Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   126 / 137
(#) granpa válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 12, 2020 / 1
 
Te meg elfelejtetted az orosz "azbuká"-t. Ja, jó шутка!
(#) rectamas válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 12, 2020 /
 
Szép, 356 fórumban szerepel a linkelt oldaladon.
Én is beszereztem belőle...
Egyébként nem sok készülékben találkoztam vele, pedig van vagy 20 szovjet katonai cuccom, főleg rádiók...
Kedvelem a szovjet csöveket, általában nagyon megbízhatóak, javítottam olyan (polgári) rádiót, ahol az 500órás vascsövek legalább 15.000 órát mentek (konyhában napi néhány órát főzés közben, 196x-es csövek, 1988 körül cserélve egy db. a 6?-ból). Egy db. csőcsere után tökéletesen működött tovább...
A gumi és epoxi tömitésű (lezárású) papírkondik, epoxi tömitésű elkók és néhány kerámiakondi típus viszont nagyon vacak volt...
(#) rectamas válasza granpa hozzászólására (») Nov 12, 2020 /
 
Én nem felejtem el, Я родился в Советском Союзе.
(#) granpa válasza rectamas hozzászólására (») Nov 12, 2020 /
 
Akit ~12 évig nyúztak vele az se nagyon felejti el.
(#) pucuka válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
RH, URH adó végfokozat csöve.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2020
(#) Ódenka válasza pucuka hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Akkor az audiót félkézzel elintézi...
Mindenesetre azt is olvastam, hogy a külföldi diyerek 1-ik ámulatból a másikba esnek, mennyire príma audió célra és milyen kis pénzekért vesztegetik.
(#) pucuka válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 13, 2020 1 / 2
 
Azt nem merném kijelenteni, hogy az audiót félkézzel elintézi.
Nem a frekvencia sáv a probléma, hanem a linearitás. Egy hangfrekvenciás erősítőnek tizennéhány oktávon keresztül kell lineárisnak lennie, a belső intermoduláció kis értéken tartása miatt, egy adócsőnek csak egyetlen frekvencián. Óriási a különbség.
Az adócső üzeme többnyire "C" osztályú, a jó hatásfok miatt, ezért linearitásról szó sincs. Ez a cső is egy 6 - 6 W RF teljesítményt tud leadni, ami elegendő egy (háti) hordozható rádi működtetéséhez.
Természetesen használható hangfrekire, mint bármilyen elektroncső, de nem mindegy milyen eredménnyel. Az adócsöveket használják leginkább a teljesítményük miatt modulátor erősítőkben, legtöbbször "B", "AB" osztályban, így még elfogadható eredményt produkálnak. Az audiofil erősítőkben "A" osztályban olyan amilyen, ahogy a GU50 is. Van akinek tetszik, van akinek nem. Gondolom ezért van sok oldal írás róla.
A katonai csöveknél legfontosabb paraméter a környezeti paraméterek (hőmérséklet, páratartalom, rázás, ütésállóság).
Az üzemidő is csak sokadrangú kérdés, a legritkább esetben működnek folyamatos üzemben. Ezesetben is mindössze 500 óra.
Az audió végfokozatok többrácsos csöveinél is a sugár kivitelűek teljesítenek jól, a kis visszahatási tényezőjük miatt, a szóbanforgó csövünk viszont egy egyszerű tetróda, nagy visszahatási tényezővel. Ha az adatlapját nézed, láthatod, hogy a rácselőfeszültség/meredekség (erősítés) grafikonja olyan "S" betűhöz hasonlít, ami minden, csak nem lineáris.
Persze, aki bevásárolt belőle ódákat fog zengeni, biztos nem fogja bevallani, hogy mellényúlt.
De építs egy erősítőt, aztán meglátod. Egy deszka modellt összerakni nem túl nagy ügy. Aztán ne feledd "bejáratni" 500 órából 300 órát, hogy hozzászokjon a füled.
(#) Ódenka válasza pucuka hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Csakis trióda kapcsolásban használják, képes meghajtani a 6C33-at is, de ott elkél egy előerősítő a jó működéshez.
Idézet:
„Ha titkos tippre van szüksége ... itt van! A 6E5P-1 egy tetrode, de ide sorolom triódként, mert ez az
normál használat. Ez a leg Lineárisabb cső, amit valaha láttam. Az adatlapok a következő címen találhatók: www.4tubes.com a "Gyártók vizsgálata" alatt.”

Jac van de Walle, 2016. április 24.
A sima változat nem csak impulzus módban, hanem tartósan is erős, méretre is 2x akkora.
Rengetegen írtak a hálón róla és nem csak egy helyen, nem hiszem, hogy tévednek, vagy megtévedtek.
Abban meg nem tévedtél, hogy tetróda mód nem passzol a hifihez, ezért az alkalmazása kizárólag trióda módban ajánlott.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2020
(#) debe válasza pucuka hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Azért van a neten elég olyan infó, amiből megfelelő következtetés vonható le, pl.:
https://www.bartola.co.uk/valves/2012/06/17/thd-benchmark/
Ennyit a linearitásról, persze szigorúan trióda módban...
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2020
(#) Lancer022 hozzászólása Nov 21, 2020 /
 
Üdv!
Keresek eladó GMI-2B elektroncsövet
Milyen árban mozognak? Köszönöm!
(#) Ódenka válasza Lancer022 hozzászólására (») Nov 21, 2020 /
 
Sima ügy.
Utoljára 400$-rt láttam szállítással/db - USA.
Érdemes 12 db-ot venni, úgy olcsóbb is lehet, meg könnyebb párba válogatni...
(#) granpa hozzászólása Nov 28, 2020 /
 
Szervusztok!
Leltem ~egy tucat 6П1С csövet, de sehol (orosz oldalon sem) találok adatlapot róla. Állítólag, -egykoron-, népszerű cső volt. Mit tud? Itt-ott némi utalás a 6П1, 6П7С-re.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Nem 6П1П véletlenül?

link hozzá
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 28, 2020 / 1
 
Biztos, hogy nem, ketten is megnéztük. (mi még ismerjük a cirill írást!)
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Ránézésre kettős trióda, vagy pentóda?
Lábainak száma/foglalata?
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Ránézésre (meg a hírek szerint) tetróda. Bádog gyűrűs aljú, oktál.
Volt, aki anno vett belőle, de még nem jelentkezett. Már több orosz oldalon néztem, de mindig csak megemlítik.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Asszem megvagy.
A Звезда- 54 végcsövecskéje.

i.jpg
    
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Oda azt írták: 6П1П
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Viszont az orosz meg azt írja hogy a 6P1P a 6P1S-ed utódja, kisebb anód disszipáció és gyorsabb cső. Legalábbis ők tudják ők gyártották egykoron. De én ezt vettem le a szövegből. Bár mérni kéne. ....
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Ezzel én is találkoztam, de bíztam benne, hogy adatlap is kerül.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Légy türelemmel és az is akad
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Ha kerül 6П1П is, akkor összehasonlítható.
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Marhajó. beírom a keresőbe, hogy 6П1, és erre a találat: Bővebben: Link (persze más is, de nem cső.
Egyébként a szám betű szám kombináció a régi oktál vascsöveknél volt használatos. Meglehet, ennek novál változata. Például az ismert 6Ж1 is egy meglehetősen általánosan használt "vascsöves" pentóda.
(#) rectamas válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Szia, tennél fel egy képet, az orosz oldalakon nem találok érdemi infót róla.
6П13С pl. van, a jelölésmód szerint 6П1С a 6П1 oktál f. vascső üveg tokozású változata (стеклянный) lenne.
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Ezt én is megtaláltam (a sok egyébbel együtt). Sajnos fényképet nem készítettem, de: üvegbúra, mint a 6Н8С-nek, alul bakelit oktál, csak a bakelit tok/gallér/szoknya, stb. helyett ~15 mm magas pléhgyűrű veszi körül az üveget. Tehát nem "vascső".
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
Találtam egy orosz oldalt, ahol egy csomó csövet árul köztük 6П1 -et is, de a képen látható csövek mindegyike novál csőnek tűnt, részletezve nem volt.
(#) Imi65 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 28, 2020 /
 
6P1 a kínai 6P1P
(#) rectamas válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 29, 2020 / 1
 
Én a következőket találtam...
Az eredeti 6P1 (oktál foglalatú):
https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_6p1.html
Imi65: ahogy írtad a 6П1П kínai változata a 6P1, ezek novál csövek.
Az angol 6P1 (oktál) csövet valószínüleg az oroszok kis sorozatban gyárthatták 6П1 (vas) és/vagy 6П1С üveg búrával (oktál foglalattal). Esetleg a háború alatt/után kapott amerikai csövek számozását átírták.
Az egyik 6П3С fórumon írták, hogy elvileg létezett 6П1(С) 6П2(С) elődje, de nem találkoztak vele. Én is elég sok régi szovjet rádiót javítottam, de nem találkoztam velük...
Az utolsó "С" csak az üvegbúrát jelöli az oktál foglalatú szovjet csöveknél.
(#) granpa válasza rectamas hozzászólására (») Nov 30, 2020 /
 
Köszönöm! Ez a frankó! Így néznek ki a csövek.
(#) electroman12 hozzászólása Dec 7, 2020 /
 
Azt szeretném megkérdezni hogy mi a különbség a kt88 elektroncső és egy 6p3s cső között a fizikai méretein kívül mert annyit felismertem hogy egy sugártetróda mind a kettő amiben egy kedves személy felvilágosított benne hogy miben különbözik egy sima tetródától? A képeken ott lesz a kapcsolás maga meg egy két dolog
Következő: »»   126 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem