Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3684 / 3954
(#) Ge Lee válasza DonThomasino hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Az emberi test nem kondenzátorként hanem ellenállásként viselkedik, mivel nagy része folyadék. A szigetelés helyettesítő képe valami ilyesmi, ahol is R1 és C1 a polarizációs ellenállás és kapacitás, R2 és C2 pedig a szigetelési ellenállás és kapacitás. Nem nehéz belátni, hogy akár egyen akár váltóáramról beszélünk, az át tud folyni ezen a komplexumon. Leginkább a váltóáram, mert a kondenzátornak váltakozóáramú ellenállása is van a hálózati frekvencián (is).
Nem tudom mi a kérdéseid háttere, csak bízom benne hogy nem az, hogy be szeretnéd kötni magad a hálózatba.
(#) gg630504 válasza DonThomasino hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Megmértem a saját ( 1,37 m ) kapacitásomat a földhöz képest.
Parketta, 2 darab 41-es műanyag strandpapucs.
C = 80 pF.

Váltakozóáramú hálózat esetén, csak mint kondenzátor:

https://hg9ieg.hu/szamolo/_sz/YZ_Cf.html
C = 80 pF
f = ► 50 Hz
► 4 számjegy ►
Y = 25,13*i nS
XC = 39,79 MΩ
Z = -39,79*i MΩ


https://hg9ieg.hu/szamolo/_sz/IP_GRU.html
R = 39,79 MΩ
U_eff = 230 V
► W; 4 számjegy ►
I_eff = 5,78 μA
P = 1,329 mW


- - - -

Egyenáram esetén, csak mint kondenzátor:

https://hg9ieg.hu/szamolo/_sz/Ltau_CR.html
C = 80 pF
R = 39,79 MΩ
► mérnöki; 4 számjegy ►
L = 126,7 kH
τ = 3,183 ms

Tehát század másodperc alatt megtörténik a feltöltődés, utána nem folyik áram.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2022
(#) antikzsolt hozzászólása Jan 23, 2022 /
 
Üdv.

Nézegettem ahogy a villannyal "gravírozzák" a fát. Elég érdekes nyomokat tud hagyni. Sajnos nem tudok rájönni hogy keressek a googléban rá hogy meg tudjam itthon is csinálni. Az egyszer biztos hogy igencsak veszélyes a dolog mert elég vastag kábelt használ az ember. Bővebben: Link
(#) erdgab válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 23, 2022 / 1
 
Nem annyira bonyolult,de veszélyes !!!! csak kellő hozzáértéssel és a biztonsági szabályok betartásával lehet elvégezni a 2000V feszültség miatt!
Én készítettem ilyen gépet.Az ábrák előre nem jósolhatók meg,de nagyon érdekes szép ábrák jöhetnek létre.Szódabikarbónás oldat kell hozzá.
Többet nem mondanék mert nem tudom,hogy ez nyilvánosan elmondható e.
(#) Skori válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 23, 2022 / 1
 
Egy volt kollégám kísérletezett ilyennel. Úgy tudom nagyfeszültség kell hozzá, és közepes nagyságú áram is. Kb. mikrótrafó csak nagyobb fesszel. Különösen életveszélyes kategória! Ha mindenképpen ki akarod próbálni, akkor lehetőleg olyankor, amikor van más is otthon, aki szükség esetén tud mentőt hívni, és/vagy elsősegélyt nyújtani (persze ne legyen szükség rá, de a veszélyességének megfelelően kell kezelni a dolgot).

Persze a fa nedvességtartalmától is függhet, hogy mekkora fesz/áram kell, és esetleg kezelhető valamilyen anyaggal a fa, a művelet előtt...
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2022
(#) bbalazs_ válasza antikzsolt hozzászólására (») Jan 23, 2022 / 1
 
Lichtenberg figures a kulcsszó, lehet cifrázni high voltage, making device for L, stb.
(#) antikzsolt hozzászólása Jan 23, 2022 /
 
Akkor a sejtésem beigazolódott hogy ez nem "hobbi" kategória. Amúgy még a gyerekek távirányítós autójával is óvatosan bánok pedig abban csak 4x1.2 aksi van bent. Már ennél is csúnya égés jöhet össze. Amúgy a magasfeszültség nem ismeretlen számomra.
22Kv on dolgozik a lézergép tápja azt ha szakad a szigetelés igencsak szépen csicsereg pedig csak max 15mA van mögötte. Igaz nem bontok napi szinten szét de azért megadom a tiszteletet neki.
(#) wbt hozzászólása Jan 24, 2022 /
 
Sziasztok! A motoros tolópotik hogyan érzékelik, hogy hozzáértem, módosítani akarom?
(#) Bakman válasza wbt hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Általában van rajtuk egy extra sáv, ami nem a hangerőhöz, hangszínhez stb. hanem a pozícióhoz tartozik. Két-három extra lábuk van.
(#) wbt válasza Bakman hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Aha. Akkor erőltetem a szervomotort egy kicsit... mert az ugye pozíción akarja tartani...
(#) moltam válasza wbt hozzászólására (») Jan 24, 2022 / 1
 
Nem szedtem még szét ilyet, de ha rugalmasan kapcsolódik a motor a potihoz úgy tudja érzékelni a kézzel kifejtett erőt és rásegít. Kell legyen valami rugalmas elem ami kis elmozdulást megenged akkor is ha a motor áll.
(#) Nocomment hozzászólása Jan 24, 2022 /
 
Sziasztok !

Első körben egy labortápot szeretnék épiteni, ehez kérnék segitséget.24V -os trafo-m van vagy számitógép táp.
Van esetleg valakinek egy könnyeben megépithető áramköre hozzá?
Rövidzárlat védelemel 5A vagy 10A de lehet 20A ig is .Most tanulom igazábol az alapoknál tartok szoval egy részletes tervrajz kéne.

Előre is köszönöm a segitségeteket!
(#) Alkotó válasza Nocomment hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
Általában ami nagyon egyszerű, az kompromisszumokat hordoz.
5-10-20 A már semmiképpen nem egyszerű, sőt inkább nagyon is bonyolult.
Ha megelégszel tisztán áteresztős megoldással (talán ez a legegyszerűbb) és 50V/3A-es határokkal, akkor ilyen panel-párost tudok neked küldeni.
(#) Kastler válasza Nocomment hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
Hello szabályozható tápegységként én egy ilyen modult használtam, tettem rá többfordulatú potmétereket.
(#) Nocomment válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
Jól néz ki ,de gondolom mire elkészítem egy 10 e felett leszek vele simán akkor is ha a hűtés megvan kondikat és ellenálásokat pedig bontok. Mondjunk kell a 3 tranzistor ,dioda híd ha nem találok és potik,dugajok, kijelző m
(#) Nocomment válasza Kastler hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
Ez egyszerűnek tűnik és egy 2 csatornás táp is Max 10e Ft lenne mindennel.milyen potmétereket kell venni hozzá? Menyire melegszik? Menyire strapabíró? Köszönöm előre is
(#) vision61 válasza Nocomment hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
Szia!

Igen, bármennyi lehet a végösszeg, főleg, hogy azt sem tudjuk, hogy a 24 V-os trafód milyen teljesítményű, illetve a megadott kimeneti terhelhetőségen kívül, mennyi lenne az elvárt kimeneti feszültség. Egy PC tápot erre a célra át kell alakítani, alapban nem jó.
Viszont ennek van saját topikja, inkább ott olvasgass, rengeteg rajz, építési leírás van.
(#) vision61 válasza Nocomment hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
Ezekkel a potikkal is kb. ott leszel, hacsak nincs a fiókban, vagy olcsóbb beszerzés.
De a további kérdéseket inkább a Labortápos topikban kéne feltenni.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2022
(#) Nocomment válasza vision61 hozzászólására (») Jan 25, 2022 /
 
A trafó az izmos 12-24 re van kimenet és még germanium Diodás az egyeniranyitás rajta15 A simán hozza 24v on , és még lenne stabilizált 12-24 v tápegység IC vezérelt de régi típusú toroid trafos. Igen, olvasgattam topikok ban , de egyelőre azokat én nem tudnám még megépíteni. Egy labortáp kéne olcsón ezt azt kipróbálni kiserletezgetni szabadidőmben ennyi.
(#) granpa válasza Nocomment hozzászólására (») Jan 26, 2022 /
 
A labortáp téma képeit megnézted? Az elsők (régiek) közt találsz fa ék egyszerű, kiválóan működő kapcsolásokat.
(#) Alkotó válasza Nocomment hozzászólására (») Jan 26, 2022 /
 
Nyilvánvaló szempont a költség.
De ezt talán előzze meg a saját igényed felmérése. Több jelentős különbség is van a tisztán áteresztős megoldások, és a valamilyen rezonancián alapuló szabályozások között.
Előbbitől "sima" kimeneti feszültségre számíthatsz, de pocsék hatásfokra. Utóbbinál fordítva, lehetnek zavaró anomáliák a kimeneten, de a hatásfok jó.
És persze vannak olyan rezonáns tápok is, amiknek nagyon jó a kimenete, de azok más árfekvésben helyezkednek el.
Szerintem nagyon fontos tényező a mérés is, amin lehetőleg folyamatosan látod a kimeneti áramot és feszültséget.
(#) Kastler válasza Nocomment hozzászólására (») Jan 26, 2022 /
 
Papíron azt hiszem 9 ampert tud, de ahhoz egy nagyobb hűtőborda kell. Egy 200w peltier modult próbáltam róla. A többfordulatú potméterekkel egész finoman szabályozható.( Most nézem milyen drágák lettek) Ilyen müszert használtam.
(#) Kovidivi válasza Kastler hozzászólására (») Jan 27, 2022 /
 
Lehet, hogy egy nagyobb légszállítású venti is elegendő, ki kell próbálni. Pl. a tekercs is forró lesz, de ha nincs kényszerhűtés, az nem tesz neki jót hosszú távon.
(#) trpdavid hozzászólása Jan 27, 2022 /
 
Sziasztok, bocs az amatőr kérdésért, de ezt a részt nem értem egy árnyékolóba épített motor használati útmutatójában:

"A motort párhuzamosan is csatlakoztatni lehet. Ebben az eseteben
vegye figyelembe a használt
kapcsoló / irányítóberendezés maximális terhelését (a motor kezdő
csúcsértéke: 9 A az első 3 ms-ban)."

Értem, hogy a leírás univerzális, de a legerősebb motor a kínálatban amire vonatkozhat is csupán 155Wattos. Továbbá a gyártó által forgalmazott kapcsoló is max. 6A terhelhetőségű.
(#) Bakman válasza trpdavid hozzászólására (») Jan 27, 2022 / 1
 
Induláskor nagy áramot vehet fel a motor (inrush current) de ez csak viszonlyag rövid ideig áll fenn. Ezt a kisebb terhelhetőségű kapcsolók könnyen elviselik. Elektronikai alkatrészeknél gyakran megadják, mekkora impulzusáramot tud elviselni és azt mennyi ideig. Ez nagyságrendekkel több lehet, mint a megengedett üzemi/folyamatos terhelés.

Az adatlapban szereplő érték inkább akkor érdekes, ha valamilyen figyelő automata (pl. kismegszakító) van a rendszerben, az jelezhet túláramra ha kellően érzékeny és/vagy több motort akarsz egyszerre indítani.
(#) trpdavid válasza Bakman hozzászólására (») Jan 27, 2022 /
 
Köszönöm szépen a segítséget!

Erre a megoldásra gondoltam én is, de azt nem feltételeztem volna, hogy az induláskor felvett áram ilyen nagy mértékben/sokszorosára megugorhat még egy ilyen viszonylag gyenge motornál is.
(#) Kastler válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 27, 2022 /
 
Valójában 9 amper környékén nem igen akarom használni.
(#) Jonni hozzászólása Jan 28, 2022 /
 
Sziasztok

Találtam egy kapcsolást. (1. kísérlet: LED felkapcsolása érintéssel)
1, a szövegbe 9 Voltról ír de a rajzon 6V van . Ha 5V menne a kollektor emitteren úgy is működne?
Idézet:
„a vezérléshez minimális nagyságú bázisáram szükséges (20-30 µA),”

Van olyan npn tranzisztor aminek még ennél kevesebb is elég és tudja teljesíteni ezt a kapcsolást? (ha pl kicsit száraz az ember újja akkor is kapcsoljaon)
(#) proli007 válasza Jonni hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Hello!
Van olyan tranzisztor, pld, egy Fet. De ez alapvetően csak egy "gyerekjáték" és csak addig világít a Leg, míg hozzáérsz. A bőr vezetése igen nagy tartományban van, több Megaohm és néhány kiloohm között is lehet. Egyéntől és idegállapottól is függően. Tehát ez leginkább csak szórakozásra jó. Ha tényleg kapcsolnál valamit akkor inkább kapacitív szenzor a jó megoldás. De működni működik majd 5V-ról is.
Pld..
Egyébként a kéttranzisztoros kapcsolásban az áramerősítés a két tranzisztor áramerősítésének (béta) szorzata. Tehát ha a Led-hez 20mA szükséges (ennyi van beállítva a soros ellenállással) és a tranyók erősítése 100, akkor a minimális bázisáram Ib=20mA/(100*100)=2uA.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2022
(#) Jonni válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Igen , a bőr ellenállását mértem a legkissebb 5 MΩ a legnagyobb meg akár több száz mega is lehet. És az nem lenne baj ha csak akkor világítana amig hozzá érek. A kapacítív is szóba jött de az önmagában is fogyaszt... (amolyan standby módban is)
Következő: »»   3684 / 3954
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem