Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2052 / 2208
(#) Orbán József válasza sardi_hunor hozzászólására (») Okt 17, 2018
Az.
Az elektronikai piactereken tudsz ilyent venni, viszonylag olcsón is.
(#) mohinger válasza pucuka hozzászólására (») Okt 17, 2018
Köszönöm a helyesbítést. Bár ECC81-et gyakrabban látok erősítőkben, mint 85-öt. Ha jól tudom, az ECC85-ös az ún. sörétzaja miatt sem ajánlott hangfrekire.
(#) sardi_hunor hozzászólása Okt 17, 2018
Megint en, udv,

Van egy ilyen csovem, sajnos lekpott a felirat rola, de valami radiobol szarmazik, meg lehet tudni valahogy hogy milyen tipus es mire lehetne hasznalni? Esetleg egy kis erosito epitesere? Vagy az ECC81-bol is lehetne erositot epiteni? Kis egyszeru dologra gondolok.
(#) gcsabee válasza sardi_hunor hozzászólására (») Okt 17, 2018
Szia! Ez egy pentóda. Ha valóban rádióból való, akkor valószínűleg EL84. Kis SE építhető belőle. ECC81 jó lehet előfokcsőnek. Ha van még egy EL84-ed, akkor már stereot is tudsz építeni. Kb. 3-4W-ot tudsz vele elérni.
(#) sardi_hunor válasza gcsabee hozzászólására (») Okt 17, 2018
Kerlek ha tudnad kicsit bovebben. Tehat az EL84-bol tudnek epiteni erositot? Vagy mit takar a kis SE megnevezes? A kettot egyutt tudnam hasznalni? ugy ertem ECC81 elofok es akkor az EL84 vegfok?
(#) gkari válasza pucuka hozzászólására (») Okt 17, 2018
A képen szerintem látszik az EM84 felirat, meg az a cső fekszik, ezért is inkább 84.
(#) pucuka válasza mohinger hozzászólására (») Okt 17, 2018
Az ECC81 -nél ugyanúgy probléma a sörétzaj, úgyhogy sem előerősítőben, sem meghajtó fokozatban nem ideális. A u -je sem túl nagy, meg elég görbe is a karakterisztikája. Erősíttő közepébe, hangszínszabályzóba elmegy.
(#) pucuka válasza sardi_hunor hozzászólására (») Okt 17, 2018
Ha jól megnézed a rádiódat, amiről a fényképet küldted, abban is egy egy darab cső EL84 a végcső. Az SE pontosan ezt jelenti (külföldiül), hogy Single Ended, azaz egyvégű, együtemű.
Két ilyen csőből (és természetesen másfajta kimenő transzformátorral) PP (push pull) ellenütemű végfok építhető. (ezen az oldalon találhatsz kapcsolásokat, mindkét változatra)
(#) sardi_hunor válasza pucuka hozzászólására (») Okt 18, 2018
A tegnap este jol megneztem a radiomat, a pontos tipusa Darclee 5 s643a1 a tipusa, a hatoldalan talaltam egy rajzot amin mutatja milyen tipusu csovek jarnak bele. a varazsszem em84, a vegcso ecl86 szoval vegul meg van mi kell bele

Koszonom a segitsegeteket.
(#) Gafly válasza sardi_hunor hozzászólására (») Okt 18, 2018
Kis zavart érzek az erőben, a linkelt képen lévő rádióban nincsen a linkelt képen lévő EL84
(#) Ge Lee válasza Gafly hozzászólására (») Okt 18, 2018
Keresd fel egykori mestered. EL84 az természetesen nincsen, mert EM84-et írt, az meg ott van az.
(#) Gafly válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2018
Én itt vagyok lemaradva:
Idézet:
„Van egy ilyen csovem, sajnos lekpott a felirat rola, de valami radiobol szarmazik”
(#) sardi_hunor válasza Gafly hozzászólására (») Okt 18, 2018
Mert a linkelt kepen levo cso amirol lekopott a felirat az kulon van, radion kivul, a linkelt kepen levo radiobol az EM84 a fontos, vagyis a varazsszem, ami az enyembol hianyzik es most mar megtudtam hogy az kell az enyembe is.
(#) Gafly válasza sardi_hunor hozzászólására (») Okt 18, 2018
Értem.
(#) küzmös Gergely válasza sardi_hunor hozzászólására (») Okt 19, 2018
A V betűs aukciós oldalról vettem 1000Ft.-ért nagyon jó állapotban lévő EM84-et. Most is láttam valamelyik nap.
(#) jani1987 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Okt 19, 2018
Lehet nekem is van elfekvőbe.
(#) Horvath65 hozzászólása Okt 21, 2018
Üdv! Van egy orion 518 (azt hiszem, nincs a közelemben a rádió) 1958-forgalomba hozott telepes rádió. A segítségeteket abban szeretném igénybe venni, hogy meg kellene oldani a hálózati táplálását. Annyit tudok, hogy DC 1,5V fűtés; és DC 80V a rádió. Milyen egyszerű, de brumm mentes megoldást tudnátok ajánlani?
(#) (Felhasználó 116638) válasza Horvath65 hozzászólására (») Okt 21, 2018
Szia !

Ez a topicja:

Restaurálás/muzeális készülékek.

Már így is elég sok itt az off.
A linkelt topicban kapsz segítséget.
(#) Horvath65 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Okt 21, 2018
Bocsánat. Köszönöm.
(#) tdi75 hozzászólása Okt 22, 2018
Sziasztok!
Lehet hogy nem itt kéne kérdeznem de azért igen erősen kapcsolódik a témához.
Adott egy csöves SE végfok EL84-es csővel. Sajnos a végfok kimenő trafója le van égve, és még szakadt is. Szeretném ezt a trafót feléleszteni. Tudom újra kell tekerni.
Mit is tudunk róla?...
A végcső EL84
Az eredeti hangszóró amit meghajtott az 4 ohmos
három dolgot tudok a trafóról

1. kb 4.6cm2 keresztmetszetű a vasmag, bár az áttétel szempontjából ez lényegtelen.
2. 78 menet volt a szekunder tekercs. Ez fontos!
3. a primer 0,2 mm-es huzalból van tekerve. Ami az áttétel szempontjából szintén lényegtelen.

Ugye azt tudjuk hogy egy trafó impedanciát az áttétel négyzetével transzformál.
Elvben (Katalógus adat) ennek a csőnek az anód ellenállása 5200 ohm. Vagyis a 4 ohmos hangszórót erre az értékre (impedanciára) kéne illesztenem.

Tehát 5200 osztva 4 = 1300
1300 négyzetgyöke = 36,05 az kb. 36. Vagyis ez a trafó áttétele. Na most, 78menet szorozva az áttétellel ami 36 = 2808menet. Vagyis nekem a primernek 2808 menetet kell feltekernem, a szekunder az 78 menet.
A kérdésem a következő. Jó-e az eszmefuttatásom vagy valamit nagyon elrontottam?
Ha elrontottam valamit akkor mit és hol?
Tudom hogy van kimenőtrafós topik, de itt nagyobb az élet.
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2018
(#) granpa válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 23, 2018
Mindig ott "nagyobb az élet", ahova beírnak frissen, mert az előre kerül a témák felsorolásában!
Annyira leégett a primer, hogy nem számolható meg a menetszám?
Amúgy az "eszmefuttatás" jó. ~2812 menet a primer.
(#) Cinema válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 23, 2018
Jól számoltál, elég a 2800menet, de a szekundert a kettéosztott primer közé tekerd újra, akkor valamivel jobb lesz a minősége a kapott hangnak.

Üdv!
(#) tdi75 válasza Cinema hozzászólására (») Okt 23, 2018
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Eredetileg a szekunder volt alul és a primer volt felül. De gondolom nem akartak vacakolni a kimenővel amikor ezt a rádiót csinálták, Meg amúgy is csak KH, HH, RH votlak a vehető sávok. Megcsinálom a kettéosztott primert.
Vagyis 1400 menet, arra a 78 menetes szekunder, majd megint egy 1400 menetes szekunder. Jó móka lesz. Az eredeti huzal 0,2 es volt, de nekem csak 0,25 ös van. Majd valahogy igyekszem.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2018
(#) granpa válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 23, 2018
Lesz gondod a 0.25-össel, nem szoktak akkora ablakos vasat használni, hogy beleférjen vastagabb drót. Az első 1400 menet után már látni fogod, hogy elfér-e annyi drót. Nagyon precíz, faltól-falig tekeréssel, vékony sorszigeteléssel (osztafán, vagy rizsszalma/kondenzátor-papírral) van esélyed.
(#) pucuka válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 23, 2018
Idézet:
„Eredetileg a szekunder volt alul”

Ez sem véletlen, mert így a szekunder tekercs ohmos ellenállása a lehető legkisebb, mert a megadott menetszámhoz rövidebb drót tartozik.
De van kimenőtrafós topik is, ott kéne tárgyalni.
(#) Triger válasza granpa hozzászólására (») Okt 23, 2018
Nem kötözködés, csupàn helyesbítés, helyesen: hostafàn vagy hosztafàn, az eredeti márkanév ugyanis a Hostaphan, ebböl magyarítódott
(#) tdi75 válasza granpa hozzászólására (») Okt 23, 2018
Aha értem. Vagy is itt is el kell szigetelni a primer sorait egymástól, mint a hálózati trafóknál.
Bár eredetileg nem raktak a sorok közé szigetelést. Lehet hogy ez lett a trafó veszte?
(#) pucuka válasza tdi75 hozzászólására (») Okt 23, 2018
Az igazi probléma a trafó primer tekercsének kapacitása. A "vadul" tekercselt primernek általában kisebb a kapacitása, mint a szépen sorba tekertekének, de hajlamosabb is az átütésre. Ilyen eset könnyen előfordulhat terhelés nélküli üzemben. Ehhez hozzájárulhat a környezeti páratartalom is.
(#) granpa válasza Triger hozzászólására (») Okt 23, 2018
"Igaz, igaz, mintha csak magam mondtam volna". (A.A.P.) Így írták a csomagolására is, amit '64-ben volt szerencsém látni, mikor dolgozni kezdtem vele. De én csak maradok a magyarosodott alaknál. Valamint az a "h" néma, azon a nyelven, ahogy akkori külföldi kollégám mondta.
(#) tdi75 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 24, 2018
Még valami, aztán nem akarok itt szétoffolni mindent. Szerintetek nem fölösleges a szekundert 1 mm-es huzalból tekerni? Ez a kis végfok nem hinném hogy akkora kakaót tudna leadni.
Arra gondoltam mi lenne ha a szekundert is osztottan csinálnám. Feltéve ha rá tudok annyit tekerni. Arra gondoltam hogy megtekerem a szekundert 0.5 mm-es huzalból, duplán.Így ha párhuzamosítom a két szekundert akkor 4 ohm a kimenete, ha sorba kötöm akkor 8.
Számításaim szerint a szekunderen ha 4 ohmos a hangszóró akkor max eff. 1,1Amper folyik és csúcsban 1,5 Amper. Szerintem erre indokolatlan egy ennyire pici trafónál az 1mm átmérőjű huzal.
Következő: »»   2052 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem