Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3384 / 3946
(#) Bakman válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
"fényre érzékeny" részre válaszoltam.
(#) proli007 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Hello! Ha az R1 4,7Mohm (a Mega előtagot nagy betűvel illik írni), akkor mekkora áramon működnek a zénerek? Ez így teljesen inkorrekt. Csodálkozol, hogy "mindenre "működik?
De a kazal zéner helyett, miért nem használsz TL431-et egy osztóval?
(#) mateatek válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Szerintem túl kicsi áramon üzemelnek a zénerek.
(#) Sanyesz5 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Köszi utánanézek, most az üveg testet feketére festettem, akkor megy a táp ha pl rámérek a kimenetre multiméterrel, vagy ha megfogom, amúgy alig (hallani az induktivitás sípolását is)
(#) Kovidivi válasza ujfalusi hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Ezzel a kalkulátorral lehet játszadozni: Bővebben: Link, motornak 4x-es áramot írnak, azzal is kellene számolni, hogy a kábel hurokimpedanciája ne okozzon gondot egy zárlatkor, le tudjon oldani a megszakító. Van másik kalkulátor is, ha az szimpatikusabb, keresgélni kell egy kicsit.
Lehet vesz jdani egy 100m-es kábelt, aztán nem indul a végén a keverő, pedig te mondtad neki, hogy elég a 2.5-es!
A földelés megoldása is kérdéses, vagy a motornak nem kell nulla, és csak 3 fázis meg föld megy a keverőbe. Egyébként igencsak a villanyszerelés témában lenne a helye.
(#) szidom hozzászólása Nov 26, 2019 /
 
Sziasztok!

Van nekem ebből a Fet-ből vagy 50db, (drágán vettem 800Ft/50db) de nem tudom a lábkiosztását. Letöltöttem az adatlapját, de vagy én vagyok hülye, vagy nincs az adatlapban lábkiosztás.
Próbáltam "Guglizni" de nincs siker.
Tudna valaki segíteni?
Előre is köszönöm!
(#) nedudgi válasza szidom hozzászólására (») Nov 26, 2019 / 1
 
Ezt találtam:forrás.
(#) szidom válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Köszönöm szépen, holnap du. összedobok egy próba kapcsolást.
(#) nedudgi válasza szidom hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
A legbiztosabb az lenne, ha beszereznél egy LC-T4, vagy hasonló alkatrésztesztert. A tokozási anomáliák miatt sem rossz, de a legdurvább hibákat ki lehet szűrni vele. Félévenként használom, de néha aranyat ér.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) Secret válasza szidom hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
A belső dióda miatt multiméterrel (dióda mérés állásban) a D-S könnyen meghatározható. Adatlapod szerint max. 1.3 V a nyitóirányú feszültség.
(#) Bakman válasza szidom hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Lásd melléklet, a gyártó oldaláról letöltve.
(#) Tork hozzászólása Nov 27, 2019 /
 
Sziasztok. Az lenne a kérdésem, hogy tablet kiejlzőjét belehet e kötni mobiltelefon kijelzője helyett?
(#) nedudgi válasza Bakman hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 

Ezt most töltötted le? Légy szíves, áruld el a linket. Engem állandóan az Infineon honlapjára dob.
Közben rájöttem: Google...
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) gYurikah hozzászólása Nov 27, 2019 /
 
Sziasztok. Miért nem találok 12v 2 pozíciós (ki/be) forgókapcsolót? Vagy nem ezen a néven kellene keresnem?
Amiket találok mind 4-5-6 pozíciós, srb forgó kapcsolók
Tudom, rakjak be billenő kapcsolót, de én forgót akarok
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) Bakman válasza gYurikah hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Itt: HEStore. A tengellyel rendelekező forgó kapcsolókat át lehet szerelni, csak egy kis ütközőt kell átmozgatni.
(#) c27 hozzászólása Nov 27, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy gyors kérdés, a VGA csatlakozónál a külső fém részt földre kell kötni vagy marad szabadon? Néztem pár áramköri tervet és ott a csatlakozó lába külön forrszemen van nincs földre kötve. Ez lenne a szabványos?
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Szia! Gyárilag testre kötik.
(#) jani1987 hozzászólása Nov 28, 2019 /
 
Annyiszor került már szóba, hogy a tévék meddig bírják, hogy eszembe jutott a régi csöves technika. Melyik hal meg előbb? Illetve újra divatba lehetne e hozni őket némi fejlesztéssel? Elvileg a szerviz is könnyebb lenne.
(#) elektroncso válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
A retró ill. vintage divaton kívül gyakorlatilag esélye sincs. Egy mai tévé minimum színes, sztereo, fullHD és okos. Lehetőleg alacsony a fogyasztása és lapos (pont mint a műsor). Ezt csövekkel összehozni technológiailag is lehetetlen. A csöves tévé szervizelése azért volt könnyű, mert az a kb. 15 cső ami működött benne nem volt sok. Képzelj el egy több szobányi monstrumot amiben kb. 50,000 elektroncső működik. Az üzemidő nem haladná meg a 5-10 percet (jó esetben), mert kb. ennyi időnként menne tönkre egy cső. Klimatizált helység és (hasraütésre) legalább 100-300kW fogyasztás. Ilyen eszközökkel kisebb városonként kéne egy-egy atomreaktor.
Ez nem divat kérdése, technológiailag lehetetlen. Csak eljátszva a gondolattal, ha ezek elterjednének hirtelen, az világvégét jelentene. Összeomlana a teljes energetikai rendszer, arról nem is beszélve, hogy ha ennyi csőből hirtelen kiszabadulna a vákuum akkor megfulladnánk a Bolygón.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2019
(#) (Felhasználó 1947) válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Erre kivételesen nem vonatkozik a "Régen minden jobb volt" megállapítás.
Az ötletednek semmi értelme, és létjogosultsága nincs.
Meghibásodásra a régi csöves TV-k hajlamosak voltak, már a garanciaidőn belül is.
A mai modern TV-k azért elmennek pár évig, mielőtt beadnák a kulcsot.
Tehát ez nem divat kérdése, ahogy Te gondolod, hanem technológia, gazdaságosság, gyárthatóság
kérdése.
A szerviz pont nehezebb lenne,és drágább is.
A méret/fogyasztás problémákat már leírták előttem.
Szóval ha nem muszáj, ne menjünk vissza a barlangba
Ahol létjogosultságuk van a csöveknek, ott szépen tartják is magukat, lásd csöves erősítők.
(#) ronin75 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 28, 2019 / 3
 
Elképzelnélek egy csöves mobiltelefonnal, a kijelző pixelei glimmlámpák lennének.

Az hogy nem javítják a mai tévét, nem a technológia, hanem sok más dolog hozadéka.
Akkoriban nagy anyagi tételnek számított egy készülék megvásárlása, több havi, esetleg éves fizetés volt. A javíttatása elenyésző összeg volt az árához képest. Manapsàg egy normál tv-t simán megveszel, nem spórolsz rá hónapokig, ha elromlik és nagyobb hibája van, nem javíttatod, mert nem éri meg, összevetve a készülék árával, hanem veszel másikat.

A régi tévék álltak -párszáz alkatrészből, ma ez a szám (az integrálást is figyelembe véve) akár több ezer vagy tízezer is lehet. Az alkatrészszámra levetítve a mai tv-k jobban bírják. Kivéve a tervezett elavulást
(#) tbarath válasza ronin75 hozzászólására (») Nov 28, 2019 / 1
 
És a ma ha elromlik egy TV vagy monitor, akkor 95+ százalékban a kapcsitápban haltak el az elkók. Ezeket mi otthon, magunknak épp megcsináljuk, de egy "átlag" szervíz csak a komplett panelek cserélgetésére van felkészülve, nincs erre se felszerelésük, se emberük. És nem is biztos, hogy megérné.
TFH egy "szaki" nettó 2e órabérért cserélgeti az elkókat, az óránként 4e céges bérköltség, plusz áfa és máris 5e. Ha elszórakozik 2-3 órát egy készülékkel az 10-15e, legyen 5e az elkócsomag, azzal 20. És ebben még nincs profit, nincs benne a műhely bérlete, nincsenek az egyéb költségek (ón, pákahegyek, villanyszámla, stb.), könyvelő, akármi. És a szaki dolgozik egy évben 10-11 hónapot (ha nem beteg), és sokszor nem is tudsz neki napi 8 órányi munkát adni. És néha elront ezt-azt, és persze vállalj garanciát a munkára, és stb.
Szóval full legálban egy javítás kijönne valahol 30-40e körül, egy új táp mondjuk 50, a TV pedig ér 60-at, egy újabb, szebb, nagyobb, okosabb kijön akció nélkül max. 120-ból.
(#) pucuka válasza ronin75 hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Létezett ilyen "mobiltelefon", csak azzal tele lett az autó csomagtartója, és csak egyszerű telefonhívásra volt alkalmas. Semmi kijelző, csak telefonkagyló, és egy tárcsázómű.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2019
(#) furko válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
A gőzmozdonyt is divatba lehetne hozni a korabeli kocsikkal együtt.
De azt hiszem én az InterCity-t választanám....kényelmesebb...gyorsabb...csendesebb... stb.
A lényeg: nincs rá igény, és nem érné meg!
(#) vargham válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Szeretem a tranzisztorokat. Nem szeretnék csövekkel dolgozni.
(#) c27 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Némi pozitívummal azért én is válaszolnék, a régi crt TV-k (tranzisztorosak) azért nagyon komoly üzemidőt mentek. A sima csöves készülékek az erősítőn kívül inkább ne legyenek, legalább is napi használatú főleg hordozható eszközöknél már lehetetlen lenne használni azokat.
A crt Tv-re azért visszatérve kb. örök életűek legalább is a nevesebb darabok, mai napig itthon van 2db hagyományos képcsöves TV napi használatban. Arra a napi 1-2 órára bőven elegendő, amúgy se a műsorok minősége se a Tv jelentősége nem valami kecsegtető már. Ott a számítógép, laptop többet is tudnak mint egy TV, lehet nem is vennék már TV-t vagy legalább is nem TV-nek hívnám inkább monitornak, úgy is rá lehet már kötni a gépet is.
A javításról pedig a véleményem az, hogy technológiailag már nem igazán kivitelezhető a javítás, smd alkatrészekben nem turkál már egy szerelő, nincs is értelme hibát keresni egy smd labirintusban.
Főbb panelokat cserélgetni lehet, de az is elég drága már és sok esetben még az sem mindig egyértelmű melyik egység a hibás.
Egyébként csak megjegyzésként írom, pár év és kifogyunk az olcsó alkatrészforrásokból már aki szeret még bontogatni. Amint minden smd lesz úgy eléggé korlátozva lesznek a készletek. Kíváncsi leszek pár évtized múlva vajon az összes furatszerelt alkatrész megszűnik majd?
Ezzel be is fejezem az offot és az elmélkedést.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2019
(#) vargham válasza c27 hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Igen, ki fognak halni a THT cuccok. Az új eszközöket már ki sem hozzák DIP tokban, hiába van mondjuk csak 8-28 db lába.
A hobbista meg majd megvásárolja breakout boardon. Mondjuk amíg nem BGA a tokozás, addig magának rá is tudja forrasztani. Ügyesebbek a BGA-t is.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2019
(#) Kovács Zoltán hozzászólása Nov 28, 2019 /
 
Üdv.

Szeretnék egy kis segitséget kérni, Van egy igen komoly zseblámpám/Olight M3XS-UT/ amibn a Led chip tönkrement.
Sajnos a magyaroszági forgalmazó nem foglalkozik a javitásával.
Vettem smd ledet , de mivel nincs hozzá megfelelő pákám, igy nem tudom kicserélni. Ha esetleg valaki tudna segitni az SMD forrasztásban, nagyon hálás lennék, Természetessen honorálnám a segítséget. Budapest, esetleg Csepel vonzáskörzetében.
Vagy esetleg egy céget ahol kicserélik, bár nem tudom ilyen kis dologgal egyáltalán egy cég fogllkozik-e.

Köszönöm a segitséget

Zoli
(#) Bakman válasza Kovács Zoltán hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Milyen SMD LED-et vettél? Elnézve a lámpát, kicsi a valószínűsége, hogy belevalót tudtál venni.
(#) Kovács Zoltán válasza Bakman hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
A Lomex ben vettem, 3 led van benne, azt hiszem valami ilyen
https://lomex.hu/hu/webshop/#/search,95-04-27/stype,1
Következő: »»   3384 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem