Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   619 / 839
(#) siletto hozzászólása Okt 31, 2015 /
 
Üdv! Kicseréltem a proli007 féle labortápomban a logikai FET-et a kapcs. rajzban leírt típusra, de a hibám így sem szűnt meg sajnos. Ugyanúgy 0.136V-ot ad ki teljesen letekert potencióméternél.

Az nem lehet-e a hiba hogy a poti végállásában is még mindig van annyi ellenállás-osztás, hogy ezt adja ki? Vagyis nem a kapcsolás hibája, hanem a poti így vezérli.
(#) Alkotó válasza siletto hozzászólására (») Okt 31, 2015 /
 
Mérd meg a potméter csúszkáján a feszültséget, letekert állásnál. A C2 pozitiv lábához képest mérj. Amit itt kapsz értéket, annek a tízszerese a kimeneti feszültség.
(#) siletto válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 31, 2015 /
 
Igen, tényleg így van, teljesen letekerve is van 15mV a potin.
A lényeg hogy megvan mi okozza a jelenséget, és a miértje.
Az e-fuse még mindig nem okés, de a táp anélkül is király
(#) proli007 válasza siletto hozzászólására (») Okt 31, 2015 /
 
Hello! Ha az E-fuse még mindig nem jó, akkor körül kell nézni, hogy a Q4 tényleg lezár-e.

Áramkorlátozás nélkül:
1. Az LD2 nem világíthat.
2. R24-en nem lehet 500mV-nál nagyobb feszültség.
3. Q4 G-S pontját rövidre zárva R20-en 0V-nak kell lenni.
4. Q4 GS feszültsége nem lehet 600mV-nál magasabb.
5. U3a 4 és 7-es lába között nem lehet 700mV-nál nagyobb feszültség.

Ha valamelyik feltétel nem állrendelkezésre, akkor lehet módosítani.
(#) siletto válasza proli007 hozzászólására (») Okt 31, 2015 /
 
Hát, elég sok feltétel nem áll rendelkezésre sajnos.Üresjárásban az R24 feszültsége 500mV alatt van, de a Q4 G-S feszültsége 0.8V, és a műveleti erősítő negatív tápja(4.láb) és a 7. láb között bizony 12V van.
(#) proli007 válasza siletto hozzászólására (») Okt 31, 2015 /
 
Bocs elírtam a lábszámot, 4 és 1-lett volna.. De látható, hogy a BS170 amit használsz igen alacsony küszöbfeszültségű. Célszerű az R25- értékét növelni, míg le nem zár, és az R24-en nem csökken le a feszültség.
(#) siletto válasza proli007 hozzászólására (») Okt 31, 2015 /
 
Köszönöm, próbálkozni fogok vele. Hogy lehet hogy az én kapcsolásom ennyire nem jól működik? Lehetséges ekkora szórás az alkatrészekben?
Ha kicserélem a BS170-es egy másik darabra(van még) akkor változhat?
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2015
(#) proli007 válasza siletto hozzászólására (») Okt 31, 2015 /
 
Találkoztunk már ilyen problémával Alkotó kollégával. Nálam található BS170-ek küszöbfeszültsége 2,5V körül van. A Tied meg 0,8V-os, ami a katalógus legalsó határa..
Min. 0,8V, tipikusan 2,1V és maximum 3V-ot ír a katalógus.
Néha örülne az ember alacsony küszöbfeszültségű Fet-nek. Én az IRFD110/IRFD9120-at szeretem használni annak 2..4V. De ha ezt tervezek bele, akkor panaszkodnak az ára miatt..
(#) siletto válasza proli007 hozzászólására (») Okt 31, 2015 /
 
Hát, mivel egyszerre rendeltem, gondolom egy sorozatból van, így ugyanolyan lesz az értéke. Így próbálkozok az ellenállással, amíg jó nem lesz vagy le nem ég valami
(#) MATA hozzászólása Nov 2, 2015 /
 
Üdv mesterek!
Ismételten Proli007-től kellene kis segítség!Találtam itt a fórumba ezt a kapcsolást amit ő tett közzé kérdésem az lenne hogy fettel vagy tranzisztorral jobb megépíteni a kapcsolást továbbá rövid zárban hogy viselkedik leveszi a feszültséget egyből a kimenetről? Még valami ha fettel építem meg el kell őket szigetelni egymástól?Köszönöm!

Snap12.png
    
(#) proli007 válasza MATA hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Hello! Nyilván Fet-el célszerűbb, mert ahhoz készült. A Fet-eket nem kell elszigetelni egymástól, de ebben az esetben viszont a hűtőbordát kell szigetelten felszerelni. Hiszen azon kint lesz a táp negatív kimenti feszültsége.
Az hogy rövidzárban "azonnal", az tág fogalom. Nyilván némi késleltetéssel, hiszen le kell hogy szabályozzon. Ahhoz pedig idő kell, persze nem egy másodperc, csak a töredéke. De a táp kimenetén kondi is van, az is tárolja az energiát.
(#) MATA válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Hello!Köszönöm a gyors választ ismételten akkor alkalmas lehet áramkörök élesztésére ugye? Írták hogy szépen tartja a beállított feszültséget meg áramot.Köszönöm!
(#) proli007 válasza MATA hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Természetesen, hiszen arra való..
(#) MATA válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Még valami az alkatrészjegyzékben d2-d5-nél 1N914 is és 1N4148 is szerepel melyik kell bele?Köszi!
(#) proli007 válasza MATA hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Mindegy melyik, ami szimpatikusabb.
(#) MATA válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Jó jó köszönöm!
(#) MATA válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Még egy kérdés ha nem haragszol már elég sokat kérdeztem van egy kétszer 12V 40VA-s trafóm lehet azt úgy használni a kapcsoláshoz hogy ha kevesebb feszültség kell akkor csak az egyik oldalát használnám ha meg 12V fölötti feszültség kellene akkor rákapcsolnám a másik felét is?Köszönöm!
(#) proli007 válasza MATA hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Nem, mert kevés lenne az IC tápfesze, valamint nem tudná kinyitni a Fet-et a táp.
Egyébként is 80VA-es (vagy nagyobb) trafóra lenne szükség a 3A-hez.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2015
(#) MATA válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Jól van akkor nagyobb feszültségű trafót használok majd.Köszönöm!
(#) siletto hozzászólása Nov 6, 2015 /
 
Megpróbáltam R25-öt nagyobb értékűre cserélni a proli007-féle 50V3A labortápban, ahogy javasoltátok, hogy ne kapcsoljon be az e-fuse önagától 500mA alatt, de sajnos nem jött be.
Megnöveltem 115 majd 164KOhmra, de még mindig ugyanaz történt, bár lehetséges hogy egy leheletnyivel kisebb áramkorlát-beállítás mellett.
Viszont megjelent egy olyan "mellékhatás", ami szerintem eddig nem, hogy minimumra tekerve az áramkorlát potit átvált áramkorlátos módra terhelés nélkül is, nem tudom ez minek köszönhető, de talán eddig nem volt így.
Elkezdem kicserélni sorba az alkatrészeit, de nem tudom mitől működhet ennyire furcsán, mikor másnak nem produkált ilyeneket, minden működött elsőre
(#) daneg86 hozzászólása Nov 6, 2015 /
 
Sziasztok!
kis segítséget szeretnék kérni. Van egy bontott kapcsolóüzemű tápegységem, ami elég jó alapnak látszik egy labortáphoz.
2 galvanikusan elválasztott kimenete van, mindegyik TL431-el stabilizálva. A probléma annyi, hogy 30V a plafon amit így ki tudok belőle húzni. A trafókon még bőven van leágazás, amikből vagy 40V ot ( párhuzamos szekunderek ) vagy 80V-ot ( soros szekunderek ) tudok levenni.
40V 5A nekem elég lenne, de stabilan és valahogy szabályozható áramkorláttal.
Meghajtó IC ből 2 db van. minden trafóhoz 1. Adatlap alapján 240W os smps táp építhető velük külső fet nélkül.

Segítségeteket előre köszönöm, skiccrajzért nem haragszom meg

tap.pdf
    
(#) Atosbacsi hozzászólása Nov 6, 2015 /
 
Üdvözletem!

Remélem tudnak segíteni nekem. Nemrég szert tettem egy amatőr által épített labortápra. Szépen is működött, amíg nem sikerült egy zárlatot csinálnom. Konkrétan a hűtőbordához hozzáértem a negatív kivezetéssel. Kicseréltem a 2db 2n3055-öt. A táp beindul, de csak a maximum (25V) feszültséget adja le, nem lehet a potival szabályozni. Kapcsolási rajzom sajnos nincs hozzá. Kicseréltem még az lm324 ic-t egy bd241-et, de a helyzet nem változott. Tapasztaltabb kollégák talán tudják ilyenkor mivel szokott még galiba lenni.

Válaszokat köszönöm!
(#) fecameca válasza Atosbacsi hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Szia! A kérdésedből nem derül ki, hogy az általad említett alkatrészeken kívül mi van még benne? Esetleg nem felejtetted ki a 2N3055-ök alól a szigetelőt? Kapcsirajzot vagy magad készítesz, vagy építesz magadnak egy másik tápot. Én adott esetben egész bonyolult dolgokról magam rajzoltam ki a kapcsolást, (pl.televíziókról is) úgy, hogy mindent végig követtem, mi hová megy, IC-k bekötéséhez adatlapot meg általában találni a neten.
(#) Atosbacsi hozzászólása Nov 6, 2015 /
 
A 2n3055 alá nem kell szigetelő, a tok a kollektor. A fent említett félvezetőkön kívül még egy bfy 241 van, amit nem cseréltem egy zener, meg még 2-3 dióda. Visszatudnám követni, de ahhoz nagyon szét kellene szedni. Persze ha nem lesz jobb az lesz. Azt reméltem, hogy a tapasztaltabb kollégák ettől megmentenek. Nomeg bíztam benne, hogy a két 2n3055 cseréje után rendbe lesz minden. A feszültség meg is jelent a kimeneten, de nem lehet szabályozni...
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2015
(#) kila válasza Atosbacsi hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
De ha legalább fotó lenne...Akkor talán...
(#) Atosbacsi válasza kila hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Holnap lövök párat.
(#) fecameca válasza Atosbacsi hozzászólására (») Nov 6, 2015 / 1
 
A kimenetre adott rövidzártól általában csak az áteresztő tranzisztor itt 2N3055 szokott tönkre menni. Amit leírsz az alapján is csak azok zárlata következtethető ki. Ha nem csak a 2N-ek rosszak, hanem végig füstölt, akkor érdemesebb, ha jó a doboz, abba újat építeni, pláne ha házi készítésű,és elég kókány. Találsz itt elég jó táp rajzokat, én is innen építettem egyet proli007 tanácsait betartva. BFY 34 esetleg? Mert BFY241 nem létezik. Azok E-B szakadtak is szoktak lenni a C-E zárlaton kívül.
(#) Atosbacsi válasza fecameca hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Ezaz! Én is azt hittem, hogy az áteresztők haltak meg. És meglepetés! Egyébként nem tűnik kókánynak, holnap fotózok. Az is felmerült már bennem, hogy az új tranyók is gagyik lehetnek. Sajnos Tungsramok voltak benne eredetileg, azoknak annyi.
(#) fecameca válasza Atosbacsi hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Érdekes az enyémben az egyik 2N helyére BDY73 -at tettem, azóta nem lehet tönkre tenni. Van jó túláram védelmem, de ki lehet kapcsolni fúráshoz, köszörüléshez, ilyenkor a DC bemenetre kívülről még egy tápot csatlakoztatok diódán keresztül, hogy tudjon akár 20 Ampert.
(#) Atosbacsi válasza Atosbacsi hozzászólására (») Nov 7, 2015 /
 
Fényképet még nem, de pár feszültséget mértem.
Kimenő fesz.: 29V
6,8V Zener: Egyik láb:3,2 másik láb:10V
3055 kollektor: 35V
lm324
1 26
2 27
3 28
4 27
5 3
6 3
7 10
8 1
9 6,6
10 0
11 0
12 25
13 20
14 0
Következő: »»   619 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem