Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Infra távirányítás
 
Témaindító: Zsolti1980, idő: Feb 10, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 16
(#) Zsolti1980 hozzászólása Feb 10, 2006 /
 
Szeretnék építeni egy infrás vagy rádiófrekvenciás vezérlő áramkört. Elég sok kapcsolást találtam már, de engem igazából az elméleti része érdekelne. Először az infrás rész, mert az könnyebb. Egészen konkrétan az, hogy az infra adatátvitel hogyan történik, mi a sémája, hogy lehet a jelet modulálni, demondulálni, milyen jelsorozatokat használ, stb.
Ha van erről valakinek valami anyaga, ami magyar, és elküldené, vagy egy linket adna, megköszönném!
(#) Sebi válasza Zsolti1980 hozzászólására (») Feb 14, 2006 /
 
(#) Gab_Bee válasza Sebi hozzászólására (») Márc 21, 2006 /
 
hy! én is szeretnék egy infra távirányítást, csak azt nem tom hogy az működik kb:5 méterről is??

mert ha igen akkor az joo lenne!
ha meg nem akkor tudtok valamit ajánlani?

köszi a segítséget!
üdv!
(#) tszaboo válasza Gab_Bee hozzászólására (») Márc 21, 2006 /
 
A tv távirányítójában 1 db led van, és azzal egy falon keresztül mandínerből tudod kapcsolni a tv-t 10méterről. tehát 5 m-t simán tudnia kell, ha nem adatávitelre akarod használni, hanem távirányításra.
(#) Gab_Bee válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 21, 2006 /
 
csak távirányításra kellene!

és mivel még csak nemrég kezdtem ilyenekkel foglalkozni, még nem tom hogy mi kell hozzá!
mert pl megnyomok egy gombot és pl. felkapcsol egy lámpát utánna megnomok egy másik gombot és kikapcsolja a lámpát! na ilyesmit kéne tudnia még 4x más alkalmazásra! de mivel felhoztad a távirányítót, gondolom ezzel is lehet többet vezérelni!

csak abban tudnál segíteni hogy mik kellenek hozzá??
(#) tszaboo válasza Gab_Bee hozzászólására (») Márc 21, 2006 /
 
Hát őszintén most fogok infrakaput építeni, mert az egyserűbb, szóval nem igazán vagyok benne abban, hogy konkrét kapcsolást hogyan.
conrad-nál találsz 8 csatornássat, de ez rádiófrekvencián működik, és az is Naaagyon drága.
(#) Gab_Bee válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 21, 2006 /
 
Huh! hát ez tényleg húzós! de azért köszi!


üdv!
(#) tszaboo válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Na ma összeraktam egy olyan alkatrészből, ami 33khz-en megszaggatott 50%-os kitöltésű infrajelet fogad (siemens shf506-33) és egy 555-tel meghajtott infraledből egy infrakaput próbapanelen. Ahogy számoltam, az 555nek az ellenállásokkal 1k 0,59k (ezt potival csináltam) kb 33 kilohercet kellett volna kiadnia magukból, de nem így történt. oszcilloszkópom nincs sajnos, de a lényeg az, hogy a infra fogadó 3. lábán alig változott meg a feszültség, míg kb a bemeneti jelnek kellett volna lennie. Szerintetek az baj lehet, hogy a led nem ugyanannyi ideig világít, mint ameddig nem? Tud egy led ilyen gyorsan villogni? Miért nem 33khz (ha nem annyi)?
(#) tszaboo válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
sorry, azt kihagytam, hogy az 555-ben a kondi 20nf-es volt, a maradék áramkör pedig a szokásos.
(#) creative válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Hello

Nem tud valaki egy pic-es távirányitó kapcsolást? mondjuk ami minimum 10-12 gombot lekezel? igy tutira lehetne onallositani a tavvezerlest es nem lenne gond hogy esetleg a motoros redöny leengedésénel felhangosodik a tv vagy bekapcsol a dvd... szoval van valakinek vmi otlete vagy rajza?

udv creative
(#) Slope válasza creative hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Ötlet van...
Ha a nyomógombokat 4×4-es mátrixba kötöd elég lesz 8 port a picnek. Minden egyes gombhoz egy konstanst rendelsz, ami a PWM generátor kitöltési tényezőjét fogja meghatározni. Tehát minden gomb más kitöltési tényezőjű négyszögjelet szolgáltatna, ami már mehet is egy infra LED-re.
PIC-nek a 16F628-at ajánlom!
(#) creative válasza Slope hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Ez idáig ok es mivan ha a matrix keypadnak minden gombjara mas mas adatcsomag van rendelve? mondjuk egyes gomb 0000001 kettes 00000010 es igy nem lenne gond azzal hogy mast is megzavarok es mondjuk beprogizni hogy ha nyomva tartom a gombot akkor ismetel mig elnem engedem erre mit szolsz?
(#) Tomee válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
itt találsz egy 555 méretező progit. Hátha ezzel más eredményre jucc.
(#) Slope válasza creative hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
A pwm frekvenciát tetszőlegesre állíthatod, tehát biztosan nem fogsz másik készüléket zavarni vele (ha valamit zavar átállítod a frekit és kész).
Az ismétléssel kapcsolatban... a pwm generátor addíg megy az adott gombhoz tartozó kitöltési tényezővel, amíg nyomod a gombot. Illetve le sem kell állítani a pwm generátort, egyszerűen 0%-ot adsz neki, ha nincs lenyomva egyik gomb sem.
(#) Gory válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Csináld 36 vagy 38 KHz-re, a távirányítók is annyival dolgoznak. Vevőnek pedig a TSOP1736 vagy a TSOP1738 tökéletes. Automatikus Gain Control van benne, tehát messziről adva is ugyanolyan erős lesz a jel a kimenetén.
(#) creative válasza Slope hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Viszont akkor 0%-on is nagyobb az aram felvetel mint ha hasznalnam a watchdogot nem? tehat jobb a bekesseg alapon inkabb lekapcsolni kellene hogy nem kelljen hetente elemet cserelni nem? bar en meg csak tanulgatom a piceket...
(#) creative válasza creative hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Akkor már 36khz re csinalnam mert van itthon egy rakat 1736om volt egy akcio a lomexben en meg tettem el a jobb idokre de hogy nez ki egy ilyen pwm generator? van ra kapcsolasi rajzotok?

Es ha ugy tervezem meg hogy az infra led egy 1206 smd teljesitmeny infra akkor picire is meglehet csinalni es szep nagy lesz a hatotav
(#) Slope válasza creative hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
PWM = Pulse Width Modulation, vagyis impulzus szélesség moduláció.
Működése viszonylag egyszerű:
Képzelj el egy szabályos négyszögjelet (ugyanannyi ideig van H szinten mint L szinten, ekkor 50%-os). A periódusidő a jel egy adott pontjától a következő ugyanolyan pontig tart. Vagyis 1 periódus négyszögjel esetén felfutó éltől felfutó élig, vagy lefutótól lefutóig tart.
Kitöltési tényező alatt azt a százalékos értéket értjük amíg a kimenőjel H szinten tartózkodik egy perióduson belül. Kitöltési tényező = (H szint ideje/periódusidő)×100%
Egy ohmikus fogyasztón ezzel a kitöltési tényezővel lesz arányos a fogyasztón folyó áram (ez nem függ a négyszögjel frekvenciájától), vagyis ez nem más, mint egy egyszerű DAC.
Kapcsrajzom per pill. nincs, én pic-el szoktam csinálni, de 555-el is megoldható... a neten is találsz jópárat.
ui.: bocs ha nem voltam túl szakszerű, de hulla vagyok.
HALI
(#) Slope válasza creative hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
"watchdog" most ez honnan jött ide?
(#) creative válasza Slope hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Nem a watchdoggal kell standby bol felebreszteni a picet? legalabbis ugy olvastam asszem de most elbizonytalanitottal
(#) Slope válasza creative hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
A wachdog a procit figyeli. Ha egy ideig nincs aktivitás rezeteli a procit, mert valszeg lefagyott.
(#) creative válasza Slope hozzászólására (») Márc 22, 2006 /
 
Jajj tenyleg es nem is a pices tudasombol hanem az msdosbol ugrott be hogy hulyeseget beszelek... sorry beismerem hogy tevedtem
(#) tszaboo válasza Tomee hozzászólására (») Márc 23, 2006 /
 
Köszi a programot, ez más értékeket adott, kipróbálom velük. Ahogy néztem, az enyém nem is 50%-os kitöltésű volt.
Gory: Van belőle 5 db-om, szóval nem sok értelme lenne újjat venni. Ezt, őszintén nem szeretem. Olyan, mint amikor azt mondják : Köszönjük, hogy jelezte a kátyút az úton, legközelebb hajtson lassabban. Vagy: Nem működik linux alatt a weblapunk? Esetleg próbálja meg más operációs rendszer alól...
(#) Tomee válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 23, 2006 /
 
Ha kell mág akkor van még ehhez hasonló progi.
De ha a neten keresgélsz akkor talán ott is találni.
(#) tszaboo válasza Tomee hozzászólására (») Márc 23, 2006 /
 
Jó az oldalad Mindjárt körülnézek rajta. A neten találtam jó párat, viszont a legkülönbözőbb hibaüzenetekkel léptek ki mielőtt elindítottam volna őket.
(#) creative válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 23, 2006 /
 
Ez kinek szóllt milyen weboldal jó miröl maradtam le?
(#) tszaboo válasza creative hozzászólására (») Márc 23, 2006 /
 
Tomee webolldala tetszett. Most raktam össze próbapanelon az elképzelt áramkörömet (másodszor), egyszerű, egy 555 tel 33khz (mostmár tényleg annyi) és rá ez a SFH506-33 3,5v on, a gnd-re meg a tápra. De a kimenetén 3,5volt van, úgy hogy semmi sem világít rá, ha rárakok egy ledet, akkor esik a fesz 1,4v-t de nem világít, és nem folyik áram semerre a kimenet és a gnd között.Mostmár tényleg nem értek semmit.
(#) _JANI_ válasza creative hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Az amire te gonoltál "(#16147) creative" az a
Idézet:
„SZLEEP”
azaz "szundi", vagy alvó üzemmód. Ebben az üzemmódban a picnek tényleg mikroAmperes az áramigánye, és van rá módszer amivel fellehet "ébreszteni" a szundiból... :oooo:
(#) magellan4 válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 2, 2006 /
 
Én azt szeretném megkérdezni hogy ez a TSOP1736 -os infravevős beállítások hogy vannak mert nekem nem megy ez a vevő
választ előre is kösz
(#) _JANI_ válasza magellan4 hozzászólására (») Ápr 2, 2006 / 4
 
Remélem ezt nem csak tőlem kérdezed.

Először a hardvet kellene ellenőrizned, mármint, hogy a veszi-e az infra jelet. Táfeszt az IC-re, TV távirányítoval IR jelet adni az érzékelének, kimeneten ellenőrizni, hogy az adatokat vette a vevő és az továbbitja.

Olcsó és gyors próbaeszkőzt tudsz készíteni egy ellenállás és egy LED sorbakötésével. Az ellenállás javasolt értéke 1Kohm - 680ohm között legyen. Ezekkel az értékekkel a LED árama 5-10mA között lessz, próbára ez bőven elég. Mivel a TSOP1736-osnak nyitottcollektoros kimenete van, ezért a LED anódját + tápra (2.) kell kötnöd (ANÓD +, Katód -, LED világít), a katódot az áramkorlátozó ellenállásal a (3. /4./) Q-kimeneti pontjára kell kötnöd.

IR jel hatására a kontrol vagy próbalednek villognia kell...

Ha a hardver OK. Már csak a megfelelő programot kell hozzá telepíteni és peállítani.
Aaa fórumtémában találhatsz rá példát...

Remélem tudod majd használni a portot.
Ja! ez A szóbankorgó port rajza.
Következő: »»   1 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem