Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3803 / 3947
(#) mek-elek válasza jdani hozzászólására (») Nov 29, 2022 /
 
Nekem van egy privát ötletem...
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Nov 29, 2022 /
 
Gyaníthartóan nem jól vannak összekötve egymáshoz a tekercsek. A melléklet szeint kösd össze.
(#) bviktor válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 29, 2022 /
 
Köszönöm a tippet, az egyik sata-ide átalakítóban találtam, leoperáltam és a 5v-os vezetékre forrasztottam. Usb kábel bedug, a kivezetésen pedig 3.28V-ot mér a multiméter.
(#) mek-elek válasza Bakman hozzászólására (») Nov 29, 2022 /
 
Én meg azt mondanám, hogy a kollektorok hézagjai eltömődtek szénporral.
(#) jdani hozzászólása Nov 30, 2022 /
 
Erre voltam kíváncsi, hogy a sztator tekercsei belül össze-e vannak kötve, mert tudomásom szerint nem szoktak. Mérve pedig mégis ellenállás volt köztük. Ahogy látható, a tekercs viszonylag jó állapotban van, szerintem forgás közbe valami belekerülhetett, ami megroncsolta a tekercset, így az hozzáért a vasmaghoz. Másik oldalon egyértelműen ezt a vasmaghoz érést nem látom, de fekete foltokat igen, lehet ott ér hozzá.
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Azt írtad, nincs megégve, a képről viszont egyértelműen látszik, hogy az állórész tekercselése kuka.
(#) moltam válasza jdani hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Viszonylag jó állapotban van csak ki van égve konkrétan belőle egy jókora darab Sejtem mire gondolsz, nincs az egész megégve csak egy ponton. Mindkét részt át kell tekerni ha érdemes, nem lehet átvezetés a vasmag felé. Mondjuk a tropát elég nehéz lenne leszámolni... Van ahol nincs kihozva 4 csak 2 vezeték, belül megoldják a sorbakötést.
(#) jdani válasza Bakman hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Az első kommentben a képen, ha benéztem a belsejébe, nem látszott égettnek. Ez az égés felülről van, ami nem látszot, míg szét nem szedtem. Ez az égés nem a leterheléstől van, szóval így értettem, hogy a tekercs nincs megégve túlterhelés miatt.
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Ok, így már érthető.

A képen nem feltétlen látszik, de mintha a vastest is megégett volna, nem biztos, hogy megéri tekercseltetni. Ha a forgórész is kapott a jóból, akkor biztosan nem.
(#) Bakman hozzászólása Dec 1, 2022 /
 
Nagyon!

Szauna hőmérő szenzora szakadt. A gond az, hogy végtelen egyszerű szerkezet, a kijelző csak és kizárólag a beállított hőmérsékletet mutatja, a mért értéket nem. Milyen szenzor lehet ez? Dokumentáció ennyi, mint ami a mellékletben, ami szerint KTY 103 a típusa. Kis fekete pötty, felirat és egyéb jelzés nélkül.
(#) antiktelefon válasza Bakman hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
A jelölése az ábrán egy ellenállás alapú elemre utal, szóval termisztor, de inkább 105-nek tűnik a felirat. Mekkora a tényleges ellenállása? Lehet elég magas is.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2022
(#) Bakman válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Elvileg 50 MΩ-ig mér a műszerem. 103-ra emlékszem, az meg csak itthon tűnt fel, hogy nem sikerült valami fényesen a fénykép, rákérdezek biztos ami biztos alapon.
(#) antiktelefon válasza Bakman hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Mondjuk a felirat nem feltétlenül jelenti a termisztor értékét ellenállás kódban, de 10k reálisabbnak tűnik. Ha 10k termisztornak tűnik, akkor van lehetőség bekötni egyet és mérni a szabályzást és a hőmérsékletet? Akár a fűtőelemeket lekötve, kívülről melegített szenzorral, pl egy alublokkba raksz egy termisztort és egy hőelemet, közösen melegíted őket és a hőelemet tudod multiméterrel figyelni (vagy akár termisztort is, csak akkor át kell váltani az értékeket) és nézheted racionális szinten kapcsol-e a vezérlés.
(#) Régi motoros válasza Bakman hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
A csatolt papíron 105 van, azt tisztán látni. Néhány doksiban megtalálható ugyan de kötőjellel.
Úgy mint KTY10-5, hogy ez mennyire azonos, jó kérdés. A linken az ellenállás értékek is láthatóak.
(#) antiktelefon válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Ebben az adatlapban van minden is, PT1000 meg NTC és PTC is, ez alapján fene tudja Az eredeti szenzoron biztos van valami, a fekete pötty termisztorokon is van jelölés.
(#) Bakman hozzászólása Dec 1, 2022 /
 
Vagyok, csak közbejött némi munka...

Valóban KTY 105 van odaírva, én néztem el. Nincs erre sem egyértelmű talált, marad a próbálgatás. azért köszönöm a törődést.
(#) proli007 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Hello! Ráteszel egy 10k-s potit és tekergetve kiderül az igazság..
(#) antiktelefon válasza proli007 hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Vagy 9kW-on meggrillezi a tulajt
Mondjuk ilyen szabályzásnál nem tudom mennyire gyorsak a PID tagok, hogy mérhető legyen a poti tekergetés hatása.
(#) proli007 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Hello! Én rákötném a potit, beállítva 1k-ra. Felfűteném 100 fokra a szaunát, feltekerném a potit és mikor leállt a fűtés, apró lépésekben 5 percenként tekerném vissza. És megnézném mikor el indult a fűtés, mennyi az ellenállás. A típus szerint ez PTC lesz 1 vagy 2k Az 1k 100 fokon, valami 1,6k lesz.
(#) sany válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Nem baj, ha nem gyors, addig lehet közbe egy kicsit szaunázni.
(#) Bakman válasza proli007 hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Igen, ez lesz. Jobban örültem volna, ha kijelzi a mérté értéket, előbb végeznék.
(#) Atamano hozzászólása Dec 2, 2022 /
 
Egy vízforraló készüléket szeretnék megjavítani egy elektrolit kondenzátort kicseréltem benne, de még egy 4.7 mH induktort is ki kellene. Ilyen 0.5W/4.7mH értékűm van, de a kicserélendő fizikai méretekben +30% -kal vastagabb gondolom ebből az következik, hogy nagyobb értékű 1W talán. Rossz ötlet lenne a kisebb teljesítményűt belerakni?
(#) tufatofu válasza Atamano hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Kérdés, hogy milyen funkciót tölt az ott be? Ha egy kapcsolóüzemű táp munkatekercse, akkor nem jó ötlet cserélgetni arra ami épp kéznél van. Talán egy fotó jó lett volna.
(#) Atamano válasza tufatofu hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Itt a kép. L1 és az L2 megegyezik.

induktor.jpg
    
(#) tufatofu válasza Atamano hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Szerintem kipróbálhatod oda, mert valami zavarszűrő funkciót tölthet be.
(#) Klystron hozzászólása Dec 3, 2022 /
 
Sziasztok!
Szeretnék kérdezni a hozzáértőktől!
Van egy öreg lemezjátszóm (teljesen mechanikus ) és a motorján lévő 0,068 µF-os fóliakondenzátor kipukkadt, zárlatos lett. A kérdés az lenne, hogy pont ugyan ilyen értékű és ugyan ilyen felépítésű kondenzátorra cseréljem-e? Vagy megfelel egy 100 nF-os is, ami ugye 0,1 uF.
Befolyásolhatja-e és mennyire a készülék búgását?
Köszönöm a válaszokar!
(#) Suba53 válasza Klystron hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Csak a lényeget nem írtad le.
Nem a méret és a felépítés fontos. A motor közvetlenül a 230V-ról jár?
Ez a kondi a 230V-os csatlakozási kapcsokon van?

Ha igen, akkor ez valószínűleg csak zavarszűrő. Akkor simán jó lehet egy 100nF-os is.
De arra ügyelj, hogy a kondi feszültsége megfelelő legyen.
A legjobb, ha olyan kondit választasz, amin jelölve van, hogy jó 230V vagy magasabb váltakozó feszültségre. ( 230V ~, 275V ~, stb vagy 230VAC, 275VAC, stb )
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2022

Kondik~.jpg
    
(#) Gafly válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
És rajta van, hogy X2.
(#) Suba53 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Jogos.
(#) pucuka válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Lemezjátszóban igen ritkán használnak "kefés" motort (csak hordozható elemesben) amiben szükséges a zavarszűrés.
Lemezjátszókban szinkron, vagy aszinkron motorokat használnak, egyikhez sem kell a zavarszűrés, viszont az aszinkron motor mellé szükséges a segédfázis kondenzátor. Ahhoz pedig nem biztos, hogy alkalmasak a bemutatott kondenzátoraid.

Klystron:
Azért nem teljesen mechanikus, mert akkor a motor is mechanikus, felhúzós lenne.
Mindent egybevetve, kívánatos lenne egy fénykép, vagy legalább valami információ a motorról, a környezetéről, és a kipukkadt kondenzátorról.
Következő: »»   3803 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem