Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3438 / 3944
(#) Udvari Zsombor válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Elnézést, kizárólag egy páka és egy multiméter áll rendelkezésemre, ami a "műszereket" illeti. Most, hogy bele gondolok, lehetséges, hogy annak elenére rossz lenne a billentyűzet, hogy a tápfeszre reagál (LED-ek egyet villannak bekapcsoláskor)?
(#) vargaf válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
A NumLock, CapsLock gombok megnyomásakor a megfelelő LED világít?
(#) Udvari Zsombor válasza vargaf hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
A tápfesz ráadásakor történő teljesdséggel természetes LED villanáson kívül semmire sem hajlandó...
(#) pipi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Az korrekt ha a billentyűzet tök halottnak látszik, magától nem csinál semmit, a ledeket sem kapcsolgatja, ezt is szoftverből kell kiküldeni. A host(pic-ed) kell hogy küldje a clock-ot, amíg ez nincs addig semmi nem történik...
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Idézet:
„kizárólag egy páka és egy multiméter áll rendelkezésemre, ami a "műszereket" illeti.”


Szerintem engedd el ezt a projektet.
(#) Udvari Zsombor válasza pipi hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Vagy a billentyűzettel, vagy a bekötéssel lehet valami... Két ellenállással kellene "felhúzni" a két adatlábat, ahogyan a kapcsolási rajzon is látszik...
(#) vargaf válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Idézet:
„ahogyan a kapcsolási rajzon is látszik”

Aki segíteni szeretne keresse meg hol ( nem ) látszik a kapcsolási rajzon amiről írsz. Sokszor írtam már, ha segítséget kérsz Te is segíts annyival, hogy a lehető legtöbb adatot megadsz. Ne nekünk kelljen már minden részletnek apránként utána járni.
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2020
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Emlékezek bizony. Erre igen. Jó sok oldalt elírogattunk.
Idézet:
„Vagy a billentyűzettel, vagy a bekötéssel lehet valami.”

Vagy a programmal. Akkor mintha ezzel vacakoltunk volna sokáig.
(#) hajnalka2020 hozzászólása Márc 30, 2020 /
 
Sziasztok,

Van egy mp3 lejátszó ami 2 db kis vékony AAA elemmel működik. Szeretném az elemek élettartamát növelni és az lenne a kérdésem, hogy ha a 4 elemet csatlakoztatom párhuzamos módon, akkor evvel növelem az élettartamot anélkül, hogy tönkretennék valami alkatrészt a lejátszóban? Elvileg azt olvastam, hogy párhuzamosan kötve ugye nem lesz 6V hanem 1,5 és a mA növekszik ami ilyen kis kütyünél elhanyagolható és nem tesz kárt igaz ez?
Elnézést, de teljesen laikus vagyok és ráadásul szőke is Köszönöm.
(#) Epu2 válasza hajnalka2020 hozzászólására (») Márc 30, 2020 / 1
 
A két-két elem párhuzamosan megduplázza a kapacitást. 3V dupla üzemidő. A 3V-os szerkezet 6 V-tal tönkremegy, 1,5V-tal nem működik.
(#) kendre256 válasza hajnalka2020 hozzászólására (») Márc 30, 2020 / 1
 
A párhuzamos kapcsolással az elemek élettartama nem növekszik, csak a működési idő. Tehát ha két elemmel működik mondjuk 4 órát egyfolytában, akkor 4 elemmel 8 órán keresztül működne. De ez ugyanannyi, mintha a 2 elem lemerülése után betennél másik kettőt. Nincs értelme párhuzamosan kötni, ráadásul macerás is.
Helyette akkumulátort kellene használni, az sokszor tölthető. A "közönséges" akkumulátorok ebben a méretben 1,2V-osak, ami probléma lehet a lejátszónál (az elemek 1,5V-osak).
Lehet viszont olyan akkut kapni, ami mindig 1,5V-ot ad ki, amíg le nem merül. Ebben lítium-ion akku van (3,7V-os) egy feszültségátalakítóval, ezért tud mindig 1,5V-ot kiadni.
Bővebben: Link
(#) hajnalka2020 válasza Epu2 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Ez igaz, erre nem is gondoltam Nagyon kezdő vagyok és nem is akarok belemerülni, csak egyszeri alkalomra kellene és emiatt is regisztráltam.
Ha sorba kötöm a két elemet ami ugye ad 3V-ot és ezt még egyszer megcsinálom, majd összekötöm őket párhuzamosan, akkor marad 3 V és dupla kapacitás. Ergo most működik így 3 napot és ha megduplázom, akkor 6-ot, ugye? Jaaajjj elnézést, de szőke is vagyok és hölgy is

készítettem egy rajzocskát, amit feltöltök és így értitek mit is magyarázok

Untitled.jpg
    
(#) hajnalka2020 válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Igen, pont ez lenne a cél, hogy akkor nem kell babrálni, hanem majdnem egy hétig is elegendő az energia. Miért macerás ? Nem úgy kellene ahogyan a rajzocskámban van?
Akkura gondoltam én is, de egyszeri alkalomról lenne szó, ráadásul jobb lenne a telefon, de nem lehet telefont használni sajnos és a lényeg, hogy Csütörtökig össze kell raknom valahogy
(#) proli007 válasza hajnalka2020 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Hello! Jól írtad, csak rosszul rajzoltad. A baloldali elemektől jövő pirosat, nem oda, hanem a másik piroshoz kell kötni.
(#) Lamprologus válasza hajnalka2020 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Lemértem... 5mp az elemcsere... Ezt a hozzászólást megírni idáig 20mp...
(#) nedudgi válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 31, 2020 / 2
 
Szigorúan elméleti síkon maradva, két, vagy több elem párhuzamos kapcsolásával több energiát lehet kifacsarni. Ha elég alacsony az áramfelvétel, léteznie kell egy olyan terhelésnek, ahol a két (vagy több), önállóan már nem használható elem némileg tovább tud működteti egy kütyüt. A párhuzamos kapcsolással csökken az eredő belső ellenállás, magasabb lesz a kapocsfeszültség.
(#) Gafly válasza hajnalka2020 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Lehet valami hasonlóra szükséged lehet, mert ceruzaelemre forrasztani nem triviális. Innentől már csak körömcsipesz és cellux is elég.

Proli007 mesternek igaza van (mint az esetek döntő többségében ), jól mondtad, de a rajz nem a leirás szerint sikerült.

Örülök hogy kérdeztél.
(#) nedudgi válasza hajnalka2020 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Nem tudom, milyen körülmények közé kerülhet a kütyü, külső elemtartóval. Extrém esetben a ceruzaelem (AA) helyett a sokszoros kapacitású Mono (D) elem is megfelelhet?
Ilyenhez is lehet kapni elemtartót: Bővebben: Link.
(#) Gafly válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Most hogy megint elolvastam az eredeti kérdést:
Idézet:
„Van egy mp3 lejátszó ami 2 db kis vékony AAA elemmel működik.”

szerintem mindannyian eléggé (bár műszakilag valamennyire megalapozott) butaságokat mondtunk a kérdezőnek.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2020
(#) nedudgi válasza Gafly hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Én már első válaszomkor tisztában voltam az eredeti elem méretével, de további elem be/hozzá építésével mindenképpen elveszíti a kompakt, zsebrevágható felépítést, tehát bármilyen méretű elemtartó használata megfelel az eredeti kérdés szellemének.
De nem értek hozzá, a kristálygömböm pedig a karanténon kívül maradt.
(#) Epu2 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Mint a Sokol rádió két lapos teleppel?
(#) Gafly válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Abban nedudgi -nak igaza van, ha már külsőleg kell rátenni elemeket (mert az elemtartójába úgyis csak két AAA fér), akkor már lehet nagyobb kapacitásút is, saját méretű elemtartójába, majd rákötözve a pici MP3 lejátszóra.
Azért szerintem még mindig a legjobb megoldás, ahogy kitalálták, két db AAA 1,5 V -os elem, és csere. Lehet kapni négyes blisztert, vagy két db hármast, és mikor az utolsó pakkot berakja, lehet venni a következő adagot.
A NIMH akkuval az a baj, hogy egyrészt kisebb a feszültsége, másrészt elég drága, (nagyjából a harmadik, negyedik bliszter elhasználása után térülne meg) Az akkuval még az is probléma (Murphi törvénye szerint) pont akkor kéne órákat tölteni, mikor használni kellene. Ezen a feltöltött pótakku hurcolászása sem segít túl sokat, a viszonylag magas önkisülése miatt. (tapasztalat)
(#) Epu2 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
A Ni-MH akku hamar ejti a feszültséget. Általános aksi, alig működne. Ha meg igen drága jobb minőségűt vesz, eneloop márkát, az árán kap egy táska elemet. Ha már mankózni kell, inkább nagyobb méretűvel.
(#) nedudgi válasza pucuka hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
A tapasztalatot valószínűleg az LSD megjelenése előtt szerezted.
Az LSD (= Low Self Discharge) akkumulátorok egy évet is kihúznak mérsékelt kapacitásveszteséggel.
(#) pucuka válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
AAA méretben még nem találkoztam ilyennel. AA méretben viszont már régen ilyeneket használok.
Van két PMR rádióm, amikbe 3 db AAA elem való. Azoknál szereztem a rossz tapasztalatokat, aztán inkább veszem az elemeket.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Igen, készüléke válogatja. Nem mindegy az az 1.2 <-> 1.5 kapocsfeszültség. Finnyásabb készülékek akkuval el sem indulnak/hamar panaszkodnak ahogyan Pucuka is irta...
i-require-1-5v-battery-but-rechargeable-batteries-are-1-2v
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2020
(#) Gpapa hozzászólása Márc 31, 2020 /
 
Szervusztok!
Remélem jó topicba rakom a kérdésem.
KK0-6037 kapcsoló érintkezőpárok kapcsoláskori funkcióit szeretném megtudni. Guglin nem találom. Javításon esett át a kapcsoló, de balga fejemmel kitöröltem a szétszedéskori állapot fényképét. Így csak azt tudom, hogy melyik állásban, mi van nyitva, de a többi? 3*5 variáció lehet...
Segítséget előre is köszönöm!

KK0-6037.jpg
    
(#) proli007 válasza Gpapa hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Hello! Ez egy kiválasztó kapcsoló, minden állában csak egy érintkező van zárva. Mint ahogy az általad feltett képen is látható.. Pld. az 1-es állában az 1-2, míg a 2-es állásban az 6-6 van zárva.
(#) vargaf válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Idézet:
„2-es állásban az 6-6 van zárva”

2-es állásban az 5-6 van zárva.
Következő: »»   3438 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem