a hőforrás, gondolom termosztáttal és esetleg szigeteléssel már lehet szabályozni a benti hőmérsékletet.
300 000 mAh (azaz 300 Ah !!!) Te ezeket elhiszed !? (Gondolom arról sem tudhatsz, hogy a Li-Ion akkuk a kemény mínuszokban elvesztik a kapacitásukat?)
Akkor hamarosan el is búcsúzhatsz a növényeidtől.... Érhetetlen, hogy mért nem lehetséges egy 230V-os hosszabbítót kivezetni oda a teraszra. Ha 2-3 rétegű "termoüvegből" lenne a házikó, akkor még talán elég is lenne a 10-20W-nyi fűtés. A sima üveg hővesztesége lenne a lényeg a számításoknál... Én egy autós ülésfűtést (50-60W) használnék egy trafóról megtáplálva. Persze az üvegházikót egy szűkre szabott "hungarocell" dobozba tenném, melynek a teteje nappal nyitott, de éjjelre rádobnék arra is egy hőszigetelő paplant.
Én nem ehhez értek, máshoz. Ezért is kérek tanácsot itt.
Ha azt mondjátok, hogy értelmetlen pénzkidobás így, akkor megfogadom és a hosszabbítót választom... Csak bíztam benne, hogy esetleg van más megoldás.
És a hőszigetelésre is több gondot fordíts. Üveg 1 W/(mK) tényezővel a 10mm vastagság és 1,5m2 esetén nagyon sok (kilo) watt még konnektorból is. 3kW kell -20 fok esetén a nullán tartáshoz óránként. Nappal segít a nap, de az éjszaka hosszú. Nincs mindig ilyen hideg, de az össz áramfogyasztásod akkor is a 10-20e ft kategóriába esne havonta. Ha így be van zárva, én nem tenném ki, maximum gyakrabban szellőztetném a lakást, ha a növények által kibocsájtott gázoktól tartasz.
Alternatív megoldás sok tárgya kell hozzá. És ahogy bomlik úgy termeli a meleget. Apát 1-2 éve így teleltette át a paprikákat. Pedig csak egy összedobott üvegháza volt ami ne másból készült mint régi ablakokból amik a banelokon volt régen.
Köszönöm, de sajnos nincs sok trágya...
Egy 40x50cm-es "dobozt" tényleg nem lehet semmilyen módon 230V alatt melegíteni? A hőszigeteléssel egyelőre nem foglalkozom, ha már van mit szigetelni, akkor lehet alternatív megoldásokat találni és tesztelni.
A "válasz" gombot nem ismered ?
"hőszigeteléssel...nem foglalkozom" ...hát ez nagy hiba! Sokan azt hiszik, hogyha betesznek egy 10 cm vastag höszigetelő anyagból készült dobozba egy palack vizet, akkor az sosem fog megfagyni...
Ha van kerted és meg tudsz oldani egy földbe süllyesztett, kiépített üvegházat, abban helyezed el és azt temperálod, ahhoz kevesebb energia kell. A kis növényházadhoz persze egy kiegészítő szabályozott fűtést szükséges kiépíteni.Bővebben: Link Esetleg azt más célra is fel tudod használni.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2017
A topik nem a hőszigetelésről szól. Ilyen erővel még rengeteg más kérdést is megbeszélthetnénk a témával kapcsolatban, de igazán nem szeretném egy elektronikai fórumon a hőszigeteléssel kapcsolatos résszel rabolni az emberek értékes idejét, ezért írtam, hogy egyelőre nem foglalkozom ezzel itt és most.
Tervezem walipini építését, de valószínűleg csak jövőre. Köszönöm.
Nem tudom mennyire igaz, de azt mondják, hogy az akváriumba való fűtők csak vízben használhatóak.
Rendben...amúgy is nehéz egy ilyen üvegszekrényke hőveszteségét előre megsaccolni.
A fűtéssel pedig a hőveszteséget kell pótolni. Ez pedig a hőszigetelés és a külső hőmérséklet függvénye... Az általam említett ülésfűtés 5 ampert fogyaszt...ha nem akarsz hosszabbítót, akkor két autóakkuval (50-60Ah) megtáplálható lenne. Amíg az egyik fűt a másik töltődik. 8-10 óránként kéne cserélni őket. Ez biztonságosabb, mint a hosszabbító...mert az esetleges áramkimaradások esetén is működhet a fűtés. A cuccot úgy kell méretezni, hogy a legnagyobb hidegben is biztosítsa a kívánt hőmérsékletet...bár valószínűleg erre csak ritkán kerül majd sor. Nekem van például olyan fűtőkábelem, amely önszabályozó és ha +10 fok alá csökken a hőmérséklete, akkor elkezd melegíteni. A fűtést nem nulla fok elérésekor kell elkezdeni, hanem már jóval előtte... A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2017
Könnyen elképzelhető az is, hogy csak 5-10 fokos hőmérséklet emelkedésre lenne szükség, mivel napközben a napon van és már most is megtart valamennyit belőle. Ez további szigeteléssel javítható.
Azonban az egészen biztos, hogy egész éjszakára nem lesz elég, ezért gondoltam, hogy talán van megoldás házilag csak annyi fűtésre, hogy 0 fok fölött tudjam tartani a benti hőmérsékletet. Ez már elég lenne, hogy túléljék a növények a telet. De úgy tűnik, hogy nincs. Köszönöm mindenkinek a segítséget.
Köszönöm, ez jó ötletnek tűnik.
Az a fűtőkábel házilag lett elkészítve vagy készen rendelhető?
Egy ilyenen gondolkodtam, csak még esetleg termosztáttal kellene összekötni:
https://www.petnet.hu/termek/Hydor_HydroCable_talaj_futokabel_25W-80-804
Ezek létező termékek, fagymentesítésre használják az iparban, meg lakossági alkalmazásokban is.
Nagyon köszönöm, azt hiszem ez tűnik eddig a legegyszerűbb megoldásnak. Egy ilyen fűtőszálat 3-4-szer is körbe tudok belülről tekerni, innentől már tényleg csak a szigetelésen múlik a dolog.
Hálám örökké üldözni fog. ![]() A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2017
Sziasztok!
Most találtam rá erre a topikra és pont lenne egy ehhez kapcsolódó kérdésem. Jövőre tervezek csinálni egy kisebb növényházat, ami úgy fog kinézni hogy a két szélén és hátul meg a tetején két 8mm-es OSB lap közé teszek párazáró fóliát és 30mm vastag hungarocellt hőszigetelés gyanánt. Ez a módszer szerintem 10-12 fokot megfog a kinti hőmérséklethez képest jobb esetben. Maga a váz ilyen vastagabb tetőlécből lesz megcsinálva szerintem, a ház elejére pedig légkamrás polikarbonát lapot veszek hogy a napfény is bejusson a növényházba. A ház mérete kicsi lenne 100 cm széles, 100 cm magas, 50 cm mély. Lényegében kb 1 négyzetméter helyet kellene fagypont felett tartani. Lényeges szempont lenne hogy 4-5 fok alá ne menjen a hőmérséklet a házban. Ezzel kapcsolatban szeretném a véleményeteket kikérni, hogy milyen fűtést ajánlotok? Néztem 220 voltos 220 wattos ventilátoros fűtést, de ez a növényeknek nem biztos hogy jó lenne ha telibe fújja őket a meleg levegő. Másik amit kinéztem azaz infrafólia amit kínából mát 1 métert 3-4 ezer ft körül be tudok szerezni. Nincs tapasztalatom infra fűtéssel, azt hallottam róla hogy csak a tárgyakat melegíti, a levegőt nem, viszont nekem ezt a fűtés rendszert egy termosztát végezné, azaz a levegő hőmérséklete alapján kapcsolná a fűtést ki-be. Mit tudtok javasolni, milyen fűtést tegyek ebbe az 1 négyzetméteres kis házba amivel azért ha nagy hideg van kint, akkor is megfelelő hőmérséklete tudok biztosítani?
Termosztát és kb. a legolcsóbb fűtőtest amit találsz, nem kell túlvariálni ilyen méretben. Én valamilyen fűtőbetétes megoldásban gondolkodnék. Az infrafűtés lehet, hogy túlmelegítené a növények leveleit, mire a hőmérséklet kellően megemelkedne ahhoz, hogy a levegő is elég meleg legyen.
Készítsd a házikót nagyobbra, hogy a növényeknek szánt terület mellett legyen hely a fűtőtestnek is.
Termosztát adott, fűtésből akkor esetleg egy ilyenre gondolnál? Bővebben: Link
Megmondom őszintén a leírt szigetelésű házhoz mindenképp pont megfelelőt szeretnék vásárolni, mert vettem én már fűtőbetétet, de nagyon gyengus volt. Nagyobbra sajnos nem tudom csinálni a növényházat, mert erkélyen van és nincs sokkal több hely ott. Az infra fűtéssel kapcsolatban lehet hogy igazad van, a növény levelei főleg amiket teleltetnék benne pl. majomfa, vizet tartalmaznak nagy mennyiségben. Ez az infrára gondolom túlságosan felmelegedne. |
Bejelentkezés
Hirdetés |