Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1286 / 3954
(#) storm válasza john94 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Ha csak megnyitni illetve nyomtatni szeretnéd akkor elég a layout viewer ha szerkeszteni is akkor Sprint Layout 5.
(#) David.zsombor hozzászólása Ápr 15, 2011 /
 
Sziasztok vettem egy elemről működő uv csöves cuccot.szét is kaptam ahogy kell van benne egy to 92 tranzisztor 2 kerámiakondenzátor meg egy ellenállás meg egy táp szűrő elko meg egy kis trafó 6 voltra van tervezve de így elég halvány szerintetek elbír 12-t?
a másik kérdés: ezzel tudok nyákot levilágítani? olyan a cső mint ami a pénzvizsgálókban van 4w os.
(#) john94 hozzászólása Ápr 15, 2011 /
 
Hello!
Valaki tud ebben nekem segteni?
Azért raktam fel ide is,mert ez ide is tartozik.
(#) David.zsombor válasza David.zsombor hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Csak nem akarok nekiállni lm 317-el és addig tekerni amíg el nem száll valami...
(#) john94 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Köszönöm szépen!
(#) zzzzz hozzászólása Ápr 15, 2011 /
 
Valaki meg tudná mondani, hogy a digitális IC-k táplábai közé mért pont 100nF-os kondenzátort szokás tenni? És hogy pontosan hogyan is végzi ez a kondenzátor a szűrést?
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Hello!
Megoldódott? Mert jobb lett volna egy akár sematikus rajz. Idődiagram, vagy egyszerűen leírod mit is szeretnél. Mert számomra ez nem egészen érthető..
(Amúgy a -Q1 "alapból" nem alacsony szintű hanem magas. Mert alapszintnek azt nevezzük, mikor a tároló Reset után van. Tehát Q alacsony, -Q magas.. Tárló bebillen, kibillen, törlődik, beállítódik... és ne a lábakra hivatkozzál, hanem a be-ki menet nevére, mert akkor meg kell néznem a katalógust. A 12. láb kimenet, tehát oda nem érkezik jel, csak mikor a tároló kibillen. )
üdv! proli007
(#) David.zsombor válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
az elvileg 5 voltos(gyakorlatilag 8v) os telótöltőröl jól ment de akkor nem teszem többre.
Még valami: Olyan szivacsot hol lehet venni amit a hangváltók aljára szoktak tenni? szigetel és akkor oda lehet csavarozni.
(#) kadarist válasza zzzzz hozzászólására (») Ápr 15, 2011 / 1
 
Szia!
Hidegítés:
"Áramkör egy pontján lévő váltóáramú feszültség csökkentése. Célszerűen egy ( hidegítő ) kondenzátorral földre vagy tápfeszültségre kötésével. Értéke a váltóáramú komponens frekvenciájától függ, hangfrekvenciának 10..100 μF, rádiófrekvenciának 10..100 nF. A negatív csatlakozó pontot hidegpontnak, a pozitív csatlakozópontot vagy jelvezetéket melegpontnak is nevezik. Eredete: elektromos ívképződésnél a pozitív elektróda jelentősen melegebb lesz, mivel az elektronok ide csapódnak be. "
Érdemes kis induktivitású (kerámia)kondenzátort használni rádiófrekvencián a rezgőkörképződés megakadályozása miatt. A kondenzátor az egyenfeszültség számára szakadást jelent, de a váltakozó feszültségnek ellenállást. A kondenzátor kapacitását a csillapítani kívánt frekvenciatartományhoz érdemes igazítani. Az idézet forrása: HamWiki.
(#) gg630504 válasza zzzzz hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Másrészről a tápegység csak közvetlenül a kivezetésénél kis belső ellenállású. A fogyasztóhoz menő vezeték ellenállása illetve impedanciája növeli a fogyasztónál megjelenő ellenállást. Következmény, ha változik a terhelés, változik a feszültség. Ha a hosszú vezeték végén több fogyasztó is van, akkor azok egymásra is hatnak. A kondenzátor a terhelésváltozásra megjelenő feszültségváltozásokat simítja ki. Mint egy kis akkumulátor. A 100 nF elegendő, hiszen a digitális áramkörök órajele általában legalább MHz nagyságrendű.
(#) proli007 válasza diabolo hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Hello!
- Az R1 100kohm helyett, csak 10kohm-ot tettél.
- Nálad az 1órás időzítő átfogása csak (25/6) 1:4, holott 1:11-körül kellene lenni. Vagy az R1 miatt, vagy a potid nem 220kohm-os.
- Az 555-ös időzítőnél, is gyanús a poti értéke, mert ott is azonos lenne az időzítés átfogása. A 3sec,az kb. jó, de a 9sec az csak 1:3 átfogást jelent, 1:11 helyett. Mindha a poti, csak 47kohm-os lenne. Holott itt is azonosnak kellene lenni az előzővel, hiszen ugyan azokból az alkatrészekből áll.
(Remélem a tápfeszültséged nem szűretlen..)
üdv! proli007
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Helló!

Sajnos még nem tudtam megoldani. Itt az alap kapcsolás.
Ezt szeretném kiegészíteni a következővel:
Mikor az első 4013 -as IC Clock1 jelet kap akkor induljon el egy 3-5 mp időzítő. 555 szerintem elegendő lenne.
Ha az idő letelte előtt beérkezik az utolsó jel is (második 4013 Clock2) akkor álljon le az időzítés és ne történjen semmi. Pontosabban álljon alap helyzetbe az időzítő. Viszont, ha letelt az idő, de még nem jött meg az utolsó gombról a jel akkor az időzítő rezetelje a kapcsolást és álljon alaphelyzetbe.

Bízom benne most sikerült érthetőbben fogalmaznom.

Üdv. blackdog
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Hello!
Pedig elég egyszerűnek tűnik a megoldás. Az R5 ellenállás alsó lábát, ráteszed az IC1 2-es lábára, és már kész is vagy, ha igaz. Legfeljebb ha az idő kicsi, C3 kondit nagyobbra cseréled. (Ha a nyomógombokat a CD40106-al oldottad meg, akkor 40106 RESET kimenetét, egy diódán keresztül vezéreled a SET-1 pontra.)
üdv! proli007
(#) zzzzz válasza gg630504 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
És ha egy digitális óráról van szó, amiben a 7490-es számlálók másodpercenként, 10 másodpercenként, percenként, stb kapcsolnak, akkor annak nem lesz jó a 100nF az ilyen simításra?
(#) kadarist válasza zzzzz hozzászólására (») Ápr 15, 2011 / 1
 
De jó lesz, mert a lényeg az, hogy a meredek fel és lefutású nyégyszögjelek felharmonikusait rövidre zárjuk és megakadályozzuk az egyes kapuk összegerjedését a tápvonalakon keresztül. Persze nem árt, ha egy nagyobb kapacitású elkót is kötünk a 100nF-os kerámia sarkaira a kisfrekis simítás miatt.
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Ezek szerint 555 IC-re sincs szükségem?
(#) peter1995 hozzászólása Ápr 15, 2011 /
 
HEllo.VAn egy trafóm ami 2x50V-ot ad ki AC-be.A gond az hogyhe ezt egyenirányítom akkor 75VDC-t kapok.A trafó házilag tekert a primer 410 menet a szekunder 2x100 menet.
A kérdésem hogy nem-e lehet azt csinálni hogy legalul van a primer aztán a szekunder8szigetelés köztük)és a szekunderre mék rátekerek 30 menetet és ezt a 30 menetet sorba kötöm a mostani primerrel.Így 440 menet lesz a primer és 100 a szekunder így 50V körüli AC lesz.A plussz 30 menet ugyan oylan drótból lenne mint a mostani primer.

trafó.JPG
    
(#) janikukac hozzászólása Ápr 15, 2011 /
 
Sziasztok !

Az érdekel, hogy milyen SMD alkatrészek vannak.

Méretben mekkorák? Milliméterben is kifejezve, ha lehet.
Milyen heggyel lehet velük dolgozni?
Nekem Fahrenheit állomásom van, az a piros, 5000-res. Amit alapból kaptam hegyet, azt használom...
(#) zolika60 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Egyszerűbb a szekunderből letekerni.
(#) janikukac válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Szia ! Lehet butaságot mondok, de azt is meg lehetne oldani, hogy egyenirányítás után egy stabilizátort teszel. :yes:
(#) peter1995 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
NEm oylan egyszerű mert 2szer van a fesz így lekéne az egész egyik szekundert aaztán le a másikból és újból az egész másik szekundert fel.HA meg egyszer le van szedve akkor megsérülhet a drót.
(#) peter1995 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Létezik 70V-os stabilizátor?400W-hoz?
(#) zolika60 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Itt megtalálod az ellenállások méretét.Bővebben: Link
A többi alkatrészét hasonló módon tudhatod meg. Ezért vannak az adatlapok.
(#) janikukac válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Igazad van, csak olyat találtam ami 50 valahányra csökkenti.
(#) blackdog válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Igen megoldás lehet, de gondolj bele mekkora hűtés kell, ha ő csak 12VDC vagy 5VDC-n szeretné használni. Persze ehhez tudni kellene azt is, hogy mekkora lesz a trafó terhelése és egyáltalán bírja-e azt az áramot.
(#) peter1995 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Ezért gondoltam hogy hozzátekerek kívülről.
(#) zolika60 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Lehet.
(#) janikukac válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Igaz.
(#) zolika60 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Mégis ez a jó megoldás szerintem. Persze előre számolni még jobb lett volna.
(#) peter1995 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Igen akkor mikor tekertük elszámoltuk.Most meg 4ohm-os hangszórónál az erősítő fet-jei halnak meg.
Következő: »»   1286 / 3954
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem