Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3804 / 3945
(#) Ferrari1 hozzászólása Dec 3, 2022 /
 
Sziasztok!
Fiammal próbáljuk megfejteni a csatolt házi feladatott, de valami nagyon nem kerek a megadott értekekkel.
Esetleg valaki tudna segíteni?
Előre is köszönöm!
(#) Lamprologus válasza Ferrari1 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Én az I=12mA-el nem tudok mit kezdeni! A rajzon nics jelölve ilyen... Az áramforrás áram nem lehet mert R3-on nagyobb áram folyik ... Mondjuk ha kinevezem ezt I1-nek akkor már lehet megoldható a feladat...
(#) tbarath válasza Ferrari1 hozzászólására (») Dec 3, 2022 / 1
 
Gyönyörű trehány munka, az Omh különösen tetszik.
Ez egy "mire gondolt a költő" típusú feladat, az I=12mA mégis mi? IR5, vagy I1, I2, I3? Az U ... R7=570mV jó eséllel UR7, de R9-ről semmit se tudunk, és R5-ről se nagyon (már ha az I=12mA nem IR5). Innen szép nyerni
(#) Ferrari1 hozzászólása Dec 3, 2022 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget, már kezdtem félni, hogy én is kimaradtam egy két óráról a suliban.
(#) mateatek válasza Ferrari1 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Szerintem, az IR2 nem 10 nanoamper, hanem 10 milliamper. Melléütött talán a tanár úr.
(#) b_zsiga válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Az I=12mA nem lehet az I1.

Ha az IR2=10nA nem elírás, akkor IR1=IR2+IR3=20.01mA
UR1=470Ohm * 20.01mA=9.4047V
UR2=U-UR1=14.5953V

Ha az I=12mA az I1-et jelentené, akkor IR4=IR3-I1=20mA-12mA=8mA lenne,
az UR4 pedig R4 * IR4 = 2.2kOhm * 8 mA = 17.6V, ami több, mint az UR2 feszültsége, UR3 negatívra adódna.

Ha Az IR2 elírás, és nem 10nA hanem 10mA, akkor még rosszabb a helyzet. Akkor az UR2 csak kb 10V

Meg kell vizsgálni, hogy az I=12mA melyik áram helyére behelyettesítve ad ki normális értéket a többi eredmény.
(#) mateatek válasza b_zsiga hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Igaz. De ha a 470 ohm helyett 47 ohm lenne, akkor meg lehetne oldani. Már én is belekeveredtem.
(#) Lamprologus válasza b_zsiga hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Lehet ... nem álltam neki végig számolni!

De ha jól látom Te is elkövettél egy hibát ... 20mA + 10nA az nem 20,01mA hanem 20,00001mA mert a mili és a nano között még ott van a mikro is!
(#) b_zsiga válasza mateatek hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Két hiba biztosan van. Egy elgépelés a kOmh szóban, és a hiányzó index a 12mA áramra.
Tegyük fel, hogy több nincs.
Az látszik a paraméterek megadásából, hogy szépen balról jobbra vannak megadva.
A hiányzó indexű áram az R4 után és az IR6 előtt van.
IR4 nem lehet, mert 12 mA * 2.2kOhm már több, mint a telep feszültség.
Az előzőben levezettem, hogy I1 sem lehet.
Marad az IR5 és az I2.
Ki kell számolni mind a kettővel. Ha valahol nem értelmezhető dolog jön ki, akkor a másik.
(#) b_zsiga válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Igaz.
Én sem leszek már fiatalabb. Kezd megkopni a fejszámolás.

Hibásan, nanoAmper helyett mikroAmperrel számolva is MegaOhm nagyságrendű ellenállás jött ki R2-re. Nem életszerű GigaOhm-okkal számolni.

Akkor lehet, hogy mégis inkább 10mA lesz az.
(#) Ferrari1 hozzászólása Dec 3, 2022 /
 
Köszönjük szépen, hogy így belemerültetek.
A megadott értékek alapján sehogy nem jön ki a matek
De a gyereket bíztattam, hogy valószínű beugratós kérdés volt, és kiváncsi volt a tanár úr, hogy rájönnek e
(#) Gafly válasza Ferrari1 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Valószínűleg nagyon nem örülne a házifeladatot feladó tanár, ha a fiad pirossal kijavitva a feladatban található hibákat adná be ellenőrzésre...
Egyébként sem tartom helyesnek pedagógialig ennyire valóságtól elrugaszkodott példák és feladatok alkalmazását...
(#) Skori válasza Gafly hozzászólására (») Dec 3, 2022 / 7
 
– Na, gyerekek, ha ez a terem 7 m hosszú és 8 m széles a fal színe fehér, kockás nadrág van rajtam és most fél 12 van, akkor hány éves vagyok én?
A gyerekek döbbent csendben ülnek, majd egy kis idő múlva Móricka jelentkezik:
– A tanár úr 50 éves.
A tanár meglepődik.
– Tényleg annyi vagyok, ezt meg hogy találtad ki ?
– Van egy 25 éves bátyám, de ő csak félhülye...
(#) Tibipapa77 hozzászólása Dec 3, 2022 /
 
Sziasztok!
Lenne kedve valakinek a képen látható,csak részben működő vezérlés javításához?Budapest előny de ha kell postázom is.
(#) antiktelefon válasza Tibipapa77 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Mi a hibája? Meg mi ez pontosan? Mert nem igazán olvasható...
Rémlik erről már volt szó egyszer.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2022
(#) Tibipapa77 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Ez egy lakókocsi mozgató vezérlése.2db 12voltos motort vezérel.
(#) antiktelefon válasza Tibipapa77 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Jó, de nem írtad le a pontos hibajelenséget és típust.
(#) Tibipapa77 válasza Tibipapa77 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
A hiba a következő:előre,jobbra,balra mozgatja a motorokat,hátrafelé jobbra balra nem.
(#) Tibipapa77 válasza Tibipapa77 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Angol vezérlés,nem mai darab.Carver néven fut.
(#) antiktelefon válasza Tibipapa77 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
És hogy van bekötve? 1-2 és 3-4 között van 1-1 motor? Vagy ha máshogy, akkor érdemes lenne lerajzolni.
(#) Tibipapa77 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Úgy van ahogy leírtad.A másik két láb a 12voltnak van.
(#) antiktelefon válasza Tibipapa77 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Akkor egyik irányba váltásnál az egyik kimenet testen van a másik meg 12V-on, ha váltod az irányt, akkor a test vagy a 12V megjelenik a lábakon? Vagy akkor is ugyanrra mozdul tovább?
Részletesebb leírás segítene a hibakeresésben.
valószínűleg 4db relé a polaritást váltja az ötödik meg kapcsolja rá a feszültséget, de ez alapján elég érdekes, ha az egyik irányba nem csinálna semmit.
(#) Tibipapa77 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Írhatok privátban?
(#) antiktelefon válasza Tibipapa77 hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Fórumnak nem a nyilvános írás lenne a lényege? De írjál, ok.
(#) Gafly válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Igazad van.
Ha pénzért javíttatja nálad/javítod neki, akkor az hirdetés és nincs helye a fórumon (legfeljebb az apróban).
Ha a műszaki feladat és megoldás megtalálása a cél akkor nagyon nincsen rendben a privátozás. Az mindig oda szokott vezetni, hogy én vagyok a fórumon az ész, ha imádsz engem, privátban csak neked osztom az észt, a többiek meg így jártak...
(#) Tibipapa77 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Igaz,de pénzről szó sem eset.Mondjuk nekem megér egy két darab Balaton szeletet ha valaki meg tudja javítani.A műszaki feladat elvégzésére képtelen vagyok nem ebben a körben mozgom.De ha rendelsz tőlem esetleg egy 18méteres pultot szívesen elkészítem.
(#) bbb válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Hasonló volt ágyemelő motornál (egyik irányba ment, másikba nem). Ott is volt talán négy relé, azokat kicseréltem és azóta is működik. Először a reléket érdemes megnézni ezeknél, ki tudja mennyit kaptak már az élettől...
(#) vladcepes hozzászólása Dec 5, 2022 /
 
Sziasztok!
Vissza térnék egy kis segítségért! Az erősítő: Bal oldalán lévő IC IR2156S ami körül zárlat van. Ki forrasztottam az IC-t meg a körülötte lévő dolgokat amik hibásak Fet, kondi ellenállás. Van dióda is ami zárlatos. Most így kiforrasztva az IC-t összehasonlítva az IR2156-os rajzzal az alkatrészek nem egyeznek, meg pl: az alaplapon a 2-3 as lába össze van kötve, a rajzon ott nincs. A rajzon a 8-9 láb van össze kötve. Az alaplapon lévő alkatrészekből az smd ellenállásokat leolvasva amelyik hibás azt beszerzem. Az smd kondiknál nem tudom az értékeket mivel nincs konkrét rajz az alaplapról, tehetem bele azokat ami a rajzon van?
Válaszokat köszönöm!
(#) antiktelefon válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Ez a rajzon egy tápegység, nem erősítő!
A táp része működik már? Addig az erősítőt felesleges javítani.
(#) vladcepes válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 5, 2022 /
 
Bocsánat a tápegység részét akartam írni. (ott nem boldogulok) Tehát az IR2156 körül amit írtam.
Következő: »»   3804 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem