Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3609 / 3944
(#) majkimester válasza szbalogh hozzászólására (») Máj 13, 2021 / 1
 
De mindenképpen jobb egy mágneskapcsoló. Az adatlapban pedig megtalálod a tekercs fogyasztását a mellékelt kép szerint bekapcsoláshoz 12VA/10W, benntartáshoz 2,8VA/1,2W

IKA20.PNG
    
(#) Epu2 válasza szbalogh hozzászólására (») Máj 13, 2021 / 1
 
Ezt a kapcsolást nagy sikerrel alkalmaztam még akkumulátor töltőben is. Elektrotecnika a nyolcvanas évek vége. Csak a triak nem mindegy. Az áram és feszültség határolást úgy oldottam meg, hogy egy optocsatoló rövidre zárja a C4-et.
Némi segedelem.
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2021
(#) klausz18 hozzászólása Máj 13, 2021 /
 
Üdv mindenkinek!

Van egy motorom, nincs sarus kötődoboza a motoron, de jelölten U-V-W kivezetései vannak. Indítókondival megy jelenleg 230V-ról. Hogyan tudom kimérni, hogy csillagban vagy deltában van a motor valójában? Frekvenciaváltóra szeretném kötni.
Köszönöm!
(#) Bakman válasza klausz18 hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Adattábla árulkodó lehet de nagy valószínűséggel, ha nem lehet átkötni, akkor csillag kapcsolású, tehát egy fázisú frekvenciaváltó nem lesz jó hozzá.
(#) klausz18 válasza Bakman hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Nincs adattáblája, sajnos azért nem tudtam onnan puskázni. Valami módon meg lehet állapítani?

Ha mégis csillagban van akkor csak annyi a teendő, hogy 3 fázisú betáplálású frekvenciaváltó kell?
(#) Andralin hozzászólása Máj 13, 2021 /
 
Sziasztok!
Tudnátok abban segíteni, hogy lehet-e két darab sorba kötött kondenzátort, ráadásul szuperkondenzátort egyszerre tölteni, illetve kisütni? A képen látható 2,7 V 500 F kondenzátorról lenne szó. Ha egyformák és feltételezzük, hogy a belső ellenállásuk is közel egyforma, akkor működhet a sima, egyszerű soros kapcsolás?
Ilyen esetben ugye az eredő kapacitás lecsökkene 150 F-ra. Lehetne őket dupla feszültségre tölteni? Igazából én csak 3,3 V-al tölteném őket, ezért lenne szükség kettőre. Így ha lenne valamennyi tűrés miatti eltérés a két kondenzátor paraméterei között, akkor sem táncolunk a max. feszültség határán, van bőven ráhagyás a 3,3 V miatt. Szerintetek mennyire életképes ez az elképzelés?
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2021

cap1.jpg
    
(#) tufatofu válasza Andralin hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Csöves technikában alkalmazzák előszeretettel a soros kapcsolást a feszültség miatt Link.
PC tápokban is láttam már 200V-os puffereket sorban.
(#) Peet19 hozzászólása Máj 13, 2021 /
 
Sziasztok!
Egy erősítőhöz tervezek egy hangváltót, és az ábrán látható hogy 90°-al el van tolva a magas sugárzó fázisa. A kérdésem az, hogy ez probléma, és valahogy kompenzálni kell, vagy jó így ahogy van?
Előre is köszi a segítséget!
(#) vargaf válasza Andralin hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Idézet:
„Ilyen esetben ugye az eredő kapacitás lecsökkene 150 F-ra”

Miért is 150 F-re? Ha két azonos kapacitású kondenzátort sorba kötünk, akkor az eredő kapacitás a felére, ebben az esetben 250 F-re csökken!
(#) Andralin válasza vargaf hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Bocsánat, elgépeltem, nyilván 250-re csökken le.
(#) kendre256 válasza Andralin hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Lehet kondenzátorokat sorba kötni, hogy nagyobb feszültséget lehessen rájuk kapcsolni. Az eltérő kapacitásokat és eltérő szivárgó áramokat a kondenzátorokkal párhuzamosan kapcsolt ellenállásokkal lehet kiegyenlíteni. Mivel te szuperkondenzátorokat szeretnél sorba kötni, először ellenállások nélkül kellene kipróbálni, hogy mennyire egyformák. Én sorba kötném a kondenzátorokat, feltölteném a soros kapcsolást 2V-ra (ha nagyon eltérnek, akkor se tudjon feltöltődni egyik sem túl sokra). Ekkor még nem szabadna nagyon eltérni a feszültségeiknek. Utána hagynám magától kisülni őket, és ha mondjuk 1V-ra csökkent, megnézném, hogyan alakultak a feszültségek az egyes kondenzátorokon. Ha nagy az eltérés, meg lehet próbálkozni ellenállások párhuzamos kapcsolásával. A lehető legnagyobb ellenállást kellene használni, mert az ellenállás miatt hamarabb ki fog sülni a kondenzátor, mint nélküle. Lehet, hogy ellenállásokkal már nem is tudnád arra használni, amire tervezed...
(#) gyulank hozzászólása Máj 14, 2021 /
 
Mi a különbség a normál, és a piezo hangszóró közt meghajtásban? Mikor olvastam ultrahangos rágcsálóriasztóról, az volt a szövegben, hogy máshogy kell meghajtani. Azt tudom, hogy nagy az impedanciája, épp ezért mondjuk nem tudom, hogy kéne értelmezni pl. ennek az adatai közt a 4, és 8 ohm -ot. És lehet illeszteni a normál erősítőhöz úgy, hogy mondjuk 8 ohm legyen? Pl. a hangfalamban egyáltalán nem hallom a felső cincogót, és én meg szeretném hangosan hallani a cintányért a zenében.
(#) Epu2 válasza gyulank hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
A cintányér nem a csipogóban szól. Azt a magassugárzónak kell tudnia. A csipogó inkább azokat a felharmónikásokat szórja ami a halláshattár felső sávjában szól. Azonkívül lehet gond a hallásoddal is.
(#) gyulank válasza Epu2 hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
SX-N606 Amúgy szét lehet szedni? Mi fogja a műanyag előlapot?
(#) gyulank válasza Epu2 hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Amúgy ha párhuzamosan kötök vele egy TS-G1310-et doboz nélkül, abból jól szól. Ahhoz képest.
(#) Epu2 válasza gyulank hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Azt nem tudom szét lehete szedni, mert anno nem tettem ilyent, mert a piezzo a kipurcant, egyszerűbb venni komplett egy úját, illetve kettőt ha két falról van szó.
(#) Bakman válasza klausz18 hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Ha nem lehet átkötni, akkor kb. mindegy is, mindenképpen három fázisú frekvenciaváltó kell hozzá. Már ha "normál", 400 V-os motorról beszélünk.
(#) gyulank hozzászólása Máj 14, 2021 /
 
Ha van 2 db. 6 ohm hangfal, meg 2 db. 4 ohm hangszóró, amiket az előbb írtam, és van 1 db. 8 ohm mélyláda, akkor hangosabb lesz s többihez képest a mélynyomó, ha a többit sorba kötöm, azt pedig párhuzamosan, mintha mondjuk a 4 ohm-osakkal kötöm sorba, és azzal kötöm párhuzamosan a 2 sorbakötött 6 ohmosat?
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Máj 14, 2021 / 3
 
Tegye fel a kezét az, aki érti a kérdést.

gyulank, inkább rajzold le az általad elképzelt kombinációkat, képtelenség kihámozni belőle, mit is kérdezel.
(#) pipi válasza gyulank hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
A "többihez képest" relatív... De nyilván ha magában van, ill a többi vele párhuzamosan van, nagyobb teljesítményt ad. a hangszórókat nem szokták csak úgy összevissza kötözni, hangváltót szoktak használni... Az erősítőd hány ohmos hangszórót tud papírforma szerint meghajtani? Addig az ellenállásig kötözgetheted párhuzamosan, különben túlterheled a végfokot...
(#) gyulank válasza pipi hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
A többihez képest a 2 verziót tekintve. Tehát ha egyedül van. Akkor a másik kérdésem, hogy feltehetően az a verzió szólna jobban, vagy a jelenlegi? Most párhuzamosan van a hangfal a hangszóróval, és a két ilyen sorosan van kötve, és nincs benne a mélynyomó. Ez megy mobiltöltőről.
(#) Marko Ramiusz válasza Bakman hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
A szakemberek nem szokták érteni a kérdést.
(#) pipi válasza gyulank hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Miért nem próbálod ki? Az interneten át nem halljuk melyik milyen, de amúgy is szubjektív, kinek a pap, kinek a papné
Adatlap szerint a TPA3116 4 Ohm-os terhelést bír, addig drótozgathatsz, míg az eredő hangszóró impedancua 4 Ohm vagy felette lesz.
(#) gyulank válasza pipi hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
De én nem ezt kérdeztem. Akárhogy drótozhatom, legfeljebb más lesz a karakterisztikája, ha más az impedanciája... De ha kiszámoltad volna tudnád, hogy nem más.
(#) Peet19 hozzászólása Máj 14, 2021 /
 
Sziasztok!
Egy aluláteresztő szűrő meredekségét hogy lehet megnövelni Pl: -18dB/oktáv -ra?
Próbáltam több szűrőt egymás után rakni de ez így nem működik.
Előre is köszi.
(#) Régi motoros válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Pedig én úgy tudtam, hogy azt pontosan úgy szokták. Többet egymás után kötnek,
tehát több lépcsős szűrő lesz belőle. Vagy más fajtát választanak, van belőle vagy X fajta...
A másik megoldás, hogy aktív szűrőt használnak passzív helyett. Azt is lehet egymás után...
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2021
(#) vkrisz1983 hozzászólása Máj 14, 2021 /
 
Sziasztok!
Építettem egy nyáklapot.
1db Arduino NANO, 2 db lipo akksi, 2db TP4056 1A Lipo töltő, 2db HX711 mérlegmodul,1 db Micro 5V 3A BEC UBEC Mini BEC 2-6S , 2db i2c OLED csatlakozó. Az arduino tökéletesen működik a kijelzők is.
Viszont a probléma azzal van, hogy a terven az volt akkuról is működjön, a töltöttséget az arduino is kijelzi. Mikor az arduinot USB-re kötöm, nem tölti az akkukat, csak a jobb oldali akkutöltő megy a bal nem ráadásul, a bal akksi áttöltődik a jobb oldaliba. Hol lehet a hiba?
Kérlek segítsetek!
(#) Peet19 válasza Régi motoros hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Igen, én is úgy tanultam, de valahogy mégsem jön össze. Tinában nézem a frekvenciaátmenetet de semmi változás.
(#) kendre256 válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Pedig működik, csak az egymás után kötött tagok hatnak egymásra, illeszteni kell őket.
Itt egy másodfokú passzív RC szűrő méretező program. Ez még csak 12 dB/oktáv, harmadfokú RC méretező programot nem találtam.
Egyszer csináltam 18-ad fokú aktív RC szűrőt, nem igazán hozta az elméletet, de vagy 10 évig működött. Jó buli volt...
(#) Régi motoros válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Kérdés mihez kell, pl hangváltókhoz vannak online kalkulátorok...

A 18db/oktáv az minimum három lépcsős.

Hangváltó kalkulátor...

Hangváltó kalkulátor...

De ha műveleti erősítőhöz, szerintem ahhoz is van hasonló, csak keresned kell.

Keresőkifejezések.: Lowpass filter calculator, higpass filter calculator, crossower calculator stb...
Következő: »»   3609 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem