Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3077 / 3949
(#) Gafly válasza Mackrim hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Mi az a "gyorstáp"
(#) Firefighter1 hozzászólása Nov 8, 2017 /
 
Sziasztik!
Rotary ecoder-el kapcsolatban szeretnék kérdezni.. ( még nem volt a kezembe... most ismerkedek vele)
Csak 2 impulzusos vagy 1 impulzusos is van??
Érteme ezt ugy hogy van egy A és egy B kimenete..
A mostani Ebay-esek mind kétimpulzusosak.. tehát ha balra forgatom akkor elöbb A lessz magas majd B lessz magas majd A alacsony és B alacsony.... ha jobra akkor pedig fordítva tehát B magas A magas B alacsony A alacsony....

De van e olyan ahol jobbra forgatásra csak A magas A alacsony ballra forgatásra pedig B magas B alacsony jellet kapok???
Tehát mintha csak "pöcögtetne" egy egy kapcsolot??
Ha igen akkor hogy keressem őket?

Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2017
(#) tbarath válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Szerrintem nincs ilyen, de egy mikróval megoldható
(#) Firefighter1 válasza tbarath hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Köszönöm... akkor marad az eredeti felállás és plussz egy makro két felt.elággal!
(#) abcdabcd válasza tbarath hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Idézet:
„egy mikróval”

Mellékesen, offként, nem sértésként megjegyezve, hogy a szaknyelvet azért jó jól használni, mert így lehet szakmai szövegben valamit megtalálni egy konkrét dologról, és főleg annak, aki kezdő és itt kérdez: mikrovezérlővel, mikrokontrollerrel, kontrollerrel, stb...

mikró:Bővebben: Link
mikrokontroller: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2017
(#) ktamas66 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Pl. így, csak mert a szoftver gátja lehet a sebességnek.
(#) vargham hozzászólása Nov 9, 2017 /
 
Például a teljes stm32 sorozatban van enkóder támogatás. Nem kell se driver, se időzítés. Kapsz egy megszakítást, ha eltekerték az enkódert, és kész.
(#) tbarath válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
SzorijjaElnézést, már máskor is felhívták erre figyelmem, és próbálok is figyelni arra, hogy uC-t használjak a mikró szó helyett. De néha sajnos kicsúszik.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) IzLuCSi hozzászólása Nov 9, 2017 /
 
Sziasztok
Robot vezérléshez kéne valamilyen távirányítást készíteni.
Eddig arra gondoltam hogy 2db bc04 bluetooth modulal oldanám meg.

Azt szeretném kérdezni tudnátok -e jobbat könnyebbet ajánlani? (súlyban nem müködésben könnyebbet)
Nem kell nagy távolságra jeletküldenie kb 10m elég .
Fal és hasonlók nincsenek útban.
A vevő oldalon fontos a súlya hogy a robotott minnél kevésbé befolyásolja.

Tudtok ennél jobbat? (ez is megfelelő de azért gondoltam meg kérdezem mert még nem dolgoztam semmilyen távvezérlésel)
(#) Bakman válasza IzLuCSi hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Egy BT modul elég a kommunikációhoz, vezérléshez viszont kevés. A kimenete UART protokoll szerinti, amit még fel is kell dolgozni pl. egy mikrokontrollerrel.
(#) IzLuCSi hozzászólása Nov 9, 2017 /
 
Azt tudom hogy kell mikrovezérlő is. Azzal nincs baj.
Azonban azt hogy egy BT modul elég azt úgy érted hogy konkrétan egy darabb kell csak? ha igen akkor kifejtenéd hogy hogyan?
(#) Bakman válasza IzLuCSi hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Nem teljesen értem a kérdést, elnézést. A BT modult párosítod pl. a telefonoddal, majd a telefonnal küldözgeted a parancsokat.

Ha a parancs csak egy bájtnyi hosszú lehet, akkor 256 különböző parancsot lehet küldeni. Ha a parancs két bájt hosszúságú is lehet, akkor az már 65 536 különböző parancs lehet. Gondolom ennyi már csak elég.

Igazábol azt nem értem, miért kellene két modul hozzá. Illetve, ha az egyik az "adóban" a másik a "vevőben" van, akkor valóban két modul kell.
(#) nedudgi válasza IzLuCSi hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Bluetooth helyett egy ESP8266 alapú megoldás kizárt?
Hány analóg, hány digitális csatornát szeretnél?
(#) IzLuCSi hozzászólása Nov 10, 2017 /
 
Bakman
Így már értem hogy gondoltad.
Azrt kell 2db mert az egyik a vevő a robotba az adó pedig a távirányítóba. Nem telefonról vezérlem hanem egy külön eszközről.

nedudgi
Nem tudom ez miért lenne jobb megoldás.
A szenzorból kiszedet adatokat küldi a mikrovezérlő egy csatornán UART komunikációval a BT modulba. A másik veszi azt majd tovább adja egy másik mikrovezérlőnek és vezérli a robotott.
(#) nedudgi válasza IzLuCSi hozzászólására (») Nov 10, 2017 /
 
A minél kisebb súlyt keresed. Egy 10 grammos ESP-07, vagy ESP-12 modul a kommunikáción kívül tartalmaz egy csomó digitális ki-vagy bemenetet, a processzor 80%-ban szabad. Egy BT modul 8 gramm, és kell mellé még egy mikrovezérlő.
(#) exabit hozzászólása Nov 11, 2017 /
 
Nem nagyon találtam topikot neki ezért megkérdezem itt, amúgy is elég amatőr kérdés. Van egy régebbi labortápom, analóg feszültség- és árammérő műszerrel. Már azon voltam hogy kicseréljem mert rossz a mérő, amikor rájöttem hogy csak az előlapja töltődik elektrosztatikusan. Ti mit szoktatok az ilyennel csinálni?
(#) RoliNyh válasza exabit hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
Mondjuk leföldelni? Vagy eddig nem töltődött?
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2017
(#) exabit válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
A tápegység fém háza le van földelve, de a benne lévő mérő műanyag házas. Sokáig csak az asztalomon állt, most ki kellett cserélnem egy kontaktos kapcsolót és sikerült közben alaposan feltöltenem. Lehet várok vele egy hetet/hónapot az alatt biztosan elmegy.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2017
(#) RoliNyh válasza exabit hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
Na ilyet se hallottam még. Akkor én ezt passzolom...
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
Én sem, gyaníthatóan máshol van a hiba.
(#) RoliNyh válasza exabit hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
Esetleg vond be az egész műanyag előlapot belülről öntapadós alufóliával (klímások szoktál használni), és földeld le azt. Amúgy ha a fémház le van földelve, akkor szerintem azon el kéne mennie az elektroszatikus töltésnek is, ha valóban az a baja.

De egyébként nem lehet, hogy csak a műszert kéne újra nullázni? Ha emlékeim nem csalnak, a mutatós műszereken szokott lenni egy csavar, azzal lehet beállítani pontosan nullára.

Más ötletem nincs...
(#) proli007 válasza exabit hozzászólására (») Nov 11, 2017 / 1
 
Hello! Lehet hogy némelyeknek ez hihetetlen, de anno elég gyakori gondot okozott ez, pld. ezek a kék elejű műszerek plexi előlapja volt ilyen. De a Ganzuniv-3 műszer előlapja is fel tudott töltődni. Túl sokat nem lehet vele tenni. Fogpasztás szöszmentes ronggyal políroztuk az elejét, és kézzel egy irányba lesimítva általában el lehetett tüntetni a töltést. (Polírozásnál óvatosan nyomni, mert felmelegedhet a felület és megolvad..)
(#) elektroncso válasza Bakman hozzászólására (») Nov 11, 2017 / 1
 
Én viszont igen, édesapám régi szovjet kézi műszerét takarítottam műszálas ruhával amikor a mutató kitért. A jelenség ugyan az mint a elektroszkópoknál. Nekem annó ugyan az segített mint amit Proli mond, kézzel le tudtam venni belőle a töltést.
(#) dani555 hozzászólása Nov 12, 2017 /
 
Sziasztok, van valakinek ötlete, hogy miért működik megbízhatatlanul az alábbi relé? Van, amikor átkapcsol magától, de van, amikor polaritást kell váltani és csak akkor kapcsol át.
Van valakinek valamilyen ötlete?

Bővebben: Link
(#) Bakman válasza dani555 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Milyen meghajtója van? Lehet, hogy az a hibás, nem a relé.
(#) dani555 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Próbapanel, 5v-os táp, nyomógomb...
Egyenlőre ennyi. Nem irja az adatlapja, hogy impulzusrelé lenne...
(#) dani555 válasza dani555 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Tényleg nem értem. 2 db van, és mindkettő ezt produkélja, Lehet mégis impulzusrelé?
(#) RoliNyh válasza dani555 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Mi az, hogy "magától átkapcsol"? Feszültség nélkül? Milyen meghajtó kapcsolja? Kapcsolási rajz nincs? Vagy csak simán magában a tekercsre adod a feszültséget egy tápról? Hány voltos a reléd? Hány volttal próbálod kapcsolni?
(#) dani555 válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Értelemszerűen, ha ráadod a feszültséget
(#) yohnsee hozzászólása Nov 12, 2017 /
 
Helló!
Tudja-e valaki, mi a neve annak a spéci szilikon ragasztónak, amit a tápegységekben (is) használnak, főleg nagyobb alkatrészek mechanikus rögzítésére? Ez ugye nem korrozív, évek múltán is rugalmas marad és nem vezet. Kapható ez valahol kereskedelmi forgalomban?
Következő: »»   3077 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem