Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3386 / 3944
(#) szidom válasza Bakman hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Most már kezdem érteni.
De van még egy kérdésem:
a fetet arduino nanoval szeretném vezérelni, ha jól tudom a digitális kimenet +5V .
Okoz ez valami problémát, vagy nem számít hogy a Gate-Source feszültség=5V, aDrain Source feszültség csak 3,6V ?

Persze ha a Gate-et drektbe lehúzom 10KOhm-mal GND-re és az arduinóról 1KOhm-on keresztül vezérlem, akkor a feszültségosztó miatt nem lesz 5 V a Gate-en.
Vagy rosszul gondolom?
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) szidom válasza tbarath hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Hali!
Ezt nem teljesen értem, de köszönöm a választ
(#) Bakman válasza szidom hozzászólására (») Nov 29, 2019 / 1
 
Nem, egyáltalán nem gond. Sőt, az 5 V-os "kapcsolófeszültség" bőven elég ahhoz, hogy rendesen kinyisson a FET. Ha a Gate nem kap elég feszültséget, a FET nem tud rendesen kinyitni, ezt is tartlmazza az az adatlap részlet, amit feltöltöttem. A Gate-re maximum 16 V feszültség kapcsolható, bőven benne vagy az optimális tartományban.

A Gate és a GND közé mehet a 10 kΩ, az Arduino kimenete és a Gate közé max. 100 Ω-ot tegyél.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) szidom válasza Bakman hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Köszönöm szépen a segítséget!
És kellemes hétvégét mindenkinek !!!
(#) Kovács Zoltán válasza kapu48 hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Megpróbálok majd képet felrakni

Köszönöm a segitséget mindenkinek

Zoli
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) szidom válasza Bakman hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Ok köszönöm!
(#) proli007 válasza szidom hozzászólására (») Nov 30, 2019 / 1
 
Hello! Csak a teljesség kedvéért..
Ha a lezáró 10kohm-ot nem az 1k után teszed, hanem elé, akkor nem okoz feszültségesését és funkcióját ugyan úgy ellátja.
(Ami abban nyilvánul meg, hogy amíg a mikrokontroller Reset állapotban van, a kimentek nagy-impedanciásak ("lebegnek") A Gate lezáró feszültséget kapjon.)
(#) Tambi válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 30, 2019 /
 
Köszönöm mindenkinek kedves Barátaim!

A "melegség" a lakk ellenszere...
(#) szidom válasza proli007 hozzászólására (») Nov 30, 2019 /
 
Hali! Köszönöm a kiegészítést most már vágom.
(#) Medve741 hozzászólása Dec 1, 2019 /
 
"Rendben működő, gyűjteménybe illő állapotú amatőr vevő, SSB/AM

ASd, ASF, ASL, ASu,

60 helyes memória"
Mit jelentenek ezek a rövidítések: ASd, ASF, ASL, ASu
Köszönöm a válaszokat!
(#) proli007 válasza Medve741 hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Hello! A HF150 user manual 19. oldalán itt megtalálod.
Type Display Mode Filter Bandwidth
SSB LSb Lower sideband 2.5kHz
Usb Upper sideband 2.5kHz
AM A AM, wide filter 7kHz
An AM, narrow filter 2.5kHz
AM Sync ASd AMS, double sideband 7kHz
ASF AMS, "hi-fi" mode 7kHz
ASL AMS, lower sideband only 2.5kHz
ASu AMS, upper sideband only 2.5kHz
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2019
(#) gYurikah válasza Bakman hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Szia? Tudsz segíteni milyen ütközőt kell átmozgatni? Mert kifolyik a szemem és eskü nem jövök rá... De a legjobb a neten sem találok semmit erről.
(#) mindenes válasza gYurikah hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Szia. A tengelyen a leszoritó anya alatt található egy pozicionálható alátét, a megfelelő lyukba beforgatva lehet beállítani a kapcsolások számát. Feltéve ha ilyen forgókapcsolórol van szó.A lyukak általában fel vannak számozva.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2019
(#) kendre256 válasza gYurikah hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
A rögzítőcsavar alatt szokott lenni, ilyen:
(#) Bakman válasza gYurikah hozzászólására (») Dec 4, 2019 / 1
 
Egy kis, kör keresztmetszetű fém stiftet kell keresni, kb. 2 mm átmérővel. Most nincs nálam ilyen kapcsoló, de ha jól emlékszem, ahogy mindenes is írja, a rögzítő anyát le kell venni a kapcsolóról, hogy hozzáférj. Ugyanakkor van olyan változat is, ahol egy alátét kinézetű valami adja a pozíciók számát.

000783.jpg
    
(#) kendre256 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Honnan szedted ezt a jó képet?
(#) Zsombi13 hozzászólása Dec 4, 2019 /
 
Sziasztok!

A mellékelt képen található kapcsolási rajz alapján épített áramkör az elég lenne-e 5V 2A -ra? a trafó részt nem értem, a többi megvan (nagyjából).

A graetz-híd (ha jól tudom, így hívják) az csak simán egyenirányító diódák a rajz szerint bekötve?
(#) gYurikah hozzászólása Dec 4, 2019 /
 
Mindenkinek nagyon köszönöm a segítséget, valóra vált a 2 pozíciós forgókapcsoló álmom
(#) Patópali válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Szia!

Idézet:
„A mellékelt képen található kapcsolási rajz”


Hát ez lemaradt.
(#) Zsombi13 válasza Patópali hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Upsz, pótolom

Annyira éreztem, hogy le fogom felejteni
(#) Patópali válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Szia!
Idézet:
„A graetz-híd (ha jól tudom, így hívják)”

Jól tudod. Helyette a 4 db 1N4007 áramra határeset, melegedni fog,nem jó választás. Inkább 60V4A Graetz hidat tennék.
A 7805 stabilizátor Ic nem tud 2 Ampert! ( Max. 1,5 A de még hűtőbordával is erősen melegedni fog míg meg nem pusztul). Tranzisztorral megfejelve jó. A neten van sok kapcsolási rajz.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2019
(#) Zsombi13 válasza Patópali hozzászólására (») Dec 4, 2019 /
 
Köszönöm! Az lehet, hogy a trafó után egy híddal egyenirányítom, és utána kétszer építem meg az áramkört? Ha igen, közös hűtőbordára tegyen az ic-t?
(#) Patópali válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Nem a két ic kimenetét nem lehet össze kötni. Ua78T05 -ös ic-t kell venni. Ez tud 3Ampert. Ezt is hűtőbordára kell szerelni.
Például a HQ Elektronikánál is kapható.
Vagy a 7805-öt meg kell fejelni egy tranzisztorral mint előbb írtam.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2019
(#) Epu2 válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
A C1 470 mikroFarad is nagyon karcsú. Legalább 2200 -est ajánlom. Patópali észrevételeivel egyébként jó. (Csak nem tudom mire.)
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2019
(#) bitmixer válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Szia,
7V-os trafó is elég lenne a stabilizált 5V-hoz, de ha csak 9V-os van, akkor használd azt. A felesleges teljesítményt el fogod fűteni a stabilizátoron.
Másrészt a 470 µF kevés lesz 2 Amperhez, legalább 2200 kellene.
A stabról / diódahídról a többiek megírták, amit kell. Annyit tudok hozzátenni, hogy ha eljössz érte, akkor grátisz kapsz tőlem: 3 Amperes diódahidat (vagy 5 Amperes diódákat, ha jobben tetszik), egy LM323K stabot TO3 tokban, valamint egy 4700 µF/25V-os elkót. Bp.17.
(#) bitmixer válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Jut eszembe...
Egy 5V/2A dugasztáppal nem lennél kisegítve? Sok kütyühöz adtak ilyeneket, konkrétan pl. egy bizonyos D-Link routerhez 5V/2,5A táp tartozott. Szgép bontókban bizonyára lehetne ilyet találni gombokért. Vagy itt tedd fel az Apróhirdetés/Keres rovatba.
(#) Gabó válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Vagy fogod az egyenirányított feszültségedet, és veszel egy DC-DC konvertert. Bekötöd, beállítod, használod. Arra azért figyelsz, hogy ne a kis 1-2 A-es példányt vedd.
(#) tbarath válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Ezek a routerek és hasonlók nagyon sok esetben azért "romlottak el", mert a dugasztáp meghalt, én ezt annyira nem javasolnám.

Viszont ha nem is gombokért, de 2 Amperes USB táp Ikeában 1690 Ft: Bővebben: Link
Ha minőségben tudja azt, amit a nagyobbik tesója (termék, teszt, videó), akkor ettől olcsóbban nem kapsz. 2500-ba körül a sarki kisboltban a gyári Samsung 2 amperes táp.

Ha nincs otthon bontott trafó, akkor szerintem egy megfelelő terhelhetőségű önmagában lenne legalább 2000 Ft, de inkább több.
(#) Zsombi13 válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Na erre nem gondoltam, pedig ilyenből van itthon! Az nem baj, hogyha esetleg "okos"? Mármint az, hogy az usb-ből csak a tápot kötöm be, adatot nem? Attól függetlenül kéne áramot adnia, hogy mi igényli azt.
(#) Gafly válasza Zsombi13 hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Igen, nem kell.
Következő: »»   3386 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem