Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3603 / 3945
(#) Udvari Zsombor válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
HEstore forgalmaz analóg mutatós műszereket, nekem egy voltmérő van, 0-30V-ig képes mérni DC értéket. Nem tudom, hogy fontos-e neked az, hogy digitálisan mérjen, szerintem mézz szét a HEstore kínálatában.
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
A trimmer jelenleg még benne van egy áramkörben, így ott nem méregetnék. Általában a képem szerint az 1-es 2-es lábak a végállások és 3-as láb a csúszka? Potméteren melyik melyik?
(#) reloop válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Átmegyek oda, rendben?
(#) Jonni válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Idézet:
„A trimmer jelenleg még benne van egy áramkörben, így ott nem méregetnék.”


1, Ezzel az az egyik baj, hogy ha nincs kiforrasztva az áramkörből akkor mást is belemérhetsz
2, Ellenállást meg potit csak áramtalanítva lehet mérni
(#) Udvari Zsombor válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Folytassuk a "Potenciométer bekötése" témában.
(#) Epu2 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Az eddig felsorol módszer közül egyik sem szerencsés. Nem vagyok a túlbonyolítás híve, de szerintem egy ablak komparátorral oldható meg, ahol a bekapcsolási és a kikapcsolási küszöb kontrollálható. Különben eszetlenül ki be kapcsolgat, ami a szivattyúnak nem használ.
(#) bitmixer válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
A max áramot nem írtad, de vélhetően nem kell 20 Amper. Nézz szét az USB mérőkék környékén, pl. https://www.aliexpress.com/item/33022448123.html. Bizonyára kaphatók valahol itthon is.
Bár ezek meg nem mennek le 1,5 Voltig...
(#) Jonni válasza bitmixer hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
A max áramból nekem már 2-5A is elég . De jó lenne ha 1,5V -tól már tudna mérni.
(#) Gafly válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
El nem tudom képzelni hogy miféle szivattyút akar beépiteni és miért, de DIN 72552, vagy Zeus segithet...
(#) J Balazs válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Egy potméter lehet trimmer, vagy sima, illetve ettől függetlenül lehet logaritmikus vagy lineáris (a logaritmikus az "A" jelölésű, a lineáris a "B" jelölésű (pl. 100k A // 100k B), ha nincs jelölve, akkor valószínűleg lineáris). A trimmert csavarhúzóval vagy hangoló pálcával állítod, a sima potit a kezeddel. A lineáris vagy logaritmikus pedig arra vonatkozik, hogy milyen "ütemben" változik az ellenállás, ahogy tekered. A lábkiosztás jellemzően logikusan úgy szokott lenni, hogy a középső láb a csúszka.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2021
(#) tbarath válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Azért ha 1 mA és 5A is kell, akkor 6000 count árammérésről beszélünk, az már nem annyira triviális. És a söntön feszültség esik, az se mindegy...
Valami ilyesmit javaslok: Bővebben: Link
(szerk.: valami megbízható, 100e+ tranzakciós eladótól)
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2021
(#) Jonni válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Ha ez a "Current resolution (A): 0.01A " a legkisebb mért érték akar lenni az nem elég 0,001A kell. Viszont ha az alsó(kék) az amper akkor ott tudná ezt az ezredes értéket de nem azt írja az eladó. Vagy ez lenne az?
"Current Measuring Range: DC 0 - 10A
Úgy már jó lehet
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2021
(#) tbarath válasza Jonni hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Hát akkor ezt csúful benéztem, bocsánat
Csak annyit néztem, hogy mindkét skála 4 digites, ebből arra gondoltam, hogy tudja. Ettől jobban nem néztem utána. Viszont előkerestem a már bezárt ablakot, amiben keresgettem.

Ebből a 0-10A szerintem elég lehet: Bővebben: Link. Felbontást nem ír, de "Display mode: 0.000-9.999", szóval szerintem kéne tudnia 1mA-t. Kell még mellé egy 3 vezetékes voltmérő (a 2 vezetékesek általában csak 4,5 Volttól mérnek). Valami ilyen: Bővebben: Link, de tuti van ilyen "dobozolva" is, mert épp tegnap építettem be egy ilyet. Ja, találtam: Bővebben: Link
Vagy pl. ez: Bővebben: Link.

De rengeteg ilyen cucc van, panel meter, panel ammeter, panel voltmeter kifejezésekre érdemes rákeresni az általad preferált helyen (ebay, ali, banggood, stb.)
(#) Peet19 hozzászólása Ápr 20, 2021 /
 
Sziasztok!
Hol lehet az smd ic 1 -es lába ha nincs rajta semmilyen jelölés. Mellékeltem képet. Már átnéztem mikroszkóp alatt is de semmi, se pont rajta se bevágás semmi.
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Szia! Előfordul, hogy csak a felirat ad tájolást.

1-es láb.gif
    
(#) Zsora válasza Peet19 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 / 1
 
Egyrészt a felirat is használható tájolásra, másrészt az egyik oldal le van törve. A letört oldal bal oldalán, ill. a felirat szerinti bal alsó sarokban van az 1-es láb. A képen most ez a bal felső sarok az ST jelnél.
(#) nedudgi válasza Peet19 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Az egyik oldal hosszában le van vágva, oldalról látható.

lm358[1].pdf
    
(#) Peet19 válasza Zsora hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Húú de jó. Akkor jól forrasztottam be saccra , de most már legalább ezt is megtanultam. Így most már tiszta a kép, köszi.

reloop: köszönöm neked is.
(#) Peet19 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Igen, ez az köszönöm. Erről abszolút nem tudtam hogy ilyen is van. Jó hogy megkérdeztem, köszi mégegyszer.
(#) NodeMiauuu hozzászólása Ápr 21, 2021 /
 
Midi kereket szeretnék készíteni. Minden kész csak egy jó potmétert kellene egy nodemcu analóg bemenetére rakni.
Az ár-érték arány annyiban fontos lenne, hogy 8 darabot kellene belőle vennem .
A mechanika miatt ezt a típust választanám:
Potméter

És lienáris lenne jó, ha jól értelmeztem.
Esetleg, ha van tippetek tapasztalatotok, hogy mivel lehet még pontosabbá tenni megköszönném. Főleg az a lényeg, hogy beállítva egy adott pozícióba ne "mozogjon" a leolvasott érték.
(#) Peter65 válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Ápr 21, 2021 /
 
Szia!
A NodeMCU, amennyire tudom, nem egy analóg dolgokra kihegyezett valami, azaz az ADC konvertere a tápon lévő zaj és egyéb zavaró hatások miatt valószínűleg önmagában mozogó számokat fog generálni.
A kiválasztott potenciométer sztereo, és 200K-s. Vajon ezek milyen szempontok miatt fontosak?
Ha jól értem amit írsz, akkor egy sima mono lineáris potenciométer megfelelne.
A 200K nem egy járatos érték, a fogadó oldaltól elég magas bemenő impedanciát kíván, hogy az nagyon ne zavarjon be. Miért nem választasz egy 10K-st, az sokkal elterjedtebb.
Amit választottál, az egy átlagos alap típus. A jó minőségű ipari potenciométerek lényegesen drágábbak.
(#) NodeMiauuu válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 21, 2021 /
 
Értem és, ha közbeiktatnék egy A/D konvertert?
MCP3008-I/P
Bár még nem néztem meg ezek hogy működnek
(#) BHL hozzászólása Ápr 21, 2021 /
 
Tisztelettel kérdezném a hozzáértőket, hogy hogy kell bekötni egy mikrohullámú sütő tekerős időzítőjének csatlakozóit? Melyik csatolakozóra mi megy?
/Ez áramerősség választós régi mikró kapcsolójáról van szó, de ez a funkció nekem nem kell/
Szeretném más célra, sima időzítőként bekötni és nem egyértelmű, hogy a 4 csatlakozónál, mit hova kell kötni.
A célom az, hogy, ha elforgatom induljon el, mint a sima mikrónál. Az idő lejártával kapcsolja ki a berendezésemet. A típusa: vf35m101
Nagyon köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2021
(#) Inhouse válasza BHL hozzászólására (») Ápr 21, 2021 /
 
Nincs áramerősség szabályozás.
Egy záróérintkező ami addig zár, amíg le nem jár az idő és egy másik, ami akkor zár, amikor aktív a fokozat állítás. Ez utóbbi azt jelenti, hogy egy ideig zár, aztán bont, a kívánt teljesítménynek megfelelően végig az első érintkező zárása alatt.
Ha a fokozat nem kell, csak az idő folyamatosan, akkor:
M - motor nulla
1 - bejövő fázis
2 - kapcsolt fázis
(3 - teljesítmény kimenet, kapcsolt fázis szaggatva)
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2021
(#) silent15 hozzászólása Ápr 21, 2021 /
 
Sziasztok!

Adott egy MCP2210 IC, aminek van egy SPI Bus Release ACK lába. Az adatlapban nem találom, hogy ez alacsony vagy magas jelet ad, ha elegedi a bus-t. Valaki használta már esetleg ezt az eszközt? Mi itt az igazság?

Köszönöm!
(#) Peter65 válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Ápr 22, 2021 /
 
Nem tudom mi lenne a legészszerűbb megoldás.
Specifikálni kellene a feladatot, és a NodeMCU adatlapjával (már ha van), vagy a rajta lévő processzor adatlapjával össze kellene vetni.
Ha nem kell nagyon gyorsan követni a potméter változásait, akkor lehet egyszerűbb túlmintavételezni, azaz sokszor beolvasni a potméter állását, és azokból átlagot képezve a zajt kiszűrni. De más szoftveres trükkökkel is el lehet érni, hogy a beolvasott érték ne változzon, csak ha érdemben odébb mozdították a potenciométert.
Ha a processzoron kívül analóg áramköröket építesz fel, az jobb megoldást is eredményezhet, azonban ennek felépítése (a tápok kialakítása, megfelelő szűrése, a gnd jó kialakítása) nem egyszerű feladat.
(#) enree hozzászólása Ápr 22, 2021 /
 
Sziasztok!
Kérlek segítsetek, 8X0,3-0,5mm-s sodrott, jó minőségű, hajtogatást jól tűrő vezetéket keresek. JimmyJib (csatolt kép) kameramozgató rendszerre kellene. Végig fut az egész vázon, tekereg sok helyen. Írisz, varió, fókusz vezérlést vinne, a gyárinak eléggé borsos ára van. Ez jó lenne, de a 8,1mm-es külső átmérő vastag...

Jimmy01.jpg
    
(#) NodeMiauuu válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 22, 2021 /
 
Jogos felvetés, megnézem az adatlapot és megépítem, hogy lássam mennyire pontos.
(#) xenon válasza enree hozzászólására (») Ápr 22, 2021 / 1
 
Energialánc kábelt érdemes keresni, ez pl. jó lehet, de csak 0,25mm2-es. A külső átmérő 6,5mm. Van választék, de nagyobb érkeresztmetszet nyilván vastagabb kábelt fog eredményezni.
Következő: »»   3603 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem