Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3604 / 3943
(#) Gafly válasza enree hozzászólására (») Ápr 22, 2021 / 1
 
(#) gazspe hozzászólása Ápr 22, 2021 /
 
Sziasztok!
Egy PID szabályozót szeretnék megvalósítani műveleti erősítőkből TINA ti-ben, mely egy RC kört töltöget. A zavaró hatás egy 14V-os 10Hz-s négyszögjel, mely egy ellenálláson keresztül néha rátölt a kondira. 0 gyakorlatom van analóg elektronikában, de nem tudok napirendre térni a tranziens szimuláció állandó, pozitív hibajelével, valamint a rendszert túl stabilnak találom a zavaró hatás ellenére is. Kérlek segítsetek mi mellett megyek el (ha elmegyek valami mellett). A kapcsolást ezen jegyzet alapján készítettem el.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2021

PID.png
    
(#) proli007 válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 23, 2021 / 2
 
Hello! Bár nem tudom a TI Spice model hogy kezeli (mennyire élethűen) az LM741-et, de az nem egy féltápos erősítő. Nem lehet, hogy 0/20V a táp, miközben az OPA bemenete a 0V-on (GND) van. +-15V tápot kell az OPA-k számára kialakítani, és akkor lehet a neminvertáló bemenet a GND-n..
(#) enree válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Köszönöm a tippet és neked is xenon! Sokat segítettetek!
(#) gazspe válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Köszönöm, ez volt a probléma. mostmár azokat az értékeket látom, amit szeretnék. LM324-re csináltam a kapcsolást, csak nem tartalmazza a TINA könyvtára és elsiklottam felette.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2021
(#) proli007 válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Ha belegondolsz, az LM324 sem tud féltáppal invertáló módban dolgozni. Mert ha a neminvertáló bemenet a GND-n van, akkor a kimentnek a GND-nél negatívabbnak kellene lenni..
Valamint az R6 nem lehet ilyen kicsi értékű, mert annak ellenállása már összemérhető az OPA kimenti impedanciájával.
Valamint egy OPA kimentét nem szabad terhelni közvetlen kapacitással a táp felé, mert az gerjedést okoz/hat. (Nem a Tina-ban, a valóságban.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2021
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Ápr 23, 2021 /
 
Az mit jelent, ha egy ilyen USB akkumulátor töltő modulon világít a kék LED, viszont mellette gyors ütemmel a piros is villog?? Egy 3,7V 600mAh Li-ion akkumulátort kötöttem rá, melynek kimenetén 0,73V-ot sikerült mérnem. Remélem, hogy feltölti az akkumulátort...
(#) nedudgi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Az egy hibajelzés, cellahibát jelent. Az a mélykisütött akku már soha többé nem fog teljesértékű életet élni.
(#) Udvari Zsombor válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Lényeg az lenne, hogy töltse fel, úgyis csak egy "hipergagyi rádiót" kellene üzemeltetnie az akkumulátornak.

Egy másik 3,7V 8,14Wh akkumulátornál is nagyon sűrűn villog a piros LED, ezt az akkumulátort nem mértem, de egy tönkrement powerbankból származik. Használati terv még nincsen, egyenlőre csak töltsön fel.

Van-e remény, hgy bármelyik feltöltődjön?
(#) Epu2 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
HA hetek óta lemerült, reménytelen, mint a másik aksinál. A hozzáértőknek sikerülhet a felélesztés, de ne kísérletezz vele. A pici akksi is nagy kárt csinálhat.
(#) Udvari Zsombor válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Halovány lila fogalmam sincsen, hogy mióta állhattak azok az akkumulátorok, de hogy több, mint 2 hónapja, abban biztos vagyok. Csak valamennyire töltsenek fel, hogy még valamennyi használhatóságot kinyerhessek belőlük...
(#) Epu2 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Semennyire nem fognak töltődni, mert egyszerűen nem reagálnak a töltőfeszültségre és a hozzávaló töltők eleve letiltják.
(#) Udvari Zsombor válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Uhh, a másik akkumulátor rosszabb, 0,14V mérhető rajta!
Nem lehetek ilyen szerencsétlen, hogy kettőből kettő meghibásodott akkumulátort fogtam ki...
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2021
(#) vagnerjazon válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Ne erőltesd. Ha elromlott, elromlott és kész. Higgy a töltőnek, ha pirosan villog. Rossz ötlet hibás lítium akkukat kínozni, tűz is lehet belőle (és a füstje sem hegyi levegő). Vidd el az akkukat egy megfelelő gyűjtőhelyre, aztán használj helyettük újat / jó állapotút.
(#) Udvari Zsombor válasza vagnerjazon hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Ujjuj... Délutánig még állasztom őket, ha addig se változnak, akkor lemondok róluk, bár nem akartam volna.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2021
(#) ftirius válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Én labortáppal próbálnék tölteni rajta annyit, hogy az USB-s töltő már tudja kezelni...
(#) Udvari Zsombor válasza ftirius hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Nincsen labortápom, dugasztápokkal és bontott alkatrészekkel élek.
(#) vargham válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Érdemes beszerezni. Nagyon hasznos.
(#) Udvari Zsombor válasza vargham hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Az lehet, de jelenleg eléggé nincsen hozzá helyem. Talán egy másik univerzumban...
(#) NodeMiauuu válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Közben megépítettem az eszközt. Egy 10K-s lineátis potit tettem rá MCP3008-I/P-vel, de igazából ugyanúgy ugrál össze-vissza a kapott érték. Sajnos gyakorlatilag használhatatlan. Nem tudom hogyan csinálják, mi miatt ennyire megbízhatatlan a poti, de még szoftveresen sem nagyon lehet megoldani, mert néha 1 mp-ig is kiugrik, majd vissza.

Azért még próbálkozom. Köszönöm az eddig segítséget.
(#) Jonni válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Szinte biztos hogy halott az akku. Dobd ki a az erre kijelölt helyre és tölts fel egy jót! Csak halkan jegyzem meg ,hogy a lithium kigyulladhat meg fel is robbanhat ha hibás.
(#) pipi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Ha nagyon kell Kispesten adhatok neked egy bontott 18650 akksit
(#) Udvari Zsombor válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Kutakodtam itthon: 6 db 3.7V akkumulátorból kettő jó! Az egyik egy Nokia akksi, a másik valami régi mobiltelefoné lehetett. Nem valami jó arányok.

Ugye az a jó, ha csak a piros LED világít a töltő modulon?
(#) Udvari Zsombor válasza pipi hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Közben legalább kettő jót még találtam itthon. (Általános 3.7V Li-ion akkumulátorok.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2021
(#) nedudgi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Ha a piros folyamosan világít, akkor tölt. Ha nem cserélted ki a szabályzó, (valószínűleg 1,2 KΩ) ellenállást, akkor eléggé gorombán bánsz a (telefon)cellákkal. Ha különösen hányatott előéletük volt, akkor nem lesznek hosszú életűek.
(#) Udvari Zsombor válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Egyenlőre annak is örülök, hogy 2 akksi töltődik. A többit pedig majd később meglátjuk...
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2021
(#) vargham válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Egy ilyen nem foglal túl sok helyet...
Állíthaó feszültség és áram. Van rajta kijelző is. Kezdetnek megteszi.
(#) Udvari Zsombor válasza vargham hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Szerintem egyenlőre hanyagoljuk a rendelősdit... Talán majd egyszer...
(#) Rosszmáj válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
PDA-knál gyakran járok úgy (15 éves akkuk), hogy nem veszik a töltést. Ezeken általában van egy kis elektronika, ezeken keresztül nem lehet tölteni, viszont "felboncolva", direktben az akku már veszi a töltést. Labortápról 1/2C árammal direktben felnyomom 3,5V-ra, utána általában már viszi a gyári töltő.
(#) Udvari Zsombor válasza Rosszmáj hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Ezt inkább hagyom. Ennyire bátor azért nem vagyok, nem szeretném, hogy felfújódjanak.
Következő: »»   3604 / 3943
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem