Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2168 / 2486
(#) reloop válasza konyak6 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
A diódák sajnos hibásak néznek ki, mérd ki őket!
(#) konyak6 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Köszönöm! Megnézem.
(#) konyak6 hozzászólása Jún 9, 2019 /
 
A diódák jók. Nem tudom mit mértem az éjszaka, meg hol, de a feszek most jók.
A trafóról jön 2x40,6 V AC (a diódánál 1x81.2V AC)
A diódák után van + - 55,5 V DC
A Youtube-on lévő 1 kHz sinus jellel tesztelve, a kimeneten 2 V AC van 8 Ohmos terhelésnél. Ez 32 W. A jelgenerátorom lehet hogy nem jó. Azt használva a kimeneten 0.2 V van csak. A sinus jel szépen átmegy. Mind a két csatornán ugyan ez van.
(#) reloop válasza konyak6 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
A mérőeszköz, a csatlakozás hibája, vagy a mérési pont helytelen megválasztása okozhat ilyen képtelen eredményeket.
(#) konyak6 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
A 32 W reális adat. Telefonról jallgatva, fél hangerőn olyan hangos mint a TV.
(#) konyak6 válasza konyak6 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Megmértem egy Beag APX100-at. 27.4 V van a kimeneten. 94,4 W. A mérőeszközök jók.
Valahol a Matrix-ban van a hiba.
(#) ozpecs válasza konyak6 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
És nem szimmetrikus a bemenete az erősítőnek véletlenül? Ha az akkor ugye le kell kötni az egyik bemenetet a földre ha asszimmetrikus kimenetről táplálod pl hanggenerátor...
(#) reloop válasza konyak6 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Például helytelen testpontot választasz a méréshez, vagy a jelgenerátorod nem tud elegendő jelet kiadni és annak a határolását látod az erősítő kimenetén, holott az bírná még a kivezérlést.
Elsőként mérd meg az erősítő kimenetén és bemenetén a jel feszültségét! Ebből látod mekkora az erősítés és kiszámolhatod a 150 W kimeneti teljesítményhez tartozó 35 V kimeneti feszültséghez mekkora jelet kell a bemenetre adnod.
(#) Tomi94 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Szia!
A kezdő kérdések topikban már szóbakerült hangszín korrekcióhoz reménykedem, ez megfelelő topiknak számít. Közben már egy következő válasz, meg némi Google-keresés alapján körvonalazódik a megoldás: az első fokozat bemenetére is kell egy ugyanolyan ellenállás-osztó, mint a másodiknál látható? Továbbá így természetesen egy csatoló kondenzátor a bemenetre.
(#) konyak6 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
A helytelen testpont megvan. Pl. a dióda meg a kimenet/bemenet negatívja között + - 55,5 V-ot mérek, míg a dióda meg a hűtőborda között nem. Ez volt a gond az első mérésnél.
Rámértem a bemenetre(telefon). 74 mV-ot mértem. A kimeneten meg 2,47 V-ot!
A szimetrikus bemenet nekem latinul van. Rá van írva az erősítőre, hogy ha vsak egy bemenet van, automatikusan átkapcsol mono üzemre.
(#) ozpecs válasza konyak6 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Na itt van az eb elhantolva a 74 mV nagyon kevés, valamint az ilyen PA jellegü erősítők szimmetrikus bemenetüek általában xlr csatiban ilyenkor (telcsiről) 1 pont föld és a 2-es bemenet a 3-as szintén foldre kötendő!
(#) reloop válasza Tomi94 hozzászólására (») Jún 9, 2019 / 1
 
Köszönöm, hogy átjöttél ebbe a témába.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2019
(#) Laci66 válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Köszi, ellenőriztem, az irányok jók, a diódák is, de beforrasztva mindkét irányban 84 ohmot mérek rajtuk. A 14-17 láb és a 4-7 láb 1-1 1K-s ellenállással össze van kötve. (Rajzot mellékelek.) Sajnos ez a Sherwood sokkal bonyolultabb kapcsolás, mint amikről rajzaim vannak. Az alkatrész oldali szitázás elég rossz minőségű, az alkatrészek is sűrűn vannak, vaksi is vagyok, úgyhogy az áramkör áttekinthetősége igazi türelemjáték. Mindezt azért írom mert a 7-s lábra megy még egy 68 ohmos (szintén megégett) ellenállás aminek a másik végét még keresem.
Egyébként mind a két csatornában 0,1 ohmra cseréltem az emitter ellenállásokat. Nem hiszem,hogy csak a nyugalmi áram nőtt volna meg annyira hogy az előtét izzó teljes fénnyel világítson. A hibás csatorna végtranyóit leforrasztottam ( a haver, miután elfüstölt a jobb csatorna egyszerűen elcsípte a tranzisztor lábakat és hetekig egy csatornával használta) de így is nagy az áramfelvétel.
Ez vagy zárlat, vagy gerjedés lehet, de melyik alkatrész okozhatja?
Bár egy próbát megér - visszateszem a 0,15 ohmos ellenállásokat aztán meglátom.

módosít.jpg
    
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Na, remélem tényleg megtaláltam a 68 ohm végét,- úgy néz ki az megy az emitter ellenállásra.
A diódák pedig soros 15 ohmmal testre. Bocs a bekavarásért!
(#) reloop válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 1
 
Fényképezd le a végerősítő alkatrész és forrasztási oldalát, hogy ötletet meríthessünk a folytatáshoz.
Méreteznék segédellenállást végtranzisztor nélküli teszteléshez.
(#) Laci66 válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Kösz szépen, már nem szükséges!
A bal csatorna N-es tranyója volt zárlatos. Az a csatorna eddig jó volt. Azt hittem Az IC áramkorlátja megvédi, mivel két (majdnem) külön Ic van egy tokban (ill. minden funkcióból kettő).
A hibára abból jöttem rá, hogy a bal csatorna tranzisztorait is kiforrasztottam. Az előtét izzó már csak "parázsfény izzó" lett. Aztán kimérve a tranzikat "kici, óccó" kínai alkatrész teszterrel rögtön
kiderült ki a hunyó. Szerintem jobb is így, most már mindkét csatornában BD 249C-250C pár van
és 0,1 Ohmos ellenállások! Ja,és új IC, ami most tényleg jól vizsgázott áramkorlátozásból.
Szól, mit az állat. Míg a haver megint rá nem köt 4db 4 ohmos ládát. (2ohm/csat).
Kösz a segítséget, remélem máskor is fordulhatok Hozzád!
Ja, még egy kérdés ezek a vékony kék szilikongumik, amik a tranzisztorok alatt voltak tényleg vezetik a hőt ? Én mind lecseréltem csillámra.
(#) konyak6 válasza ozpecs hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Köszönöm mindenkinek a felvilágosítást. Ismét tanúltam valamit.
Az erősítő rendben van, működik. Egy studio keverővel erősítettem a jelen. 770 mV a bemeneten, ami 0dB. A kimeneten 23,4V. Ez 68,5 W. Maxon a keverő, +6Db 2,95 V, a kimeneten 38,5 V. Ez 185 W.
(#) reloop válasza Laci66 hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
A kék szilikonalátéttel magam is találkoztam, tapasztalatom szerint jól szolgál. Azt, hogy megbontás után eldobtad, jól tetted. Másodjára már nem igazodik megfelelően.
(#) krisz69 válasza konyak6 hozzászólására (») Jún 11, 2019 /
 
Szia. Én megnézném azokat az egyenírányitó diodákat egyesével. Ha nem hibás egy sem akkor mennék tovább valahogy le választanám a végfok rész és pufferek után mérnék feszt. Ha minden ok akkor meg valam el húza a feszt. Szivárgó áram van. Lehet sok minden az oka rosz kondi. Hibás tranzisztor (Fet) .. Javaslom mérd végig az elejétől.
(#) Tomi94 válasza reloop hozzászólására (») Jún 11, 2019 /
 
Még ami eszembe jutott, az összeállt, hogy a kiemelt sáv felett az egységnyi erősítések a követő kapcsolásokból jönnek ki. A cikk szerint a 470 ohm-os potméter a kiemelés frekvenciáját állítja, de akkor hol lenne mód a kiemelés nagyságát befolyásolni?

Továbbá, közben kerestem alacsony (6V) feszültségről használható IC-t hozzá. Ha ezt használom, akkor is kell ugye a feszültségosztós középpont kialakítás?
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2019
(#) Beringer 600 hozzászólása Jún 11, 2019 /
 
Sziasztok!
El készítettem az alábbi végfok modul,s annyi a gond vele,hogy amikor 4 ohmot akasztok a kimenetre,akkor elkezd sípolni,s kis szikrát tapasztalok a kimeneti csatlakozó pontnál, de 8 ohmnál nincs ez a jelenség.
+- 45v s tip 35c-36c a végek.
Volna valakinek ötlete hogy miért van ez a jelenség?
(#) reloop válasza Tomi94 hozzászólására (») Jún 11, 2019 /
 
A kiemelés nagyságát újabb fokozattal, egy mély hangszínszabályzóval tudnád állítani. A gyakorlatban ezt a mély emelőt ki, vagy be kapcsoljuk. A kikapcsolás az áramkör megkerülését jelenti.
A műveleti erősítőknek hangfrekvenciás alkalmazásban kell a teljes táp felénél lévő referencia feszültség. Szimmetrikus tápnál egyszerű, mert az pont a test.
(#) Tomi94 válasza reloop hozzászólására (») Jún 11, 2019 /
 
Értem, remélem bírni fogja a kis hangszóró a többlet teljesítményt.
(#) ozpecs válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 11, 2019 /
 
Azért a TIP 35-36 elég sovány 4 ohmos terhelésre nem igazán merném azzal hajtani
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 11, 2019 /
 
Vélhetően nincs optimalizálva az erősítő. Nem kizárólag a panelen lévő áramkörre gondolok, hanem a tápegység, földelés, erősítő egységre. Alacsonyabb terhelő impedancia nagyobb áramot eredményez, ami a táp, gnd, stb. vezetékek ellenállásán nagyobb feszültségeket kelt. Egy vérszegény tápegység is ugyan ezt produkálja. Ha ezek a feszültségek valamelyike elér egy kritikus értéket, begerjed az erősítő. Próbálkozz rövidebb, vastagabb vezetékekkel, valamint a gnd kialakításon javíthatsz.

Rajzold le, vagy készíts képet a bevezetékezett erősítőről, talán kiderül a hiba. Az is elképzelhető, hogy a kimeneti induktivitás kevés, bár rajz nélkül csak saccolok.

Olyan is lehet, hogy egy lassabb végtranzisztorral megnő a fázistolás, és jó táp mellett is begerjedhet. Ebben az esetben a frekvencia kompenzáláson kell módosítani.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2019
(#) Beringer 600 válasza ozpecs hozzászólására (») Jún 12, 2019 /
 
Csak ki próbálni tettem bele
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 12, 2019 /
 
A tápnak hagyományos kèt kondi s egyenirányítás van
Jelenleg csak próbára hejeztem a dolgot
Ezzel a táppal próbáztam eddig minden èpített modulomat,de eddig egyik vègfok modul sem mutatott ilyen jelensèget
+-43v s szerintem a tip 35-36 c elviseli
Kihajtva nem volt a modul csak ki próbálásig
A kimeneti zoobel tag 100nf 10ohm 2 w ellenállás
Vagy itt kell valamit módosítanom?
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2019
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 12, 2019 /
 
Sajnos kapcsi rajz nincsen hozzá.
Ezt a rajzot úgy találtam a neten,meg tetszett s gondoltam összerakom ,kipróbálom
8ohmon szèpen dolgozki.
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 12, 2019 / 1
 
Higyjük el hogy a kapcsolás jó. Viszont az eredeti végtranzisztorok 30MHz-esek, a TIP tranyók meg 3MHz-esek. Nem az a baj hogy nem megy el addig a sáv, hanem nem erre van kompenzálva. Saccra a következőket módosítanám:

A kimeneti induktivitás menetszámát növelném másfélszeresére, valamint a TIP41-eknél lévő 120pF-okat növelném duplájára, 220- 330p körülire. A harmadik 120pF-ot amelyik a 100k mellett van, azt nem kell.

Ha meglesznek a 30MHz-es tranzisztorok, akkor mehet vissza az eredeti kompenzáció, de a TIP-eknél lassítani kell.
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 12, 2019 /
 
Nagyon szèpen köszönöm
Következő: »»   2168 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem