Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1644 / 2208
(#) granpa válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Értelmezd Józsi írását! Nem! Benne van a gyári szórásban.
(#) Orbán József válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Szerintem nem. Tréfásan arra céloztam, hogy az egyéb, összes többi alkatrész is "szór" valamerre, tehát nem lehet tudni jó felé, vagy negatívba játszik-e be a trafók aszimetriája.
Rád vagyunk utalva e tekintetbe, a beszámolódat várjuk a végén.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2014
(#) daneg86 válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 24, 2014
Igyekszem minél hamarabb éleszteni! Trafóról nincs valami adatlap vagy olyan kapcsolás ami jó hozzá ? Neten keresgéltem, de nem találtam olvasható infót :/
Érdemes csöves egyenirányítással szórakozni vagy ugyan olyan jó a félvezetős is késleltetővel ?
(#) granpa válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Hogy érted azt, hogy 'jó hozzá'? E(P)CL 86-hoz való, valamivel előbb is belinkelve, de a képek közt számtalan. A legtöbb készülékben késleltető nélkül nyomják a félvezetőst, de jobb késleltetővel. Amúgy secko-jedno, de csövesbe, csöves az igazi (mániások szerint ). Gyári trafókról nem is fogsz találni (részletes) adatlapot.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2014
(#) daneg86 válasza granpa hozzászólására (») Aug 24, 2014
Ez lesz az első kimenőtrafós csöves ketyerém, ezért kérdezem. Annyit sikerült kiderítenem, hogy a trafó 4 Ohm-ra illeszt. Most kapcsolások közül ezt néztem ki:
Bővebben: Link

Tápot csak úgy tudom jelenleg megoldani, hogy 2 trafót kötök egymás után, de így sem lesz középmegcsapolású trafóm. Van egy régi csöves szkóp trafóm, de az ide túlzás.
Egyen csövekből EZ80 EZ81 AZ1 EZ2/3 PY88 van. Melyik lenne a legalkalmasabb ide ?
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2014
(#) kristikoma válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Megnéztem időközben, ez egy Unitra ZK 120/140/145-höz való kimenő. Ezekben ECL 86 a végcső, és valóban 4 Ohm-ra illeszt. Sokat ne várj tőle, mivel kicsi a vaskeresztmetszet, valószínűleg a magas hangok is lekonyulnak úgy 12kHz után.
(#) daneg86 válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 24, 2014
Nem is várok tőle sokat, csak szólaljon meg Idővel lesz normális kimenő is. KB mennyiért lehet kapni/ mennyiért tekernek egy normális kimenőt PCL86-hoz ?
(#) Gery78 válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Tápnak én az EZ81-est ajánlanám, az 160mA-t tud, és elvinné mindkét csatornát. 36mA-t beállítasz nyugalmi áramnak, bőven ki fogja szolgálni. Amúgy azért jobb a csöves egyenirányítás, mert egyrészt kellemesebb hangja van vele az erősítőnek, másrészt viszont a félvezetőssel szemben már benne van az anódfesz késleltetés. Ez azért jó, mert a félvezetős táppal - ha nincs késleltető - azonnal megjelenik a tápfesz az anódon, és a bekapcsoláskor a részlegesen felfűtött katódnak kell kiszolgálnia a teljes anódáramot. Ez megeszi a katódot ott ahol előbb meleg lesz, ott nem fog emittálni egy idő után. Tehát a cső hamarabb tönkremegy, ha nincs késleltetés.
(#) granpa válasza Gery78 hozzászólására (») Aug 24, 2014
EZ81-hez közép megcsapolású trafó kellene. Mint írta: nincs. Marad a Graetz+ késleltető. Bár azt is össze lehet rakni pl. 4 PY-ból.
(#) granpa válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Jók lesznek azok a kimenők. Elég húzós tekertetni. Venni pont frankót, elég nehéz. Megnézted a 'CIROKL' féle kapcsolást is?
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2014
(#) Gery78 válasza granpa hozzászólására (») Aug 24, 2014
Az is igaz. Mondjuk szoktak olyat is csinálni, hogy a Graetz-es egyenirányító után a + tápágba betesznek egy EZ81-es diódát - párhuzamosan kapcsolva a két anódot - késleltetőnek. Például EcoPityu tollából: A Kör Itt is ilyen megoldást alkalmazott a tápegységben.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2014
(#) küzmös Gergely válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Talán az EZ80 is elég 2 ECL86-hoz. De ha biztosra mész és van ,akkor EZ81. Viszont ezekhez a csövekhez igazából kéne a középmegcsapolás is. PY88-al egyutast tudsz csinálni, de azt is fűteni kell (30V/300mA). Ez a rajz amit választottál egy nagyon jól kimunkált és szép hangú kapcsolás. Jó szórakozást az első csöveshez. Aztán kutakodjál még televíziós csövek után, mert van még benne bőven lehetőség.. sorvégcső, soroszcillátor, sorgenerátor csövek ECC82, PCF80-802, KF csövek előfoknak EF80, EF184.. stb.. de még a használhatatlannak vélt sorgenerátor cső az ECH84 triódája is "meglepő".
(#) Twodoor hozzászólása Aug 24, 2014
Sziasztok!
Megint egy akadályba ütköztem. A következőt építettem: Bővebben: Link Persze szerettem volna sztereóba.
Pont ezekkel az alkatrészekkel. Annyi módosítással, hogy a tápnál nem bontottam külön a "B+"-t és a "B++"-t. Tehát egyről megy mind a 2 fele.
A probléma, hogy ez nálam teljesen monóban szól. Már átnéztem Á-tól Z-ig az egészet és semmit sem találok, amit máshogy kötöttem volna be az eredeti kapcsoláshoz képest (leszámítva a tápnál).
Na már most: Ez nekem ilyen marad vagy van valami megoldás arra, hogy sztereó legyen.
(#) kristikoma válasza Twodoor hozzászólására (») Aug 25, 2014
Ha a rajz szerint építed meg, annak teljesen jól kell szólni. Az, hogy nálad az előcső is azt a tápot kapja, mint a végcső, annyira nem baj. Valamennyi tápban levő elkó negatív pontja közös. Elsőnek ezt ellenőrizném.
(#) daneg86 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 25, 2014
Van egy nagy trafóm, ami egy csöves szkópból maradt. Azt lehet befogom tesztelgetéshez, csupán valahogy ki kéne mérnem :/ A gond az, hogy itthon max 250V AC-ig tudok mérni, de a trafón rengeteg kivezetés között még 3kV-is van..
Csinálnék egy 10:1 -es ellenállás osztót, akkor azzal lehetne mérni ? ( 1Mohm + 250k poti, hogy valahogy a multi belső ellenállását is tudjam korrigálni )
(#) pucuka válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 25, 2014
A 3 kV -os tekercs a legvékonyabb huzalból van. Azt szigeteld le, és hagyd békén.
a primer legalul van, de annak is több kivezetése van. A kivezetések vasmaghoz képesti helyzetéről tudsz következtetni, hogy melyik melyik.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2014
(#) Tomi94 válasza Twodoor hozzászólására (») Aug 25, 2014
Elkötésre, vagy a bemeneti jelföld megszakadására tudok tippelni..
Illetve megjegyzésként annyit még, hogy a B+ és B++ kivezetések közti ellenállás ugye a rajta átfolyó áramnak megfelelően feszültséget ejt. Ha mindkét csatorna B++ pontját közös ellenállásról kötöd be, akkor annak az értékét illene megfelezni, hogy beálljon a pontos feszültség. Persze, ettől max. halkabb lesz, de monósítania így sem szabadna!
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2014
(#) GPeti1977 hozzászólása Aug 25, 2014
Építettem egy első csöves erősítőt, végfok GU50 SE kapcsolásban meghajtás ECC85 mert ezt találtam majd le lesz cserélve 6SN7-re, sajnos a kimenő trafó beszerzéssel van gond, a lényeg hogy sehol nem találtam két egyformát, egy táp trafót találtam itthon az egy oldalról volt lemezelve és a hegesztésnél szét tudtam vágni hogy légrés legyen benne, ami érdekes hogy a trafó úgy is átviszi a 20kHz-et hogy alul primer felül szekunder, nincs réteges tekerés. Ami meglepett hogy a frekvencia menetet megnéztem nem csak műterheléssel hanem hangszóróval és szépen kirajzolódott amplitúdóban a hangszóró frekvenciafüggő impedancia változása.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2014
(#) granpa válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 25, 2014
Kommersz készülékekben nem is találsz rétegezett tekerésű kimenőt. Az átvitel nagyban függ a vas minőségétől (lemez vastagság), nagyságától. Pl. 5W-ra jó a 2-3cm2 is, meg a 7 is; de a 7-sel jobb a hangja.
(#) daneg86 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 25, 2014
Sajnos a csévetestre az összes vezető 1 síkban van behúzva, kivéve a nagyfesz tekercset, amit már el is szigeteltem.
Kimértem az egész trafót. Segítségetek kérném, hogy melyik lehet a primer tekercs ?
A rajz nem sikerült a legjobban, de kivehető belőle minden.
(#) Orbán József válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 25, 2014
Az én tippem a 18-19-20 és 110/220V-ra készült a trafó, átkapcsolhatóra...
(#) daneg86 válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 25, 2014
Leszigetelem még egyszer szilikonnal a 3kV-os kimenetét ( azt a rajzon nem jelöltem ), és kipróbálom, leméregetem. Kb milyen vastagon szigeteljem ?
(#) gkari válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 25, 2014
Én is 18-19-20-ra tippelek. Akassz pl. 18-20-ra 24V váltót, mérd a többi tekercseken megjelenő feszejeket, ebből minden számítható.
(#) pucuka válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 25, 2014
Ha jól látom a felülnézeti első képen, az alsó forrléc közepén levő kivezetés van legközelebb a vashoz. Ez lesz a primer tekercs kezdete. Ez nem tudom hányas, de próbáld meg eszerint. Ehhez képest a többi ettől kifelé sorjázik.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2014
(#) Szpisti válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 25, 2014
Az nincs meg, hogy mi volt a pontos tipusa a bontott szkópnak? Mert én is bontottam egy EMG szkópot, és hasonló célból rákerestem a tipusára, meg is lett az e-tanyán a doksija, onnantól pedig az összes kivezetés beazonosítható feszültségértékekkel .
(#) daneg86 válasza Szpisti hozzászólására (») Aug 25, 2014
Sajna nincs. Fősulin hevert ez a trafó a raktárban, tanár mondta, hogy valami csöves szkópban volt.
Most végigmértem. 18-20 lábra adtam 21,6V AC-t, de szerintem ez nem nyert..
(#) daneg86 válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 25, 2014
15-17 -re adva feszültséget már barátságosabbak az eredmények.
(#) daneg86 válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 25, 2014
Végigmértem. Nem túl biztató :/ szerintetek valamelyik bekötés alkalmas lenne PCL/ECL 86-hoz próbálkozni ? Csöves egyenirányítással ( AZ1 vagy EZ80 ) akarnám megépíteni.
(#) justice válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 26, 2014
Szia !

A kis ellenállású tekercsek (0,1 ohm)lehetnek a fűtőtekercsek.
Ezt tápold meg 6-6,3VAC-val, és mindjárt kiderül melyik a primer, csak végig kell mérned a trafót.
Érintésvédelemre, biztonsági dolgokra gondolj!

Üdv! Justice
(#) daneg86 válasza justice hozzászólására (») Aug 26, 2014
6,3V -ot max úgy tudom most megoldani, hogy egy autós végfoknak ( 1 Ohm-on is stabil 400 Watt ) adok 50-Hz bemenetet és a kimenetét beállítom a megfelelő amplitúdóra.
Következő: »»   1644 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem