Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2382 / 2489
(#) sandor1632 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Miért biztatod hogy DC oldalra tegye a relét? Ott csak megégne, nem is olyan sok kapcsolás után..
Akárhogy is magyarázod, tudjuk miként működik az elektromos ívhegesztő..
(#) BLY94A hozzászólása Máj 15, 2022 /
 
Akkor a táp így nézne ki:

TÁP.PNG
    
(#) BLY94A válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Az RC-ben lévő ellenállás értékét lehet 22Ohmmal csinálom meg.
310VAC van a trafóról.
(#) Ódenka válasza mapetek hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Szervusz!
STK Itt tárgyalják az STK-s erősítőket.
Q7-Q8 2SC2240.
Én a 350-esről találtam filmet a jutubon, ott emlegette az ember a 2 tranyót.
Egyébként mit jelent, hogy nem áll meg az IC?
Azért nem tudtál rajzot feltölteni, mert 8 megánál nagyobb a pdf-je.
(#) sandor1632 válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 15, 2022 / 1
 
Igazából felesleges a soros ellenállás, kicsi a kondi kapacitása, nem tárol akkora mennyiségű energiát, hogy megegye a relét..

Itt a kapacitív reaktanciát használod ki, amíg a relé nyitott, a kondenzátor viselkedik áteresztő soros ellenállásként.
(#) tothbela válasza sandor1632 hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Az érintkezőket az teszi tönkre, ha az ív nem alszik ki. Hegesztőnél azért van soros fojtó, hogy ne legyen feszültség mentes állapot. De nem erőltetem.
(#) mek-elek válasza sandor1632 hozzászólására (») Máj 15, 2022 1 /
 
Kedves fórumtársam, értjük, hogy van saját véleményed a dologról, de a kioktató stílusod az nem szerencséd üzemmód, könnyen előfordulhat, hogy zárlatot okoz egyes készülékekben....
(#) Suba53 válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 15, 2022 / 1
 
Idézet:
„Egyébként mit jelent, hogy nem áll meg az IC?”

Perpetuum mobile ! Végre valahára sikerült megalkotni.
(#) mek-elek válasza Suba53 hozzászólására (») Máj 15, 2022 1 /
 
Szerintem tévedsz kedvenc Mérnököm! Ha nem tudnád, mint mérnök, sok lába van a lónak, mégis megbotlik....
(#) Suba53 válasza mek-elek hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Kedvenc mekkmesterem! Neked csak addig megy a számolás, hogy egy, kettő, három, SOK ?
(#) circuit hozzászólása Máj 16, 2022 /
 
Kedves Fórumtársak
A 80-as évek elején készült Intermusic brit gitárkombóm tápegységében a negatív ág puffer elkója kilyukadt, egy minimális elektrolit kifolyt. Az elko 6800µF/63V-os a kínai testerrel mérve még mindig jó paramétereket mutat. A tápfeszültség 2x + - 57 Volt. Az erősítő sistergő , pattogó hangot generál. Kérdésem: Okozhatja-e ezt a jelenséget a látszólag hibátlan, de mégis sérült, kapacitás vesztett elkó? Érdemes-e kicserélni, jelenleg CE1404 MM4700µF/63V-os van kéznél, vagy esetleg csak párhuzamosan kössem ?
Köszönöm
Üdv:Tóni
(#) sany válasza circuit hozzászólására (») Máj 16, 2022 / 1
 
Szia!
A véleményem szerint ezen a kondin már lejárt az idő, folyás nyomok láthatóak. A "műszer" csak saccolónak jó.
Lehet ennek a műszernek a kondi kapacitása már sok is, így nem a pontos értéket mutatja.
(#) elektrorudi válasza circuit hozzászólására (») Máj 16, 2022 /
 
Párhuzamosan semmiképpen. Csere. A kisebb kapacitást észre sem veszed. Esetleg később ki lehet pótolni 6800µF-ra. Vagy 2db 4700µF-ot kapcsolnál párhuzamosan? Nem értem amit írsz.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2022
(#) dB_Thunder válasza circuit hozzászólására (») Máj 16, 2022 /
 
Bő 40 éves Iwatsu oszcilloszkópomba méregettem az elkókat, melyik csereérett. Az volt a furcsa, hogy kapacitásra még mindig bőven az névleges érték felett voltak mint. ESR sem volt rossz.
Számora ez annyira furcsa volt, hogy szereztem gyári kapacitás mérőt, de az is ezt mutatta...
(#) tothbela válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 16, 2022 / 5
 
Nos, nem annyira rózsás a helyzet. Az elkó szereti ha folyamatosan feszültségen van, és nem dobálják. A pozitív fegyverzeten (a negatívon is van csak sokkal vékonyabb) lévő oxidréteg maga a szigetelő. Természetesen a fém alu hőtágulása nem egyezik az alumínium-oxid hőtágulásával, ezért ez, vagy a dobálózás miatt folyamatosan repedezik az oxid. Üzem közben ez szépen begyógyul, de közben az elektrolitból hidrogén távozik. Normál körülmények esetén a keletkező hidrogén olyan kevés, hogy a gumin keresztül is el tud távozni. Több éve nem használt kondenzátorok esetén nem tudott begyógyulni a sok seb, és ez intenzív gázképződéshez vezet egy bekapcsoláskor. A kapacitásmérő a maga 1-2 V-jával valóban jót mér, de magasabb üzemi feszültségen az oxidrétek formálása miatt jön a pattogás, vagy akár fel is robbanhat ha nem vesszük észre. Éppen most formálom egy 10 éve nem használt Zelmer csöves erősítő kondijait. Én 1mA-el töltöm a névleges feszültségig. Első nap 70V-on megállt a töltés, majd néha visszaesett 45V-ra. Egy hete van 550V feszültségen 560kOhmos ellenálláson keresztül, és ma már 520V-ra töltődött. Hétvégére már szólni fog. Az anódfesz 480V.
(#) circuit válasza tothbela hozzászólására (») Máj 16, 2022 /
 
Kiszereltem a másik, sértetlen elkót is, hasonló paramétereket mérek a kínai kütyüvel: 8320 µF , ESR : 0,03 ohm, Vloss: 1,3%. Ki fogom cserélni mindkettőt, egyenlőre a meglévő, régi MM 4700-as elkókra. Mivel ezek is ~ közel 40 évesek, véleményed szerint meg kell-e formázni ezeket, vagy egyből mehet rá a teljes villany ?
(#) tothbela válasza circuit hozzászólására (») Máj 16, 2022 / 2
 
Az csak attól függ, mikor voltak utoljára feszültség alatt. Ha több mint 1-2 éve, akkor szerintem indokolt. Az is elegendő, ha az erősítő saját tápegységében formálódik. Le kell választani a végfokot, és csak a trafó, diódahíd, és elkók maradjanak. Viszont a diódahíd után az elkókra valami ellenálláson keresztül kapcsolódjon a feszültség. Úgy kell kalkulálni, hogy a maximális vízbontó energia ne legyen több 0,5W-tól. Ez tapasztalatom szerint még nem okoz gondot. Fizikailag ez azt jelenti hogy:
0,5W/57V=8,77mA.
6,8kOhm, vagy nagyobb ellenálláson keresztül kösd be az elkókat. Ha az elkókon néhány perc, óra, nap után 50V felett mérsz, akkor már kész vagy. Mehet direktbe.
Ahogy írtam, a kor önmagában nem gond. Ha sikerülne stabil hőfokon, rezgésmentesen tárolni,. akkor azonnal mehetne élesben. De nem tudni mi volt az előélet.
(#) dB_Thunder válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2022 /
 
Rezgésnek, komoly hőmérséklet változásnak nem volt kitéve, illetve fél éve még áram alatt is volt, csak már nem indult el. 1 db rossz elkó volt benne, az még cserés, aztán nézem tovább a többi panelt..
(#) tothbela válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 18, 2022 /
 
Vélhetően nyugodtan be lehet kapcsolni, csak amíg nem robbant szét egy 5 éves csöves erősítő kondija nálam, addig én sem voltam óvatos. Megköszöntem Marikanéni fiának hogy nem verte ki a szemem, majd megígértem neki, hogy ezentúl szakszerűen fogom feszültség alá helyezni az elkókat.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2022
(#) dB_Thunder válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2022 /
 
Lőttem már szét elkót én is! Egyik tantál volt, az jó nagyot pukkant, meg égett. Másik egy olaj-papír kondi volt, az nem bírta a strobicső nyaggatásait, összeolajoztza még a jövő hetet is!
(#) dB_Thunder válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2022 /
 
Idézet:
„Megköszöntem Marikanéni fiának”
...
Most esett le!! LOL
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2022 /
 
"... Marika néni fiának... " Ezeket az aranyköpéseket felírom a műhely falára mától kezdve.
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 18, 2022 /
 
Mint semmi, ez sem az én agyam szüleménye. Hadházi médinhungeráj vagy mi a fene műsorában a főnők anyukályát nevezte Marikanéninek.
(#) subwoofer220 hozzászólása Máj 18, 2022 /
 
Üdv mindenkinek! Va egy orion erősítőm ami A vagy B oldal használatakor 4-8ohm hangfalakat lehet rákötni. A+B használatakor 8-16ohm. A B oldalon fix 8 ohmos hangfalak vannak, az A oldalon 12ohm-os hangfalak vannak. Beszereztem egy 8ohmos hangfalpárt ,amit mindenféleképpen az A oldalra kötnék párhuzamosan. Így 6ohm-ra vannak kötve. Okozhat problémát az erősítőnek?
(#) Ódenka válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2022 /
 
Ezt én is láttam-hallottam, pont így hívta a főnök anyukályát...
(#) reloop válasza subwoofer220 hozzászólására (») Máj 18, 2022 /
 
Üdv! Ne kapcsolj A+B-t és nem lesz túlterhelve.
(#) Toth Attila hozzászólása Máj 18, 2022 /
 
Sziasztok!
Adott egy Soundking erősítő, amelynek a végfok panelja elégett a képeken látjátok. Arra gondoltam, terveznék bele egy másik végfok panelt, ehhez kérnék tanácsot. A tápfeszültség üresjáratban +,- 63 Volt. Milyen erősítő kapcsolások jöhetnek szóba, ilyen tápfeszültség mellet? Az eredeti teljesítmény nem számít, lényeg hogy viszonylag egyszerű de jól bevált kapcsolást szeretnék.
Köszönöm!
(#) blasz válasza Toth Attila hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Ez kapta az ivet rendesen.Magad akarod megcsinálni vagy készen vennéd?
(#) Toth Attila válasza blasz hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Szia!
Igazából minden variáció érdekel, építettem már saját tervezésű erősítőt, egyeztetve a terveket itt a fórumon. Szóval ha kell, el tudom készíteni a panelt. Nem sok hely áll rendelkezésre az biztos. Várom az ötleteket!
(#) Alkotó válasza Toth Attila hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Látszólag éppen ilyen bordához terveztem ezt a panelt.
Következő: »»   2382 / 2489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem