Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   466 / 840
(#) rolandi350 hozzászólása Márc 27, 2013 2 /
 
Hali.
Bővebben: Link
Mi történne, ha kihagynám az R1, R2, R5, R6 ellenállásokat?
Mi szerepük van, fontosak azok oda?

Ha jól értelmezem akkor ez a kapcsolás 15A-ig terhelhető és a potméterrel pedig a kimenő feszültséget tudom állítani?

Előre is köszönöm.
(#) _vl_ válasza rolandi350 hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Idézet:
„Mi történne, ha kihagynám az R1, R2, R5, R6 ellenállásokat?”

A kapcsolás nem működne.
Idézet:
„Mi szerepük van, fontosak azok oda?”

Kellenek oda, mert nélkülük a kapcsolás nem működik.
Idézet:
„Ha jól értelmezem akkor ez a kapcsolás 15A-ig terhelhető”

A csillagok megfelelő állása mellett igen. Más esetekben viszont nem. Lásd még: Bővebben: Link
(#) Alex2 válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Köszönöm szépen. A 2.7.3-ashoz tartozó leírás alapján ép egy Excel táblát készítek, ami tetszőleges értékek alapján kiszámolja a szükséges alkatrész értékeket. Persze az ésszerűség határain belül. Ha befejeztem, felteszem és ha segítetek, akkor kijavítom, ha hibás, így rövidre zárhatóak a "mit kell cserélni ha X V-os és Y A-es tápot akarok?" kérdések.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2013
(#) Alex2 válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Az ígért Excel fájl. UC1, UAC, R2, R3, UKI max tól-ig, R10, IKI max tól-ig számításához.
C1-hez, R18-hoz és R19-hez nincs számításom.
C1-hez elég egy 6800 µF-os elko?
A többi ellenállást nem kell változtatni? (R1, R11, R12, R22, R33, R34)
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2013
(#) Ghoost válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Szia Alex!

Eloszor is koszoni kell munkadat.
Viszont a tablazatban ugy szoktak csinalni, hogy beirjak mondjuk a kivant Uki DC-t es
Imax-ot, a "prg" szamolja a valtoztatni kello ertekeket, es annak merteket.
Pl beirjuk hogy 40 VDC es a prg kidobja, hogy mennyi a kivant Ube AC; R2; R3; R10 erteket.
Illetve a P3-P4-el beallithato ertekeket. min es max
(#) Pioneer válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Szia!
Ezzel az excel táblázattal adtál egy jó ötletet, ezért összedobtam egy sokkal egyszerűbb táblázatot.
Ide elég beírni a kívánt feszültség és áram értéket.
Használjátok egészséggel.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2013
(#) Pioneer válasza Ghoost hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Volt egy elírás benne, most módosítottam.
Elnézést a kellemetlenségért.
(#) Alex2 válasza Ghoost hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Ez pont úgy van csinálva.
(#) kadarist válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Szia!
Ebben lehetne módosítani a számokat?
(#) Alex2 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
A sárga hátterű számokat lehet.
(#) kadarist válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Jó, akkor nálam van a hiba, mert nem lehet átírni a számokat, Pioneer táblázatánál pedig "a dokumentum csak olvasható" probléma miatt nem engedi.
(#) Alex2 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Lehet. Pioneer táblája védett, abban csak két mezőt írhatsz át, ha nem kapcsolod ki a védelmet.
Az enyém viszont teljesen "védtelen".
(#) Gabó válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Fel tudnád tenni office 2003 kompatibilis módba is?
(#) Alex2 válasza Gabó hozzászólására (») Márc 27, 2013 / 1
 
Töltsd le az Office 2003 kompatibilitási csomagot és akkor be fogod tudni tölteni az Office 2007, 2010-es állományokat. Éljen a M$.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2013
(#) Gabó válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Köszi meg is oldotta.
(#) Alkotó válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Ügyes, gratulálok!
(Kicsit restelkedem, de egy hasonlót már írtam sok hónappal ezelőtt, csak nem tettem fel, mert nem gondoltam, hogy igény lehet rá, illetve nem árt egy kis "kézi" számolás az agynak.)
Esetleg még annyival lehetne "spécizni" a táblát -elég praktikus tulajdonság lenne-, ha ellenőrizné a beírt adatok "értelmességét", és vagy korlátozná az értelmezhetetlen adatokat, vagy konvertálná őket használható alakra. Illetve a számolt ellenállásokat lehetne szabványosítani, és az így adódó eredménnyel visszaszámolni.
(#) gordonfreemN válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Gratuláljnk Alex2-nek is, hisz az ő szüleménye.
(#) Alkotó válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 27, 2013 /
 
Természetesen, gratuláljunk neki is.
De őszintén meg kell mondanom, hozzám közelebb áll a Pionerr féle megközelítés az ilyen jellegű számításoknál. Küllemében az enyém is nagyon hasonló az övéhez.
(#) Alex2 hozzászólása Márc 28, 2013 /
 
A sok elméleti gondolkodás, tervezgetés után, elkezdtem összerakni próba panelon a tápot (2.7.4). Meg van a graetz, a puffer elko, a -5,1V-os táp, a 15V-os Z3 + 410 Ohm-os R2 (14mA folyik rajta). Az LM324 meg van táplálva. Az IC1/1-re bekötöttem az R1, R6, R8-at és a kimenetére a P2, P4-et, és a Z1 is be van rakva.
A +/- közé beraktam egy LED-et 2kOhm előtéttel.
Elindítottam, de az 1-es lábon nem 9,9V van, hanem 13,6V.
Z1-en 6,8V van.
Viszont R6-on 4,27V, R8-on 9,38V, R1-en 9,61V. A negatív táp 2,73V-ra leesett, pedig csak 5,4mA-t ad le. Semmi nem melegszik. 2 IC-t próbáltam.
Hol a bibi?
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2013
(#) Alex2 válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Kicseréltem R18-at (2,2kOhm)-ról 1k-ra. Így a negatív táp 5V lett. R18-on 5,3mA helyett 7,6 folyik.
De "fent" az Uref továbbra is rossz a többi értékkel együtt.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2013
(#) Alex2 válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Megvan a "bibi". A próbapanel nem érintkezett az IC egyik lába alatt. Most már Uref=9,86V és a többi érték is jó.
(#) kameleon2 válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 28, 2013 / 1
 
Kicsit hülye dolog tudom, de az OpenOffice és a LibreOffice mindegyiket tudja fogadni. Éljen a MS kenyéren és vízen !
(#) Alex2 hozzászólása Márc 28, 2013 /
 
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy a 2.7.4-es labortápnál, ha 1db 2N3055-tel van meghajtva, akkor 2-3A-nél max. kimenő feszültségen mekkora fesz. esik a 2N3055-ösön?
Másik kérdésem, hogy hogyan lehet átalakítani a kapcsolást FET-esre (pl. IRF530) és így mekkora kimenőfesz. többletet lehet elérni?
(#) Alkotó válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Pontosan nem tudni, meg kell mérni, de valahol 1-2V nagyságrendben esik Ukimax esetén az áteresztő tranyón.
De a probléma ott lesz, hogy kúszol fölfelé az árammal, de ennek következményei vannak.
Egyrészről csökkeni fog a bemeneti feszültséget a terhelés hatására, és nem marad miből szabályozni, nem lesz tartalék. A 15V-os trafó egyébként sem tudná a 20V-os kimeneti feszültséget.
Másik részről, ha mondjuk 20V a bemeneti egyenfeszültség, és 3A a kimeneti árammaximum, akkor egy rövidzár esetén a kettő szorzatát kell elfűteni, ami 60W. Ettől egészen rosszul fogja érezni magát az 1db 2N3055, de minimum nagyon meleg lesz.
Az említett fet nem összemérhető a TO3 tokos rajzi típusssal. Mint mondtam korábban 1-2 gombóc fagyi árában mérik a tranyót, tehát nem javaslom kiváltani. Ha mégis idegenkedsz a TO3-tól, akkor pl. megpróbálhatsz egy MJL21194-et (16A-250V-200W), ami "lapos hasáb" tokozású, de annak ára egészen már sávba esik.
(#) Pioneer hozzászólása Márc 28, 2013 /
 
Módosítottam a programot, hogy a szabvány ellenállás értékeket is kijelezze. Volt egy pici hiba az R2 számolásánál is, ez javítva.
Ha valakinek lesz még valami észrevétele szóljon, megoldom.
Íme a javított verzió, használjátok egészséggel.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2013
(#) _vl_ válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Nem Te vagy az első, aki ennyit variál
Kicsit úgy tűnik, mintha nem igazán tudnád még, hogy mit is szeretnél, vagy még inkább túl sok mindent szeretnél egyszerre...
Szerintem alapvetően akkor álljál neki áttervezni a kapcsolást (főleg FET-esre), ha
- nem pusztán annyi a célod, hogy legyen egy tápod, hanem el akarsz mélyülni az ilyen tápegység-kapcsolásokban,
- emiatt nem is sajnálod a pénzt, paripát, időt a projektre,
- összeismerkedtél már szimulátorokkal (TINA, LTspice, stb.),
- átnéztél már egy halom különféle tápegység-kapcsolást, utánuk olvastál, hogy melyiknek milyen előnyei és hátrányai vannak,
- és van egy rakás elfüstölni való félvezetőd
Ha ez igazából nem cél, hanem "csak" egy tápot szeretnél, akkor inkább nem javasolnám a nagyobb mértékű áttervezgetést (mint pl. a tranzisztorok helyére FET-ek berakása). Válassz ki egy tápot (a 2.7.4-es pl. teljesen jó), és azt építsd meg, max. a dokumentált minimális változtatási lehetőségeivel élve (feszültségek és max. áram megváltoztatása). Szerintem.
(#) pjg válasza Pioneer hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Kívánt feszültség, 20V alatt hibát jelez.
(#) Alkotó válasza pjg hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
20V alatt már nem tudna a Z15 stabilizálni. Ha pedig még kisebb lenne az IC tápfeszültsége, akkor már a referenciát is csökkenteni kellene.
És ha ezt is megoldaná mondjuk Pioneer, akkor jönne újra valaki, hogy neki 1V-os táp kell, és miért nem tudja ezt kiszámolni a segédlettel.
Végeláthatatlan és meddő elfoglaltság felkínálni a változtathatóság esélyét, mert öröm helyett csak gondokat eredményez.
(#) pjg válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Köszönöm. Maximálisan egyetértek.
(#) Alkotó válasza Alex2 hozzászólására (») Márc 29, 2013 /
 
Belenéztem kicsit a számításodba. Megtartva azt a gondolatom, mi szerint ilyen részletességet nem célszerű a felhasználók elé tárni, becsületesen végig számoltál mindent.
Őszintén gratulálok!
Következő: »»   466 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem