Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2214 / 2486
(#) Laci66 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Szia Béla!
Nekem is van egy kis gondom a bikau féle kínai kütyüvel.
Tavaly csináltam az unokaöcsémnek egy erősítőt, hogy a telójáról ne csak cicegést
hallgasson. Orister 1015 véget hajt. A gond az, hogy bluetooth módban a zenék közötti
szünetben halk ("interferencia") fütty hallatszik. Az öcsit ez nem zavarja, de engem igen.
A tápot az Orister tápról kapja 12V-os stabkockáról. Az Általad feltett "csoda" segíthet?

Boldog Karácsonyt Mindenkinek ! Laci66
(#) tothbela válasza Laci66 hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Szia! Vélhetően jelentős javulás érhető el vele. A szűrés hatékonysága attól függ, mennyire sikerül a modul áramfelvétlét egyenletessé tenni az erősítő táp szemszögéből. Ahogy írtam, 100-120mA maximális áramot mértem, de ekkor benne volt egy pendrive, egy memória kártya, és BT üzemre volt kapcsolva. Így fogyaszt a legtöbbet. Ebből kiindulva a stab kocka minimális 7V bemenőhöz 33 Ohm jó választás. A táp negatívja ne legyen bekötve, azt csak a jelföldről kapja. Ha módodban áll, légréses fojtót is tehetsz a 33 Ohmmal sorosan.

Egyébként bár nem publikálta a gyártó, de simán lejátszik flac formátumot a modul.
(#) Laci66 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Szia!
Hát bizony a táp negatívja is be van kötve. Ráadásul antennaként egy kb. 1m-es vékony vezeték
is rá van forrasztva amiből vagy 25cm a házon belül megy árnyékolatlanul. Első lépésként lekötöm
a táp negatívot aztán meglátom... Kösz!
(#) tothbela válasza Laci66 hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Megpróbálhatod úgy is hogy a táp föld bekötve marad, csak a pár ezer µF be legyen téve a csodához, és a táphoz a soros 33 Ohm. Én még úgy nem próbáltam, de meg fogom nézni.

Az antenna az nem probléma hogy belül megy, az FM vétel amúgy sem az erőssége. A BT a lényeg, az meg a nyák széli hullámos fóliaszakasszal kommunikál.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2019
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Erre visszatérve egy kis segítség kellene. Nos izzóval elindítva, a végtranzisztorokat nem kötöttem be csak az első pár üzemel ugye a 10 ohmon keresztül.. A VR szabályozóval a 10 ohmokon 228-240 mV közt tudok szabályozni a 2 oldal 4 mV ban tér el egymástól csak.
Viszont a 2W os 10 kiloohm amit cserélni kellett az már így is alíg tapintható tűzforró.
Esetleg lehet valami amin elindulhatok? Valamelyik a 2SA1943-2sc5200 az első kettő közül zárlatos lenne? Mert mérve jók.
A 10 kilóohmon a teszt táppal mérve 82V mérhető. (2X42 ami marad a tápból).
Egyebekben más nem melegszik, és úgy tűnik hogy más rendben is van.

égett.png
    
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
A 10kOhmon számolva 0,67W disszipálódik most. Ha zavar a melegsége, rakj 5W-ost.
A 240mV az teljesen jó egy zéró bias végfoknál. Mérd meg a kimeneti nulla voltot (ne legyen 20-30mV- tól nagyobb), majd jöhet a 2X90V. Természetesen egy-egy 10 Ohm 0,5W ellenálláson keresztül.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Nem zavar, igazából az zavar hogy most ugye áramkorláttal indítunk, és végtranzisztorok nélkül, és máris ilyen meleg. Másrészt meg az hogy pont ez az ami szénné égette a panelt is. Rakok be 5w ot oda.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 25, 2019 / 1
 
Ezen az ellenálláson üzemi feszültségen, tehát 2X95V-on optimális esetben 90V (70-120)V kell hogy legyen. Ez akár 1,5W is lehet. Ha a kimenet kiül valamelyik tápra, akkor ezen az ellenálláson vagy semennyi, vagy több mint 3W fog fűteni. Ha így marad hosszú ideig bekapcsolva, akkor szokott megégni a panel. Talán ez is történt.

Szinte alig találkoztam olyan végfokkal, ahol betervezték volna a meghibásodás lehetőségét is az erősítőbe. Régebben a Technics, a Marantz használt fuse resistor nevű ellenállásokat kritikus helyeken, amik nem izzottak fel, hanem magszakadtak még mielőtt kiolvadtak volna a panelból. Talán amatőr szinten is lenne létjogosultsága.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Elnézve a másik panelt ott is csúnya alulméretezések voltak, ez is lett aztán a halála.
15 éves nyákokkal már úgy kell bánni mint a hímestojással,külön folyasztószert használtam ahol kellett, mert egyszerűen a legkisebb melegítéstől felvált a fóliasáv.. Úgy számolom magasabb feszen meg ha be lesznek kötve az emitterek a többi tranzisztorral akkor már ennyi fesz nem fog esni rajta talán. Viszont így nem maradhat mert kiforraszthatja magát, és akkor egész egyszerűen megszűnik a meghajtás ezen fele, vagyis annak is a fele mert a másik tranzisztorpárja ettől még feszültség alatt marad. Már csak annyi kérdésem van néhány mp rer borda nélkül ráköthetem a végtranyókat? Mert az első kettőt tudtam fogni nem voltak melegek annyira
(De inkább nem mert nyugalmit is állítunk neki ott meg máe fűtenek azok is).
(#) mr.Cara hozzászólása Dec 25, 2019 /
 
Üdvözletem !
Boldog ünnepet kívánok mindenkinek !
Egy kínai digitális végfokot hajtanék meg egy 24V-os trafóról, az alábbi szabályzóval. Két három óra után a két 2955-ös frankón felforrósodik (éppen nem éget) . Mi a csudától, mert szerintem nem vesz fel 2A a végfok?
(#) latyakosa válasza mr.Cara hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Mekkora áramot vesz fel a végfok üzemszerűen ?
Mekkora hűtőbordára van szerelve a 2955-s pár ?
A 2955 hűtőborda körül a levegő mennyire tud szabadon áramlani ?
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2019
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
A kritikus helyekre érdemes réz csőszegecset tenni, az bírja a terhet. Nekem is kell majd, egy basszuserősítőhöz.
Ezen a 10 kOhmon nagyobb tápnál is ugyanakkora feszültség fog esni, tehát nem lesz hidegebb.

A végtranyókat ne fogdosd, mert rendes tápnál 95V van a kollektorukon, neked meg lehet gyűjteni a temetésre. Vigyázz!

Az első pár végtranzisztor aminek 10 Ohm az emitter ellenállása, azon 20-50 mA nyugalmi elég. A 10 Ohmon ez 0,2-0,5V-ot ejt. Ebben az esetben 1,9-4,75W fog a tranzisztorokon disszipálódni, tahát ez egy darabra értendő. Ezt borda nélkül nem bírja, legalább egy ilyesmi kis borda legyen rajtuk. Ezeket mindig kimentem elavult PC alaplap, videókártya roncsból.
A többi tranzisztor amelyek 0,33 Ohmos emitter ellenállást tartalmaznak, azokon nem folyik nyugalmi áram. Csak akkor nyitnak ki, ha van kivezérlés.

Már bekavarodtam. A műanyag tokos nagyjelűkön 0,95W disszipálódik, de azok sem szeretik a csupasz fűtést. Valami legyen rajtuk, legalább egy 2X2cm-es alu lap.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2019

hűtő.png
    
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Igen tudom hogy nem kell fogdozni, 50v ig okés, addig nem érzek, felette bizsergek
Na jövök egy csidejóval, és nézd meg hogy akkor ez így helyes lesz é.
A tranyókat fogdostam, így még bírják, ha én kézzel bírom addig baj nincsen
Természetesen izzó nélkül már feteszem a bordát is!!!
Meg amikor a nyugalmit állítom. Legalább már tudom mit tekergetek.... És hogy miért...
Tisztában vagyok vele hány v lesz ott majd... Most míg 52v van addig veszélytelen... A 82 is még belefér nálam, (olyan a bürkém mint a rinocéroszé) egyszerre meg úgysem érintek 2pólust...
(A szakik most ne figyeljenek ide és ne csinálják utánam!).
(#) tothbela válasza mr.Cara hozzászólására (») Dec 25, 2019 / 3
 
A teljesítmény tranzisztor nem attól lesz nagy teljesítményű hogy nagyobb benne a chip, hanem hogy jobban hűthető nagy bordával. Csupaszon 1-2W a maximális terhelhetőségük. Ez a te tápodnál legfeljebb 0,4A-t jelent.

Ilyen patkolt stabilizátornál érdemes a stabkockát jó termikus kapcsolatba hozni a tranzisztorokkal, mert akkor a stab IC túlmelegedés elleni védelme be tud kapcsolni. Ha ilyen kapcsolást csinálsz, akkor a rajzon látható módon egymásra fűzve lehet szerelni. Így nem sül meg a tranzisztor, mert megvédi az IC.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 25, 2019 / 1
 
14 órára hivatalos vagyok kötelező éves családi májpusztításra, így negyed kettőkor indulok. Utána csak holnap leszek épp elméjű újra.
(#) Kovidivi válasza mr.Cara hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
34V minusz 24V az 10V, 2A mellett ez 20W. Nem kevés. Ha nincs venti a bordán, akkor bizony a borda felmelegszik 50-70fokC környékére is (mérettől függően), mert kell a hőmérséklet különbség a hő távozásához. Ez normális szerintem.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2019
(#) tothbela válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Szerintem nincs neki bordán, mert nekem is egy 24V AC trafóról megy Egy TPA3116 végfok, és egy 24V-os fetes áteresztő stab van egy 12X8cm-es alu lapon. Nem igazán meleg még agyig hajtva sem.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Ráérsz Köszi a segítségeket És Boldog Karajcsont! Valamint a májnak is!
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Az erősítő megszólalt. Az első pár tranyával, a többiről az emitterellenállások ki vannak emelve. viszont tortyogva torzítva szól ereje van.. Gyanítom kevesli az áramot... Ki kéne vegyem az izzót...
(#) zotya1983 válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Gyanítom hogy feszültségduplázó egyenirányítás kell , vagy akkor a +-70v os trafó jó lesz tesztelni így akkor a differenciál fokozat is elegendő feszültséget kap hogy ne kerregjen az erősítő. És ne billenjen el valamerre + avagy - irányban...
(#) mr.Cara válasza tothbela hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Hello !
Valóban nincs bordája a 2955-nek , csak elemeltem 2db 3-as anya magasságban a paneltól. Szorított az idő ... Lányos zavaromban be sem forrasztottam a két végtaranyót... Csodálkoztam is hogy még jobban pattog, meg forró a 7824. Ma reggel szétszedem és akkor vettem észre (ki kellett kapcsolni, mert élvezhetetlen volt) a végtranyókat. Valóban egy TPA3116-os kis kütyüt hajtott volna. De ha mát szétberheltem kipróbálom egy LM338K-val, ha tegnap a kis 1,5 A-es 7824 bírta (egy ideig) akkor ennek simán vinnie kéne.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
A megégett 10kOhm értéke a tápfeszültség függvénye. Alacsonyabb tápfeszhez kisebb érték kell, ez is lehet oka a kerregésnek. 10mA körül folyik rajta, így 2X40V-nál 4kOhm, 2X 60V-nál 6kOhm. Természetesen a közeli szabványos értéket kell választani.
Az is megeshet, hogy hogy a diff erősítő áramgenerátora kis tápfesznél gyengélkedik.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Pont ahogy annó a fetesnél, a 2 diódán további 0.7v környéke esik...
(#) tothbela válasza mr.Cara hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
A TPA3116 2X8 Ohmos terhelésen csúcsban felvehet 5-6A-t is 24V tápról. 4 Ohmos sugárzókkal 10A-t, de ez erősen ellenjavalt az erősítő IC vékonyka lábait figyelembe véve.
A nagyobb áramú stabilizátor is ugyanolyan tokozású mint a mostani, annak is bekapcsol a védelme ha melegszik. Melegen még 100mA-t sem tud. Teljesen megfelel az eredeti tápod, csak a hűtést csináld meg rajta. Átlagosan 1A alatt lesz az áramfelvétel még teljes hangerőn is, így egy mobil telefon méretű alumínium lemez bőven elég hűtésnek.
(#) mek-elek válasza tothbela hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Bocsi a belekotyogásért, de az amperek a panelnek is gondot jelenthetnek...
(#) mr.Cara válasza tothbela hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Találtam egy 40mm-es szögalut , most azt faragom a helyére . Amúgy nem bírja "azasszony" a hangosat.., talán ha 5..6W-tal megy. Csak ezt bírná stabilan !
(#) tothbela válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Természetesen annak is van tűrőképessége, az sem szupravezető. De nem is PA feladatra lettek készítve.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Vissza kell keresnem, melyik diódáról van szó, mert nem vagyok képben.
Amiket betettél 100 Ohmokat, azokon mekkora feszültség esik? Azokon elméletileg 1V körül kell lenni. A másik, hogy alacsony tápfesznél a műveleti erősítő mekkora tápfeszt kap? Bár nem létkérdés, de ha ritkán tervezek erősítőt, szeretem ha nagyon széles tápfesz tartományban stabil marad. A Baji fetes is azért nem tetszik, mert a diff erősítő soros zénereket tartalmaz. Bár nem nehéz átalakítani.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
A baji fetesről beszéltem pont amikor hasonló 40v alatt akartuk indítani, akkor jött szóba a kaszkódolás a difinél, mivel ott is kerregett stb a 33v os diódák miatt, aztán reloop írta hogy addig elég egy átkötés nem kell fesz kétszerező csak majd utána alakítsam vissza.... Még te akartál rábeszélni a vagy feszültségutánhúzós megoldásra, vagy pedíg a segédtáposra amivel nem marad benn semmi a fetekben maradékfeszültség formájában. A 2sa 1837 PNP oldalon a 100 ohmokon egyenként 0.6v a növekményes oldalon pedig ahogy írtad is 1.1 v esik. De a tápból egy kis nyugalmi állítás után és a végtranzisztorok emittereit is bekötve már csak 33v marad + oldalon a - on már csak -30.3.v
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2019
Következő: »»   2214 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem