Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1764 / 2208
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Júl 19, 2015
Még ma meglessz.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Júl 19, 2015
Még olyan kérdésem volna hogy EL84 elé melyik a jobb cső: ECC83 vagy EF86?
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 19, 2015
EF86 kisjelű cső, nem igazán alkalmas a végcső meghajtására (nagy jelekre nézve nagy lesz a torzítása). ECC83 viszont megfelelő.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Júl 19, 2015
Van hozzá esetleg egy jól bevált kapcsolás? Mármint az EL84 + ECC83 páros.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 20, 2015
A téma képei közt jó néhány (bevált) ilyen kapcsolás található.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 20, 2015
Például.
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2015
(#) soos csaba hozzászólása Júl 20, 2015
Sziasztok!
Régebben mar írtam hogy sikerült be szereznem két darab PCL82-es csövet, és találtam is CIROKL picasa web oldalán egy jó kis rajzot
Bővebben: Link a probléma az vele hogy nagyobb hangerőnél a mélyek be torzítanak, és nem tudom egyenlőre hogy hogyan kell be állítani azt a két trimer potenciométert, hogy az erősítő jól működjön, hol kellene mérnem feszültségeket, és mennyit amiket a trimerek állítanak?. A kimenő trafó kódja ez volna- 9WN 676 04A, ugyan olyan amilyet CIROKL használt az övéhez, legalábbis úgy néz ki. Én most próba ként egy orosz kis 3W/4ohmos hangszóróval próbáltam ki. Meg jegyzem nem tudom a kimenő trafó szekunder tekercse hány ohmra van tekerve?. Az erősítő egyenlőre csak így hálóba van össze rakva, hogy lehessen tesztelni, de mihelyst jól fog működni kap egy szép dobozt, és nyomtatott áramkört is!.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2015
(#) djhans válasza soos csaba hozzászólására (») Júl 21, 2015
Lehet hogy elérted a maximális 2W kimenő teljesítményt. Egy ilyen doboz nélküli kis hangszórós teszt nem sokat ér. Mérni kellene a kimeneti teljesítményt szkóppal, hanggenerátorral. A végcső áramát úgy kell beállítani hogy az anóddisszipáció 7W legyen. Ekkor adja le a legtöbbet. Ezt sima ohm törvénnyel ki lehet számolni.
(#) gerleimarci hozzászólása Júl 22, 2015
Sziasztok!
Az készen vannak az erősítőm paneljai. Az anódfesz késleltető működik(30s-től 1m-ig), a FET-es stabilizátor szintén, de a 6,3V-os stabilizátor nem. Amikor rákapcsolok valamilyen terhelést, a feszültség leesik 1,3V-ra. Úgy döntöttem ezt kihagyom belőle, tehát vagy AC-val lesz fűtve, vagy csak simán egyenirányítva lesz.
Fletától megrendeltem a trafókat.
Most tehát úgy állok, hogy volt időm gondolkodni a külsőségeken. Mivel a kapcsolóból nem a ledes lesz ezért úgy gondoltam, a potméter gombjába kéne beiktatni egy LEDet.
Találtam Skori honlapján ezt a kapcsolást a kapcsolást. Meg is építettem, nagyon szépen világít a led néhány cm távolságból. Meg is mértem szkóppal, 3,3Mhz-en dolgozik. Az lenne a kérdésem, hogy ha ezt még valamikor a jövőben beleépítem az erősítőbe, akkor okoz-e valami problémát?
(#) bakos13gab válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 22, 2015
Okozhat, mert szór mindenfelé. Ha nem is hallod, a végcsöveket a hallható tartományon felül bevezérelheti, ez ellen úgy védekezhetsz, ha hátrafelé árnyékolod. Ki kell próbálni, nem nagy cucc. Elég a meghajtórészt összerakni és odarakod mindenfelé az erősítőre, miközben mondjuk a kimenetet vagy a végcső rácsokat nézed szkóppal.
(#) gerleimarci válasza bakos13gab hozzászólására (») Júl 22, 2015
Ezzel jelenleg két baj van: az erősítő még nem alkot egy egy darabból álló egységet,nem tudok 50V-nál többet mérni, mert most csak 10X-es mérőkábelem van.
(#) Orbán József válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 23, 2015
Csak a véleményemet mondom és nem tévedhetetlen álláspont:
Egy csöves erősítő nagy impedanciákkal van megáldva, én semmiféle nagyfrekis, vagy kapcsolóüzemű motyót nem teszek mellé.
Teljesen függetlenül, hogy én meghallanám-e a dolgot, még, ha javítana is a hangzáson, akkor se.
(#) gerleimarci válasza Orbán József hozzászólására (») Júl 23, 2015
Szerintem, ha le van árnyékolva, akkor nem jelenik meg semmi abból a csöveknél.
Addigra veszek egy 100x-os mérőfejet és akkor meg is győződhetek róla.
(#) bakos13gab válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 23, 2015
Meg hát megnézném azt a kimenőt, ami átvisz ekkora frekvenciát...
(#) mark.budai válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 23, 2015
Üreges potméter tekerő, meg számítógép IDE kábeléből bontott egy érpár.. 3-as lyuk a poti tekerő alá, kis ráhagyás a kábelre, de a led felől meleg ragasztóval vagy műgyantával rögzíteni kell a vezetéket, nehogy a sok hajtogatás miatt letörjön a forrasztásnál. És nem kell bele elektronika, csak egy előtét ellenállás, az már mehet az előlap mögé is. Nem kell itt ilyen vezeték nélküli csodákkal kínlódni. Ez egyik fejhallgató erősítőmben is így csináltam. A poti gombja elég közel van az előlaphoz, ha pont merőlegesen, ellenfényben nézed, és nagyon figyeled, talán meglátod a vezetéket, de most őszintén, az kit zavar?
(#) gerleimarci válasza mark.budai hozzászólására (») Júl 23, 2015
Idézet:
„Nem kell itt ilyen vezeték nélküli csodákkal kínlódni.”

Szeretek ilyen dolgokkal "kínlódni".
Bozó Balazs APX100-asánál lattam ilyen vezetékes megoldást.
(#) gerleimarci hozzászólása Júl 23, 2015
Ha egyedileg esztergáltatok potmétergombot, az mennyiből jönne ki?
Valami ilyesmi csíkot szeretnék bele.
(#) mark.budai válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 23, 2015
Ezt a csíkot leginkább plexiből kéne megcsinálni, és ezt az élét mondjuk 600-as papírral mattra csiszolod. Hátulról meg egy leddel megvilágítod. Én is szeretek, nem hiába az elektronika a hobbim, sőt annál még több is, de egy ilyennek nem csöves erősítőben a helye szvsz. Mennyivel egyszerűbb a vezetékezés, még "bugyigumi" sem kell, Bozó Balázs helyében meg magam előtt szégyellném azt a belsőt, nem hogy még az internetre feltölteni..

Ez egy esztergályosnál árban szerintem elenyésző tétel.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2015
(#) gerleimarci válasza mark.budai hozzászólására (») Júl 23, 2015
Én már gondoltam arra is hogy fixen lenne a led(ek) az erősítő elején, a potméter mögött, csak akkor valamivel el kell oszlatni a fényt, hogy minden állásban egyforma fényerővel világítson a csík.
Az a Bozó Balázs féle belső eléggé ...
(#) pisti89 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 23, 2015
Hány VAC-t kap a DC fűtés rész?
Ha túl kicsi a ki és bemeneti feszültség a stabilizátor ki és bemenete között, akkor produkál ilyeneket.
CSináltam egy sima zeneres áteresztő tranyós teszt változatot, annál pont ezt produkálta mikor 6,3VAC-t kapott az elektronika, viszont 8-9V-on már stabilan ment.
Túl sok sem jó, mert annyival többet kell eldisszipálni.
Én kb 4V-ot hagynék rá.
6,3VDC+4VDC=10,3VDC, tehát ahogy a kapcsoláson is látható 8VAC kell oda.
Ha még nem tekeri a fleta, akkor kérd úgy, hogy legyen egy 8VAC 4-5A-el és egy 6,3VAC is így meg tudod nézni, hogy a AC fűtés kiközepelve vagy a DC fűtés-e a jobb.
Én sajnos erre nem gondoltam mikor tekertettem, valószínüleg nem okoz felárat, ha meg igen kb 500Ft-ot, annyit megér a kísérlet.
(#) Orbán József válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 23, 2015
Az egyik gyári motoros potméteremben a tengely ki van fúrva, hátulról belevilágít a LED, aztán a forgatógommban belül van egy plexi idom, ami a gomb elülső részén egy kis pöttyben láthatóvá teszi a fényt. Szóval van egy ilyenem is, de külön nem törném magam, hogy csináljak ilyet, de a spirálrugó szerűen feltekert dróttal bekötött LED is megfelelne.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2015
(#) gerleimarci válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 23, 2015
dc12V-al próbáltam, mivel csak ilyenből van erősebb tápegységem
(#) gerleimarci válasza Orbán József hozzászólására (») Júl 23, 2015
Amit előzőleg linkeltem Harman Kardon erősítő, annál a poti tengelye mellett van a led egy külön panelon(pcb-14).
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2015
(#) l48 válasza Orbán József hozzászólására (») Júl 23, 2015
Egy régebbi erősitőmbe száloptikát tekertem a gomb belselyébe kikápzett mélyedésbe hasonló módon. A led az erősitő hátsó részén egy ipari nyomógomb 230v led modulja volt zöld szinben.
(#) pisti89 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 23, 2015
Érdekes.
Azért nézd át. lehet elkötöttél valami, vagy az alkatrészekből összecserélhettél valami, sajnos nálam is előfordult már és gondolom a többieknél is.
Még érdekesebb, hogy mindenki a LED-es gomboddal foglalkozik, de egy sima stabilizátoros hibára senki sem tud érdemleges választ adni.
Nézd meg a 47µF elkó környékét és a tranyót, nem cserélted-e fel a CE lábait, lehet más lábkiosztású a tranyód.
Ne add fel, egyszerű áramkör, mennie kell.
A LED-es résszel ráérsz utólag foglalkozni.
(#) gerleimarci válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 23, 2015
A tranzisztor csak a lágyindításhoz kell, ha benne van akkor a feszültség 3V-nál nem megy fentebb. Kivettem, utána rendesen lehetett állítani, be tudtam állítani 6,3V -ra, csak amikor rákötöm a csöveket, lemegy a feszültség 1.2V-ra. A csövek fűtése jó, mert labortápról szépen izzanak. Biztos nem kötöttem el semmit, mert a kész panelba forrasztottam. A tranzisztort sem raktam bele fordítva, mert egyrész a beültetési rajzon be van rajzolva, másrészt megnéztem a kiosztását, és jónak találtam.
(#) pisti89 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 23, 2015
Le is mérted a lábkiosztást?
Vannak eltérő lábkiosztású tranyók, 2 éve a koppanásgátlómnál szívtam vele.
Ha a tranyó jó akkor az LM338 lesz a hibás, olcsó alkatrész, cseréld ki.
(#) gerleimarci válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 23, 2015
Lemértem
Lm338-ból direk 2db-ot rendeltem, de jó, mert az elsővel ingadozott a feszültség, a másik jónak nézett ki addig, amíg a terhelést rá nem kötöttem.
(#) pisti89 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 23, 2015
Nem lehet, hogy a második is hibás?
Mivel gyakorlatilag LM317 csak 5A-es, ezért ha van otthon LM317, azzal is kipróbálhatod, csak ugye az kisebb áramot bír.
(#) gerleimarci válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 23, 2015
Az is lehet, akkor holnap kipróbálom azzal.
Következő: »»   1764 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem