Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   575 / 839
(#) obero válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Így jobban hangzik, és talán ez a legjobb megoldás. Szerzek madzagot, aztán próba. majd beszámolok mire jutottam.
(#) Hp41C válasza obero hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Idézet:
„Megnéztem, amit javasoltál, de ott is a bemenő váltófesz 26V. Nekem 27,5V a váltóm. Ami ugye egyenirányítva 38,5V . Szóval valamelyiket csökkenteni kell.”

Nézd meg a rajzot. Az Alkotó féle kapcsolásban az LM234 pozitív tápfeszültségét a Z3 24V -os, a negatív tápfeszültségét pedig a Z2 5.1V -os Zéner dióda állítja be. A teljes tápfeszültsége így 24+5.1 = 29.1V, ami teljesíti a maximális feszültségre vonatkozó előírásokat. A TL081 -re is elfogadható el a tápfeszültség.
Hasonlítsd össze a két táp kapcsolási rajzát. Az Edison14 félében a 11. pont az egyenirányított, szűrt tápfeszültség. Ez közvetlenül kapcsolódik a 3 darab TL081 pozitív táplábára. Az Alkotó félében az LM324 a Z3 által korlátozott feszültségre kapcsolódik.
Ötlet: A 3 darab TL081 pozitív táplábát valamint az R19 és Q3 emitterét válaszd le a 11 -es pontról. Egy ellenállást köss a 11 pont és az új pont közé, egy Zénert az új pont és a föld közé. Az IC2 maximális kimenő feszültsége a Zéner feszültségénél 1 .. 1.5V -tal lesz alacsonyabb. A Zéner feszültségét úgy válaszd meg, hogy a negatív tápot is figyelembe véve, ne haladd meg a TL081 -re előírt maximumot. A táp maximálisan ennél a feszültségnél valamivel alacsonyabbat fog tudni kiadni. Esetleg egy LM317 is felhasználható, maximális bemenő feszülsége 40V. Az feszülség csökkentés disszipációja nem a négy sorbakapcsolt diódán, hanem az amúgyis hűtőbordára szerelt tranzisztorokon fog jelentezni. Szerintem a transzformátorod 3A trerhelésnél úgyis ejteni fogja a feszültséget, így az eredeti hűtőborda megfelelő lesz.
Ha előre ismerted volna a transzformátorodat, az Alkotó féle táppal jobban ki lehetett volna használni. Az megépíthető 50V -os ra is.
(#) obero válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Hát sikerült valamennyire dülőre jutnom. egy kicsit túllihegtem a dolgot a szekunder fesszel. Símán bekötve rendesen működik. Elvileg jól működik 0-33V között. De, nem tudom hogyan működik az áramkorlátozás, hogyan lehet, és kell beállítani, kijelezni, mérni. A kijelzőm ICL7071, közvetlenül a kimenetre kötve.Az eredeti leirás diszkréten hallgat erről a részről, nekem meg ez volt. Tudnátok segiteni az áramkorlátozás beállitásában, ill. a mérésében?
(#) Hp41C válasza obero hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
(#) obero válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Köszönöm a segítségedet, de nem a mérések elvével van bajom, hanem a ennek a labortápnak az áramkorlátozójával. Megpróbálom felvenni a kapcsolatot azzal aki csinálta, talán ő bővebben kifejti.
A segítségedet köszönöm.
(#) CHZ válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 2, 2014 / 1
 
Én is összeraktam ezt a tápot, eddigi próbák alapján nagyon jónak tartom.
Gratulálok a tervezőjének és a nyákterv is kiváló!
Már a doboza is majdnem kész, pelexit kell még belecsiszolnom a kijelző elé. DC OFF feliratot elszúrtam, valahogy korrigálni kell.

LPSU 1.jpg
    
(#) pjg hozzászólása Júl 2, 2014 /
 
A labortáp LM324-el v-2.7.2 by - Alkotó -t építem.
Azt szeretném megkérdezni, hogy az Rx1-2-3 paralel ellenállás csak az áram méréshez kell, vagy van egyéb feladata is. Szeretném elhagyni. A kimenetre analóg árammérőt kapcsolok.
(#) Pioneer válasza pjg hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
Az Rx ellenállások nem hagyhatók el, mert nem lesz áramgenerátor üzemmódja a labortápnak.
(#) pjg válasza Pioneer hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
Éreztem. Köszi szépen.
(#) Schnitt válasza CHZ hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Nagyon jól néz ki!
Plexiből füstszínű lesz, vagy átlátszó?
Ahogy nézem a műszerek méréshatárát, 2+1 digit is elég lett volna a kijelzőből, persze annak picit más a lábkiosztása, mint a duplának, kicsit variálni kellett volna a nyákon. Na meg amúgy is elfér a 2+2.
mondjuk az én frekimérőmben is 2x16-os LCD van, pedig csak 1 sorba ír, de az volt itthon
(#) CHZ válasza Schnitt hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Köszönöm.
Átlátszó nem lenne jó, piros lesz, így takarni fogja az alkatrészeket, kívülről ne lehessen belátni. Kijelzőt Alkotó nyákterve meghatározta, nem is érdemes ezen változtatni. Viszont így, kis átalakítással, akár U és I is kiíratható lehetne, a +/- kijelzés helyett, mivel erre nincs szükség itt.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2014
(#) Alkotó válasza CHZ hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Gratulálok, nagyon jó a kivitel, praktikus, jól kezelhető.
Pici esztétikai hiba az áramkijelzés kilógása a sorból, de ha jól látom a panel ezt tette lehetővé. Ha esetleg hátul van hely, akkor nekem van egy olyan kiviteli elképzelésem, aminél éppen az volt a cél, hogy a kijelzők egymás alá-fölé-mellé halmozhatóak legyenek. Pl.itt látod milyen.
Az áteresztő melegedésével még nem értem rá kísérletezgetni. Neked mi a tapasztalatod? Mekkora borda, milyen kényszerkeringetéssel tudja kihűteni?
(#) CHZ válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Köszönöm, a kapcsolás és a nyákterv közzétételét is.
Nem a rajzon megadott típusú FET lett beépítve, bontott, ipari célra gyártott IGBT.
Szerintem nagyon jó, érdemes megépíteni, gyakorlatilag teljesen "fiókból" épült.
Képen látható bordával próbáltam, 10 percig, 12V/3A, 100W 4 ohm műterheléssel.
Borda hőmérséklete elérte a 60 C fokot, tovább nem terheltem, mert a gyakorlatban nincs szükségem ennél hosszabb időre, ilyen mértékű terhelés esetén.
Kivehető feszültség szintjét 60V-ra növeltem, mivel a már meglévő trafóm nagyobb AC feszt szolgáltat. Kár lett volna benne hagyni azt a 10V lehetőséget.
Kijelző adott volt, már régebben készül (panelterved alapján), így csak ez a lehetőség maradt az előlap kialakítására.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2014

LPSU 4b.jpg
    
(#) CHZ válasza Schnitt hozzászólására (») Júl 4, 2014 / 2
 
Idézet:
„Plexiből füstszínű lesz, vagy átlátszó?”

Így néz ki, picit kontrasztosabbá tette a kijelzőt is.
(#) SzervízMacska válasza CHZ hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Gyönyörű készülék. Talán ez az owercurrent lett egy kicsit elbaltázva...
(#) CHZ válasza SzervízMacska hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Köszi.
Észrevettem, próbáltam retusálni V-re, de még látszik picit.
(#) CIROKL válasza CHZ hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Nekem tökéletes még a v re javitással is .
(#) zosza18 válasza CHZ hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Gratulálok! Nagyon tetszetős!
Én is ilyesmi külsőre álmodtam meg, de sajnos nincs időm rá összerakni, pedig minden panel kész, a doboz is kész majdnem már, de ugyebár az embernek a saját dolga a legutolsó mindig, pedig jó volna már, ha az asztalomon pihenne.
(#) CHZ válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Köszönöm, a csomagot is..!
(#) CHZ válasza zosza18 hozzászólására (») Júl 4, 2014 / 3
 
Köszi!
A lényeget ne felejtsük el proli007 munkáját, nélküle nem jöhetett volna létre!
(#) Schnitt válasza CHZ hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Tökéletes! Nem vakít, de mégis jól látható. Az egésznek van egy olyan retró hangulata gyári minőségben.
(#) Alkotó válasza CHZ hozzászólására (») Júl 5, 2014 /
 
Ha egyéb ok nem gátol ebben, akkor én törekszem a fezsültséget zöld, az áramot piros számokkal megjeleníteni. Nem hiszem, hogy lenne erre szabály, de nekem így nagyon logikus, még egyértelműbbé teszi a leolvasást mikor csak oda pillantok. De ez lehet csak az egyéni ízlésem egyik hibája.
pl.-1 pl.-2
(#) Schnitt válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 5, 2014 /
 
Ízlés dolga. Nekem az egész és a tizedes rész különböző színe logikus, persze nem ennyire eltérően, (piros/zöld) hanem piros az egész, narancs a tizedes.
Ilyen 2digites kijelzőknél nem megoldható, ha páratlan számú a tizedes, de egyesével járható út.
(#) dB_Thunder válasza Schnitt hozzászólására (») Júl 5, 2014 /
 
Nekem nem tetszene az egy számon belüli különböző színek. Nálam kisebbek lesznek a tört részt mutató karakterek.
(#) Schnitt válasza dB_Thunder hozzászólására (») Júl 5, 2014 /
 
Ez is egy verzió.
Mondjuk én sem fogok egyhamar különböző színeket használni, legalábbis amíg el nem fogy az a 120 db narancssárga digitem, amit egy valutaváltó táblából bontottam
(#) Tomi666 hozzászólása Júl 8, 2014 /
 
Sziasztok, ezt a labortápegységet építettem meg: Bővebben: Link

Akarnék bele tenni egy led-et ami csak akkor vilagitana ha a tápegység bevan kapcsolva. Gondoltam, hogy lehetne rögtön az egyeniranyitas utan is betenni, csak nemtudom, hogy a pulzalo feszültség jót tenne-e neki. Valami tipp?
(#) pucuka válasza Tomi666 hozzászólására (») Júl 8, 2014 /
 
Ha jól látom, van benne puffer kondi, mindkét egyenirányítás után. Ha oda teszed, ott már nincs (nem nagyon van) pulzálás. Egyébként sem látnád ha 50 Hz -el, pláne 100 Hz -el villog.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2014
(#) Saggitarius válasza Tomi666 hozzászólására (») Júl 9, 2014 /
 
Nyugodtan beteheted, mert 1., ha epp meg mindig AC lenne, se latnad a vibralasat 2., Amugy meg ott mar DC szint van ami valoszinulag nem fog tartalmazni semmi vibralasra okot ado jelet.

Ha meg mindig ugy gondolod: A meg mai napig elo TV szabvany 25 felkeppel dolgozik masodpercenkent (ami 25 Hz-nek felel meg), de ez fel kep, mivel eloszor a paratlan, majd a paros sorokat kozvetitik ami osszessegeben adja ki az 50Hz-et (nem veletlenul ugyanannyi mint a halozat frekvenciaja). A "regi" mozifilmek 48kep/masodperc (48Hz) frissitesuek.
(#) pucuka válasza Saggitarius hozzászólására (») Júl 9, 2014 /
 
A mozifilmek 24 kép/s sebességgel dogoztak (semmi 48). A mechanikus zár szerkezetek sem bírtak volna sokkal többet. Hogy ezt hogy konvertálták át a TV 50 (60) Hz -es képváltó frekvenciájára, az más kérdés, és nem is ide tartozik.
(#) Schnitt válasza Tomi666 hozzászólására (») Júl 9, 2014 / 1
 
Következő: »»   575 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem